Ćwiczenie pozytywnego myślenia pozwala skupić się na naszych mocnych stronach i osiągnięciach, co zwiększa szczęście i motywację. To z kolei pozwala nam spędzać więcej czasu na robieniu postępów, rozwoju osobistym i przyjemnościach, a mniej na czuciu przygnębienia. Jak myśleć pozytywnie? Poniższe wskazówki zawierają praktyczne sugestie, które mogą pomóc w przejściu na bardziej pozytywne wzorce myślenia.

“Bądź dobrej myśli, bo po co być złej”. – Stanisław Lem

10 sposobów, by myśleć pozytywnie

#01 Dbaj o siebie

O wiele łatwiej jest być pozytywnym, gdy dobrze się odżywiasz, ćwiczysz i wystarczająco dużo odpoczywasz.

#02 Przypomnij sobie, za co jesteś wdzięczny

Stresy i wyzwania nie wydają się aż tak złe, gdy ciągle przypominasz sobie o tym, co w życiu jest właściwe. Poświęcenie zaledwie 60 sekund dziennie na zatrzymanie się i docenienie dobrych rzeczy zrobi ogromną różnicę.

#03 Szukaj dowodu zamiast zakładać z góry

Strach przed byciem lubianym lub akceptowanym czasami prowadzi nas do założenia, że wiemy, co myślą inni, ale nasze obawy zwykle nie są rzeczywistością. Jeśli obawiasz się, że zły nastrój przyjaciela lub członka rodziny jest spowodowany czymś, co zrobiłeś, lub że twoi współpracownicy potajemnie plotkują o tobie, kiedy się odwracasz, odezwij się i zapytaj ich. Nie trać czasu na zamartwianie się, że zrobiłeś coś źle, chyba że masz dowód, że jest się czym martwić.

#04 Powstrzymaj się od używania absolutów

Czy kiedykolwiek powiedziałeś partnerowi „ZAWSZE się spóźniasz!” lub poskarżyłeś się przyjacielowi „NIGDY do mnie nie dzwoń!”? Myślenie i mówienie w kategoriach absolutnych, takich jak „zawsze” i „nigdy”, sprawia, że sytuacja wydaje się gorsza niż jest, i programuje twój mózg tak, aby uwierzył, że niektórzy ludzie nie są w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków.

#05 Oderwij się od negatywnych myśli

Twoje myśli nie mogą mieć nad tobą żadnej władzy, jeśli ich nie osądzasz. Jeśli zauważysz, że masz negatywną myśl, oderwij się od niej, bądź jej świadkiem i nie podążaj za nią.

#06 Morduj złe myśli

W swojej książce „Zmień swój mózg, zmień swoje życie” dr Daniel Amen mówi o „ANTS” – automatycznych myślach negatywnych. Są to złe myśli, które zwykle są reakcyjne, takie jak „Ci ludzie się śmieją, muszą mówić o mnie” lub „Szef chce mnie widzieć? To musi być złe!” Kiedy zauważysz te myśli, uświadom sobie, że to nic innego jak ANTY i zmiażdż je!

#07 Ćwicz okazywanie miłości, dotykanie i uściski

Nie musisz być ekspertem, aby poznać korzyści płynące z dobrego przytulenia. Pozytywny kontakt fizyczny z przyjaciółmi, bliskimi, a nawet ze zwierzakami daje natychmiastowe ożywienie. W jednym z badań na ten temat kelnerka dotykała ramienia niektórych swoich klientów, wręczając im rachunki. Od tych klientów otrzymywała wyższe napiwki niż od tych, których nie dotykała!

#08 Zwiększ swoją aktywność społeczną

Zwiększając aktywność społeczną zmniejszasz samotność. Otaczaj się zdrowymi, szczęśliwymi ludźmi, a ich pozytywna energia wpłynie na Ciebie pozytywnie!

#09 Zostań wolontariuszem organizacji, czyli pomóż innej osobie

Każdy czuje się dobrze pomagając. Możesz dobrowolnie poświęcić swój czas, pieniądze lub zasoby. Im więcej pozytywnej energii wyślesz w świat, tym więcej otrzymasz w zamian.

#10 Rób sobie przerwy, by zwalczać ruminację

Ruminacje to rodzaj obsesyjnych myśli, charakteryzujący się ciągłymi wątpliwościami. Jeśli męczysz się, obsesyjnie zastanawiając się nad jakością wykonywanych przez siebie zadań, świetnym sposobem na powstrzymanie tego jest przerwanie schematu i zmuszenie się do zrobienia czegoś zupełnie innego. Ruminacje są jak nadmierne skupienie się na czymś negatywnym. To nigdy nie jest produktywne, ponieważ nie jest racjonalne ani zorientowane na rozwiązanie, to po prostu nadmierne zmartwienie. Spróbuj zmienić swoje fizyczne otoczenie – idź na spacer lub usiądź na zewnątrz. Możesz także zadzwonić do przyjaciela, poczytać książkę lub włączyć muzykę.

“Nie masz wpływu na każde wydarzenie. Ale decydujesz o tym jak ono wpłynie na Ciebie”.

Sprawdź też: 3 sprawdzone sposoby by stać się optymistą