Dążysz do perfekcji? Dbanie o jakość i stawianie sobie wysokich standardów jest właściwym podejściem. To dobrze, że przywiązujesz wielką wagę do tego, aby wszystko co robisz było wykonane starannie i rzetelnie. Jednak w pewnym momencie trzeba powiedzieć sobie dojść. Dobrze znaczy efektywnie, ale nie “idealnie”. Dążąc do perfekcji i goniąc za niedoścignionym ideałem, możesz wpaść w błędne koło. A to spowoduje, że będziesz mieć problem ze skończeniem swojej pracy. Zamiast iść do przodu będziesz wciąż stać w miejscu. Skutek tego będzie taki, że nie osiągniesz zbyt wiele albo zawalisz ważne termin, bo nie wykonasz zadania na czas. Jak tego uniknąć?

David Horsager doradca biznesowy, przedsiębiorca, autor licznych artykułów w znanych magazynach oraz bestselerowych książek, w tym wydanej w Polsce Codziennie o krok do przodu. Proste sposoby na lepsze wykorzystanie każdego dnia, radzi aby w działaniu stosować podejście – “Rób dobrze, ale nie doskonale“. Zwraca uwagę, że perfekcjonizm nie tylko przeszkadza w ukończeniu dzieł – ale, może być też przyczyną prokrastynacji i powstrzymuje przed podjęciem działania. Wskazuje też kilka prostych sposobów, które pomogą ci dobrze wykonać pracę bez popadania w niepotrzebny perfekcjonizm. Przyjrzyjmy się im bliżej. Zaczynamy!

Jak mieć perfekcjonizm pod kontrolą? Rób dobrze nie doskonale!

#01 Od razu rób dobrze  

Kiedy nad czymś pracujesz, całkowicie się na tym skoncentruj. Odłóż wszystkie inne rzeczy. Dzięki temu wykonasz zadania właściwie i nie będziesz musiał wracać do nich później.

#02 Określ termin

Oszacuj, ile czasu powinno ci zająć należyte wykonanie danej pracy. Staraj się niepotrzebnie go nie przeciągać. Podejmując decyzję o przejściu do kolejnego etapu w określonym terminie, zaczniesz wykonywać zadania efektywniej.

#03 Wiedz, kiedy przestać 

Musisz wiedzieć, kiedy skończyć. W pewnym momencie wprowadzanie dalszych zmian nie podnosi już jakości. Powoduje jedynie, że projekt czy dokument wyglądają po prostu inaczej. Naucz się kończyć zadania, sprawdzać je, a następnie przechodzić do kolejnych.

#04 Poddaj ocenie

Jeżeli nie jesteś pewien, czy powinieneś jeszcze coś poprawić, czy nie, poproś o ocenę swojej pracy kolegę czy przełożonego. Komentarz kogoś niezaangażowanego może ci pomóc przezwyciężyć pokusę udoskonalania projektu w nieskończoność.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś cztery proste sposoby jak wykonać swoją pracę wystarczająco dobrze, bez wpadania w pułapkę perfekcjonizmu. Nie oznacza to, że masz wykonywać pracę byle jak. Jednak pamiętaj, że “zrobione” jest lepsze od “doskonałego”. Możesz dążyć do dobrej jakości, działać iteracyjnie, udoskonalać swoją pracę, bez popadania w niezdrowy perfekcjonizm. Dobry rezultat końcowy wzbudza większy podziw niż nawet najwspanialszy, ale niezrealizowany, pomysł.

‘NIE ZAWSZE MOŻESZ ZGASIĆ PERFEKCJONISTĘ, KTÓRY JEST W TOBIE, ALE MOŻESZ STAĆ SIĘ „ZDROWYM PERFEKCJONISTĄ”‘.

Sprawdź też: Jak perfekcjonizm miesza Ci w głowie?

A Ty jak myślisz? Czy perfekcjonizm to zaleta czy wada?

Codziennie o krok do przodu!

Jeśli chcesz poznać więcej praktycznych wskazówek i technik, które radykalnie mogą zmienić Twój sposób działania, sięgnij po książkę Davida Horsagera Codziennie o krok do przodu. Proste sposoby na lepsze wykorzystanie każdego dnia. Dzięki wydawnictwu Galaktyka i tłumaczeniu Przemysława Imielińskiego, dostępna jest po polsku.

Codziennie o krok do przodu. Proste sposoby na lepsze wykorzystanie każdego dnia. - David Horsager
Codziennie o krok do przodu. Proste sposoby na lepsze wykorzystanie każdego dnia. – David Horsager

Codziennie o krok do przodu przedstawia praktyczne sposoby organizacji pracy, dzięki którym staniesz się skuteczniejszy i bardziej efektywny.

Znajdziesz tu opis strategii takich jak określenie DWZ (Działań Wywołujących Zmianę), użycie mapy myśli czy opracowanie krótkiego planu 90-dniowego. Książka motywuje do stworzenia własnej wizji i osiągnięcia zamierzonych celów z wykorzystaniem powyższych metod. Jest to zbiór zasad, które wskażą ci najszybszą i najłatwiejszą drogę do sukcesu.

Codziennie o krok do przodu różni się od innych książek o podobnej tematyce tym, że nie zawiera długich wykładów teoretycznych i prezentacji idei filozoficznych. To zbiór wybranych, praktycznych i konkretnych porad, które na co dzień stosuje ich autor David Horsager. Jak sam mówi całkowicie odmieniły jego życie na lepsze i z pewnością mogą zrobić to samo z Twoim!

“Gdy staniesz się produktywny i efektywny na co dzień, a jednocześnie będziesz cenić sobie relacje z innymi, zrobisz kolejny krok do przodu”. – David Horsager