Jak osiągnąć sukces w każdej dziedzinie życia? Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest świadome i celowe kultywowanie sposobu myślenia osoby odnoszącej sukcesy. Nie ma nic innego, co miałoby tak duży wpływ na osiąganie sukcesu, jak praktykowanie i wdrażanie intencji, nawyków i perspektyw ludzi sukcesu…

Brian Tracy całą swoją karierę spędził na badaniu najlepszych, odnoszących największe sukcesy ludzi na świecie i odkrył, że umysł osoby odnoszącej sukcesy opiera się na trzech filarach. Jeśli potrafisz opanować te trzy punkty i stosować je w życiu zawodowym i osobistym, nic nie powstrzyma cię przed osiągnięciem wszystkiego, do czego aspirujesz w życiu.

Trzy filary do pełnego sukcesu w każdej dziedzinie twojego życia

#01 Filar Sukcesu: Poczucie własnej wartości

“Osoba odnosząca sukcesy ma poczucie własnej wartości”.

Żaden sposób myślenia nie jest ważniejszy dla twojego życia i możliwości odniesienia sukcesu niż niezachwiana pewność siebie i poczucie własnej wartości. Gdy masz odwagę i jesteś zdeterminowany, podchodzisz do życia i swoich marzeń przekonany, że potrafisz osiągnąć wszystko, co zechcesz. Wyobraź sobie możliwości, jakie będziesz mieć w życiu, gdy rozwiniesz umiejętność stawiania bez obaw czoła największym wyzwaniom, przekonany, że przezwyciężysz każde z nich i potrafisz jak najlepiej wykorzystać każdą okazję, na którą natrafisz.

Wspaniałą rzeczą na temat poczucia własnej wartości jest to, że można się tego nauczyć. Niektórzy ludzie zaczynają życie z wysokim poziomem samooceny, to prawda, jednak zdecydowana większość z nas  zaczyna życie z niskim poziomem pewności siebie, a nawet z poczuciem niższości i zwątpienia w siebie. Ale te rzeczy nie są niezmienne i można nauczyć się poczucia własnej wartości poprzez praktykę.

Już dziś podejmij decyzję, że będziesz wypełniać swój umysł myślami o pewnym siebie, szczęśliwym, odnoszącym sukcesy człowieku, którym chcesz być. Rozmyślając nad tymi zmianami, spowodujesz, że zaczną one wywierać subtelny wpływ na twoje działania. Zaczniesz działać w sposób zgodny z tą potężną wizją samego czy samej siebie. Pewnego dnia obudzisz się i zdasz sobie sprawę, że jesteś pewną siebie i odnoszącą sukcesy osobą, którą wcześniej sobie wyobrażałeś.

Aby doświadczyć wysokiego poziomu poczucia własnej wartości, musisz zawsze podejmować pozytywne, konstruktywne decyzje, rozwijać i poszerzać swoje marzenia. Nie bój się wyzwań. Wybierz opcję, która jest zgodna z twoimi wartościami.  Zbliżając się coraz bardziej do swoich celów i marzeń, staniesz się w końcu niepowstrzymaną siłą, zdolną do zrobienia wszystkiego, na co masz ochotę.

#02 Filar Sukcesu: Osobista odpowiedzialność

“Osoba odnosząca sukcesy bierze osobistą odpowiedzialność za swoje życie i działania”.

Jest jedna umiejętność, która będzie ważniejsza dla twojego sukcesu, niż cokolwiek innego. Jest podstawową cechą wszystkich ludzi sukcesu, a bez niej osiągnięcie celów i marzeń jest po prostu niemożliwe. Tą kluczową umiejętnością jest zdolność do brania na siebie pełnej odpowiedzialności przez cały czas. Twoja zdolność do przejęcia tej odpowiedzialności, całkowicie i bezwzględnie, uwarunkuje twój sukces zawodowy i osobisty.

Pokusa obwiniania czynników zewnętrznych jest silna, zwłaszcza że jest bardzo powszechna. Będziesz świadkiem, jak wiele osób wokół ciebie,  angażuje się w ten sposób myślenia. Dzieje się tak dlatego, że obwinianie innych ludzi jest znacznie łatwiejsze niż branie za siebie pełnej odpowiedzialności. Łatwo jest pomyśleć, że ktoś inny jest tym złym, a ty jesteś ofiarą.

Od dzisiaj postanów, że nie będziesz obwiniać innych ludzi lub okoliczności zewnętrznych za swoje czyny. Ostatecznie to ty kontrolujesz swoje życie! Odpowiadasz za to, jakie działania wybierasz i jak zarządzasz swoim czasem. Zawsze koncentruj się na własnych reakcjach, gdyż te podlegają twojej kontroli. Bez względu na to, co się przytrafi, możesz osobiście zadecydować, jak zareagujesz na każde wydarzenie w twoim życiu.

Przejmowanie odpowiedzialności jest trudne i wymaga ogromnej samodyscypliny, ale przynosi potężne nagrody. Istnieje bezpośredni związek między zakresem odpowiedzialności, jaki akceptujesz, a zakresem kontroli, jaką masz nad swoim życiem. Im większą przyjmiesz odpowiedzialność, tym większe poczucie kontroli będziesz odczuwać. Odpowiedzialność osobista jest najszybszą i najbardziej bezpośrednią ścieżką do prowadzenia życia pełnego spełnienia, zadowolenia i szczęścia.

Zacznij myśleć od zaraz: „Jestem odpowiedzialny!”. Jeśli przyswoisz sobie tę filozofię, niewiele rzeczy będzie dla ciebie nieosiągalnych. Odpowiedzialność osobista i samodyscyplina są kluczem do sukcesu i są w 100 procentach pod twoją kontrolą.

#03 Filar Sukcesu:

“Osoba odnosząca sukcesy jest nieustannie zorientowana na osiąganie celów”.

Poczucie własnej wartości to sposób myślenia, a osobista odpowiedzialność to zarówno umiejętność, jak i sposób myślenia. To one kładą podwaliny i stanowią podstawy sukcesu, ale aby odnieść sukces w życiu, będziesz potrzebować jednej najważniejszej taktyki. Nic nie przyspieszy twojej drogi do sukcesu bardziej niż praktyka posiadania jasno określonych celów na piśmie. Zadaj pytanie osobie odnoszącej sukcesy, o czym myśli przez cały czas, a najbardziej prawdopodobną odpowiedzią, jaką otrzymasz, będzie: „Myślę o tym, co chcę osiągnąć!”.

Najbardziej podstawowa definicja celu po prostu brzmi: „coś, czego chcesz”. Gdy ciągle myślisz o swoich celach, zaczynasz przyciągać zasoby, których potrzebujesz, aby je osiągnąć. Gdy twój cel na dobre usadowi się w twoim umyśle, zaczniesz zauważać rzeczy czy sytuacje, które mogą ci pomóc w jego osiągnięciu.

Cele mogą być długoterminowe lub krótkoterminowe. Jest jednak kilka warunków, których spełnienie zwiększa szanse powodzenia. Dwa najważniejsze warunki to: cel musi być konkretny i zapisany. Twoje cele nie powinny być niejasne i ogólne. Jeśli masz cel, który jest zbyt ogólny, nie będziesz w stanie podjąć działań na rzecz jego realizacji, a bez konkretnego planu nie będziesz mieć wystarczającej motywacji. Zawsze ustalaj rozsądne czasowe ramy działania do osiągnięcia swoich celów.

Cele idą w parze z naszą naturalną ludzką psychiką. Im więcej będziesz myśleć o swoich celach, tym szybciej je osiągniesz. Ta zdolność twojej podświadomości jest potężna, ale aby ją aktywować, twoje cele muszą być sformułowane w określony sposób. Według Briana Tracy kluczem do opisania dobrych celów jest użycie formuły określania celu APO.

Formuła określania celu APO

Aktualne: Cele powinny być zapisane w czasie teraźniejszym, mieć charakter aktualny – tak, jakbyś już je osiągnął.

Pozytywne: Cele muszą zawsze mieć aspekt pozytywny – koncentrować się na pozytywnym rezultacie, a nie na negatywnym, którego próbujesz uniknąć.

Osobiste: Cele muszą być podane w pierwszej osobie i natychmiast po niej powinien nastąpić czasownik. To potężny sygnał, który mówi mózgowi, że powinien zacząć działać już teraz.

Potencjał, z którego możesz skorzystać, zapisując swoje cele i systematycznie pracując nad ich osiągnięciem, jest ogromny.

Słowo na koniec

Poczucie własnej wartości. Osobista odpowiedzialność. Cele. To trzy filary sukcesu. Podejmij decyzję, że będziesz rozwijać i wzmacniać te fundamenty sukcesu każdego dnia, aż staną się twoją drugą naturą. Stosując je w życiu z pewnością osiągniesz ogromne sukcesy.

“Kluczem do wszelkiego powodzenia, szacunku, wysokiego statusu i szczęścia w życiu jest zdolność do wytrwałego skoncentrowania się na najważniejszym zadaniu i wykonania go dobrze aż do końca”. – Brian Tracy

Źródło: Zjedz tę żabę! Dla uczniów i studentów Brian Tracy, Anna Leinberger, wydawnictwo MT Biznes 2023, tłumacznie Marian J. Waszkiewicz

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!

Sprawdź też: Zacznij działać już dziś! 21 kroków do sukcesu Brian Tracy