Jak budować pozytywne nastawienie – “mindset“? Czasem wydawać by się mogło, że nasze życie polega na próbie odnajdywania pozytywnych rzeczy w zgiełku negatywności, albo po prostu tworzenia pozytywnych emocji w warunkach, które nie zawsze temu sprzyjają. Może tak w istocie jest?

Na szczęście mamy możliwość zmiany negatywnych okoliczności w pozytywne. I niestety na odwrót.

Wielu ludzi o tym nie wie, bo wydaje im się, że ich humor musi być całkowicie zależny od zewnętrznych czynników. Nie żyj tak. Nie oddawaj siły sprawczej przypadkowi, a zaakceptuj, że Ty ją masz. I to Ty możesz wybrać, jak się czuć i co robić. Ten artykuł przedstawi Ci 4 porady, które mogą częściowo zmienić Twoje myślenie i nawyki, ale pamiętaj, że samodzielne odnajdywanie drogi, która będzie dla Ciebie najbardziej korzystna, jest kluczem do sukcesu. A ten tekst (i inne podobne) mogą być inspiracją i zachętą do przemyśleń, a nie jakimś kodeksem, którego musisz się trzymać w stu procentach.

„Kiedy zmieniasz nastawienie, wchodzisz w zupełnie inny świat”.

Oto więc 4 rzeczy, które warto praktykować, by mieć dobry dzień, dobre nastawienie i dobre życie:

Jak mieć dobre nastawienie? Radykalne zmiany na lepsze. 4 naprawdę silne techniki, które budują pozytywny mindset

#01 Zamień negatywność w pozytywność

Sprytnym trikiem, który dosłownie zawsze pozwala mi się wyrwać z negatywności jest to, by starać się ją zmienić w pozytywność. Niemożliwe? A właśnie, że banalne.

Przykładowo, gdy byłem dzieckiem, kilka osób śmiało się z mojej nadwagi, więc się zdenerwowałem i schudłem. Od tamtej pory zawsze traktuję negatywność jako motywację- Ty też możesz! Wystarczy… wiedzieć, że się da. No bo czemu nie? Czemu masz tkwić w negatywności, skoro możesz jej utrzeć nosa i zrobić z niej coś pozytywnego?

Ktoś śmiał się, że nie umiem pisać- tak oto przez kilka lat napisałem ponad 500 artykułów i już teraz to umiem. Przy okazji pomogłem tysiącom ludzi się zainspirować- piękna zmiana negatywności w coś dobrego i dowód potęgi ludzkiego umysłu. To od nas zależy, jak kierunkujemy swoje działania i jakie efekty osiągamy. Mogłem płakać i narzekać, że czegoś nie umiem, ale wolałem się tego uczyć.

Kiedyś mój znajomy szczycił się swoim bogactwem i było mi głupio, że ja jestem biedny. Teraz zarabiam wielokrotnie więcej, niż on. Tak po prostu. Bo mogę. Bo się nauczyłem rzeczy, które są przyjemne, łatwe i dochodowe. A on się nie uczył- i tkwi w miejscu.

Innym razem widziałem, jak grupa ludzi znęca się nad psem. Nie miałem odwagi nic zrobić. Plułem sobie w brodę przez tydzień i nienawidziłem ich za to okrucieństwo, a siebie za bycie tchórzem. Ale postanowiłem, że uratuję tyle zwierząt, ile się da. Dzięki działalności charytatywnej osiągnąłem cel. Nawet najgorszą złość da się zmienić w dobro.

To naprawdę potężna metoda i gdy już zaczniesz ją stosować, uświadomisz sobie, że nie ma dla Ciebie granic.

Gdy czujemy się ofiarami złych emocji- jesteśmy nimi. Żyjemy jak ofiary tylko dlatego, że się na to godzimy. Ale gdy rozumiemy, że nasz umysł jest czystą, prawdziwą potęgą, która setki razy wyciągała nas z bagna i prowadziła ku czemuś dobremu, stajemy się dosłownie panami swoich losów.

#02 Co w tej sytuacji zrobiłby “człowiek sukcesu”?

Jeśli czujemy, że nasze myśli podążają w negatywnym kierunku zbyt często, warto sięgnąć po jeszcze inną dawkę motywacji i nauki, jaką jest studiowanie i analizowanie życia ludzi, którzy według naszej opinii odnieśli sukces.

Wydaje się, że każdy ma w życiu taką osobę, którą podziwia za jej osiągnięcia, sposób bycia, czy podejście do codzienności. W dobie Internetu i dostępu do praktycznie wszystkich pożądanych przez nas informacji jesteśmy w stanie poznać szczegóły życia tych, których codzienność jest dla nas fascynująca i budująca.

Z takich opowieści właśnie jesteśmy w stanie wynieść mnóstwo wskazówek. Zauważmy, że to właśnie te osoby najczęściej mają do przekazania mnóstwo rad, skupiających same najistotniejsze i najbardziej skuteczne metody przekierowania swoich myśli w pozytywną stronę. Codzienne zagłębianie się w życie tych właśnie postaci pozwoli nam spojrzeć na nasze problemy z innej perspektywy i zobaczyć to długo wyczekiwane światełko w tunelu.

#03 Za co jesteś wdzięczny?

Kiedy jesteśmy zmartwieni, a naszym życiem rządzą jedynie negatywne emocje, tylko takie również dostrzegamy. Dobrą praktyką każdego dnia jest wypisywanie rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni i docenianie tego, co mamy. Wszystkie te małe rzeczy składają się na większą całość. Nagle zauważamy, że nie chodzimy głodni, że mamy dach nad głową, dostęp do najnowszych technologii, możliwość wykonywania pracy, dobrych ludzi wokół.

Nie jesteśmy w stanie czerpać z życia dobrych rzeczy, póki nie zorientujemy się, jak wiele mamy i za ile chwil powinniśmy być wdzięczni. Jeśli tylko wcielimy tę praktykę w życie, nasz mózg zacznie automatycznie wyłapywać zdecydowanie więcej pozytywnych, niż tych negatywnych momentów, dzięki czemu to właśnie na nich będziemy skupiać naszą uwagę.

#04 Rozmowa z pozytywną osobą

Postawmy sobie za cel codzienną, nawet krótką rozmowę z kimś, kto wiele nas uczy, kto wprowadza nas w dobry nastrój i odpędza negatywne myśli. Zapewne każdy z nas ma w swoim otoczeniu taką osobę, z którą kontakt jest zawsze bardzo budujący i nastrajający do robienia dobrych, pozytywnych rzeczy, a także do kierowania naszych myśli w dobrą stronę.

Jeśli jednak nie ma wokół nas nikogo takiego, zajrzyjmy na strony internetowe, fora, portale społecznościowe. Poszukajmy kogoś, kto swoim codziennym działaniem i słowem wprowadza nas w pozytywny nastrój i posłuchajmy jego audycji, poczytajmy publikowane posty, czy zerknijmy na udzielony wywiad. Porcja pozytywnego myślenia innych osób da nam zastrzyk energii na cały dzień i podniesie na duchu w przykrych chwilach. Nasz mózg widząc to i kojarząc fakty, zacznie mimowolnie sprowadzać nasze myślenie w pozytywną stronę.

Uwagi końcowe

Aby zakończyć dzień ze świadomością, że zrobiliśmy w ciągu jego trwania dużo dobrego, a nasz umysł wypełniony był jedynie pozytywnymi myślami, nie potrzeba wiele. Zamiast długich i żmudnych opracowań i planów tego jak zmienić nasze życie na lepsze, wystarczy nauczyć się kilku nawyków i praktykować je, a nasze myślenie zmieni się nie do poznania. Przekuwanie pracy naszego mózgu z negatywnej na pozytywną nie jest najłatwiejszą sztuką, jednak dobrze wypracowana, może być doskonałym wsparciem w naszej codziennej walce o lepsze i bardziej wartościowe życie.

“Jaka jest różnica pomiędzy MOCnym nastawieniem a pozytywnym nastawieniem? Różnica jest subtelna ale istotna. Ludzie, którzy są pozytywnie nastawieni udają, że świat jest usiany różami, kiedy w głębi duszy wiedzą, że nie jest… Nastawienie MOCy to zrozumienie, że wszystko jest neutralne, że nic nie ma znaczenia dopóki nie nadamy temu znaczenia. Że możemy stworzyć historię i nadać jej znaczenie”. – T Harv Eker

Sprawdź też: Ultranastawienie. 8 zasad ultranastawienia aby osiągnąć sukces w sporcie i życiu

A Ty jakie znasz sposoby na pozytywne nastawienie?