Osoby, które poszukują ucieczki od upałów w gorące, letnie dni, często decydują się na montaż basenu ogrodowego. Z racji tego, że ich oferta jest bardzo zróżnicowana, wybór konkretnego modelu może być nie lada wyzwaniem. Klienci najczęściej decydują się na zakup basenu stelażowego bądź rozporowego. Który z nich jest lepszym rozwiązaniem i dlaczego?

Basen stelażowy – wady i zalety

Jeśli chodzi o baseny stelażowe, to z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością. Przede wszystkim, wykonuje się je z solidnych i trwałych materiałów, które gwarantują ich długą żywotność, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz ewentualne wycieki wody. Ich konstrukcja wykonana jest z metalowej ramy, która zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie i stabilność całej konstrukcji basenu.

Baseny stelażowe ponadto dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu każdy klient może wybrać taki, który nie tylko spełnia jego indywidualne potrzeby, ale także najlepiej pasuje do warunków panujących w ogrodzie. Baseny stelażowe już na pierwszy rzut oka są bardzo estetyczne i mogą stanowić jedyną w swoim rodzaju ozdobę ogrodu.

Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że basen stelażowy to rozwiązanie, które nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim, jego montaż może wymagać nieco czasu i umiejętności. Do wad basenów stelażowych zaliczyć można także ich stosunkowo wysoką cenę – tę jednak można potraktować jako inwestycję we własny komfort i estetykę ogrodu.

Utrudnione może być także przechowywanie basenów stelażowych po sezonie. Z uwagi na ich dość dużą wagę i rozmiary, trzeba dysponować odpowiednią ilością miejsca do składowania całej konstrukcji.

Wady i zalety basenów rozporowych

Użytkownicy basenów rozporowych jako ich główną zaletę wskazują łatwość montażu. Cała instalacja i napełnienie basenu z reguły nie zajmuje więcej niż kilka godzin. Baseny rozporowe ponadto są zazwyczaj tańsze niż baseny stelażowe, przez co często decydują się na nie osoby z ograniczonym budżetem. Z uwagi na ich niewielką wagę, przed napełnieniem wodą łatwo można przenieść je z jednego miejsca ogrodu do drugiego. Dodatkowo ich przechowywanie po sezonie kąpielowym nie wymaga specjalnych warunków.

Wadą basenów może być fakt, iż zazwyczaj wykonane są z mniej trwałych i cieńszych materiałów niż w przypadku basenów stelażowych. Oznacza to, że o wiele bardziej narażone są na uszkodzenia mechaniczne i wycieki wody. Z uwagi na brak metalowej ramy, baseny rozporowe są zdecydowanie mniej stabilne i dość podatne na wstrząsy.

Niestety, charakteryzują się także stosunkowo krótką żywotnością. Zazwyczaj wymagają wymiany już po jednym sezonie kąpielowym.

Basen rozporowy czy stelażowy?

Ostateczny wybór pomiędzy tymi dwoma typami basenów zależeć będzie od wielu czynników, takich jak dostępność miejsca, oczekiwany okres użytkowania basenu, a także dostępny budżet. Długa lista zalet z zdecydowanie przemawia za basenami stelażowymi – każdy klient musi jednak podjąć decyzję samodzielnie.