Zarządzanie swoimi pieniędzmi wcale nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że uda ci się opanować kilka prostych zasad. To jak z dekalogiem, dziesięć prostych przekazań, które porządkują twoje życie, tylko tym razem od strony finansowej. Oto dobre praktyki w zakresie finansów osobistych, aby nigdy nie brakowało ci pieniędzy. Zaczynamy!

“Nawyk zarządzania pieniędzmi jest ważniejszy niż ilość posiadanych pieniędzy”. – T. Harv Eker

10 dobrych praktyk w zakresie finansów osobistych

#01 Wydawaj mniej niż zarabiasz

Niby nic nadzwyczajnego, a niewielu ludziom się udaje i beztrosko odpuszczają oszczędzanie, wszystkiego tego, co zwyczajnie powinno zostawać na ich koncie. Tymczasem, życie od pierwszego do pierwszego wcale nie jest łatwe, wręcz przeciwnie to dużo bardziej stresujące. Zastanów się, po co ci nerwy czy przelew z wynagrodzeniem zasili konto w terminie. Wystarczą oszczędności, by nie było potrzeby zajmować się kalendarzem.

“Kto wydaje więcej niż zarabia, wpada w pułapkę niepotrzebnych zachcianek, z której szybko dostaje się na dno kłopotów i upokorzenia” – Robert Kiyosaki

#02 Nie zadłużaj się

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo męczące są długi. Nie chodzi tylko o to, że są przyczynami napiec i kłótni, ale też o to, jak bardzo nas niewolą. Pomyśl, wiesz, że szef cię wykorzystuje albo co gorsza stosuje wobec ciebie mobbing. Tylko nie możesz unieść się honorem i trzasnąć drzwiami, bo przecież wiesz, że za kilka dni upływa termin wpłaty kolejnej raty kredytu. Skąd weźmiesz pieniądze? W ten sposób zostajesz niewolnikiem.

“Niektóre długi wydają się zabawne, gdy je zaciągasz, ale nigdy nie śmieszą, gdy jesteś zmuszony je spłacać”. – Ogden Nash

#03 Zwiększaj dochody

Nieustająco, dzień po dniu, powinniśmy zabiegać o zwiększanie swoich dochodów. Podstawa to uczenie się, stały rozwój i nieustanne poszukiwania nowej pracy, nawet wtedy, gdy wcale nie planujemy jej zmieniać. Rozmowa kwalifikacyjna raz na pół roku pozwala nam na sprawdzianie, ile jesteśmy warci na rynku pracy.

“Aby stać się bogatym, musisz zarabiać pieniądze podczas snu”. – David Bailey

#04 Planuj budżet

Każdy i to niezależnie od dochodów powinien mieć dobrze rozplanowany budżet domowy. To niesamowite, że ponad 160 godzin w miesiącu poświęcamy na zarabianie pieniędzy, a nie potrafimy lub nie chcemy znaleźć godziny czy dwóch, by zastanowić się, na co i kiedy wydaliśmy z trudem zarobione pieniądze.

“Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść,zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły”. – John C. Maxwell

#05 Spłać długi

Porządkowanie własnych finansów zacznij od spłacenia wszelkich długów, które masz. Bez tego trudno ci będzie zacząć nowe życie. Nie zapominaj także, że to bardzo opłacalna inwestycja, bo trudno szybciej zarobić pieniądze, niż przez oszczędności na prowizjach i odsetkach od zadłużenia.

“Im dłużej nie podejmiesz działania, tym więcej pieniędzy tracisz”. – Carrie Wilkerson

#06 Zbuduj fundusz awaryjny i poduszkę bezpieczeństwa

Drobne pieniądze na funduszu awaryjnym, po które sięgasz w razie niespodziewanych wydatków to najlepsza metoda, by zapobiec zadłużaniu się. Z kolei na spokój i bezpieczeństwo nic nie wpływa tak dobrze niż oszczędności wystarczające na spokojne przeżycie pół roku bez żadnej pracy.

“Pieniądz, który człowiek posiada, to swoboda; ten, za którym goni, to niewola”. – Jean-Jacques Rousseau

#07 Inwestuj nadwyżki

Pieniądze nie mogą bezsensownie leżeć na kontach, dlatego nie zapominaj o nauce inwestowania. Kapitał powinien przynosić zyski.

“Zasada nr 1 – nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.” – Warren Buffett

#08 Policz, ile kosztuje twój czas

Marnujemy swój czas, a przecież życie mamy tylko jedno. Nauczmy się liczyć, ile warta jest każda nasza godzina. Ile kosztuje Twój czas? To daje doskonały punkt odniesienia: wiemy, ile czasu musimy pracować, aby kupić, określoną rzecz i mamy świadomość, czy opłaca nam się wykonywać pewne czynności osobiście, czy lepiej je zlecić.

“Czas jest wartościowszy od pieniędzy. Możesz dostać więcej pieniędzy, ale nie możesz dostać więcej czasu”. – Jim Rohn

#09 Nie oglądaj się na innych

Nie ma nic bardziej toksycznego niż stałe porównywanie się z innymi. Oczywiście dookoła nas żyją ludzie biedniejsi od nas i bogatsi, tylko my żyjemy dla siebie i swojej rodziny, a nie na pokaz i dla innych. Jeśli patrzenie na to, że sąsiedzi kupili nowy samochód, sprawia ci ból i od razu myślisz o wyprawie do salonu samochodowego, oznacza to, że masz problem, a przede wszystkim nie znasz swoich potrzeb ani oczekiwań twojej rodziny.

“Człowiek wydaje pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, by imponować ludziom, których nie lubi”. – Danny Kaye

#10 Dbaj o rodzinę i relacje z ludźmi

To naprawdę ważne, by otaczać się ludźmi, którzy dużo wnoszą w nasze życie. Pozytywne relacje i kontakt z mądrymi ludźmi to stymulacja i motor do dalszego rozwoju, a rodzina to największe wsparcie. Nie zapominaj, co kiedyś zupełnie niechcący powiedział jeden z polityków: w kwestii emerytury możemy liczyć tylko na własne dzieci.

“To nie pieniądze dają szczęście, ale to, co dzięki nim możesz zrobić ze swoim życiem” – Lois P. Frankel

Sprawdź też: Jak myśleć lepiej o pieniądzach? Psychologia pieniędzy ponadczasowe lekcje o bogactwie