Joga dla początkujących czyli co powinien wiedzieć każdy z nowicjuszy. Plus pięć praktycznych porad.

“Nie musisz być rozciągnięty, żeby praktykować jogę – wystarczy, że chcesz otrzepać się z kurzu… i zobaczyć, co się stanie”. – David Good

Każdy rozpoczynający przygodę z jogą powinien wiedzieć iż po pierwsze najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość. Chodzi o to, że człowiek który jest nieprzyzwyczajony do ćwiczeń oraz utrzymywania swojego ciała w ruchu należącym raczej do wyciszającego i uspokajającego, może podczas najbardziej relaksacyjnych asan jogi, po prostu…usnąć! Tak, tak, dobrze słyszeliście.

Wiadome jest to że rodzajów jogi jest wiele i każdy wybiera według siebie i swojej natury. Swoje własne potrzeby w tej kwestii są najważniejsze, bo gdy wybierzesz preferencje odrębne o tych które są ci bliskie, możesz się zwykle zrazić do praktyk. Najlepiej jest na pierwszy rzut zapoznać się z literaturą na temat jogi, a jej wybór jest ogromny, radziłabym jednak wybrać tą z zaznaczeniem że są to informacje dla początkujących. Po co zawracać sobie z początku głowę niepotrzebnymi rzeczami, to może również odciągnąć od dalszych chęci do ćwiczeń.

Joga to bardzo złożona dziedzina, dlatego najlepiej na początku określić czego oczekujesz od praktyk i na tym się skupić, a z czasem poszerzać informacje oraz praktyki. Kiedy zaczynasz swoją przygodę z jogą możesz również zasięgnąć informacji od YouTuberów, jest ich wielu na kanale, również z podziałem na początkowe nauczanie do bardziej zaawansowanego. Stamtąd dowiesz się również, podobnie jak z książek, o filozofii jogi, psychologii jogi a także historii. Warto zasięgnąć po te tematy stopniowo i powoli się z nimi oswajać. Wiadomo że wcale nie musisz wyznawać ideologii jogi chcąc uprawiać ćwiczenia. Twoje podejście może być czysto techniczne, by nadać kształt swojemu ciału, być zadowoloną/zadowolonym z siebie, a przy okazji dzięki temu zyskać na dobrym samopoczuciu oraz mieć z tego wiele innych profitów.

“Zanim nie zaczniesz praktyki, teoria jest bezużyteczna. Gdy już praktykujesz, teoria staje się oczywistością”. – David Williams

5 praktycznych porad dla zaczynających ćwiczenia jogi

  1. Kup matę, wygodne ciuchy sportowe, pasek do rozciągania. Możesz dodatkowo zaopatrzyć się w świece zapachowe i olejki, a także miękką poduchę lub dwie oraz delikatny koc.
  2. Zadbaj o to by przestrzeń była czysta, wywietrzona, posprzątana. Tak łatwiej będzie ci się skupić na tym by ćwiczyć, zamiast myśleć “co tu jeszcze jest do zrobienia”. Podczas jogi robi się tylko jogę i obserwuje przepływ myśli, zamiast się im poddawać i lecieć od razu do działania.
  3. Na początku, najlepiej jest wykonywać ćwiczenia wczesnym rankiem lub zaraz po przebudzeniu ( w zależności od tego jakie są twoje pory wstawania, jednak dobrze jest się przyzwyczajać do jak najwcześniejszego, bo wtedy można zobaczyć różnicę pomiędzy wyciszeniem, a ciągłym dziennym kołowrotkiem w jaki ludzie wchodzą powodowani codziennymi obowiązkami).
  4. Określ sobie grafik ćwiczeń i zapisz w kalendarzu, zaznacz powiadomienia i trzymaj się planu, by wdrożyć jogę do swojego życia w sposób systematyczny, przynajmniej na miesiąc, dwa, kiedy ciało i umysł się przyzwyczają.
  5. Otaczaj się literaturą, magazynami i informacjami o ludziach którzy są wytrwali w ćwiczeniach, by dawali ci motywację oraz chęć do działania w tym kierunku. Mogą to być nauczyciele jogi lub znajomi którzy ją praktykują, a także jeśli jesteś jedyną w swoim gronie osobą zaciekawioną jogą, szukaj wirtualnych praktykantów i zasięgaj od nich wskazówek.

To tyle musisz wiedzieć na początek by zaznajomić się z tematyką jogi i by rozpocząć ćwiczenia. Pamiętaj, że masz wiele opcji do wyboru. Przede wszystkim czy ćwiczyć samodzielnie w zaciszu domowym czy wybrać ćwiczenia z trenerem indywidualne lub grupowe. To wszystko zależy od ciebie i twojej natury – tym dwóm aspektom zaufaj w pierwszej kolejności!

“Joga to wzmocnienie w odpoczynku. To wolność w rutynie. To pewność poprzez samokontrolę. Energia w środku i na zewnątrz”. – Ymber Delecto