Zanieczyszczanie świata staje się coraz większym zagrożeniem. W wyniku konsumpcjonizmu i systemu ekonomicznego wytwarzane są ogromne ilości produktów, które szybko trafiają do sprzedaży, a po pewnym czasie na wysypiska śmieci. To powoduje poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Aby przeciwdziałać zagrożeniu powstała moda cyrkularna. Co oznacza to zjawisko? Jak wdrożyć je w codzienne życie?

Czym jest moda cyrkularna?

Badania pokazują, że przeciętny Amerykanin wyrzuca co roku ok. 30 kg, Polak ok. 5 kg. Biorąc pod uwagę ilość mieszkańców na całym świecie, to ogromna ilość, która powoduje, że na wysypiska trafiają miliardy sztuk odzieży. Przyczyną tego stanu jest nadprodukcja, popularny fast fashion, a także linearny model gospodarczy. Branża modowa jest jedną z najbardziej zanieczyszczających planetę. Ubrania są słabej jakości, ludzie mają kupić nową odzież, kilka razy założyć i wyrzucić. Aby temu zapobiec, trzeba zmiany myślenia, w świecie mody musi być wdrożony recykling tekstyliów. Na szczęście w ostatnich latach pojawiło się nowe podejście do mody, przeciwstawne popularnemu pędowi za modą i kolejnymi ubraniami. Aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska, ograniczyć zużycie wody i produkcję odpadów  zaczęła funkcjonować gospodarka cyrkularna, zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jej głównym założeniem jest to, aby surowce i produkty jak najdłużej krążyły w obiegu cyrkularnym. Ma to na celu ograniczyć wydobycie surowców, a także produkcję odpadów. Coraz bardziej popularna staje się moda cyrkularna, czyli danie drugiego życia ubraniom czy dodatkom. Niestety, często wyrzucane są ubrania nowe, noszone kilka razy, które przestały być potrzebne. Takie działanie jest bardzo niekorzystne dla środowiska. Przyczynia się do marnowania surowców, ludzkiej pracy, energii i wody. Moda cyrkularna zakłada, aby ubrania, buty i akcesoria były kupowane odpowiedzialne i noszone tak długo, jak to możliwe. Dużym atutem byłoby, gdyby odzież szybka ulegała rozkładowi i nie przyczyniała się do zanieczyszczania świata. To proekologiczne podejście, które pomaga żyć w zgodzie z naturą.

Zasady mody cyrkularnej – jak wdrożyć je w życie?

Mówienie o modzie cyrkularnej jest proste, jednak wdrożenie zasad w życie wymaga zmiany podejścia, zaangażowania i zrozumienia, czym grozi dalsze niekończące się wyrzucanie produktów. O wdrożenie zasad mody cyrkularnej trzeba zadbać na każdym etapie tzn. projektowania, produkowania, pakowanie, transportowanie, użytkowania, przerabiania. Ważne jest użycie najlepiej jednego, naturalnego surowca, a także łatwych do demontażu dodatków. W modzie cyrkularnej w dużym stopniu powinny być wykorzystane materiały z recyklingu. Stare ubrania nie muszą lądować na wysypisku śmieci, powinny posłużyć do wyrobu kolejnych egzemplarzy. Ze starych ubrań można wykorzystać tkaninę, dodatki, zrobić coś zupełnie nowego lub tylko dokonać małych przeróbek czy napraw. Wiele noszonych ubrań nadaje się do dalszego użytku, dlatego, zamiast wyrzucać, lepiej oddawać je do komisów, second handów czy podarować innym osobom. Wspomniane second handy pełnią dużą rolę w cyrkularnym podejściu, ponieważ pozwalają ograniczyć zakupu nowych ubrań, a tym z drugiej ręki dają nowe życie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się second hand online np. LESS.STORE, w którym można spokojnie obejrzeć ubrania i znaleźć perełki vintage w dobrej cenie. Warto również nie ulegać pokusie kupowania nowych rzeczy. Reklamy i promocje to chwyt marketingowy, który powoduje, że świat staje się bardziej zanieczyszczony.

Zakupy zgodnie z zasadami mody cyrkularnej

Jak już wspomniano, bardzo dobrym sposobem działania w myśl zasad mody cyrkularnej są zakupy w lumpeksach. Second handy pełne są ubrań w dobrym stanie, które były kiedyś używane, ale przestały pasować lub po prostu zostały zastąpione innymi https://less.store/kategoria/kobieta/odziez-damska/bluzki-damskie/?_material=poliester. Dobrym sposobem na zakupy są również różnego typu strony internetowe, gdzie można kupić używane ubrania, oddać lub wymienić się z innymi osobami/ W galeriach handlowych powstają butiki, które działają zgodnie z duchem mody cyrkularnej. Oferują sprzedaż ubrań z drugiej ręki, niektóre z nich część dochodu przekazują na fundację dbające o środowisko naturalne. Zamiast kupować nowe ubrania, można również przerobić te stare, które np. stały się za małe lub przestały się podobać. Czasami mała przeróbka wystarczy, aby ubrania posłużyło kolejne miesiące lub lata. Coraz więcej firm zachęca również do kupowania używanych ubrań, niektóre proponują darmowe przeróbki lub naprawy, przyczyniające się do gospodarki w obiegu zamkniętym. Dobrym sposobem na zakupy zgodnie z zasadami mody cyrkularnej jest kupowanie produktów, pochodzących od marek, wykorzystujących do produkcji materiały z recyklingu. Proekologiczne marki produkują ubrania i dodatki z rzeczy, które zostały wyrzucone, inne produkują wyroby o wyższej jakości, które nie wylądują po kilku tygodniach na śmietniku. Na rynku można kupić torby produkowane z torby produkowane z dętek czy metalowy puszek, płaszcze produkowane z koców i pledów czy ubrania, które zostały przerobione i znów nadają się do użytku. Najbardziej znane marki w branży odzieżowej, działające w myśl zasad cyrkularności to: URCHYNN, Aurelia & Zwei Frauen, Jackob Buczynski, Papirysy, Oho Design czy Linen Fellows.

Tylko wdrożenie cyrkularnych rozwiązań pozwoli zadbać o środowisko, w którym żyjemy. Warto zadbać o ponowne wykorzystanie ubrań, a tym samym ograniczyć produkcję śmieci czy zużycie wody. Takie działanie na pewno przyczyni się do ochrony planety.