Jak powstają kreatywne pomysły? Wiele „nowych” pomysłów to w rzeczywistości nic więcej ponad nowe połączenie dwóch dobrze znanych produktów czy koncepcji. A przecież z takich skojarzeń zrodziły się wielkie fortuny, gdy wsparły je zręczne nazwy i kampania reklamowa. Ludzie sukcesu już dawno odkryli, jak wykorzystywać twórczą wizję na swoją korzyść. Istnieje pewien konkretny proces, który możesz wykorzystać, by poruszyć swą wyobraźnię. Oto technika wytwarzania pomysłów Jamesa Webba Younga. Uwolnij siłę twórczej wyobraźni!

Kim był James Webb Young? Był jednym z pierwszych, którzy promowali kreatywność jako zdolność łączenia, siłę obserwacji i intuicji.  W swojej kultowej książce z 1939 A Technique for Producing Ideas (Technika wytwarzania pomysłów) opisał formułę kreatywności. Obejmuje pięć etapów tworzenia pomysłów. Każdy z nich jest istotny i nie można go pominąć. Przyjrzyjmy się im po kolei.

“Pomysł to nic więcej ani mniej niż nowe połączenie starych elementów”. – James Webb Young

Jak powstają kreatywne pomysły? Technika Jamesa Webba Younga wytwarzania pomysłów 

#01 Zgromadź potrzebne informacje.

Zwieranie materiałów i potrzebnych informacji nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Jest to tak straszny obowiązek, że ciągle staramy się go unikać. Czas, który powinien być poświęcony na zbieranie materiału, spędzamy na rozmyślaniu i “bujaniu w obłokach”. Zamiast systematycznie pracować nad gromadzeniem surowca do pracy, siedzimy z nadzieją, że natchnienie nas dopadnie.

Bądź ciekawy, podsycaj swoją ciekawość. Rozpoczynając kolejny projekt, zbierz elementy, które wydają się do niego pasować. Rzeczy, które wydają Ci się interesujące i fascynujące.

Materiały, które trzeba zebrać, są dwojakiego rodzaju: szczegółowe (związane z produktem czy zadaniem) i ogólne (zainteresowanie szerokim zakresem pojęć).

#02 Przetwórz informację w swoim umyśle.

Mentalnie “przeżuwaj” nowy materiał, patrząc na fakty z różnych punktów widzenia i eksperymentując z łączeniem pomysłów. Szukaj związku, nawet jeśli jest on abstrakcyjny.

Polega na tym, że bierzesz różne fragmenty materiału, który zebrałeś, i badasz je wszystkie, jak gdyby, mackami umysłu. Bierzesz jeden fakt, obracasz go w tę i tamtą stronę, patrzysz na niego w różnym świetle i szukasz jego znaczenia. Zbierasz dwa fakty razem i sprawdzasz, jak do siebie pasują. To, czego teraz szukasz, to związek, synteza, w której wszystko łączy się w zgrabną całość, jak puzzle.

“Nawyk umysłu, który prowadzi do poszukiwania związków między faktami, nabiera największego znaczenia w wytwarzaniu idei”. – James Webb Young

#03 Pozwól idei wykluć się w podświadomości.

Kiedy osiągniesz ten trzeci etap tworzenia pomysłu, odłóż problem całkowicie na bok i zajmij się czymś innym, co cię ekscytuje i dodaje ci energii.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że jest to tak samo konkretny i konieczny etap procesu, jak dwa poprzednie. To, co musisz zrobić w tym momencie, to przekazać problem swojemu podświadomemu umysłowi i pozwolić mu działać zwłaszcza podczas snu.

“Porzuć cały temat i wyrzuć go ze swojego umysłu, niech twoja podświadomość zrobi swoje”. – James Webb Young

#04 Rozpoznaj etap Eureka!, gdy rodzi się koncepcja.

Teraz, jeśli naprawdę wykonałeś swoją pracę w tych trzech etapach procesu, prawie na pewno doświadczysz czwartego. Twój pomysł powróci do Ciebie w mgnieniu oka, dopiero gdy przestaniesz się wysilać. Moment “A-Ha” jest zawsze najlepszym momentem!

Idea pojawi się znikąd. Pomysł przyjdzie do ciebie, kiedy najmniej się go spodziewasz – podczas golenia, kąpieli, a najczęściej, kiedy jesteś na wpół przytomny rano. Może też obudzić Cię w środku nocy.

#05 Ukształtuj i opracuj pomysł w celu praktycznego zastosowania.

Teraz wszystkie marzenia muszą stać się namacalne. Nadaj swojemu pomysłowi kształt i rozwiń go tak, aby stał się użyteczny z praktycznego punktu widzenia. Przedstaw swój pomysł światu, poddaj go krytyce i w razie potrzeby dostosuj go.

Dopasowanie większości pomysłów do konkretnych warunków lub praktycznych wymogów, w jakich muszą funkcjonować, wymaga wiele cierpliwości. I tu właśnie gubi się wiele dobrych pomysłów. Człowiek z pomysłem, podobnie jak wynalazca, często nie jest wystarczająco cierpliwy lub praktyczny, aby przejść przez tę część procesu, która polega na dostosowywaniu. Ale trzeba to zrobić, jeśli chce się wprowadzić pomysły w życie w świecie, w którym pracuje się codziennie”.

Nie popełniaj błędu, trzymając na tym etapie swój pomysł w ścisłej tajemnicy. Poddaj go krytyce osób kompetentnych. Kiedy to zrobisz, stanie się rzecz zaskakująca. Przekonasz się, że dobry pomysł ma niejako właściwości samorozwojowe. Pobudza tych, którzy go widzą, do uzupełniania go. W ten sposób ujawnią się możliwości, które wcześniej przeoczyłeś.

Uwagi końcowe

Jak to możliwe, że książka wydana po raz pierwszy w latach czterdziestych XX wieku jest tak samo ważna dla dzisiejszych twórców? Bo formuła tworzenia pomysłów Jamesa Webba Younga wciąż działa!

Formuła tworzenia pomysłów Jamesa Webba Younga jest prosta , ale niełatwa. Po pierwsze, formuła jest tak prosta, że niewielu, którzy ją słyszą, naprawdę w nią wierzy. Po drugie, choć jest prosta, wymaga najtrudniejszego rodzaju pracy intelektualnej, aby się do niej zastosować, tak że nie wszyscy, którzy ją akceptują, stosują ją w praktyce.

Jednak ta technika sprawdza się. Wypróbuj ją, kiedy następnym razem będziesz poszukiwał twórczego rozwiązania dla swojego problemu.

“W nauce jakiejkolwiek sztuki ważne są po pierwsze zasady, a po drugie metoda. Tak jest w przypadku sztuki tworzenia pomysłów”. – James Webb Young

Sprawdź też: Kradnij jak prawdziwy artysta! 10 przykazań kreatywności