Kiedy w ostatnich tygodniach hasło „nauka online” było odmieniane przez wszystkie przypadki, kiedy rodzice tracili cierpliwość do nauczania własnych dzieci w domach a w sieci zaczęły mnożyć się różnorodne kursy, z pomocą mogła przyjść tylko jedna osoba. Angelika Skotnicka – specjalistka od graphic recordingu i nauczania języka angielskiego, która w edukacyjnej przestrzeni online tworzy, kształtuje, uczy, motywuje i osiąga sukcesy. Niedawno opublikowała wyjątkowy ebook „Masz tę moc, albo nawet 3!”.

Angelika Skotnicka
Angelika Skotnicka

Jak poznałaś metodę graphic recordingu? Dlaczego uznałaś, że warto ją popularyzować i edukować ludzi w tym zakresie?

Z metodą graphic recordingu spotkałam się przez przypadek. Kilka lat temu postanowiłam napisać książkę o sile myślenia wizualnego oraz magii płynącej z tworzenia własnych notatek wizualnych podczas zajęć w szkole. Czytając coraz więcej na ten temat, natrafiłam na notatki tworzone na potrzeby konferencji. Dowiedziałam się o tym więcej i postanowiłam to włączyć do edukacji.

Czym jest graphic recording? W jakich sytuacjach można go wykorzystywać?

Graphic recording (GR) to zapis graficzny będący wizualnym przedstawieniem uzupełniającym spotkanie, rozmowę lub konferencję poprzez obrazowe podsumowanie informacji przekazywanych podczas tych wydarzeń. Taki zapis graficzny jest robiony w czasie rzeczywistym (na żywo). Graphic recorder przychodzi na spotkanie wyposażony w odpowiednie narzędzia i kartkę papieru (możliwa jest też wizualizacja na białej tablicy lub z wykorzystaniem tabletów). Wykorzystywać tę metodę możemy zawsze, kiedy ktoś do nas mówi lub słuchamy jakiegoś nagrania czy wypowiedzi.

Czy metoda graphic recordingu może funkcjonować sama czy konieczne jest łączenie jej z myśleniem wizualnym i sketchnotingiem? Jak te trzy elementy są ze sobą związane?

Metoda ta jest w stanie funkcjonować sama, natomiast rozbudowane umiejętności myślenia wizualnego są niezastąpionym wsparciem. Istnieje szansa, że nie będziemy wiedzieć, co chcemy zwizualizować oraz jak to zrobić, jeśli nie będziemy tego widzieć w swojej głowie. Myślenie wizualne sprawia, że widzimy w niej pewną wizję tego, co chcemy zwizualizować. W momencie, kiedy na żywo przenosimy to na kartkę papieru czy ekran tabletu, tworzymy graficzny zapis treści. Sketchnoting możemy tworzyć na podstawie tekstu wcześniej już zapisanego np. w podręczniku.

Jak myślisz, dlaczego wciąż tak mało mówi się o tych metodach w publicznych szkołach? Czy są w stanie sprawdzić się w tradycyjnej edukacji?

Nie do końca wiem i potrafię to zrozumieć, dlaczego tak mało się o nich mówi… Pracowałam w szkole publicznej w Krakowie i tam również wykorzystywałam te techniki bez większego problemu. Na początku mojej przygody trochę wstydziłam się pokazywać własne notatki, więc może to jest problemem. Po przeprowadzonych rozmowach z nauczycielami uważam, że w dużym stopniu odpowiada za to wkładanie tych trzech technik do jednego worka o nazwie „myślenie wizualne“. Moim zdaniem należy poznać każdą z technik, aby wiedzieć, co zacząć wizualizować wchodząc do sali lekcyjnej z czystą kartką papieru.

Dziękuję za rozmowę.

Wykorzystaj siłę myślenia wizualnego, graphic recordingu i sketchnotingu !

Masz Tę Moc albo nawet 3 Angelika Skotnicka
Masz Tę Moc albo nawet 3 Angelika Skotnicka

Masz Tę Moc albo nawet 3 to inspirująca i bardzo praktyczna książka, która krok po kroku poprowadzi Cię za rękę w procesie tworzenia notatek wizualnych. Dzięki niej również zdobędziesz wiedzę konieczną dotyczącą różnic pomiędzy myśleniem wizualnym, graphic recordingiem (zapisem graficznym treści) oraz sketchnotingiem (sztuką tworzenia efektywnych notatek). Pozycja ta jest dla nauczyciela, ucznia, a także dla każdej osobie, która marzy o tym aby zacząć tworzyć własne, piękne notatki wizualne.

Sketchnoting - notatki wizualne
Sketchnoting – notatki wizualne
Dzięki temu ebookowi dowiesz się m.in.:
  • jak wdrożyć proces myślenia wizualnego do nauczania
  • jak stać się NGR (Nauczyciel Graphic Recorder)
  • o różnych typach słuchania oraz jak z nimi pracować
  • czym jest sketchnoting
  • o różnych schematach notatek wizualnych
  • jak rysować proste rzeczy
  • jak podnieść poziom swoich rysunków na bardziej zaawansowany

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat myślenia wizualnego, graphic recordingu i sketchnotingu koniecznie zajrzyj na stronę Angeliki Skotnickiej i zyskaj 3 supermoce!

Obserwuj też nasze profile na:

Facebookuwww.facebook.com/rosnijwsile/

Instagramiewww.instagram.com/rosnijwsile/

Już wkrótce do zdobycia za darmo książka Angeliki Skotnickiej “Masz Tę Moc albo nawet 3. Myślenie wizualne, graphic recording oraz sketchnoting w edukacji” 

Bądź na bieżąco i nie przegap okazji!