„Poświęć sobie trochę czasu” – łatwo powiedzieć, ale jak znaleźć czas by zadbać o siebie?  Czasem można odnieść wrażenie, że wszystkie obowiązki i wszyscy ludzie w naszym życiu chcą zagrabić nasz czas do tego stopnia, że naprawdę nie zostaje ani chwila dla siebie. Ale jest pewien sekret zarządzania czasem. Jaki? To ty decydujesz, jak spędzasz swój czas! Kiedy nauczysz się skuteczniej nim zarządzać, wygospodarujesz więcej czasu na dbanie o siebie. Oto kilka strategii bardziej efektywnego zarządzania sobą w czasie od Robyn Gobin ekspertki z dziedziny “self-care” i autorki książki Recepta na szczęście – czyli jak zadbać o siebie zmniejszyć stres i cieszyć się życiem. Wypróbuj je bo z ich pomocą odzyskasz czas dla siebie!

“Robienie miliona rzeczy to nie to samo co robienie ważnych rzeczy”.

Jak skutecznie zarządzać swoim czasem, aby zadbać o siebie? 

Oto sposoby Robin Gobin, które pozwolą ci lepiej zarządzać sobą w czasie, zmniejszy stres i zadbać o siebie:

#01 Planuj.

Aby maksymalnie wykorzystać dane nam każdej doby dwadzieścia cztery godziny, kluczowe jest zaplanowanie dnia. Przydatne będzie wypisanie swojego grafiku w kalendarzu papierowym lub elektronicznym, aby nie gubić się pośród wyznaczonych na dany dzień zadań.

#02 Ustal priorytety.

Kiedy planujesz swój dzień, postaw na pierwszym planie fizyczny wymiar dbania o siebie. Oznacza to, że powinieneś zobowiązać się do wpisania fizycznego self-care w swój grafik. Wymyśl zasady: „Moje dbanie o siebie w wymiarze fizycznym nie podlega negocjacjom”. Następnie nadaj priorytet zadaniom, które pragniesz wykonać każdego dnia. Które zadania są najważniejsze do zrealizowania? Które czynności przyniosą najwięcej korzyści w odniesieniu do twoich ogólnych celów w tej dziedzinie życia?

#03 Bądź realistą.

Bycie realistą polega na możliwie dokładnym przewidzeniu, ile czasu zajmie wykonanie konkretnego zadania. Masz tendencję do przeznaczania zbyt dużej lub za małej ilości czasu na wykonanie danej pracy? Jeśli tak, ustaw sobie stoper, aby uzyskać dokładne informacje, ile czasu przeznaczasz poszczególnym czynnościom, tak żebyś mógł wykorzystać konkretne dane, kiedy planujesz swój grafik. Może odkryjesz, że niektórym zadaniom dedykujesz zbyt wiele – lub zbyt mało – czasu. Jeśli tak jest, rozważ wprowadzenie zmian w tym zakresie.

#04 Ostrożnie podejmuj zobowiązania.

Jeśli masz wybór, żeby skorzystać z nowej okazji, podjąć się nowego zobowiązania czy wejść w nową rolę, nie zgadzaj się bez namysłu. Daj sobie chwilę, by rozważyć, czy naprawdę masz czas na nowe zadanie, biorąc pod uwagę dbanie o siebie w wymiarze fizycznym, twoje ogólne cele self-care oraz czy zadania pozostają w zgodzie z twoimi wartościami. Jeśli nie, po prostu odmów.

#05 Ogranicz do minimum rozpraszacze w pracy.

Oferuj najlepszą pracę, na jaką cię stać, poprzez poświęcanie jej nieograniczonej uwagi. Wyloguj się z kont mailowych, portali społecznościowych, odłóż telefon, ustaw sobie „z dala” na komunikatorze, zamknij drzwi i zabierz się do pracy. To zapewni ci więcej czasu na dbanie o siebie w wymiarze fizycznym później.

#06 Rób sobie przerwy.

To twój czas na rozciąganie, spacer, sprawdzenie poczty elektronicznej, przekąskę czy przejrzenie mediów społecznościowych. Badania wykazały, że nasza wydajność jest największa, kiedy pracujemy w określonych interwałach. Robienie przerw zapewnia nam odpowiedni poziom skupienia, energii, uwagi. Przerwy są najskuteczniejsze, kiedy wykonujesz czynność, z której możesz przerzucić się na inną. Nie zapomnij ustawić alarmu, żeby odpoczynek nie trwał dłużej, niż zamierzałeś.

#07 Ogranicz odkładanie rzeczy na później.

Kiedy masz coś do zrobienia, oprzyj się pokusie czekania do ostatniej chwili z wykonaniem zadania. Im prędzej zrobisz to, co do ciebie należy, tym szybciej zajmiesz się przyjemnymi sprawami. Uwolnisz się od poczucia winy czy stresu płynących z nieodhaczonych punktów na twojej liście spraw do załatwienia.

#08 Zajmuj się jedną rzeczą w danym czasie.

Nasza kultura oszukuje, przekonując, że jesteśmy najefektywniejsi, kiedy wykonujemy wiele zadań jednocześnie. Badania wykazują, że w istocie jesteśmy mniej skuteczni, kiedy zajmujemy się więcej niż jedną pracą w tym samym czasie. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg jest zmuszony do przerzucania się z jednego działania na drugie. Zamiast przeskakiwać pomiędzy zadaniami, ustal sobie czas na wykonanie każdego z nich i trzymaj się planu.

#09 Dziel się obowiązkami.

Aby w pełni wykorzystać czas, będziesz musiał nauczyć się dzielić obowiązkami z innymi ludźmi, którzy dysponują umiejętnościami i możliwościami wykonania danych zadań. To wspaniały sposób budowania swoich umiejętności lidera, jednocześnie zapewniający realizację założonych celów w zakresie  dbania o siebie.

Z dzieleniem się obowiązkami związany jest też perfekcjonizm. Czasem mamy opór przed delegowaniem zadań, bo uznajemy, że nikt nie wykona go lepiej niż my. Pozwól, aby sprawy szły swoim tokiem, nawet jeśli nie są wykonane idealnie lub tak, jak byś wykonał je własnymi rękami. Przeanalizuj swoje codzienne zadania i zastanów się, czy jest coś, co mógłbyś zlecić członkom rodziny, przyjaciołom, kolegom i koleżankom, dzieciom. Jeśli pozwalają na to finanse, może wynajmij kogoś, kto posprząta ci dom lub popilnuje dziecka, a ty poświęcisz czas, by zadbać o siebie.

#10 Przyjmij dewizę „być”, zamiast „robić”.

To inny sposób na powiedzenie: „Przyjmij, że nic-nie-robienie jest w porządku”. Nasze społeczeństwo hołduje uzależnieniu od działania, które sprawia, że czujemy się bezproduktywni, jeśli nie jesteśmy czymś zajęci. To nieprawda. Naucz się akceptować wolne tempo i wpisz sobie w grafik luźny czas. Kiedy masz wolną chwilę, uznaj ją za okazję do praktykowania zadbania o siebie.

Uwagi końcowe

Dokonaj uczciwej oceny tego, ile czasu spędzasz na wykonywaniu czynności, które ci służą. Jeśli stwierdzisz, że straciłeś równowagę, nie obwiniaj się – po prostu skoryguj, co i gdzie trzeba.

Poprzez znajdowanie czasu dla siebie, odkrywanie, co jest dla ciebie najważniejsze, wyznaczanie priorytetów i nadawanie ważności swoim sprawom na nowe sposoby zdobywasz zasoby potrzebne, by dbanie o siebie weszło ci na stałe w krew.

Recepta na szczęście. - Robyn Gobin
Recepta na szczęście. – Robyn Gobin

Aby poznać holistyczny program dbania o siebie w sześciu wymiarach: fizycznym społecznym intelektualnym zawodowym duchowym i emocjonalnym sięgnij po książkę Recepta na szczęście.

Zgłębiaj techniki dbania o siebie samego w każdym z tych sześciu wymiarów szczęścia i zdrowia. Dzięki ćwiczeniom zawartym tym praktycznym poradniku oraz licznym wskazówkom i strategiom, odnajdziesz równowagę i stworzysz spersonalizowany plan dbania o siebie. Poznasz skuteczne techniki walki z lękiem, demotywacją i z czymkolwiek, co powstrzymuje cię od zbudowania życia, o jakim marzysz.

Nie pozwól, by twoje życie było jakieś.

Stwórz z niego arcydzieło!

Miej czas dla siebie, dbaj o siebie i bądź szczęśliwy już dziś!

“W pierwszej kolejności dbaj o siebie, inaczej nie będziesz miała czego dać innym. Dbanie o siebie to nie egoizm, to konieczność. Nie możesz nalać z pustego dzbana”.

Źródło: Recepta na szczęście – Robyn Gobin, Wydawnictwo Zwierciadło 2022, tłumaczenie Anna Bereta-Jankowska

Sprawdź też: Zdrowie: najcenniejsze, co posiadasz! 70 zdrowych nawyków