Prokrastynacja! Wiele osób żyje na wyspie o nazwie Kiedyś. Są przekonani, że „kiedyś to czy tamto zrobią” lub ..kiedyś tu czy tam pójdą”. Czy jesteś jedną z takich osób? Czy lubisz zwlekać? Jeśli tak, to musisz się z tym rozprawić już dzisiaj! Jak możesz pokonać skłonność do odkładania na później? Denis E. Waitley, słynny amerykański mówca motywacyjny, pisarz i konsultant, proponuje 7 skutecznych sposobów na prokrastynację. Sprawdziły się w jego przypadku i mogą pomóc też tobie. Zaczynamy!

“Prokrastynacja jest jak karta kredytowa. Jest fajnie, a potem dostajesz rachunek”. – Christopher Parker

Powiedz nie prokrastynacji! 7 metod pokonywania skłonności do zwlekania

#01 Poświęć pięć minut na określenie tego, co odkładasz na później.

Weź czystą kartkę i zapisz kilka ważnych czynności, które odkładasz lub przerywasz.

#02 Przyjrzyj się swojej liście zadań i wykonaj jedno z nich od razu.

Wykorzystaj energię, której używałeś do czynienia wymówek, na działalność, której dotychczas unikałeś. Na pewno uświadomisz sobie, że aktywność eliminuje niepokój. Ciesz się z ukończonej pracy, spełnionego obowiązku, odbytej dyskusji, powziętej decyzji, napisanego listu i rozpoczętego przedsięwzięcia.

#03 Jeśli masz kłopoty z przystępowaniem do działania, wyznacz sobie w ciągu dnia czas na pracę nad danym zadaniem.

Możesz na przykład, wyznaczyć sobie popołudnie wtorkowe i zapisać termin w swoim kalendarzu. Poświęć trzydzieści minut pory obiadowej na pracę nad takim zadaniem (np. fizyczną kondycją), które ciągle odkładałeś na później. Zdziwisz się, jak wiele możesz dokonać w ciągu cotygodniowych półgodzinnych okresów intensywnej pracy.

#04 Nie przejmuj się niedoskonałymi wynikami.

To, co ma największe znaczenie, to jakość wkładanych wysiłków, a nie doskonałe rezultaty. Nie pozwól, by przytłoczył cię perfekcjonizm. Uświadom sobie, że w życiu nic może być doskonałe, oraz że twoja troska o perfekcję znacznie opóźni twoje osiąganie celów, które sobie wyznaczyłeś. Zbyt wiele osób oczekuje na „idealne okoliczności”, „najwłaściwszą sytuację,” lub na „najlepszą okazję.” Takie doskonałe warunki mogą nigdy się nie pojawić!

Prawie każde przedsięwzięcie, praca mogą być korygowane w trakcie ich trwania. Jak ktoś kiedyś powiedział: „Łatwiej jest kierować samochodem, który jest w ruchu.” Rozpocznij działanie i zdecyduj się na wprowadzanie zmian w trakcie pracy, w zależności od pojawiających się potrzeb.

#05 Jeśli twoje zwlekanie dotyczy innych osób, skonsultuj się z nimi.

Twoje powody odkładania działań na później mogą być wyimaginowane. Brak porozumienia często przemienia małe niedogodności w przeszkody nie do przebycia, usprawiedliwiając tym samym zasadność zwlekania, a z rozpoczęcia przedsięwzięcia czyni większy problem, niż jest nim naprawdę.

#06 Jeśli obawiasz się konsekwencji działania, którego unikałeś, zadaj sobie pytanie: „Co najgorszego może się stać, jeśli zrealizuję je dzisiaj?”

Najgorszy scenariusz z możliwych najprawdopodobniej będzie jedynie drobną niedogodnością lub chwilowym niepowodzeniem, a nie całkowitym załamaniem się relacji, przedsięwzięcia lub kariery.

#07 Wyobraź sobie, jak będziesz się czuł, gdy zadanie zostanie wykonane.

Doznasz uczucia ulgi, wolności od niepokoju, wyzwolenia spod presji oraz uwolnienia od zwątpienia w swoje siły. Realizacja odłożonych zadań zazwyczaj dodaje człowiekowi ogromnej pewności siebie i energii. Wykorzystaj tę energię do spełnienia innego obowiązku lub do powzięcia decyzji, którą  długo odkładałeś!

Początek to połowa zwycięstwa! Pierwszy krok w kierunku sukcesu jest krokiem największym.

Na co jeszcze czekasz? Zacznij dzisiaj i nie czekaj do jutra!

“Na jutro odkładaj tylko te rzeczy, bez których mógłbyś umrzeć ze spokojem”. – Pablo Picasso

Sprawdź też: Jak zabrać się do pracy? 21 sposobów na prokrastynację