Czy warto uczyć się języka obcego, jeśli nie mamy w planach zagranicznego wyjazdu? Dlaczego nie potrafimy porozumieć się z obcokrajowcami, skoro wydawało nam się, że angielski czy niemiecki mamy w małym palcu? Czemu nie warto na siłę się motywować? Na te i inne pytania odpowiada dr Mateusz Grzesiak, którego książka Fast Languages. Szybka nauka języków ukazała się w maju nakładem wydawnictwa Onepress.

Kim jest Mateusz Grzesiak?

rosnijwsile.pl Wywiad z Mateuszem Grzesiakiem. O motywacji i szybkiej nauce języków obcych Fast Languages
Mateusz Grzesiak

Można go nazwać człowiekiem sukcesu. Mateusz Grzesiak jest psychologiem, wykładowcą akademicki i przedsiębiorcą. Ukończył studia magisterskie z prawa oraz psychologii, jest doktorem nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.

Szkoli międzynarodowo od ponad 16 lat w 7 językach, głównie na rynkach europejskich i amerykańskich. Pomaga ludziom i organizacjom osiągnąć zaplanowane cele poprzez dostarczanie narzędzi komunikacyjnych w czterech obszarach biznesu i życia osobistego: sprzedaży i marketingu, samorealizacji i relacji, kultury i wartości, przywództwa i zarządzania. Jego zainteresowania naukowe dotyczą szeroko rozumianego brandingu w mediach społecznościowych.

Napisał 17 książek, jest autorem licznych artykułów publikowanych międzynarodowo. Ostatnio, wraz muzykiem i kompozytorem Pawbeats (Marcin Pawłowski) nagrał płytę pt. Anioły i Demony.

Od lat jest żonaty i głęboko zakochany w dr farmakologii Ilianie Ramirez, z którą ma córkę.

“Zasługujesz na to, żeby żyć tak, jak sobie wymarzysz”. – Mateusz Grzesiak

Fast Languages. Szybka nauka języków to Pana siedemnasta książka. Imponująca liczba, jeśli weźmiemy pod uwagę Pana młody wiek i szeroką aktywność zawodową. Jak znajduje Pan czas na pisanie, prowadzenie firmy, szkolenia, rozwój zawodowy i oczywiście rodzinę?

Nie znajduje się czasu, bo go nie ma. Czas się robi za pomocą planowania. Planuję więc. Mam określoną wizję i misję, czyli sens mojego życia, następnie dzielę je na obszary i określam w nich cele. I te cele realizuję.

Mam prawie czterdzieści lat, z tym młodym wiekiem nie przesadzajmy.

Ktoś powie: dawno skończyłem szkołę, studia, teraz zupełnie nie mam głowy do uczenia się języków, zwłaszcza że absorbuje mnie praca, po której chciałbym odpocząć. Co poradziłby Pan takim osobom?

By się nie uczyły. Skoro nie chcą, to niewiele osiągną, bo nie mają odpowiedniej dźwigni. Nie znalazły powodu, by się uczyć, a tego nie ma, bo brakuje im celu. Od niego trzeba zacząć — po co mi język obcy? I wtedy dopiero myśleć o nauce.

Wiele osób kilkakrotnie podejmowało próby nauczenia się porządnie przynajmniej jednego języka najczęściej jest to angielski i nigdy im się to nie udało, chociaż wybrały dobrą szkołę językową i przykładały się do zajęć. Gdzie mógł tkwić błąd?

W nieużywaniu języka, w niewystarczającej częstotliwości nauki, w tym, że nauczyciel był słaby, nie chciało im się, nie zapamiętali materiału, uczyli się teorii bez praktycznego zastosowania, skupili się na gramatyce zamiast na słownictwie i wiele innych.

Powiedzmy, że znam dobrze przynajmniej dwa języki odpisuję na maile, przygotowuję oferty dla naszych kontrahentów, nie mam problemów ze zrozumieniem filmu bez napisów czy przeczytaniem książki. Jednak kiedy muszę porozmawiać z żywym człowiekiem, paraliżuje mnie strach i mam pustkę w głowie. Co robić?

Użyć narzędzi z psychologii poznawczo-behawioralnej. Racjonalna terapia zachowań na pewno się sprawdzi, pomoże również na odwrażliwianie się z wystawieniem na bodziec. Techniki mindfulness też są dobre.

O Polakach mówi się, że są jednym z lepiej wykształconych narodów. Mimo to tylko niewielka część naszych rodaków robi karierę za granicą. Reszta zadowala się marną albo co najwyżej przeciętną pracą, często właśnie ze względu na niedostateczną znajomość języka. Jesteśmy aż tak leniwi?

Nie. Raczej nie mamy wystarczających ambicji, nie myślimy międzynarodowo, boimy się tego, co nieznane, nie mamy wiedzy z zakresu kompetencji społecznych — co między innymi obejmuje planowanie. Nie jesteśmy stymulowani do osiągania dużych sukcesów, według badań mamy orientację krótkoterminową, co nie pozwala nam patrzeć na wiele lat do przodu, plus to, że poprzednie pokolenia są trapione kompleksami. Jest wiele powodów nieosiągania sukcesów poza Polską, ale język jest akurat najmniej ważny.

Odejdźmy może trochę od języków. Jak zmotywować się do czegoś, co musimy koniecznie zrobić: schudnąć dla zdrowia, znaleźć nową, rozwijającą pracę, zrobić porządki w domowej graciarni, zacząć prowadzić domowy budżet, by kontrolować wydatki i w końcu spłacić długi, ale o czym wiemy, że nie przyniesie szybkich rezultatów?

Zaplanować, co chcemy osiągnąć. Pomyśleć o negatywnych konsekwencjach — co złego się wydarzy, jeśli się tego nie zrobi. Wyznaczyć etapy dochodzenia do tego. Poszukać odpowiednich zasobów.

Motywacja jest niczym bez planu. Jest przereklamowana, przykłada się do niej zbyt dużą wagę. Większość ludzi po prostu nie wie, czego chce, albo nie planuje tego, co chce.

„I tak mi się nie uda”, „już taki jestem”, „to było do przewidzenia” podpowiada nam umysł, więc szybko się rozgrzeszamy i porzucamy naukę języka, codzienne treningi i inne zadania wymagające systematyczności. Czy jest na to jakaś rada? 

Te dialogi wewnętrzne pochodzą najczęściej od naszych rodziców i mają krytyczną naturę. Należy je kwestionować, bo nam przeszkadzają, by się wyzwolić od nawykowego myślenia z przeszłości.

Dziękuję za rozmowę. 

Fast Languages. Mateusz Grzesiak. Jak i dlaczego warto uczyć się języków obcych?

O książce Fast Languages

Angielski i hiszpański w miesiąc? To wykonalne, jeśli zastosujesz metodę FAST LANGUAGES!

Poznaj praktyczną metodologię superszybkiego i skutecznego uczenia się języków obcych. Książkę Mateusza Grzesiaka kupisz w dobry księgarniach stacjonarnych i internetowych.

Sprawdź opisane w niej sposoby na sobie i zacznij wreszcie mówić w języku obcym!

“Nie rodzimy się ze zdolnościami. Nie ma genów odpowiedzialnych za talent lub jakieś umiejętności. Nabywamy je. Możesz nauczyć się wszystkiego”. – Mateusz Grzesiak

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, czy faktycznie warto uczyć się języków obcych przeczytaj koniecznie Fast Languages. Jak i dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Obserwuj nasze profile na :

Facebooku: www.facebook.com/rosnijwsile/

Instagramie: www.instagram.com/rosnijwsile/

Już wkrótce do zdobycia za darmo najnowsza książka Mateusza Grzesiaka Fast Languages. Szybka nauka języków obcych. Bądź na bieżąco i nie przegap okazji!

ROŚNIJ W SIŁĘ! ?