Jaka jest droga, która prowadzi do sukcesu? Z punktu widzenia życiowego sukcesu najważniejszą cechą, jaką możesz w sobie wykształcić, jest nawyk realizowania planów, celów, pomysłów i przemyśleń. Im częściej będziesz próbował, tym szybciej odniesiesz sukces. Istnieje bezpośrednia zależność między liczbą rzeczy, których próbujesz, a liczbą rzeczy, które osiągasz. Oto 21 jeden kroków związanych z wyznaczaniem i osiąganiem celów wiodących do wspaniałego życia, które zaleca słynny Brian Tracy – ekspert w zakresie rozwoju osobistego oraz sukcesu zawodowego, autor bestsellerów, przedsiębiorca i charyzmatyczny mówca. Zaczynamy!

„Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego”. – Brian Tracy

Zacznij działać już dziś 21 kroków do sukcesu Brian Tracy

#01 Uwolnij swój potencjał.

Jak mówi Brian Tracyprawdziwego potencjału nic nie ogranicza„. Wszystkie Twoje dotychczasowe osiągnięcia były zaledwie formą przygotowania do fantastycznych dokonań, jakie czekają Cię w przyszłości.

#02 Przejmij kontrolę nad swoim życiem.

Jesteś w 100% odpowiedzialny za wszystko, co dzisiaj robisz, myślisz i mówisz, jesteś również odpowiedzialny za to, kim od dzisiaj będziesz. Przestań szukać wymówek i obwiniać innych ludzi. Już dziś zacznij zbliżać się do osiągnięcia swoich celów.

#03 Sprecyzuj swoje wartości.

Twoje najważniejsze wartości i przekonania definiują Cię jako osobę. Znajdź chwilę, aby zastanowić się, w co naprawdę wierzysz i na czym Ci zależy we wszystkich obszarach życia. Nie odstępuj od tego, co wydaje Ci się słuszne.

#04 Zastanów się nad swoimi przekonaniami.

Twoje przekonania na temat własnych możliwości oraz otaczającego Cię świata mają większy wpływ na Twoje działania i uczucia niż jakikolwiek inny czynnik. Zadbaj o to, by miały charakter pozytywny i umożliwiały Ci osiągnięcie wszystkiego tego, co pozostaje w Twoim zasięgu.

#05 Stwórz własną przyszłość.

Wyobraź sobie, że w najbliższych miesiącach i latach możesz zrobić wszystko, że możesz mieć wszystko oraz być, kim chcesz. Pomyśl, że nic Cię nie ogranicza. Zaplanuj przyszłość tak, jak gdybyś dysponował wszelkimi niezbędnymi zasobami, by stworzyć sobie wymarzone życie.

#06 Wyznacz swoje prawdziwe cele.

Określ, co tak naprawdę chcesz osiągnąć we wszystkich obszarach życia. Jasność i precyzja są niezbędne dla szczęśliwego i efektywnego życia.

#07 Wyznacz swój zasadniczy sens.

Potrzebujesz jednego głównego celu, wokół którego zbudowałbyś całe życie. Musisz wyznaczyć sobie jeden podstawowy cel, którego osiągnięcie w największym stopniu przybliży Twoje pozostałe cele. Określ, co jest dla Ciebie takim celem, i pracuj nad nim każdego dnia.

#08 Zacznij od początku.

Uważnie przeanalizuj swój punkt wyjścia, jeszcze zanim podejmiesz pierwsze działania zmierzające do osiągania celów. Oceń dokładnie swoją sytuację i określ w sposób szczery i realistyczny, co chciałbyś osiągnąć w przyszłości.

#09 Wyznacz sobie cele finansowe i je osiągnij.

Dokonaj kompleksowej analizy finansowej swojego życia i określ, ile chcesz zarabiać w nadchodzących latach oraz ile chcesz mieć pieniędzy w dniu przejścia na emeryturę. Osiągnięcia tych celów nie możesz zostawiać przypadkowi.

#10 Zostań ekspertem w swojej dziedzinie.

Już dziś możesz zostać najbardziej kompetentnym człowiekiem w swojej pracy i dołączyć do grona 10% najlepszych ludzi w Twojej dziedzinie. Wyznacz sobie taki cel, codziennie pracuj nad jego
osiągnięciem i nie przestawaj dopóty, dopóki go nie osiągniesz.

#11 Popraw swoje życie rodzinne oraz relacje z innymi.

Postanów sobie, że zbudujesz cudowne i szczęśliwe życie z członkami swojej rodziny oraz innymi ważnymi dla Ciebie osobami. Wyobraź sobie idealne życie i już dziś podejmij działania, dzięki którym będzie się ono mogło urzeczywistnić w przyszłości.

#12 Dbaj o zdrowie.

Podejmij decyzję, że będziesz cieszył się długim, szczęśliwym i zdrowym życiem — że nigdy nie zabraknie Ci energii i będziesz cieszył się doskonałą kondycją fizyczną. Określ, jak chciałbyś wyglądać i jak chciałbyś się czuć, gdyby Twój stan zdrowia nie pozostawiał absolutnie nic do
życzenia. Sporządź plan, który pokaże, jak to wszystko osiągnąć.

#13 Monitoruj postępy.

Wyznacz jasne i precyzyjne wskaźniki, które będą towarzyszyć Ci na drodze do sukcesu. Pomogą Ci one ocenić czynione postępy, a także wprowadzić niezbędne korekty i zmiany.

#14 Usuń przeszkody.

Sukces zależy od umiejętności usuwania przeszkód znajdujących się na drodze do celu. Rozwiązywanie problemów to na szczęście taka sama kompetencja jak każda inna, a to oznacza, że możesz ją opanować poprzez ćwiczenia i dzięki temu szybciej osiągać swoje cele.

#15 Otaczaj się odpowiednimi ludźmi.

Trudno o czynnik istotniejszy z punktu widzenia sukcesu niż dobór ludzi, z którymi spotykasz się na gruncie zawodowym i towarzyskim. Już dzisiaj podejmij postanowienie, że będziesz otaczał się tylko ludźmi, których lubisz, szanujesz i podziwiasz. „Jeżeli chcesz być orłem, musisz latać z orłami”.

#16 Sporządź plan działania.

Przeciętny człowiek z planem działania jest zdecydowanie bardziej zapobiegliwy niż geniusz, który takim planem nie dysponuje. Umiejętność planowania i organizowania z wyprzedzeniem pozwoli Ci osiągnąć nawet najbardziej ambitne i najbardziej skomplikowane cele.

#17 Mądrze organizuj czas.

Naucz się podwajać i potrajać swoją wydajność dzięki sprawdzonym i praktycznym wskazówkom dotyczącym organizacji czasu. Przed rozpoczęciem działań zawsze wyznaczaj odpowiednie priorytety, a następnie staraj się wykorzystywać czas w najbardziej wartościowy sposób.

#18 Weryfikuj swoje cele każdego dnia.

Codziennie, w  każdym tygodniu i miesiącu znajdź chwilę na weryfikację celów. Upewnij się, że nadal zmierzasz we właściwym kierunku i wciąż pracujesz nad tym, co jest dla Ciebie ważne. Bądź gotowy do zmiany swoich celów i planów, gdyby pojawiły się jakieś nowe informacje.

#19 Nieustannie wizualizuj swoje cele.

Zostań reżyserem filmów odtwarzanych w Twojej głowie. Wyobraźnia daje Ci zapowiedź nadchodzących atrakcji życiowych. Regularnie „oglądaj” swoje cele, jak gdyby zostały już osiągnięte. Jasne, precyzyjne i ekscytujące obrazy myślowe aktywują wszystkie siły Twojego umysłu i przyciągają założone cele ku Tobie.

#20 Aktywuj nadświadomość.

W Tobie i wokół Ciebie znajduje się niewiarygodna moc, która da Ci wszystko, czego tylko pragniesz lub potrzebujesz. Korzystaj regularnie z tego nieprzebranego źródła pomysłów na osiąganie celów.

#21 Nie poddawaj się, dopóki nie osiągniesz sukcesu.

W ostatecznym rozrachunku to umiejętność wytrwania dłużej niż ktokolwiek inny okazuje się jedyną cechą, która gwarantuje sukces w życiu. Wytrwałość to przejaw samodyscypliny oraz wyznacznik Twojej wiary we własne możliwości. Z wyprzedzeniem podejmij postanowienie, że nigdy, przenigdy się nie poddasz!

Słowo końcowe

Oto one — 21 najważniejszych zasad Briana Tracy dotyczących wyznaczania i osiągania celów. Regularne zapoznawanie się z nimi i wprowadzanie ich w czyn pozwoli Ci żyć wspaniałym życiem.

Chcesz dowiedzieć się więcej jak osiągnąć życiowy sukces, poznać najbardziej kompleksową ze wszystkich strategii wyznaczania i osiągania celów, jakie kiedykolwiek opisano w książkach? Sięgnij po książkę Briana Tracy Cele! A zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz. Brian Tracy zawarł w niej skondensowaną wersję wszystkiego tego, czego nauczył się na temat osiągania sukcesu i celów.

Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz
Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz

Ten inspirujący poradnik jest klasyką gatunku. Dzięki niemu dowiesz się o sobie wielu zaskakujących rzeczy:

  • poznasz swoje mocne strony,
  • zyskasz większe poczucie własnej wartości,
  • wzmocnisz pewność siebie,
  • nauczysz się skutecznie radzić sobie z problemami i przeszkodami,
  • zaczniesz otaczać się odpowiednimi ludźmi,
  • zrozumiesz, jak stawiać czoła wyzwaniom.

Przede wszystkim jednak poznasz system realizacji własnych planów. Korzystając z przedstawionych w niej reguł i zasad, będziesz w stanie osiągnąć w nadchodzących miesiącach i latach więcej, niż większość ludzi osiąga przez całe życie.

„Moja osobista deklaracja misji od wielu lat pozostaje niezmienna i brzmi następująco: „Pomagać ludziom tak, aby osiągali cele szybciej, niż gdyby robili to bez mojej pomocy”. – Brian Tracy

Źródło: Cele! Zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz – Brian Tracy, wydawnictwo Onepress 2016, Magda Witkowska

Sprawdź też: Przemiana Feniksa. 12 cech ludzi sukcesu, które pomogą Ci się odrodzić