Jak jeść zdrowo i tanio? Niestety, gdy myślimy o zdrowym jedzeniu, natychmiast widzimy półki wypełnione kosztownymi produktami i choć myślimy o tym, by żyć zdrowo, niestety musimy myśleć też o naszych finansach. Artykuły z oznaczeniami „bio” czy „eko” są droższe od innych, a przecież ich walory smakowe bywają zbliżone. Czy w takim razie da się jeść zdrowo, ale tanio?

“Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na zdrowe odżywianie się, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę”. – Edward Stanley

Tanie i zdrowe jedzenie. Czy to możliwe?

#01 Zasada pierwsza. Sezonowość

Powszechna globalizacja sprawiła, że świat jest malutki i cytrynami, melonami czy papają możemy cieszyć się przez cały rok i to niezależnie od strefy klimatycznej, w której mieszkamy. Tylko takie artykuły nie tylko są drogie: w końcu ktoś musi je spakować, ktoś inny przewieźć, jeszcze inny, opłacić cło, ale też niekoniecznie zdrowe. Bywają zbierane przed tym, gdy faktycznie dojrzeją, by po pokonaniu iluś tysięcy kilometrów dotarły do nas w jak najlepszym stanie. Nie ma nic prostszego i zdrowszego, jak jadanie zgodnie z sezonowym kalendarzem. W każdym z wiosennych i letnich miesięcy w naszym klimacie dojrzewa co innego: już w kwietniu dostaniemy rzodkiewki, w maju sałaty czy szparagi, a w czerwcu truskawki.

#02 Unikanie wyszukanych produktów

Młody jęczmień, jagody goji, orzechy brazylijskie… Można wyliczać w nieskończoność, a Internet wprost roi się od coraz to nowych propozycji zdrowych dodatków i suplementów diet. Mody na kolejne przychodzą i odchodzą i choć nie można twierdzić, że nie mają właściwości prozdrowotnych, są zwyczajnie drugie. Większość z nich spokojnie można zamienić na proste i łatwo dostępne produkty, które często sami znajdziemy na łące czy w lesie. Jeśli koniecznie chcesz czegoś spróbować, poszukaj sklepu, w którym dostępne są także trwałe i niezbędne produkty, takie jak kasze czy makarony, by zamówić zbiorczo i nie płacić za wysyłkę jednego, modnego dodatku.

#03 Super food

Tak, cudowne produkty, odżywcze i zdrowe są tanie, tylko zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Walczysz z nadciśnieniem? Postaw na cebulę, czosnek czy dynię. Boisz się nowotworów? W twojej diecie nie może zabraknąć brokułów i kalafiora. Zwykłe ziemniaki mają wysoki współczynnik sytości, a dodatkowo dzięki minerałom i witaminie C poprawiają jakość pracy mózgu. To, o czym musisz pamiętać, to fakt, że nie wolno oszczędzać na jakości, przede wszystkim żywność musi być idealnie świeża, szczególnie gdy chcesz uzupełniać dietę o mięso i ryby.

#04 Samodzielne gotowanie

Jedzenie w restauracjach jest drogie i to całkowicie zrozumiałe: płacisz nie tylko za produkty, ale też za ich przygotowanie i podanie. Zrozumiałe jest, że taka usługa kosztuje. Oczywiście w renomowanej restauracji otrzymasz to, za co płacisz, w tych nieco mniej uznanych… Cóż, bywa różnie. Samodzielne przyrządzanie posiłków to znacząca oszczędność, ale przede wszystkim pełne wiedza o tym, co jesz. Wiesz, z jakich produktów przygotowujesz danie, czym je doprawiasz i wiesz, jak długo będzie świeże. Zapewne w tym momencie wzruszysz ramionami: skąd brać czas na gotowanie?

#05 Właściwa organizacja i „cud” technologii

Gotowanie może być proste, a co więcej może być wspaniałą przygodą. Warto wspomóc się technologią: dobry blender czyni cuda i pozwala na proste przygotowanie warzywnych past, humusów i koktajli. W końcu nie każde danie trzeba gotować, jest spora grupa tych, które zjesz na zimno. W dodatku dzięki kolejnej cudownej zdobyczy, jaką jest zamrażarka, gotowe danie możesz długo przechowywać.

“Jedzenie ma sprawiać przyjemność , nie stresować . Traktuj zasady żywieniowe jak obyczaj , obrządek , nie regulamin . Czasem można je nieco rozluźnić”. –  Złota zasada francuskiego sposobu żywienia

Sprawdź: Piekielnie tanie i niebiańsko zdrowe. 7 niskobudżetowych sposobów na zdrowe jedzenie

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!