Czy marzysz, by odmienić coś w swoim życiu? Jak wyglądałaby twoja codzienność w najbardziej idealnej wersji życia, jaką potrafisz sobie wyobrazić? Czym dla ciebie jest sukces? Czy chcesz wiedzieć, jaki powinien być twój następny krok, aby go osiągnąć? Jeszcze dziś postaw na siebie i rozpocznij działania, które wesprą twoje dążenie do tego, co uznajesz za sukces. Oto siedem kroków do osobistego sukcesu, które zdaniem John Martina, autora książki Postaw na siebie, trzeba wykonać, aby wykorzystać swoją wewnętrzną moc i wieść upragnione życie.

„Tworzymy upragnione życie decyzja za decyzją, a zaczynamy od postanowienia, by szczerze spojrzeć na siebie”. – John Martin

Postaw na siebie. 7 kroków do osobistego sukcesu

#01 Oceń własne życie

Punktem wyjścia według John Martina powinna być samoocena, uczciwe określenie tego, w jakim miejscu się znajdujesz i w jakim chcesz się znaleźć

Przygotowując się do wędrówki ku osobistemu sukcesowi, musimy precyzyjnie ocenić, w jakim punkcie życia się znajdujemy, oraz zadecydować, czego pragniemy lub dokąd dążymy. To początek naszej drogi do sukcesu.

Po pierwsze powinieneś zrozumieć, jaki jest twój najważniejszy życiowy cel. A po drugie uczciwie ocenić, w jakim punkcie swego życia w odniesieniu do tego celu obecnie się znajdujesz.

#02 Wypracuj samoświadomość

„Po prostu bądź sobą”. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się słyszeć te słowa i zastanawiać, co dokładnie one znaczą? „Bycie sobą” oznacza, że swobodnie czujemy się we własnej skórze i nie mamy potrzeby, by się zachowywać w nienaturalny dla nas sposób.

Gdy wiesz, kim jesteś, masz więcej kontroli nad własnym życiem. Chodzi tu o poznanie swoich mocnych i słabych stron oraz świadomość tego, jakie wrażenie sprawiasz na innych i w jaki sposób wchodzisz z nimi w relacje. Jest to wiedza o sobie, której nie da się zdobyć naprędce, ale kiedy poważnie zajmiesz się ustalaniem tego, kim jesteś, pochłonie cię to i będzie miało rewolucyjny wpływ na twoje życie.

#03 Przezwyciężaj lęk

Wielu z nas tkwi w miejscu z powodu lęku. Strach przytłacza nas, gdy skupiamy się na negatywnych rezultatach działań, które zamierzamy podjąć. Z powodu skłonności do unikania ryzyka przeszacowujemy negatywne konsekwencje naszych czynów, nie doceniając lub wręcz pomijając możliwe korzyści płynące z tych samych działań.

We współczesnym świecie mamy do czynienia z wieloma zjawiskami, które budzą w nas strach. Zaakceptuj to i pamiętaj o tym w trakcie swej wędrówki do sukcesu i przejmowania kontroli nad własnym życiem. Działaj w obliczu lęku. Zawsze masz do wyboru podjęcie działania niezależnie od tego, jak bardzo paraliżuje cię lęk – aktywność to początek procesu przezwyciężania lęku.

#04 Wybieraj pozytywne nastawienie

Nietrudno myśleć pozytywnie, zachowywać pozytywną postawę i wyrażać się pozytywnie, gdy życie nam sprzyja. Kiedy pojawiają się przeszkody – doświadczane przez nas próby, ból, okoliczności życiowe poza naszą kontrolą – wtedy stajemy przed wyborem.

Jeśli sytuacja ma wiele negatywnych aspektów, łatwo się na nich skupić, dać się pochłonąć złości czy smutkowi, ale można też poszukać pozytywnych stron i skoncentrować się na nich. Każde wyzwanie ma w sobie zalążek szansy – trzeba ją odnajdywać w trudnej sytuacji czy okolicznościach. Dwa kluczowe elementy, które pozwalają pokonać wiele przeszkód na drodze ku osobistemu sukcesowi i odzyskać optymizm to nastawienie i działanie. Pozytywne nastawienie można wywołać poprzez działania. Pozytywne nastawienie można wywołać poprzez działania.

#05 Bądź tu i teraz

W życiu często ulegamy pokusie, by wspominać bolesne lub przyjemne chwile albo też zastanawiać się nad tym, jakie czekają nas wyzwania. Takie rozmyślania odbywają się kosztem chwili obecnej, ponieważ poświęcamy im naszą wydajność, skupienie i kreatywność.

Teraźniejszość to przestrzeń, w której w pełni świadomie jesteśmy i którą przeżywamy poza wszelkimi problemami czy koncepcjami dotyczącymi nas i naszej przeszłości. Żyjąc tutaj i teraz, osiągasz więcej. Nie tracisz czasu na rozmyślanie o tym, co należałoby zrobić; kiedy wiesz już za co się zabrać, robisz to.

Pozostając w teraźniejszości, potrafisz pracować ciężej i dłużej. Kiedy zaczynasz odpływać myślami w przypuszczenia, zmartwienia lub marzenia, staraj się wrócić do chwili obecnej – tego, co tutaj i teraz – a przede wszystkim do tego, czym obecnie się zajmujesz. Nie ma „a co, gdyby” lub „gdyby tylko”; istnieje tylko dzisiaj i ten moment. Bądź tu i teraz.

#06 Zaakceptuj proces

Proces osiągania naszego celu jest długi i satysfakcjonujący. To bezkresny plac budowy, dzięki czemu możesz pracować, rozwijać się i uczyć. Wiesz, że postępujesz właściwie, jeśli tego rodzaju działania ogólnie cię cieszą.  Mowa tu o autentycznym poczuciu inspiracji i zadowolenia, pojawiającym się w następstwie dobrze wykonywanego zadania.

Kiedy następnym razem poczujesz przygnębienie, pomyśl o czymś, co możesz zrobić, by być wydajnym, a potem skoncentruj umysł na tym właśnie działaniu. Znajdź coś produktywnego do zrobienia i zajmij się tym. Kiedy wreszcie robisz coś, przed czym na ogół się wzbraniasz, zwykle okazuje się, że nie jest tak źle, jak można było sobie wyobrażać. Samo działanie, podjęcie go, wymaga wysiłku umysłowego, ale jest tego warte.

Naucz się rozkoszować procesem działania, zanurzać się w nim i mobilizować się do dalszych działań. Pracuj więcej.

#07 Dziel się swoją wędrówką

Ostatnim krokiem jest dzielenie się z innymi. W miarę jak kontynuujemy naszą podróż do osobistego sukcesu, dobrze jest dzielić się z innymi naszą historią. Czas otworzyć się na świat i nawiązać relacje, ponieważ rozwijanie więzi opartych na szacunku, ciężkiej pracy, wzajemnej pomocy i zachętach jest kluczowe, by odnaleźć satysfakcję w życiu i zrealizować osobisty cel, który utożsamiamy z sukcesem.

Bycie towarzyskim oraz poznawanie innych przekłada się na korzyści – pozwala poznać ludzi ze swojej branży czy obszaru działania, zaprzyjaźnić się z nimi, wymieniać pomysłami, zadawać pytania, uczyć się od siebie nawzajem i rozwijać dzięki współdzielonej mądrości.

Kiedy się otworzysz i zaczniesz się dzielić z innymi własną historią, może cię zaskoczyć, gdy dowiesz się, że pomogło to tym, którzy jej wysłuchali. To, czego dowiesz się w drodze do osobistego sukcesu, może być wykorzystane w sposób, który okaże się też cenny dla innych.

„Docenienie własnej historii i opowiedzenie o niej może okazać się ogromnym krokiem na drodze do twego osobistego rozwoju”. – John Martin

Jak zamierzasz kształtować twoją historię?

Jak ma wyglądać historia twojego życia? Upragnione życie tworzy się decyzja za decyzją, rozpoczynając od postanowienia, by wejrzeć w siebie i nauczyć się czegoś o sobie. Książka Postaw na siebie John Martina ci w tym pomoże. Postępuj zgodnie z proponowanymi w niej krokami, a zyskasz moc i dołączysz do innych osób, które już postawiły na siebie: dążą do samoodkrywania, mierzą się z wyzwaniami, działają pomimo dyskomfortu i wykorzystują wiedzę o sobie, by żyć takim życiem, o jakim marzą!

Postaw na siebie. Siedem kroków do osobistego sukcesu. - John Martin
Postaw na siebie. Siedem kroków do osobistego sukcesu. – John Martin

„Możesz odnaleźć własną wersję sukcesu. Nie otrzymasz każdej odpowiedzi, ale jeśli zechcesz wejrzeć w siebie – przyjrzeć się takiemu sobie, jakiego wydaje ci się, że znasz – i zaczniesz działać na podstawie tego, czego się dzięki temu nauczysz, odkryjesz, że umysł można nakłonić do zmian, a to w konsekwencji przełoży się na zmianę twojego życia”. – John Martin

Postaw na siebie, poczuj moc, zmierzaj do przodu i ciesz się biegiem rzeczy, pamiętając, by tym, czego się nauczysz, dzielić się z innymi! Twoje upragnione życie czeka na ciebie!

Źródło: Postaw na siebie. Siedem kroków do osobistego sukcesu. autor John Martin, wydawnictwo Studio EMKA 2022, tłumaczenie Małgorzata Małecka

Sprawdź: Świadomy sukces w XXI wieku. 9 wymiarów świadomego sukcesu