Wiele osób ma marzenia, pomysły plany, jednak niewielu je w rzeczywistości realizuje. Są też osoby, które realizują co prawda swoje pomysły jednak występuje w ich przypadku opóźnienie między zrodzeniem się danej idei, a wdrożeniem jej w życie. Co sprawia, że ludzie zwlekają z realizację pomysłów? Co powoduje opóźnienie między pomysłem a jego realizacją? Poznaj główne powody.

„Pomysły są powszechnym towarem. Wprowadzanie ich w życie nie jest”. – Michael Dell

6 głównych czynników, które powodują opóźnienie między powstaniem pomysłu a jego realizacją:

#1 Prokrastacja

Główną przyczyną opóźnienia między wygenerowaniem pomysłu, a jego realizacją jest zwlekanie, zwane często prokrastynacją. Wiele osób ma pomysł, jednak odkładają datę jego wykonania i urzeczywistnienia. Znajdują wiele powodów i uzasadniają przed sobą dlaczego jeszcze danej rzeczy nie robić. Czasem brak im dostatecznej inspiracji, a czasami zbytnio się rozpraszają.

Masz problem z odwlekaniem wykonania zadań? Ciągle przekładasz wszystko na później? Dowiedz się Jak pokonać prokrastynację?

#2 Wątpliwości

Czasami opóźniamy realizację naszych pomysłów, ponieważ nie wierzymy w siebie. Uważamy, że nie jesteśmy w stanie urzeczywistnić tego pomysłu. Dlatego postanawiamy poczekać na według nas lepszy moment i inspirację, zanim zrealizujemy nasze pomysły. Często im dłużej myślisz, tym więcej pojawia się wątpliwości. Nie pozwól, aby Twoje rozterki i obawy powstrzymywały Cię przed podjęciem działania.

„To co powstrzymuje ludzi, to nie jakość ich pomysłów, tylko brak wiary w siebie”. – Russell Simmons

#3 Oczekiwanie na idealne warunki

Wiele osób wyczekuje na tzw. „idealne warunki”, zanim zrealizuje swój pomysł. Prawda jest taka, że jak to powiedział kiedyś Mark Fisher: „Najlepszy czas na działanie jest – teraz!”. Idealne warunki rzadko kiedy nadchodzą. Trzeba działać w ramach okoliczności i sytuacji w jakiej się znajdujemy.

Czekanie na doskonałe warunki opóźnia realizację pomysłów. Ludzie często czekają na czas, kiedy wszystko wokół nich będzie sprzyjać realizacji ich pomysłu. Kiedy będą mieli wewnętrzne poczucie, że to jest właśnie ten czas.

Jednak czekanie na doskonałe warunki opóźnia realizację projektu, ponieważ zwlekanie i czekanie na te doskonałe sytuacje zawsze zabiera dużo czasu, a czasem one w ogóle nie przychodzą.

#4 Oczekiwanie na potwierdzenie

Niektórzy z nas nie realizują swoich pomysłów, ponieważ wolą je wdrażać w życie dopiero, gdy inni powiedzą im, że warto się danym tematem zająć i utwierdzą ich w przekonaniu, że to ma sens. Czekamy, aż inni ludzie powiedzą nam, że nasze pomysły są dobre, zanim zdecydujemy się podjąć działanie. Dlatego opóźniamy lub nie realizujemy naszych pomysłów, jeśli nikt wokół nas nie wierzy w ich powodzenie. Takie podejście nie wróży nic dobrego. Jeśli Twój pomysł jest na prawdę innowacyjny i przełomowy, wiele osób może uznać go za niemożliwy do osiągnięcia. To, że ktoś mówi, że to się nie uda, to jest tylko jego opinia. Jeśli chcesz pytaj innych o zdanie, jednak nie pozwól by ograniczenia i obawy innych osób wpłynęły na Twoją decyzję o wdrożeniu swojego pomysłu.

Gdyby ludzie robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. – Stanisław Lem

#5 Brak kapitału

Brak kapitału jest również czynnikiem, który sprawia, że ludzie opóźniają realizację swoich pomysłów. Ludzie mają czasem wielkie pomysły, ale nie realizują ich, ponieważ wdrożenie wymaga funduszy. Dlatego też postanawiają szukać pieniędzy i pozyskać środki nim powołają do życia swój pomysł. To oczywiście może zająć trochę czasu. Jeśli tak jest poza próbą pozyskania środków finansowych, pomyśl również o tym co możesz zrobić już teraz, bez pieniędzy, aby posunąć w realizacji swój pomysł do przodu.

#6 Lenistwo

Łatwiej się myśli i snuje piękne wizje niż faktycznie coś robi i ciężko pracuje. Lenistwo pojawia się, gdy dana osoba ma zdolność do wykonywania określonej czynności, którą powinna wykonać, ale nie robi tego po wyobrażeniu sobie, jaki rodzaj wysiłku się z tym wiąże. Ludzie wiedzą, że wykonanie pomysłu wymaga od nich sporego zaangażowania. Dlatego też wstrzymują termin jego urzeczywistnienia, ponieważ są zbyt leniwi, aby zainwestować znaczną część swojego czasu i energii w swój pomysł. Jeśli też czasem zdarza Ci się mieć problem z lenistwem dowiedz się Jak pokonać lenistwo?

„Pomysły to punkty startowe wszystkich fortun”.
– Napoleon Hill

Jeśli masz pomysł, nie pozwól by zwlekanie, wątpliwości i lenistwo powstrzymały Cię od jego wdrożenia. Ponadto nigdy nie czekaj na idealne warunki, ponieważ mogą nie nadejść lub potrzeba na to bardzo dużo czasu.

Brak kapitału nie może przeszkodzić Ci w podjęciu pierwszych kroków potrzebnych do realizacji Twojego pomysłu. Nie wszystkie kroki wymagają od razu funduszy. Możesz stworzyć plan, zbadać swój pomysł i zbudować zestaw umiejętności, których będziesz potrzebował, aby zrealizować swój pomysł jednocześnie szukając kapitału.

Jeśli bardzo chcesz, możesz zapytać ludzi, co myślą o Twoim pomyśle, jednak nie pozwól, aby ich opinie zmusiły Cię do rezygnacji z tego pomysłu. Jesteś jedynym, który rozumie swój pomysł. Dlatego też opinie innych osób na temat Twojego pomysłu nie mają większego znaczenia.

Pamiętaj nic nie może Cię powstrzymać jeśli masz nieodparte pragnienie osiągnięcia celu i podejmiesz zorganizowane działanie.

To oczywiście nie jedyne czynniki, które powodują opóźnienie między pojawieniem się pomysłu a jego realizacją, jednak te występują stosunkowo często.

A według Ciebie co jeszcze powoduje opóźnienie w realizacji naszych pomysłów? Podziel się swoją opinią w komentarzu.