Toksyczni partnerzy różnią się od siebie celem swoich działań, ich częstotliwością i czasem, który dają sobie na przekraczanie twoich granic, ale nie różnią się metodami działania. Obok manipulacji i trzymania cię w niepewności, stoi szereg zachowań charakterystycznych dla osób szkodliwych, które nie będą zwracać uwagi na Twoje potrzeby i twoje dobro, ale na osiągnięcie swoich własnych celów. Poznaj najczęstsze zachowania i sygnały że Twój związek jest toksyczny i prawdopodobnie już czas z nim skończyć.

„Toksyczny człowiek to ktoś, kto ograbia Cię z poczucia własnej wartości pozbawia godności i zatruwa esencję Twojego istnienia”. – L.Glass

Czy związek jest toksyczny? 10 zachowań charakterystycznych dla toksycznego partnera

#01 Próby kontrolowania Twojego dnia

Toksyczny partner zrobi wszystko, żeby przejąć nad tobą kontrolę, bo wtedy nie będziesz mogła od niego uciec. Takie zachowania mogą być bardzo subtelne albo bardziej agresywne. Partner może zarzucać Ci, że go nie szanujesz, bo nie spędzasz z nim czasu albo nie ufasz mu, bo nie pokazujesz mu swoich wiadomości.

#02 Ignorowanie Twoich potrzeb

Toksyczny partner jest w związku po to, żeby czerpać korzyści dla siebie. Na początku mógł pytać cię, jak chciałabyś spędzić weekend albo co chciałabyś zjeść, ale po czasie zupełnie przestaje sobie zawracać tym głowy. Nie tylko sam nie chce o to zapytać, ale ignoruje Twoje wyraźne próby.

#03 Nastawiania Cię przeciwko swoim znajomym

Znajomi z punktu widzenia toksycznego partnera są szkodliwi. W każdej chwili mogą zwrócić Ci uwagę na to, że w Twojej relacji dzieje się coś złego. Partner może wmawiać Ci, że znajomi Cię nie lubią, opowiadać Ci rzekome plotki o Tobie, które jakimś cudem usłyszał albo przekonywać Cię, że to nie jest towarzystwo właściwe dla Ciebie.

#04 Wzbudzanie u Ciebie poczucia winy

Życie w wiecznym poczuciu winy sprawia, że jesteś bardziej podatna na manipulacje. Toksyczny partner może w tym celu chować przed Tobą ważne dla Ciebie rzeczy i oskarżać Cię o nieumiejętność zadbania o siebie albo za każdym razem, jak coś go zaboli, wyolbrzymiać problem i zrzucać na Ciebie winę za wszystko.

#05 Stawianie się w roli ofiary

Toksyczny partner chce, żebyś z nim została, nie może wyjść więc na oprawcę. Dlatego kiedy przyłapiesz go na kłamstwie, zdradzie albo innym przewinieniu, zacznie zarzucać Ci, że to Ty go sprowokowałaś, że go zmusić, nie dbasz o niego i to wszystko tak naprawdę Twoja wina. Masz czuć, że to Ty jesteś tą złą.

#06 NastawianieTwoich bliskich przeciwko Tobie

Toksyczny partner nie tylko chce, żebyś Ty odcięła się od Twoich znajomych, ale żeby oni stanęli po jego stronie i zaczęli Tobą gardzić. W ten sposób jeszcze mocniej zabezpiecza się przed Twoją ucieczką, a w krytycznych momentach będzie miał pewność, że znajomi i rodzina nie uwierzą Ci i poradzą, żebyś z nim została.

#07 Urządzanie scen zazdrości

Toksyczny partner może mieć ogromną trudność z zachowaniem wierności, ale Ciebie będzie oskarżał o zdradę z każdym chłopakiem, który uśmiechnie się do Ciebie na ulicy. To z jednej strony objaw niepewności siebie, a z drugiej potwierdzenie tego, jak strasznie toksyczny partner chce cały czas Cię kontrolować.

#08 Wmawianie Ci, że jesteś chora psychicznie

To bardzo wyrafinowana forma znęcania się nad partnerem. On może wmawiać Ci, że Ci o czymś powiedział, a Ty nie pamiętasz. Prowokować Cię do wybuchów złości, zwłaszcza w miejscach publicznych czy zarzucać Ci ataki paniki. W ten sposób stara się Cię przekonać, że to Ty jesteś źródłem problemu w związku.

#09 Stawianie Ci oczekiwań nie do spełniania

Za każdym razem, kiedy poczuje się zagrożony, zacznie wymagać od Ciebie więcej. W ten sposób uświadomi Ci, że nie jesteś idealna i masz szczęście, że z Tobą jest. Chce pokazać Ci, że mimo że nie potrafisz spełnić najprostszych oczekiwań, możesz liczyć na jego wyrozumiałość czy nawet litość.

#10 Stosowanie wobec Ciebie przemocy

Toksyczny partner nie ma żadnych skrupułów. Najczęściej będzie sięgał po przemoc psychiczną, ale jeśli pozwolisz mu przekraczać coraz więcej granic, może też przejść do rękoczynów. Z takiego związku musisz koniecznie uciekać, bo im dłużej w nim tkwisz, tym bardziej zagrożone jest Twoje życie i zdrowie.

„Opuszczenie toksycznych ludzi, to ważny krok w drodze do bycia szczęśliwym”.

Sprawdź też: 14 cech toksycznych ludzi i jak sobie skutecznie z nimi radzić oraz Kochać i być kochanym. 10 zasad miłości i budowania trwałych związków