Czy masz wrażenie, że rozmieniasz się na drobne? Czujesz, że jesteś przepracowany, a twoje umiejętności nie są właściwie wykorzystane? Czy kiedykolwiek stwierdziłeś, że jesteś coraz lepszy w coraz mniej istotnych sprawach? Czy nie masz wrażenia, że jesteś  w ciągłym ruchu, ale zmierzasz donikąd? Jesteś bardzo zajęty, ale nieproduktywny? Jeżeli odpowiedziałeś “tak” na którekolwiek z tych pytań, uratować cię może esencjalizm. Bo stając się esencjalistą możesz robić mniej, ale lepiej i osiągać więcej!

Mądrość życiowa polega na eliminowaniu tego, co nieważne. – Lin Yutang

Czym jest esencjalism?

Esencjalism to koncepcja stworzona przez Grega McKeowna, autora bestsellerowej książki Esencjalista. W esencjalizmie nie chodzi o to, żeby robić więcej, tylko o inny sposób robienia wszystkiego. Chodzi o nowy sposób myślenia.

Esencjalizm to zdyscyplinowane, systematyczne podejście do poszukiwania punktu najwyższej użyteczności oraz wykonywania najważniejszych zadań niemal bez wysiłku.

W esencjalizmie nie chodzi o to, jak zrobić więcej, tylko jak robić właściwe rzeczy. Nie oznacza to także, że masz robić mniej tylko po to, żeby mieć mniej pracy. Liczy się jak najmądrzejsze inwestowanie czasu i energii w celu osiągnięcia jak najbardziej wartościowych wyników poprzez robienie tylko tego, co istotne.

“Mniej, ale lepiej”. Trudno o trafniejszą definicję esencjalizmu. – Greg McKeon

Dlaczego esencjalizm jest ważny i jakie są korzyści z bycia esencjalistą?

Podstawowa propozycja wartości esencjalizmu brzmi:

“Dopiero kiedy pozwolisz sobie na to, aby nie robić wszystkiego i nie godzić się na wszystko, będziesz mógł osiągnąć wybitne wyniki w sprawach naprawdę ważnych”.

Gdy skupiasz się na kilku istotnych rzeczach, a nie wielu trywialnych, możesz być bardziej produktywny i zwiększyć swój wkład w pozytywne zmienianie swojego życia oraz świata. W tym co robisz łatwiej osiągasz stan “flow” (przepływu, uskrzydlenia) oraz odnajdujesz znaczenie i radość. Zwiększasz też swoją ogólną satysfakcję i poczucie szczęścia.

“Kiedy życie jest proste, musi się pojawić zadowolenie. Prostota jest niezwykle ważna dla szczęścia”. – Greg McKeon

Czym się różni się nieesencjalista od esencjalisty?

Oto główne różniące jakie wskazuje Greg McKeon między nieesencjalistą a esencjalistą:

NIEESENCJALISTAESENCJALISTA
MYŚLIWSZYSTKO DLA WSZYSTKICH
„Muszę”.
„To wszystko jest ważne”.
„Jak mogę ogarnąć to wszystko?”.
MNIEJ, ALE LEPIEJ
„Mogę”.
„Tylko nieliczne rzeczy są ważne”.
„Jakie kompromisy są możliwe?”.
ROBICHAOTYCZNA POGOŃ ZA „WIĘCEJ
Reaguje na najpilniejsze problemy.
Mówi „tak” bez namysłu.
Próbuje zrobić wszystko na siłę
w ostatniej chwili
ZDYSCYPLINOWANE DĄŻENIE DO
„MNIEJ”

Przerywa pracę, by się zastanowić, co jest
ważne.
Mówi „nie” na wszystko, co nieistotne.
Usuwa przeszkody, aby skuteczniej
pracować.
DOSTAJEPROWADZI
NIESATYSFAKCJONUJĄCE ŻYCIE

Bierze na siebie zbyt wiele i cierpi
na tym jego praca.
Czuje się pozbawiony kontroli.
Nie jest pewny, czy robi to, co
trzeba.
Czuje się przytłoczony i wyczerpany.
JEGO ŻYCIE MA GŁĘBOKIE
ZNACZENIE

Starannie dokonuje wyborów, żeby
pracować jak najlepiej.
Ma poczucie kontroli nad sytuacją.
Robi to, co trzeba.
Cieszy się swoją pracą.

Jakie są główne zasady esencjalizmu?

  • Niemal wszystko, co nas otacza, jest szumem. Naprawdę ważnych jest tylko kilka rzeczy.
  • Mniej znaczy więcej. Wyeliminuj to, co nieistotne.
  • Droga esencjalizmu to nieustanne dążenie do urzeczywistnienia zasady “mniej, ale lepiej”
  • Chodzi w niej o to, żeby jak najczęściej zatrzymywać się i odpowiadać sobie na pytanie, czy inwestujemy swoje siły i zasoby w odpowiednie przedsięwzięcia.
  • W esencjalizmie nie chodzi o to, jak zrobić więcej, tylko jak robić właściwe rzeczy.
  • W wielu przypadkach można się nauczyć podejmowania jednorazowych decyzji, które przesądzają o tysiącach późniejszych wyborów, tak aby nie trzeba było zadawać sobie tych samych pytań w nieskończoność.
  • Jeżeli sam nie ustalisz priorytetów w swoim życiu, ktoś inny zrobi to za ciebie.

Jak działa esencjalista? 3 kroki do znalezienia esencji

Droga esencjalizmu nie polega na powzięciu postanowienia noworocznego, by częściej mówić “nie”, zmniejszyć ilość napływającej korespondencji albo opanować nową strategię zarządzania czasem. Chodzi w niej o to, żeby jak najczęściej zatrzymywać się i odpowiadać sobie na pytanie, czy inwestuje swoje siły i zasoby w odpowiednie przedsięwzięcia. Aby podążać drogą esencjalizmu, należy umieć je rozróżniać – trzeba się nauczyć przesiewania różnych opcji i wybierania tylko tych naprawdę ważnych.

Oto 3 kroki jakie wykonuje esencjalista

  • #01 Eksploracja – odróżnianie mnóstwa trywialnych rzeczy od kilku ważnych
  • #02 Eliminacja – odrzucanie trywialnej większości
  • #03 Działanie – usuwanie przeszkód i dbanie o to, by działanie wymagało jak najmniej wysiłku

Te trzy elementy – eksploracja, eliminacja i działanie – są nie tyle odrębnymi zdarzeniami, ile częściami cyklicznego procesu. Jego konsekwentna realizacja pozwala osiągać coraz większe korzyści.

Dlaczego esencjalism nie jest powszechy?

Mimo wszystkich korzyści z esencjalizmu w dzisiejszym świecie wiele sił powstrzymuje nas przed zdyscyplinowanym realizowaniem zasady “mniej, ale lepiej”. Wszechobecny nieesencjalizm jest skutkiem kumulacji kilku różnych trendów. Oto zdaniem Grega McKeona najważniejsze z nich:

  • zbyt duża liczba opcji do wyboru
  • zbyt duża presja społeczna
  • przekonanie, że można mieć wszystko.

“Społeczeństwo “karze” za dobre zachowania (mówienie “nie”) i nagradza za złe zachowania (mówienie “tak”). Odmowa wydaje się często niezręczna w pierwszej chwili, a zgoda spotyka się z uznaniem”. – Greg McKeown

Stąd bierze się zjawisko, które Greg McKeon nazywa paradoksem sukcesu.

Paradoks sukcesu

  • FAZA 1. Kiedy masz klarowny cel, możesz osiągnąć sukces w swoich dążeniach.
  • FAZA 2. Po osiągnięciu sukcesu zdobywasz reputację osoby, do której można się zwrócić o pomoc. Stajesz się “starym, dobrym [wpisz swoje imię]”, zawsze gotowym do pomagania innym. Pojawia się przed tobą coraz więcej możliwości i okazji.
  • FAZA 3. Kiedy masz do wyboru coraz więcej możliwości i okazji, za którymi kryją się tak naprawdę żądania dotyczące udostępnienia twojego czasu i energii, rozpraszasz się coraz bardziej i rozmieniasz się na drobne.
  • FAZA 4. Zaczynasz zaniedbywać to, na co w innej sytuacji kierowałbyś całą uwagę.

“Rezultatem sukcesu staje się utrata klarownego celu, dzięki któremu ten sukces osiągnąłeś. Dążenie do sukcesu może być katalizatorem porażki. Inaczej mówiąc, z powodu sukcesu przestajemy się koncentrować na ważnych rzeczach, które były jego źródłem”. –  Greg McKeon

Uwagi końcowe

Droga esencjalizmu oznacza życie według planu, a nie poddawanie się przypadkowi. Zamiast podejmować decyzje w reakcji na zachodzące wydarzenia, esencjalista celowo odróżnia garstkę ważnych spraw od trywialnej większości, eliminuje rzeczy nieistotne, a następnie usuwa przeszkody, tak aby sprawy o dużym znaczeniu mogły być załatwiane w jasny, przejrzysty sposób.

Droga do esensjalizmu. Jak stać się esencjalistą? 

Przyzwyczajenie się do zasady “mniej, ale lepiej” może być trudniejsze, niż się wydaje, zwłaszcza jeśli w przeszłości byliśmy wynagradzani za robienie więcej, więcej i więcej

Zdaniem Greg McKeowna są trzy głęboko zakorzenione założenia, które trzeba pokonać, żeby podążyć drogą esencjalizmu: “Muszę”, “To bardzo ważne” oraz “Mogę zrobić jedno i drugie”.

Zrozumienie istoty esencjalizmu wymaga zastąpienia tych fałszywych założeń trzema fundamentalnymi prawdami:

  • “Mam wybór”,
  • “Niewiele rzeczy naprawdę ma znaczenie”
  • “Mogę zrobić cokolwiek, ale nie wszystko”.

Te prawdy pomagają wyrwać się z nieesencjalizmu. Dają wolność umożliwiającą dążenie do tego, co naprawdę ważne. Dzięki nim możemy wnieść wartościowy wkład i osiągnąć w życiu najwyższy poziom sukcesu.

Esencjalista. Mniej, ale lepiej - Greg McKeown
Esencjalista. Mniej, ale lepiej – Greg McKeown

Książka Esencjalista jest wspaniałym przypomnieniem, że tak wiele rzeczy w życiu nas rozprasza i odwraca naszą uwagę od tego co naprawdę ważne. Jeśli jeszcze jej nie czytałeś koniecznie po nią sięgnij. Dzięki wydawnictwu MT Biznes dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Michała Lipa. Po przeczytaniu  książki Esencjalista zaczniesz się zastanawiać nad wieloma aspektami swojego życia. Spojrzysz na to co robisz z innej perspektywy.

Droga esencjalizmu prowadzi do przejęcia kontroli nad dokonywanymi wyborami. Pozwala dotrzeć na nieznane wcześniej poziomy sukcesu i znaczenia. To ścieżka, na której można cieszyć samą wędrówką, a nie tylko celem.

Życie w zgodzie ze sobą wymaga nie tylko przypadkowego mówienia “nie”, ale celowego, świadomego i strategicznego eliminowania rzeczy nieistotnych – i to nie tylko oczywistych pożeraczy czasu, ale niekiedy także naprawdę dobrych możliwości. Zamiast reagować na presję społeczną popychającą cię w milionach kierunków, nauczysz się redukować, upraszczać i koncentrować się na tym, co bezwzględnie ważne, eliminując wszystko inne.

“Bez względu na to, jaką decyzję będziesz musiał podjąć w życiu i na jakim rozdrożu się znajdziesz, po prostu zadaj sobie pytanie: „Co jest ważne?”. Wyeliminuj wszystko inne”. – Greg McKeown

Sprawdź też: Jak bez wysiłku robić to co ważne i osiągnąć sukces? To Proste!

Co by się stało, gdyby potrafił wybrać jedną ważną rzecz i skupić się tylko na niej?