Wywodząca się z Indii ajurweda, co oznacza „naukę o życiu”, jest zarówno medycyną, jak i metodą rozwoju osobistego. Wykorzystując codzienne rytuały higieniczne, pozycje jogi, ćwiczenia oddechowe i medytację, ma na celu doprowadzenie nas do stanu równowagi. Nieco zagmatwana dla niewtajemniczonych, ta odwieczna dyscyplina zajmuje się niemal wszystkimi aspektami zdrowia.
Czym jest ajurweda?
Zacznijmy od deficji, słowo ajurweda pochodzi od ajur, co oznacza życie, i weda określającego wiedzę lub naukę. Często postrzegana jako pierwszy system medycyny w historii ludzkości, ajurweda jest starohinduskim, bo liczącym sobie 5000 lat, systemem dbania o człowieka, holistycznie traktującym umysł, ciało i duszę. Ajurweda korzysta z natury zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych. Wykorzystuje się w niej żywność, przyprawy, ziołolecznictwo, pracę z ciałem i zmiany stylu życia, by uzyskać warunki do jak najlepszego zdrowia.
Podstawowa zasada ajurwedy mówi, że jesteśmy połączeniem energii i materii. Każdy z nas, łącznie z naszym otoczeniem, składa się z pięciu żywiołów (maha bhutas): przestrzeń, powietrze, ogień, woda i ziemia. Są to fundamenty naszego świata. To one tworzą naszą podstawę i strukturę (ziemia); ruch i cyrkulację (powietrze i przestrzeń); transformację, światło i metabolizm (ogień); oraz spójność, soki trawienne i wydalanie (woda). W każdym z nas, jak i w naszym otoczeniu, znajduje się określona ilość tych żywiołów.
Ajurweda to holistyczna metoda korzystająca z twoich osobistych doświadczeń, by stworzyć indywidualną drogę ku zdrowiu. Chyba najbardziej kojącym aspektem ajurwedy jest fakt, że system ten patrzy na ciebie jako rzeczywistą osobę, a nie hipotetyczny, podręcznikowy model. Docenia twoją wyjątkowość i traktuje cię w sposób indywidualny. Daje wyjaśnienia dotyczące tego, co od zawsze o sobie wiesz, ale trudno ci to było wyrazić, wdrożyć w praktyce czy zaakceptować.
Ajurweda kładzie duży nacisk na właściwy sposób odżywiania się dla przywrócenia równowagi, oddychanie pełną piersią, zredukowanie stresu, lepszą jakość snu oraz inne podstawowe koncepty dla utrzymania integralności, równowagi i zdrowia. Praktyki ajurwedy pomagają zachować zdrowie. A w razie choroby pomagają szybciej wrócić do zdrowia, ponieważ ciało jest lepiej zrównoważone.
„Życie (ayu) jest kombinacją (samyoga) ciała, zmysłów, umysłu i reinkarnującej się duszy. Ajurweda jest najświętszą nauką życia, przynoszącą korzyści zarówno w tym, jak i przyszłym wcieleniu”. Czaraka Sanhita, Księga pierwsza
Ajurweda: 6 sekretów, które można „podebrać” z tradycyjnej medycyny indyjskiej.
#01 Aby rozciągnąć kręgosłup.
Ta asana (sanskrycki termin oznaczający postawę) jest podstawowym ćwiczeniem w jodze, praktykowanym zarówno przez początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Poprzez rozciąganie pleców, ramion, nóg i tułowia, poprawia elastyczność kręgosłupa, przywraca równowagę systemu nerwowego i pracuje nad stabilnością kończyn dolnych, ale musi to być wykonane prawidłowo.
Stojąc w rozkroku, zginamy tułów w jedną stronę, aż dotkniemy dłonią podudzia, jednocześnie unosząc przeciwległą rękę w kierunku nieba i rozciągając górną część ciała. Ale lepiej jest podążać za przykładem nauczyciela jogi, aby uzyskać wszystkie korzyści płynące z tej postawy, bez szkody dla siebie.
#02 Być obecnym tu i teraz.
Medytacja jest ważną częścią ajurwedy. Jest praktykowana na całym świecie i obejmuje relaksację, oddychanie i samoświadomość. Nie jest ona dostępna od razu, a jej opanowanie wymaga ćwiczeń i powtórzeń. Być obecnym tu i teraz jest techniką medytacyjną.
Myśli się tak na wdechu i na wydechu, jednocześnie powtarzając mantrę „Jestem tutaj”. Medytacja ta pomaga wcielić się, dostrzec siebie i zakotwiczyć umysł w miejscu i chwili obecnej, jednocześnie wzmacniając koncentrację.
#03 Aby wyeliminować toksyny.
Jako brama do oddechu w ciele, obszar laryngologiczny jest kluczowym obszarem w ajurwedzie i musi być skrupulatnie oczyszczany każdego dnia. Dlatego płukanie ust olejem roślinnym wykonuje się codziennie rano na pusty żołądek.
Ten rytuał, który ma być praktykowany w spokojnym otoczeniu. Polega na eliminowaniu toksyn, które nagromadziły się w nocy w jamie ustnej, poprzez krążenie oleju roślinnego przez kilka minut, a następnie wypluwanie go. Olej ten (na przykład sezamowy lub kokosowy, ale także oliwa z oliwek lub musztarda) nazywany jest tutaj także „olejem trakcyjnym”, ponieważ przyciąga on i wchłania obecne w nim toksyny, umożliwiając ich usunięcie po wypluciu oleju.
#04 Aby zapomnieć o napięciu.
W Ajurwedzie oddech jest energią życiową. Kontrolowanie oddechu (co oznacza pranajama) oznacza działanie na stan emocjonalny i fizyczny, aby osiągnąć formę harmonii pomiędzy ciałem i umysłem.
W „oddechu pszczoły”, z uszami zakrytymi kciukami, wykonujemy na przemian krótkie i głębokie wdechy, bezdechy z pełnymi płucami i jak najdłuższe wydechy. Na wydechu wytwarzamy fale dźwięków, wysokie dźwięki podobne do brzęczenia pszczół, które powodują wibracje w nosie, oczach i uszach. Celem tego oddychania jest rozluźnienie mięśni i nerwów w okolicy laryngologicznej, obniżenie niepokoju i zmniejszenie napięcia, na przykład w celu przygotowania do snu.
#05 Do zwalczania zaburzeń laryngologicznych.
Kolejnym codziennym rytuałem jest oczyszczanie wnętrza nosa. Robi się to codziennie rano, aby zwalczyć suchość w nosie, oczyścić nos ze śluzu i zapobiec infekcjom w tym obszarze.
Do tego rytuału używana jest lota, rodzaj mini konewki, wypełnionej ciepłą, lekko słoną wodą. Z głową przechyloną na jedną stronę, płyn wlewa się do jednego nozdrza i wyciąga drugim, po czym delikatnie wydmuchuje nos, aby usunąć kurz, śluz i inne zanieczyszczające cząsteczki oraz udrożnić drogi oddechowe.
#06 Powtarzaj świętą mantrę!
Według tradycji indyjskiej dźwięk „om” jest pierwszą sylabą, tą, która stworzyła świat i w której wszystko jest zawarte. Śpiewana na zajęciach jogi, wymaga głębokiego oddechu i rezonuje od krtani do ust, przez gardło, usta i zatoki, jak kojąca pieszczota dźwiękowa.
Uwagi końcowe
Od ponad 5000 lat ajurweda uczy, że ludzie żyją w kontinuum z przyrodą. Należy doceniać ten związek, jedząc odpowiednie potrawy, przechodząc we właściwy sposób przez swój dzień i świadomie zwracając uwagę zmysłami na zmieniające się środowisko.
Z pomoc ajurwedy możesz odzyskać kontrolę nad własnym zdrowiem i dobrostanem. Najnowsze badania wskazują zgodnie, że dieta roślinna, sen, ćwiczenia, medytacja i skuteczne radzenie sobie ze stresem stanowią kluczowe elementy zapewniające zdrowie na co dzień. Medycyna ajurwedyjska to system pozwalający zintegrować wszystkie te aspekty. Ajurweda stanowi w istocie naukę i sztukę długowieczności.
Warto wypróbować i korzystać na co dzień z dobrodziejstw, jakie daje ajurweda. Stopniowo sprawdzać i wdrażać jej metody lecznicze w życie, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie każdego dnia. Życie zgodnie z ajurwedą nie wymaga zmiany wyznania, odprawiania żadnych mistycznych ceremonii. Jest to nauka wypływająca z natury – polega na obserwacji środowiska zewnętrznego i zrozumieniu, że jesteśmy z nim połączeni. Na początek możesz wypróbować i sprawdzić te sześć praktyk ajurwedy i przekonać się ja jak zadziałają u ciebie.
„Twoja rzeczywistość, ciało, umysł i duch są, tylko odzwierciedleniem nawyków. Twoje wybory mogą cię uzdrowić albo działać przeciwko tobie”.
Sprawdź: Sekret długowieczności – przepis na stuletnie życie