Skąd czerpać inspirację, gdy pracujesz kreatywnie? Jak mieć więcej dobrych pomysłów? Praca kreatywna rządzi się swoimi prawami. Nie każdy z nas został stworzony, aby pracować na etacie, skrupulatnie i automatycznie wykonując kolejne powierzone nam przez przełożonego zadania. Tego typu praca sprawdzi się tym, którzy lubią uporządkowane życie, którzy cenią sobie spokój i chcą po wyłączeniu komputera płynnie przeskoczyć do prywatnego życia, zostawiając wszystko, co związane z pracą, za drzwiami biura. Nie ma w tym naprawdę nic złego. Każda profesja potrzebuje konkretnego typu pracowników, dlatego każdy z nas w dzisiejszym świecie może znaleźć coś dla siebie.

O ile sprawę wykonywania obowiązków mamy dość jasno rozrysowaną, jeśli da się je łatwo rozpisać na kartce, tak problem pojawia się w momencie, kiedy to my sami musimy wymyślić, jak ta praca powinna wyglądać. Tym właśnie charakteryzuje się praca kreatywna. Istnieją jej różne rodzaje- od malarzy, przez grafików komputerowych, po chociażby twórców reklam. Każda forma pracy, która wymaga naszego pomysłu, może być pracą kreatywną. Ludzki umysł nie jest jednak nieskończony w swej mocy przerobowej. Skąd więc czerpać inspiracje, kiedy własna intuicja nie daje rady już nic więcej podpowiedzieć? Oto 5 sposobów na rozbudzenie swojej kreatywności, które mogą pomóc.

“Nie ma na świecie nic równie potężnego jak pomysł, którego czas właśnie nadszedł”. – Wiktor Hugo

Skąd czerpać inspirację, gdy pracujesz kreatywnie? 5 pomysłów na więcej pomysłów

Praca kreatywna. Skąd czerpać pomysły? Wszystkie pomysły rodzą się z innych pomysłów
Praca kreatywna. Skąd czerpać pomysły? Wszystkie pomysły rodzą się z innych pomysłów

#01 To już było

Chociaż rzeczywiście przyjmuje się, że praca kreatywna powinna wymyślać rzeczy całkiem nowe, to nikt przecież nie powiedział, że nie może opierać się na tym, co już było. Sami doskonale widzimy, że co kilkadziesiąt lat wraca moda, wracają zwyczaje, czy nawet konkretne ruchy w przestrzeni politycznej i społecznej.

Wszystko w historii kiedyś może się powtórzyć i to właśnie z jej dobrodziejstw możemy skorzystać, kiedy kończy nam się pomysł na pracę. Czasami jeden rzut oka na pamiątki historyczne, zapiski, konkretne utwory, może otworzyć nam nową przestrzeń w głowie, w której zakiełkuje zupełnie nowy pomysł na całkiem inną adaptację tego, co już się kiedyś wydarzyło.

“Mieć fantazję nie znaczy coś sobie wymyślać. To znaczy tworzyć coś z tego, co istnieje”. – Tomasz Mann

#02 Muzyka

Nie odkryjemy tutaj niczego przełomowego, jednak może to być kamień milowy dla osób, które czują największy stopień motywacji, przebywając w ciszy i również w tej ciszy pracując. Dla grupy ludzi, która w ciszy skupia się najlepiej- muzyka pobudzi bodźce, które przez większość czasu są w takim przypadku wyłączone i zupełnie niewykorzystywane.

Dowiedziono już naprawdę wiele razy, że słuchając muzyki, nasza wyobraźnia dostosowuje nasze myśli do tego, co aktualnie nam wpada w ucho. Wystarczy jedynie dobrać gatunek muzyczny do nastroju, w jakim powinny błądzić nasze myśli. A może nawet wręcz przeciwnie- włączyć coś, czego posłuchanie w zasadzie nigdy nie przyszłoby nam na myśl. Poszczególne słowa, melodia, a może nawet wspomnienia, które ukażą nam się w momencie słuchania, mogą stać się inspiracją do naprawdę niesamowitych obrazów, historii, czy czynów.

#03 Sny

Każdy chyba doświadczył w swoim życiu momentu, w którym budząc się rano, nie mógł zrozumieć, dlaczego jego mózg stworzył sobie w nocy taki, a nie inny obraz. Nasz umysł tak właśnie działa. Pomiędzy dni, w których żyjemy racjonalnie, staramy się poukładać obowiązki w sensowny scenariusz, a nasz charakter wymusza myślenie w określony sposób, umysł wkłada przeróżne historie i przemyślenia, które nijak związane są z naszą rzeczywistością. I to właśnie może stać się naszą inspiracją.

Kluczem do sukcesu będzie tutaj trzymanie obok łóżka kartki papieru bądź notatnika, przy którym zawsze będzie leżał długopis lub ołówek. Niejednokrotnie zdarza się przecież, że sny uciekają nam z głowy w okrutnie szybkim tempie i nie jesteśmy w stanie przez cały dzień przypomnieć sobie, co nas tak naprawdę zszokowało od razu po przebudzeniu. Stosujmy metodę zapisywania snów nawet hasłami, a w momencie kryzysu z pomysłami, nie wahajmy się do niego zerkać.

“Akt twórczy jest sposobem na nadanie znaczenia własnemu życiu. Daje świadomość. Daje zdolność stawienia czoła życiu. Każdemu pozwala na znalezienie swej wartości ludzkiej. Daje świadomość własnych zdolności”. – Valerio Albisetti

#04 Obserwacja otoczenia

Obserwacja jest niezwykle istotna w pracy ludzi, których największym narzędziem jest kreatywność. To właśnie z całego świata bierze się mnóstwo inspiracji. Życie każdego człowieka jest inne, więc jeśli usiądziemy sobie na starym rynku jakiegokolwiek większego miasta i poobserwujemy ludzi, ich zachowanie, usłyszymy fragmenty rozmów, zyskamy dodatkowe informacje o tym, co tak naprawdę dzieje się wokół nas, czym zajmują się inni ludzie i co wiedzą, czego my nie wiemy.

W naszej głowie pojawi się wówczas mnóstwo przemyśleń, bo oprócz obserwacji, bardzo naturalnym odruchem jest u nas ocena. Oceniamy innych ze względu na ich wygląd, zachowanie, podejmowane decyzje. To wszystko jest w stanie ukazać nam odmienną perspektywę i rzucić świeży pogląd na wiele spraw.

#05 Praca w odosobnieniu

Problem z kreatywnością może pojawić się również ze względu na bardzo popularne ostatnimi czasy przebodźcowanie. Jesteśmy otoczeni ogromem informacji docierających do nas wszystkimi zmysłami. Nasza głowa jest zmęczona hałasem, a oczy paradą kolorów z reklam, ekranów telefonów i komputerów. Może warto pomyśleć wówczas o całkowitym odosobnieniu, chociaż przez jakiś czas.

Krótki weekendowy wyjazd za miasto lub nawet zaszycie się w pokoju hotelowym w tym samym mieście, w którym mieszkamy, może okazać się naprawdę przełomowe w procesie tworzenia. Spędzimy trochę czasu sami ze sobą, nie zwracając uwagi na wszystko, co napływa do nas z zewnątrz. Skupimy swoje myśli na problemie, który chcemy rozwiązać i skłonimy swój umysł do pracy w tym konkretnym kierunku. Takie odświeżenie myślenia, praktykowane regularnie, może przynosić naprawdę widoczne korzyści.

Sprawdź: Kradnij jak prawdziwy artysta! 10 przykazań kreatywności

“Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa”. – Mary Lou Cook