Podobnie jak siłę fizyczną, tak samo człowiek może budować jej mentalną wersję. Mentalna siła to przede wszystkim umiejętność regulowania własnych emocji połączona z zarządzaniem pojawiającymi się myślami, by na końcu móc zachować pozytywny stosunek do naszego życia, nie bacząc na jego okoliczności. Niekiedy możemy wychodzić z założenia, iż sama silna wola wystarczy. Warto mieć jednak świadomość ciężkiej pracy a także zaangażowania w nią, bo sama siła woli nie wystarczy do zbudowania swojej mentalnej siostry. Konieczne będzie wypracowanie nowych, tym razem już zdrowych nawyków oraz porzucenie tych, które nam nie służą a skoro nadal nie czujemy się lepszymi ludźmi to raczej na pewno nie są to dobre nawyki…

“Nie oczekuj, że życie stanie się lżejsze. To Ty stawaj się silniejszy”. – Andrzej Śmiech

Co to jest mentalna siła? Jak ją budować?

Pochodzenie prawdziwej siły

Często może pojawiać się w naszej rzeczywistości pytanie o to, skąd się bierze prawdziwa siła. Nie jest to fakt, iż ktoś z nas – ktokolwiek – ma proste jak budowa cepa, życie. To przeszkody, rozmaite trudności, które decydujemy się pokonywać, są tym miejscem, z którego pochodzi prawdziwa, mentalna siła. Trzeba tylko podjąć decyzję: Tak, od teraz buduję swoją moc!

Nie wiemy jaka przyszłość nas czeka ale dzięki tej, konkretnej i świadomie podjętej decyzji, stawianie czoła niekiedy bardzo kreatywnym przeciwnościom losu okaże się łatwiejsze niż było dotychczas. Na budowanie mentalnej siły, ogólnie dostępnych ćwiczeń nie brakuje. Oto niektóre z nich, które, jeżeli tylko będziesz chciał, pomogą Ci zacząć budować ją od podstaw.

Ocena Twoich podstawowych przekonań

Każde ludzkie życie składa się z takich czy innych doświadczeń. Dzięki nim rozwijamy w sobie podstawowe przekonania o tym, jacy jesteśmy, jakie jest nasze życie, jaki wreszcie jest świat, który nas otacza. Nie musimy wcale być ich świadomi, co jednak nie zmienia w żaden sposób tego, iż racjonalnie kształtują one wszystkie nasze myśli, zachowania, uczucia. Nie zmienia to też faktu, że mogą one być nieprawdziwe czy nieproduktywne.

Prostym przykładem jest Twoje przekonanie o tym, że nigdy ale to nigdy, przenigdy w życiu nie osiągniesz zawodowego sukcesu. Jeżeli później trudno jest Ci znaleźć jakąkolwiek pracę, posadę, wiedz, że prawdopodobnie zadziałał Twój podświadomy sabotażysta, czyli można powiedzieć, myśl zniekształciła rzeczywistość. W psychologii istnieje coś takiego jak samospełniające się proroctwo lub przepowiednia. Podczas rozmów kwalifikacyjnych, które finalnie żadnej pracy Ci nie dały, nie zaprezentowałeś się najlepiej, ponieważ Twoje podstawowe przekonanie o samym sobie, zrobiło za Ciebie negatywną robotę.

Spróbuj więc zidentyfikować, nazwać wszystkie swoje wewnętrzne przekonania. Sprawdź, które z nich Cię budują a które rujnują. Pamiętaj, że nic nie jest „nigdy” ani nic nie jest „na zawsze”. Praca, którą w tym temacie wykonasz, pomoże Ci zmienić kurs Twojego życia na ten o wiele bardziej właściwy i w pełni świadomy.

Rozmyślania o nadchodzących burzach

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele naszej cudownej, mentalnej energii tracimy w ekspresowym tempie na przeżuwaniu własnych myśli? Później dziwimy się, że tak mało nam jej zostało do rozwiązania danego problemu. Jasne, że możemy usiąść sobie i zacząć rozmyślać o nadchodzącej burzy, która będzie wielka niczym Panda z chińskiego ZOO (a te nawet z samej nazwy są wielkie). Czy nasze rozmyślania sprawią, że burza sama się rozmyśli i nie nadejdzie? No, nie. Więc po co to robić, skoro możemy oszczędzać energię na bardziej produktywne zadania niż to. Energia jest nam potrzebna by rozwiązywać problemy a tym samym osiągać cele. Pamiętaj, że im częściej będziesz swoją mentalną energię wykorzystywał na rzeczy Tobie i Twemu rozwojowi sprzyjające, tym prędzej stanie się to Twoim nawykiem.

Zamiana myśli

Natłok negatywnych myśli w naszej głowie, zapewne większości z nas nie jest obcy. Pojawiają się one w naszych głowach a my zbyt często im ulegamy. Myśl, która wstrzymuje Cię przed tym abyś wykorzystał swój indywidualny potencjał i odniósł sukces, zastąp myślą… realistyczną!

Co to jest myśl realistyczna? Na pewno nie brzmi ona w taki sposób, że nigdy nie zrobię niczego dobrze. Nie jest to myśl optymistycznie oderwana od rzeczywistości ani mało realna. Bardziej wiarygodne jest stwierdzenie, że, owszem, mam swoje słabości czy wady ale składam się też z wielu mocnych stron. Jest to lepsza i zarazem bardziej wiarygodna wersja zamienionej myśli.

Akceptowalny dyskomfort

Jesteś silny, więc tak samo jak inni, doświadczasz emocji. Silna osoba jest bardziej świadoma tego, co aktualnie przeżywa. Świadomość Twoich emocji pozwala Ci też wybierać sposób, w jaki na nie zareagujesz. Często to lęk sprawia, że nie próbujemy nowych rzeczy. A gdyby tak zadziałać trochę wbrew sobie? Zamiast się wycofać, zrobić jeden krok poza strefę naszego komfortu. Zobacz, co się wydarzy. Jeżeli naprawdę nie dasz rady, zawsze ten krok wstecz możesz uczynić, bo nikt nie zamyka Ci drogi powrotu… Dyskomfort podlega kontroli i możemy go w pełni zaakceptować. W ten sposób rozpoznamy emocje, które nas dotykają, bo od nich nie uciekniemy, więc szkoda czasu próbować.

Codzienne obserwacje

Zabiegany, współczesny świat, poddawaniu się codziennej, krótkiej refleksji mówi stanowcze „Nie”. Ale my przecież sami możemy sobie dawać ten czas, by każdego dnia poświęcić te kilka minut na zastanowienie się co dzisiaj zrobiłeś dobrze, co dzisiaj udało Ci się wykonać lub po prostu w tym czasie zrelaksuj się myśląc o tym, co fajnego, przyjemnego wciąż jest jeszcze przed Tobą.

Pamiętaj, że zawsze masz czas na ulepszenia. Jesteś w procesie. Zastanów się spokojnie, co jeszcze chcesz w samym sobie poprawić i odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie, czy w ogóle trzeba coś poprawiać?

Sprawdź też: Jak osiągnąć maksimum możliwości? Myśl jak mentalny wojownik!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

“Siła nie musi oznaczać przemocy. Żeby być wojownikiem, nie musisz kierować się prawem pięści”. – Becca Fitzpatrick