Czego potrzebujesz, aby odnieść sukces? Sukces to słowo, które często jest powtarzane. W pewnym sensie straciło trochę na znaczeniu. Wiele osób chce sukcesu, a definicja czym jest sukces jest inna dla każdego z nas. Niektórzy z nas chcą wspaniałego życia rodzinnego, kochającego męża, żony i gromady pociech. Dla innych to kariera, awanse i zwiększanie swojego kręgu wpływu. Jeszcze inni natomiast chcą mieć swój własny prosperujący biznes. Niektórzy z nas definiują sukces głównie poprzez stan konta i ilości pieniędzy oraz majątku, który udało im się zgromadzić i za który mogą kupować różne rzeczy.

Bez względu na to jak określisz sobie definicję sukcesu, jeśli chcesz go osiągnąć, będziesz musiało robić rzeczy i podejmować działania, których wiele osób nie robi. Sukces w życiu nie przychodzi bez wysiłku, jeśli na prawdę Ci na nim zależy, powinieneś podejść do tego tematu na poważnie, w przeciwnym razie nie dokonasz przełomu, aby stać się osobą, którą chcesz być. Nadszedł czas, aby przestać fantazjować i zacząć wdrażać w życie metody, narzędzia i nawyki potrzebne do osiągnięcia tego, czego chcesz.

“Różnica pomiędzy ludźmi sukcesu, a nieudacznikami polega na tym, że ci pierwsi niemal nałogowo robią rzeczy, których ci drudzy unikają jak diabeł święconej wody”. – Brian Tracy

Bez względu na to, jaka jest Twoja definicja sukcesu poznaj, rzeczy których potrzebujesz aby odnieść sukces, a których wiele osób nie robi:

#1 Mentalność sukcesu – wartość dla innych przede wszystkim

Powinieneś w sobie wyrobić mentalność sukcesu, która polega na tym, że “chcesz pomagać nie oczekując niczego w zamian”. Zrozumienie potrzeby wzajemnego dostarczania wartości jest podstawą dla każdego biznesu i życia. Podejście, w którym traktujesz każdą osobę, którą napotkasz jak transakcję i chcesz zawsze wyjść na swoje, jest postawą, przez którą w dłuższej perspektywie nie osiągniesz swoich celów i marzeń. Nawet jeżeli uda Ci się kogoś naciągnąć i dzięki temu coś zyskasz, nie będzie to trwały i wartościowy sukces, który budzi podziw i szacunek.

Zobowiązanie się do dawania innym ponad wszystko i dostarczanie ludziom wartości jest sposobem na wygraną w życiu. Oczekiwania wypełnione tylko swoim interesem, ego, autopromocją, chęcią własnego zysku i ogólnym brakiem mądrości i wiedzy, są widoczne dla innych i zrażają do Ciebie ludzi.

Osoby, które nie osiągają trwałego sukcesu, zawsze w pierwszej kolejności myślą o sobie, rozważając co mogą uzyskać z danej sytuacji. Powinieneś myśleć przeciwnie i skoncentrować się na tym, co możesz dać od siebie innym ludziom.

#2 Inwestycja w pozytywny sposób myślenia

Twój mózg kontroluje wszystko, co robisz i będzie walczył przeciwko Twoim najlepszym interesom, chyba że zaprogramujesz go w taki sposób, aby działał efektywnie na Twoją korzyść. Potrzeba czasu i często pieniędzy, aby nauczyć swój mózg, jak myśleć. Jeden z powodów dlaczego tak jest wynika z tego, że każdy człowiek ma tzw. “mózg gadzi”, który wykształcił się najwcześniej jest odpowiedzialny za podstawowe funkcje życiowe jak oddychanie, praca serca i ciśnienie krwi, temperaturę, metabolizm oraz instynkt przetrwania tzw. mechanizm “walki i ucieczki”. Ta część mózgu spełnia wiele przydatnych dla nas funkcji, jednak stanowi również często przeszkodę w podejmowaniu się nowych, nieznanych i bardziej ryzykownych działań, bowiem w pierwszym odruchu dąży do przetrwania i zapewnienia bezpieczeństwa.

Twój sposób myślenia jest domyślnie zbudowany tak, aby był negatywny, chyba że zainwestujesz w pewne strategie i nauczysz się dodawać pozytywności do swojego życia. Pojedyncza dawka wzmacniania pozytywnego myślenia, jak obejrzenie motywacyjnego filmiku na Youtube, inspirujący cytat czy zdjęcie na instagramie to za mało. Potrzebujesz długotrwałych i sprawdzonych strategii, aby zmienić swój mózg, aby skupić się na sukcesie i pozytywności, a nie tylko na przetrwaniu.

Aby dowiedzieć się więcej dlaczego pozytywność jest tak istotna przeczytaj: 35 powodów i korzyści z budowania pozytywnego nastawienia

Wiele osób bez sukcesu w życiu nie udoskonaliło swojej mentalności, jednak Ty powinieneś to zrobić jeśli chcesz odnieść sukces.

#3 Naruszanie status quo i wychodzenie ze strefy komfortu

Wszystko co warto robić, wymaga wysiłku i często powoduje uczucie dyskomfortu. Jeśli wszystko, co robisz wiąże się z dużą wygodą i komfortem, powtarzasz ciągle te same czynności i zadajesz się z tymi samymi ludzi, nigdy nie osiągniesz nowych szczytów. Dochodzenie do sukces polega na badaniu nieznanego. Robiąc rzeczy, o których nigdy nie myślałeś, że są możliwe, odkrywasz siebie i ostatecznie osiągasz niesamowite cele.

Twoje osiągnięcia i zrealizowane cele nie sprawiałyby wrażenia sukcesu, gdyby przychodziły bez wysiłku i nie powodowałyby uczucia dyskomfortu. Robienie łatwych rzeczy nie wydaje się być sukcesem i nie oczekuj za nie uznania.

Aby znaleźć w sobie siłę na wyjcie ze strefy komfortu przeczytaj: Strefa komfortu – 13 rzeczy, które możesz zrobić, aby z niej wyjść

Powodem dla, którego często nie podejmujemy działania jest strach. Kiedy trzeba się podjąć jakiegoś zadania, z którym nie czujemy się komfortowo jak np. wystąpienie publiczne, zaczynamy szukać wymówek i szukamy uzasadnień dlaczego nie powinniśmy tego zrobić. Niestety wymówki to fałszywe antidotum na Twoje obawy, które pojawią się w życiu. Wszyscy z nas mamy jakieś lęki i obawy, jednak unikanie ich zamiast stawienie im czoła nie jest rozwiązaniem. Podejmując walkę, ze swoim wielkim strachem, czujesz się niekomfortowo, jednak kiedy to robisz, pokazujesz odwagę, siłę, odporność i męstwo. To natomiast są cechy kogoś, kto odniesie sukces.

Osoby bez sukcesu maksymalizują czas spędzany w strefie komfortu. Wolą siedzieć na kanapie i oglądać TV, pracują tak, aby się za bardzo nie narobić, liczą na łatwy zysk w postaci wygranej na loterii, wolą lenistwo niż wysiłek.

Aby dowiedzie się jak pokonać swoje lenistwo przeczytaj: Jak pokonać lenistwo? Skuteczne sposoby walki z leniem.

Jeśli chcesz odnieść sukces musisz przyzwyczaić się do niewygody i robienia rzeczy, które wywołują strach.

#4 Zrozumienie tego, czego chcesz

Może Cię to zaskoczyć, jednak prawda jest taka, że większość ludzi nie wie, czego chce.  Nigdy nie poświęcili czasu na zrozumienie, co zapala ich co działania, budzi w nich namiętność, co jest ich pasją. Nie mają określonych celów w życiu, egzystują z dnia na dzień, dryfują bez wyznaczonego kierunku.

Wbrew pozorom poznanie i odkrycie tego, czego chce się od życia, jest w rzeczywistości  trudne. Oczywiście są wyjątki i osoby, które po prostu wiedzę czego chcą, jednak jeśli nie jesteś jedną z takich osób, nie trać nadziei. Powinieneś zainwestować czas w eksperymentowanie, próbowanie różnych rzeczy i refleksję, aby odkryć to czego faktycznie pragniesz w życiu.

Nieważne ile masz lat, jeśli nie wiesz, czego chcesz, nie załamuj rąk. Wybierz działanie,  otwórz się na świat i wypróbuj wiele rzeczy. Podejmuj się nowych zajęć, udzielaj się społecznie, wygłaszaj przemówienia, podróżuj, zacznij prowadzić blog, kręcić filmy, pisać książkę, zapisz się na lekcje malarstwa, rzeźby, kurs tańca itp. Możliwości są prawie nieograniczone.

Najważniejsze w tym ćwiczeniu jest to, aby po prostu podjąć się robienia czegoś nowego, aż znajdziesz coś, co wywoła uśmiech na Twojej twarzy lub poczujesz, że wykonujesz to bez wysiłku, a robienie tego daje Ci ogromną satysfakcję. Znajdź coś, co sprawia Ci radość, nawet gdy robisz to za darmo i nie potrzebujesz do tego dodatkowej motywacji.

Osoby bez sukcesów nie wiedzą, czego chcą. Brak im jasności celu, nie mają w zasadzie żadnych powodów, aby rano wstać z łóżka. Powinieneś zacząć eksperymentować, czerpać radość z tego procesu i odkryć czego tak na prawdę chcesz od życia.

Jeśli nadal szukasz swojej pasji przeczytaj 17 pytań, które pozwolą Ci odkryć swoją pasję

#5 Poświęcenie

Poświęcenie, czyli rezygnacja z czegoś dla dobra innej osoby, dla dobra ogólnego lub dla jakiejś sprawy. Jeśli chcesz odnieść sukces przygotuj się na to, że będzie musiał coś poświęcić. Może być to rezygnacja z piątkowej imprezy towarzyskiej, wolnego weekendu podczas, którego będziesz pracował intensywnie nad swoim projektem. Rezygnacja, z oglądania jakiegoś filmu czy najnowszej serii serialu.

Sukces nigdy nie nastąpi bez poświęcenia. Poświęcenie jest walutą sukcesu. Czasem wydaje się nam, że możemy po prostu zrobić więcej i na wszystko znajdziemy czas, jednak w rzeczywistości jest to praktycznie niemożliwe. Będziesz musiał określać priorytety dla swoich działań i dokonywać trudnych wyborów. Jeśli chcesz sukcesu zacznij myśleć nad odpowiedzią na pytanie: “Co mogę poświęcić i w jakim zakresie, aby odnieść sukces?”. Mimo, że istnieje cała masa różnych sposobów na lepsze zarządzanie czasem i większą produktywność nie ma wystarczającej liczby godzin w ciągu dnia, aby zrobić wszystko. Twoje życie jest zbyt krótkie, bez przemyślanej strategii poświęcenia, będzie Ci trudno odnieść sukces.

Osobom bez sukcesu wydaje się, że mogą zrobić wszystko, podejmują się wielu działań jednocześnie, bez większego przemyślenia i kończą z niczym. Powinieneś przyjąć przeciwne podejście i rozpocząć proces rezygnacji z określonych rzeczy i zastępować je innymi, które pozwolą Ci na sukces. Twoja lista rzeczy do zrobienia musi być krótsza, a nie dłuższa. Skoncentruj się na najważniejszych zadaniach, których realizacja pozwoli Ci na osiągnięcie Twoich celów.

#6 Znajdź mentora

Mentorzy to ludzie, którzy osiągnęli już to do czego Ty dążyć i mogą Cię nakierować na właściwą ścieżkę. Szukaj osób, które Cię zainspirują, które codziennie “żyją i oddychają sukcesem”, które zrobiły i robią w swoim życiu coś takiego, o czym można tylko marzyć, które wiedzą, jak skutecznie działać. Posiadanie takiego mentora to bardzo duży atut na drodze do własnego sukcesu.

Nawiązanie kontaktu i współpracy z taką osobą może nie być proste. Aby taką osobę przekonać do pracy z Tobą będziesz musiał wykazać się inicjatywą i kreatywnością. Będziesz też potrzebował czegoś wartościowego, aby ofiarować jej w zamian za jej mądrość i poświęcony czas.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, czasem po prostu będziesz musisz sięgnąć do portfela i zapłacić komuś za mentoring czy coaching. Możesz mieć opory przed płaceniem komuś na “dobre rady” jednak potraktuj to jako inwestycję, która może szybko się zwrócić, gdy zaczniesz dzięki temu lepiej realizować swoje cele. Ogromną wartość ma posiadanie kogoś kto może ocenić to co robisz, udzielić Ci wskazówek i wsparcia, śledzić wspólnie z Tobą postępy.

Osoby bez sukcesu przyjmują dobre rady od innych osób, które nic wartościowego w życiu nie osiągnęły. Pomysł płacania komuś za jego czas, mądrość i doświadczanie wydaje im się zwykłym naciąganiem. Jednak, aby szybkiej odnieść sukces powinieneś znaleźć mentora, który ma realne osiągnięcia i może pokazać działania i postawy, które będą Twoją tajną bronią, aby wygrywać w życiu.

#7 Wydarzenia rozwojowe

Wydarzenia poświęcone  rozwojowi osobistemu są organizowane na całym świecie. Przybierają wiele form. Przykładem takiego eventu mogą być te z udziałem Tony’ego Robbinsa, Briana TracyGarego Vaynerchuka, Granta Cardone i innych. Wielu ludzi, którzy osiągnęli sukces jeździ po świecie, opowiadają swoje historie i pomagają ludziom uwierzyć w siebie i zmienić się na lepsze. Jest dużo takich imprez do wyboru, również w Polsce można je znaleźć i wziąć udział w takich wydarzeniach rozwojowych.

Aby odnieść sukces potrzebujesz mieć odpowiedni sposób myślenia, a udział w takich przedsięwzięciach może Ci w tym pomoc. Doświadczysz momentów inspiracji, będą też chwile związane z wychodzeniem poza własną strefę komfortu. Na takich imprezach poznasz też wielu ludzi podobnych do Ciebie, którym zależy na własnym rozwoju i doskonaleniu. Możesz nawiązać wartościowe relacje, które mogą rozwinąć się w bliższą współpracę. Najprawdopodobniej będzie też motywacyjna muzyka, która podsyci Twoje emocje, odpowiednie światło, aby wprowadzić Cię w odpowiedni stan i nastrój, a obok Ciebie będą też ludzie, którzy przechodzą przez ten sam proces, co Ty i którzy mogą Ci pomóc.

Osoby bez sukcesu, traktują takie wydarzenia jako stratę czasu i kolejne wyciąganie pieniędzy. Uważają osoby, które biorą udział w takich imprezach za naiwniaków i nieudaczników, którzy dają się omamić przez “guru”, wyciągającego od nich kasę. Oczywiście nie każde takie wydarzenie niesie w sobie wartość i jak w każdej dziedzinie znajdą się “czarne owce” i oszuści, żerujący na naiwności ludzkiej. Jednak prawda jest taka, że jeśli zależy Ci na swoim rozwoju i sukcesie to regularny udział w takich inspirujących wydarzeniach przyspieszy Twój proces dochodzenia do celu i da Ci wiele korzyści.

#8 Pieniądze to nie wszystko

Aby odnieść sukces poza pieniędzmi będziesz potrzebować też innych zasobów. Chodzi tu przede wszystkim o takie zasoby niepieniężne jak czas i umiejętności.

Jak odzyskać czas? Przede wszystkim uzyskasz go poprzez nauczenie się mówienia
„Nie” wiele razy. To pozwoli oczyścić Twój kalendarz z wydarzeń, które nie mają większego znaczenia. Zacznij podejmować więcej zadań, które przybliżają Cię do celu, a mniej które są zwykłym marnotrawstwem czasu. O 8 takich pożeraczach czasu możesz przeczytać tutaj.

Sukces wymaga umiejętności, które będziesz musiał rozwijać każdego dnia. Im bardziej unikalne masz kompetencje i zdolności tym większą masz szansę na sukces. Rozwijaj się i bądź praktykiem w tym co robisz. Doskonal swój warsztat każdego dnia. Nawet jeżeli masz do czegoś wrodzony talent bez wysiłku, ćwiczeń i ciężkiej pracy daleko nie zajedziesz. Twoje umiejętności będą pozwalać Ci na rozwijanie i realizację Twojej pasji. Z każdym dniem stawaj się lepszy w dziedzinie, którą sobie obrałeś za cel.

Osoby bez sukcesu, uważają, że jedynym zasobem, którego potrzebują, są pieniądze. Musisz zrozumieć, że zasoby wykraczają daleko poza to, co mogą dać pieniądze. Pieniądze są produktem ubocznym wartości, którą wnosisz w życie innych ludzi. Dostarczaj wartość innym, rozwiązuj ich problemy, a zobaczysz że pieniądze zaczną pojawiać się w Twoim życiu.

#9 Zdrowe ciało

Stan Twojego zdrowia będzie się przekładał na to co możesz osiągnąć. To w jakim stopniu dbasz o siebie i swoją sprawność fizyczną będzie się przekładało na energię do działania, samopoczucie i stan emocjonalny.

Nie możesz odnieść sukcesu, dopóki nie dojdziesz do porządku ze swoim ciałem. Przejrzyj swoją dietę, pozbądź się produktów, które nie są zdrowe dla Twojego organizmu. Jeśli nie ćwiczysz, zacznij to robić. Aktywność fizyczna daje wiele korzyści. Być może warto udać się do lekarza i zrobić sobie badania kontrolne. Ocenić sytuacją i na tej podstawie podjąć odpowiednie kroki.

Osoby bez sukcesu nie myślą o tym czym karmią swoje ciała, unikają ruchu i wysiłku fizycznego. Musisz jeść zdrowo dla osiągnięcia sukcesu i dostarczać do swojego ciała wartościowe składniki odżywcze. Regularne ćwiczenia dadzą Ci energię i siłę do działania.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, że warto ćwiczyć i prowadzić zdrowy tryb życia przeczytaj: 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

#10 Szybkie podejmowanie decyzji

Bez względu na to, co będziesz robił, podejmowane będą decyzje. Będziesz musiał nauczyć się rezygnować z wielu opcji i wybrać określoną ścieżkę. Szybkość podejmowania decyzji determinuje szybkość, z jaką możesz się rozwijać. Decyzje pochłaniają wiele energii i zaprzątają Ci głowę.

Decyzje “drenują mózg”, co negatywnie wpływa na zdolność do osiągania wyników. Zastawiasz się, który wariant wybrać? Czy ten czy inny? Co będzie jeśli zdecyduje się na to? A może jednak lepsza będzie ta opcja? Tracisz czas, a ponadto wykańcza Cię to psychicznie. Zbyt długie rozwodzenie się nad decyzją to śmierć wszystkich dobrych pomysłów i możliwości.

Wiedza o tym, co chcesz i jaki masz cel, pomoże Ci szybciej podejmować decyzje. Połowa powodów, dla których tak długo podejmujesz decyzję, to fakt, że nie wiesz, czego tak naprawdę chcesz.

Ludzie bez sukcesu wpadają w pułapkę niezdecydowania. Jeśli chcesz osiągnąć sukces powinieneś jasno określić, na czym Ci zależy, czego pragniesz, jaki masz cel i co chcesz osiągnąć. Zrównoważyć niepewność i strach oraz bardziej odważnie podejmować decyzje. Kiedy przezwyciężysz niezdecydowanie, nabierzesz większej pewności siebie i nabierzesz większego rozpędu na drodze do swojego sukcesu.

Jeśli chcesz szybciej podejmować lepsze decyzje przeczytaj: Jak szybciej podejmować lepsze decyzje?

#11 Myśl o zwycięstwie długoterminowym

Krótkoterminowe wyniki nie zapewnią Ci prawdziwego sukcesu. Co prawda przy pomocy różnych sztuczek, przekrętów i trików możesz uzyskać jakąś korzyść. Jednak nie będzie to nic obiektywnie wartościowego.

Pamiętaj też, że to co sprawiło, że odniosłeś sukces dzisiaj, niekoniecznie pomoże Ci na dłuższą metę. Sukces polega na jasnym określeniu celu i na konsekwentnym działaniu. Sukces w jedną noc nie istnieje. Prawdziwy sukces jest pełen wyrzeczeń, bólu, rozczarowań, ciężkiej pracy, upadków i wzlotów. W ten sposób osiągasz długoterminowy sukces.

Ludzie bez sukcesów szukają skrótów i nie mają żadnych celów. Uważają, że chodzi o to, aby być we właściwym miejscu we właściwym czasie, obstawiają losy na loterii licząc na wygraną bez wysiłku. Uważają, że sukces to w większym stopniu wynik farta niż zaangażowania danej osoby. Aby odnieść sukces powinieneś stworzyć w swoim umyśle długoterminowy obraz tego, dokąd zmierzasz i być gotowy na ewentualną zmianę kierunku, jeśli jest to wymagane.

#12 Miłość do innych, a nie tylko do siebie

Skupianie się tylko na sobie i własnych samolubnych pragnieniach nie jest sukcesem. To szybka droga do porażki. W takim podejściu brakuje zrozumienia przyczyny, dla której wszyscy tu jesteśmy. Z chwilą, gdy uświadomisz sobie, że prawdziwy sukces polega na tym, że kochasz coś innego niż samego siebie wniesiesz się na inny poziom.

Ta miłość może być do Twojego partnera, dzieci lub innej istoty ludzkiej, która potrzebuje Twojej pomocy i której życie możesz uczynić lepszym.

Miłość i życzliwość nas jednoczy. Aby odnieść sukces, musimy przyjąć dar bycia człowiekiem, który otrzymaliśmy. Otrzymujemy jedno życie, jedną szansę i jedno podejście, aby pokazać, co to znaczy być człowiekiem. Miłość do ludzi i istot żywych jest bardzo ważna, aby odnieść sukces.

Osoby bez sukcesu myślą przede wszystkim o sobie i swoim interesie. Wielu z nich uważa, że miłość jest dla słabeuszy, że stanowi ona słabość. Abyś odniósł sukces, musisz zrozumieć miłość. Szerz miłość okazuj ją sobie i innym. Zwiększaj w ten sposób poziom swojego szczęścia, a także poziom szczęścia innych ludzi.

#13 Chęć niesienia pomocy

Była już o tym po części mowa. Miłość do innych, dostarczanie ludziom wartości jest bardzo ważne. Jak powiedział Zig Ziglar: “Możesz mieć wszystko, co chcesz, jeśli tylko pomożesz innym ludziom dostać to, czego chcą.”

Pomoc jest kolejnym słowem określającym wartość. Żaden poziom sukcesu nie może zostać osiągnięty bez pewnego poziomu pomagania komuś w zdobyciu tego, co potrzebuje.

Pomagać możesz na różne sposoby. Świadcząc wartościowe usługi, sprzedając produkty, które ułatwiają innym życie i rozwiązują ich problemy. Angażując się w bezinteresowną pomoc w ramach wolontariatów i akcji charytatywnych. Możliwości jest bardzo dużo.

Ludzie bez sukcesu nikomu nie pomagają. Mają tylko roszczenia i oczekują, że to im ktoś pomoże i poda wszystko na tacy. Jeśli chcesz osiągnąć sukces powinieneś pomagać innym odnieść sukces i rozwiązywać ich problemy.

Kiedy pomagamy innympomagamy sobieponieważ wszelkie dobroktóre dajemyzatacza koło i wraca do nas” –
Flora Edwards

Oto poznałeś 13 rzeczy, których wiele osób nie robi, a które ułatwiają osiągniecie sukcesu. W tym wszystkim, co właśnie przeczytałeś, przewija się ważny aspekt, jakim jest pomoc i szacunek do drugiego człowieka. Bez tego nie da się osiągnąć nic trwałego i wartościowego co zasługiwało by na miano sukcesu. Zapominanie o człowieczeństwie, dla własnych, samolubnych korzyści sukcesem nie jest. Jeśli nauczysz się najpierw dawać i wnosić wartość do życia innych, zobaczysz, że to dobro wróci do Ciebie.

A jaką Ty masz definicję sukcesu? Co według Ciebie ma największe znaczenie, aby go osiągnąć? Podziel się swoja opinią w komentarzu