Chcesz żyć długo i szczęśliwie? W Japonii, wielu stulatków osiągnęło ten cel. Jak japońscy stulatkowie stawiają opór procesowi starzenia się, a jednocześnie korzystają ze swojej długowieczności? Junko Takahashi autorka książki “Japoński przepis na stuletnie życie” postanowiła odpowiedzieć na to pytanie. Przeprowadziła wnikliwe badania wśród osób, które przekroczyły 100 rok życia. Odbyła liczne wywiady, przeanalizowała nawyki żywieniowe, aktywność i filozofię życia. Odkryła, że japońscy 100-latkowie mogą nas wiele nauczyć o tym, jak żyć dłużej, a co najważniejsze – jak się tym życiem cieszyć. Oto sekret długowieczności – japoński przepis na stuletnie życie!

“Kiedy śmierć przyjdzie po ciebie, gdy będziesz miał 99 lat, powiedz jej, że odejdziesz, kiedy nadejdzie na to czas”.

Jak żyć długo i szczęśliwie? Oto sekret długowieczności – japoński przepis na stuletnie życie

Choć każdy stulatek żyje po swojemu to istnieje wiele między nimi cech wspólnych. Oto dobre nawyki, które pomagają żyć długo i szczęśliwie:

#01 Nie przejadaj się.
#02 Prawidłowo przeżuwaj jedzenie (około 30 razy jeden kęs).
#03 Pij alkohol z umiarem.
#04 Bądź optymistą i pozwól, żeby sprawy toczyły się swoim torem.
#05 Miej otwarty umysł i bądź świadomy własnych pragnień.
#06 Gimnastykuj się i dbaj o zdrowie w miarę swoich możliwości.
#07 Ćwicz pamięć.
#07 Dbaj o wygląd zewnętrzny i ubiór.
#08 Interesuj się tym, co dzieje się w świecie.
#09 Nigdy się nie poddawaj.
#11 Bądź miły, okazuj ludziom wdzięczność.
#12 Myśl o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Uwagi końcowe

Japoński przepis na stuletnie życie - Junko Takahashi
Japoński przepis na stuletnie życie – Junko Takahashi

Oto dwanaście cennych rad od japońskich stulatków. Aby poznać więcej zwyczajów najbardziej długowiecznych ludzi na świecie sięgnij po książkę Junko Takahashi Japoński przepis na stuletnie życie. Dzięki wydawnictwu Czarna Owca i tłumaczeniu Karoliny Jaszeckiej ta inspirująca i mądra książka dostępna jest po polsku.

Okazuje się, że w Japonii żyje jeden z najwyższy odsetek stulatków na świecie. Zaskakująca jest nie tylko liczba seniorów, ale przede wszystkim ich kondycja fizyczna i psychiczna. Dowiedz się co jedzą, ile śpią i jak żyją ludzie, którzy żyją 100 lat i więcej. Z pewnością możesz się wiele od nich nauczyć, aby poprawić jakość swojego życia. Ta książka świetnie pokazuje, że celem istnienia jest nie tylko przeżycie wielu lat, ale przede wszystkim korzystanie z życia.

Żyj więc długo i szczęśliwie. Zrób wszystko, aby czas od twoich narodzin do twojej śmierci był niezapomniany. Skup się na rzeczach pozytywnych, które będą wzbogacały twoje życie i zawsze pamiętaj by cieszyć się życiem!

 

“Wieczne życie to nie to samo, co stan wiecznego szczęścia. Jeśli człowiek nie jest szczęśliwy, długowieczność powoduje cierpienie. Dlatego człowiek powinien dążyć do tego, żeby długo żyć i jednoczenie czerpać radość z każdej chwili”. – Junko Takahashi

Sprawdź też: IKIGAI japońska filozofia szczęścia czyli jak żyć długo i szczęśliwie