Dlaczego warto zmieniać siebie i jak to robić? Cechy, jakie masz, są tylko i aż wynikiem nawyków, które praktykujesz każdego dnia. Ludzie pracowici nie są pracowici dlatego, że się tacy urodzili, a dlatego, że przez pewien czas zmuszali się do ambitnej pracy, a teraz mają taki nawyk.

Sam nawyk ciężkiej pracy może Ci się wydawać nieprzyjemny, jeśli myślisz o niej w kontekście tyrania za marne grosze, ale jeśli ktoś pracuje “dla siebie”, nad czymś, co kocha, praca to już właściwie nie praca, a przyjemność. Niektórym wydaje się też, że szkoda życia na pracę, bo przyjemności są ważniejsze. Po pierwsze- 99% ludzi celuje w przyjemności, dlatego mamy taki świat, jaki mamy. Gdyby większość celowała w rozwój i pracę, pewnie bylibyśmy tysiąc lat do przodu. Po drugie praca też może być przyjemna, bo powoduje wzrost dopaminy- hormonu szczęścia i motywacji. Zatem im więcej pracujesz, zakładając, że to lubisz, tym bardziej to lubisz.

Praca nie sprawia takim ludziom trudności ani nie jest męcząca, bo tacy ludzie mają niebywale wysoki poziom motywacji. Im więcej robisz, tym więcej korzyści z tego masz. Im więcej masz korzyści, tym bardziej chcesz to robić.

“Świadomie twórz nawyki, bo to one nieświadomie kierują twoim życiem”.

Dlaczego warto zmieniać siebie i jak to robić?

Ćwiczenie myślowe:

Ustal, jakie 4 nawyki mogłyby Cię zmienić w lepszą wersję Ciebie, gdybyś praktykował je regularnie, przez długi czas.

Dla mnie to na przykład:

  • Sport– bo dodaje mi energii
  • Medytacja– uspokaja umysł
  • Wizualizacja- zwiększa moje ambicje
  •  Pisanie- ponieważ to kocham.

Dla kogoś innego mogą to być:

Wybierz dwa dobre nawyki i praktykuj je przez tylko 10-15 minut każdego dnia. Jestem pewien, że szybko zrozumiesz, jak duży potencjał mają drobne zmiany.

Pamiętaj:

Każdy najmniejszy czynnik programuje Twój umysł.

To, z jakimi ludźmi przebywasz, to, co jesz, to, jakim powietrzem oddychasz, to, jakimi treściami karmisz swój umysł… WSZYSTKO jakoś kształtuje Twój umysł, więc nie pozwól na to, by nasiąkał on negatywnością. Im więcej małych, negatywnych błahostek robisz sobie w życiu, tym bardziej potem masz pod górę.

To, jak myślisz i co robisz, to również Twój nawyk! A jak już wspomniałem, to nawyki tworzą Twoje życie!

Kolejne ćwiczenie:

znajdź 3 największe źródła negatywności w swoim życiu. Możesz je zastąpić czymś lepszym?

W moim życiu największym źródłem negatywności były zbędne kłótnie, w które bez potrzeby się angażowałem, zbędna złość i czytanie newsów.

Ktoś inny może czerpie negatywność, żyjąc negatywnymi wspomnieniami, albo tworząc negatywne wizje przyszłości. Dla innych negatywnością są znajomi, którzy tylko narzekają. Może Twoja praca, może strony internetowe, na których przebywasz, może Twoje własne, destrukcyjne myśli, emocje i nawyki?

Palenie papierosów, nadwaga, nadmierne oglądanie seriali, przeglądanie mediów społecznościowych bez celu, konsumpcjonizm, lenistwo… jest wiele możliwości.

Ważne, by zidentyfikować to, co ci nie służy, a potem stopniowo to eliminować.

Użyj tej wiedzy w praktyce:

Czasami wystarczy wyeliminować jeden negatywny czynnik, by drastycznie zmienić jakość Twojego życia. Może się okazać, że po usunięciu nawyku oglądania seriali i zastąpieniu go bieganiem, poczujesz więcej energii, więc automatycznie zaczniesz robić dużo więcej produktywnych rzeczy. Po roku będziesz już nową osobą, bo każdy dzień, w którym zrobisz coś dobrego, daje Ci korzyści, które wracają do Ciebie jako motywacja.

Energia idzie dalej, a każda wartościowa energia, którą dajesz światu, wraca do Ciebie pomnożona tyle razy, ilu ludziom pomogła. Właśnie dlatego ultra-bogaci ludzie tak szybko się bogacą. Możesz wmawiać sobie, że są źli. Może niektórzy z nich są, bo niszczą naszą planetę. Ale z pewnością, skoro są bogaci, dali temu światu coś, czego świat potrzebował. Gdyby ludzie nie kupili rzeczy/ usługi od ultra-bogatych, ci miliarderzy nie mieliby pieniędzy. Skoro jednak mają, a ludzie od nich kupują bez przerwy, oznacza to, że rzecz, którą oferują, jest ludziom potrzebna.

Ty też możesz być bogaty, pamiętaj. Rób to w etyczny sposób. Codziennie myśl nad tym, jak rozwiązać jakiś problem. Ludzie mają masę problemów, Ty też. Może akurat znajdziesz jakieś lepsze rozwiązanie?

Sprawdź też: Jak zmieniać nawyki? Mikronawyki – model projektowania zachowań Fogga

“Zwycięzcą nie zawsze jest ten najlepszy, który zdobywa główną nagrodę. Zwycięzcą może być człowiek, który próbuje coś zmienić w sobie, swoim życiu i podejściu do otaczającego świata, pomimo wszelkich trudności. Człowiek, który robi pojedyncze, powolne kroki, przekraczając własne lęki i ograniczenia, podczas gdy inni bez trudu biegną”. – Kaja Platowska