Jaki sens chcesz nadać swojemu życiu? Czy określiłeś już swoją życiową misję? Czy masz jasną wizję swojej przyszłości? Jeśli nie to najwyższy czas nadrobić zaległości. Bo wspaniałe życie zaczyna się od wspaniałej wizji!

„Wspaniała wizja = wspaniałe życie!”

Czym jest misja?

Najtrafniejsza będzie tu następująca definicja: „cel, sens istnienia”. Natomiast wizja to „obraz przyszłości, którą pragniemy stworzyć”, ale także „sposobu urzeczywistniania misji”.

Po co Ci misja i wizja osobista?

Ekscytująca, dobrze sformułowana wizja wniesie do twoich codziennych zajęć energię i ekscytację. Nada sens twoim działaniom. Pomoże mierzyć się z frustracjami, trudnościami i rozczarowaniami, które mogą pojawić się na twojej drodze do obranego celu. Do tego wszystkiego potrzeba atrakcyjnej, magnetyzującej wizji!

Jak sformułować misję i wizję swojego życia?

Misja, wizja i cele to trzy elementy, które razem tworzą Twoją Osobistą Deklarację Misji. Osobista deklaracja misji ma osobisty charakter i jest unikalna dla każdego z nas. Jej główne cechy to:

 • jest magnetyzująca i ekscytująca;
 • odwołuje się do serca i rozumu;
 • podkreśla to, co w nas wyjątkowe;
 • tworzy wizję przyszłości, która jest lepsza od dzisiejszej rzeczywistości
 • ujawnia nasze najważniejsze wartości i najgłębsze przekonania.

Jak stworzyć inspirującą wizję osobistą?

Nie ma jednego idealnego sposobu na znalezienie życiowego celu i sformułowanie wizji, ale możesz skorzystać z rad słynnego Dale Carnegie.

Jak podpowiada Dale Carnegie twoja wizja to wypadkowa twoich mocnych stron, wyznawanych wartości, najgłębiej zakorzenionych przekonań oraz unikalnych cech, które tworzą twoją indywidualność. Jest bardzo osobista. Wypływa z najgłębszych pokładów twojego „Ja”. Jest poruszająca!

A oto metoda Dale Carnegie, którą możesz zastosować do określenia swojej życiowej wizji:

 1. Stwórz lisię rzeczy, które lubisz robić najbardziej.
 2. Stwórz listę swoich najważniejszych osiągnięć.
 3. Wyobraź sobie przyszłość za 20 lat, Co chciałbyś robić? Dlaczego?
 4. Co robisz w dalekiej przyszłości? Zadaj sobie pytanie ja wyglądałby typowy dzień w tej idealnej przyszłości? Rozpisz plan takiego dnia.
 5. Czym różniłbyś się od dzisiejszego siebie?
 6. Sporządź listę co najmniej 25 swoich przekonań.
 7. Sporządź listę swoich najważniejszych wartości.
 8. Sprecyzuj, jakie trzy główne cele życiowe chciałbyś osiągnąć.
 9. Napis: własne epitafium. Jak chciałbyś zostać zapamiętanym? i koniecznie

Zastanowienie się nad tymi kwestiami i ich spisanie pomoże ci zobaczyć twoją upragnioną przyszłość. Bogatszy o tę wiedzę o sobie sformułuj i zapisz swoją życiową deklarację. Przeczytaj ją uważnie, czy jest ekscytująca? Czy pomoże Ci dostrzec, dokąd zmierzasz? Czy da ci siłę by pokonywać nieuniknione problemy, zdobywać się na poświęcenia i podejmować trudne decyzje? Określenie takiej deklaracji może zająć ci trochę czasu, ale gdy tego dokonasz będziesz wiedział, że to jest właśnie to!

„Aby życie nabrało prawdziwego sensu powinniśmy swoje mocne strony i talenty wykorzystać na rzecz czegoś, co wykracza poza nas samych”. – Martin Seligman

Uwagi końcowe

Co sprawia, że osobista Deklaracja misji jest skuteczna, i po co zadawać sobie trud jej spisywania? Proces określania kierunku życia pomoże określić efektywne cele. Pojedyncze, jasne i konkretne cele pomagają w podejmowaniu lepszych decyzji. Ostatecznie to właśnie nasze decyzje wytyczają szlaki, którymi zmierzamy, wędrując przez życie. Gdy rozumiany, czego pragniemy najbardziej, i się temu poświęcamy, dużo jaśniejsze staje się, które decyzje prowadzą do celu, a które nie. Proces zapisywania na papierze pomaga to wyklarować i zmusza do udzielenia szczerej odpowiedzi na najważniejsze pytanie: „Czego chcę od życia?”.

„Motywacja wynika z ekscytującego celu życiowego. Daje nam siłę, niezłomność, cierpliwość i wolę wytrzymywania krótkotrwałych poświęceń i przeciwności w dążeniu do większych celów lub osiągnięć, a w ostatecznym rozrachunku — do doskonałości i wspaniałego życia!”

Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem?

Więcej inspirujących treści i praktycznych wskazówek jak udoskonalić siebie i swoje życie znajdziesz w książce Dale Carnegie Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem. Dzięki wydawnictwu Sensus dostępna jest po polsku w tłumaczeniu Juliusza Poznańskiego.

Pamiętaj masz w sobie moc, aby odzyskać własne istnienie. Masz siłę, aby pokonywać przeszkody, wzbogacić swoją egzystencję, osiągnąć harmonię, dobre zdrowie i dobrobyt. Na pewno nie jest za późno, aby poprawić swoją przyszłość i uczynić ją satysfakcjonującą i wspaniałą!

Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem. - Dale Carnegie
Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem. – Dale Carnegie

 

„Umiejętność włożenia całego serca w to, co robisz stanowi warunek powodzenia”. – Dale Carnegie