Biografie dają nam możliwość spojrzenia na życie znanych ludzi, a jednocześnie pozwalają nam zrozumieć kontekst i czasy, w którym Ci ludzie żyli. Poprzez biografię możemy uczyć się historii, psychologii, socjologii, polityki, filozofii, biznesu. Czytanie świetnej biografii może być zarówno świetną rozrywką, jak i doskonałym edukacyjnym doświadczeniem. Oto najlepsze biografie i wspaniałe historie ludzi sukcesu. Znajdziesz tu mieszankę tematów i osób z różnych epok, branż i dziedzin. Poznaj historie ludzi czynu, przedsiębiorców, pisarzy, wynalazców, polityków, sportowców i wielu innych. Pamiętaj sukces zostawia ślady, z których możesz skorzystać. Ucz się z doświadczeń innych i wyciągaj wnioski dla siebie. Biografie zdecydowanie Ci w tym pomogą. Zaczynamy!

„Jeśli chcesz osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie, znajdź kogoś, kto już go osiągnął”.

Najlepsze biografie i niezwykłe historie ludzi sukcesu

Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla…

Elon Musk. Biografia twórcy PayPal, Tesla... - Vance Ashlee

Autor: Vance Ashlee
Tłumaczenie: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Elon Musk wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Człowiek stawiany w jednym szeregu z Thomasem Edisonem, Henrym Fordem i Stevem Jobsem. Każdy start-up w jego rękach zmienia się w złoto.

Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego.

Żeby przekonać rząd, że pojawił się nowy gracz w wyścigu kosmicznym, zaparkował rakietę na trawniku przed siedzibą Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie.

Gdy po auta Tesli ustawiały się kolejki chętnych, Leonardo DiCaprio błagał Elona o egzemplarz elektrycznego Roadstera. Musk odmówił.

Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX to przełomowa książka pokazująca geniusza nie tylko od strony jego dokonań. Ashlee Vance przeprowadził wielogodzinne rozmowy z najbliższymi osobami, rodziną, a nawet i wrogami mężczyzny. Dzięki temu możemy poznać go z przeróżnych stron i sprawdzić, jakie zdanie o nim i jego dokonaniach mają ludzie, którzy poznali go już znacznie wcześniej. Jaki był w młodości, o czym marzył i jak to się w ogóle stało, że doszedł do miejsca, w którym znajduje się obecnie?

Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike

Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike - Phil Knight

Autor: Phil Knight
Tłumaczenie: Maciej Szymański

Firmy Nike chyba nie trzeba nikomu przedstawiać ‒ to jeden z najpotężniejszych graczy na rynku odzieży, obuwia i sprzętu sportowego, z roczną sprzedażą rzędu 30 miliardów dolarów. Nie każdy jednak wie, kim jest Phil Knight ‒ człowiek, który stworzył tę markę za garść dolarów pożyczonych od ojca, a potem przez dziesięciolecia kształtował jej potęgę.

Jego wspomnienia są fascynującą podróżą w czasie i zaskakująco szczerą, intymną opowieścią o tym, jak realizować marzenia. Knightowi dopisało szczęście: jak większość młodych ludzi, krótko po studiach nie miał szczegółowego planu na życie, ale miał swój Szalony Pomysł. Kochał bieganie i czuł, że nie będzie szczęśliwy, jeśli nie zwiąże kariery zawodowej z pasją.

Knight uświadamia czytelnikom, że sukces tak naprawdę ma wielu ojców. Na strategię i popularność danej marki rzutuje zawsze działanie większej liczby osób, a nie tylko jednostki. Pragnienie sukcesu polega na magicznej alchemii, dzięki której między ekscentrycznymi osobowościami odbywa się burza mózgu, której efekty przechodzą w realne działania.

I właśnie o tym, jak zmienić zamiłowanie do sportu w niewyobrażalny sukces komercyjny, opowiada ten pamiętnik Sztuka Zwycięstwa ‒ zaskakujący, skromny, niefiltrowany, zabawny i pięknie napisany.

Steve Jobs

Steve Jobs - Walter Isaacson

Autor: Walter Isaacson
Tłumaczenie: Przemysław Bieliński, Michał Strąkow

Ekskluzywna biografia twórcy firmy Apple – Steve`a Jobsa (jedyna napisana przy jego współpracy) autorstwa Waltera Isaacsona.

Opierając się na ponad czterdziestu wywiadach z Jobsem, przeprowadzonych na przestrzeni dwóch lat – a także na wywiadach z ponad setką członków rodziny, przyjaciół, przeciwników, konkurentów i kolegów Jobsa – Walter Isaacson napisał wciągającą opowieść o pełnym wzlotów i upadków życiu oraz płomiennej osobowości twórczego przedsiębiorcy, którego perfekcjonizm i nadludzka energia zrewolucjonizowały sześć branż: komputery osobiste, filmy animowane, muzykę, telefony, tablety i DTP.

Gnany przez swoje demony, Jobs potrafił doprowadzać otoczenie do furii i rozpaczy. Ale jego osobowość i jakość jego produktów były ze sobą powiązane, tak samo jak komputery i oprogramowanie Apple, w jeden zintegrowany system. Niezwykle przemawiająca do wyobraźni historia Jobsa ukazuje, jak ważna w życiu jest pomysłowość, siła charakteru, talenty przywódcze i wierność swoim wartościom.

Jeżeli zastanawiasz się, jak to możliwe, że Steve Jobs – człowiek, który nie był wybitnie uzdolniony technologicznie – zdołał zmienić oblicze tej branży, to nie musisz już dalej szukać.

Książka Steve Jobs to dokładna mapa po poczynaniach i rozmyślaniach Jobsa, pomoże Ci ona zrozumieć fenomen jego sukcesu.

Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom

Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom - Leander Kahney

Autor: Leander Kahney
Tłumaczenie: Magdalena Witkowska

Jedni mówią o nim nudziarz, drudzy – geniusz. Kim naprawdę jest Tim Cook?

Śmierć Steve’a Jobsa była wielkim ciosem dla jednej z najbardziej innowacyjnych firm wszech czasów. Jobs był nie tylko założycielem i legendarnym dyrektorem generalnym Apple – był również ucieleśnieniem kultowej marki. Trudno było sobie wyobrazić, że ktokolwiek mógłby go zastąpić, a już szczególnie Tim Cook. Tymczasem za kadencji Cooka firma potroiła wartość akcji, stała się pierwszą firmą na świecie wycenianą na ponad bilion dolarów, wprowadziła na rynek Apple Watch. Obecnie Apple z nowym liderem ma się lepiej niż dobrze.

Leander Kahney, opierając się na wielu rozmowach z osobami wewnątrz Apple i z najbliższego otoczenia Cooka, opowiada inspirującą historię o tym, jak jeden człowiek zastąpił kogoś niezastąpionego, a dzięki silnemu charakterowi, pielęgnowanym wartościom i doświadczeniu udało mu się osiągnąć więcej, niż ktokolwiek przypuszczał.

Jeff Bezos i era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko

Autor: Brad Stone
Tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk

Brad Stone, dziennikarz ekonomiczny „Bloomberg Businessweek”, przeprowadził kilkaset rozmów z samym Bezosem oraz byłymi i obecnymi pracownikami jego firmy. W efekcie tych spotkań i wywiadów powstała pierwsza autoryzowana biografia Jeffa Bezosa.

Książka, stanowiąca kronikę dziejów firmy – od trudnych początków po światową ekspansję – powstała za zgodą i przy współpracy jej głównego bohatera. Bezos człowiek, który zmienił sposób dokonywania zakupów, korzystania z internetu i czytania książek, czyniąc naczelną zasadą swojej działalności zapewnienie klientom najlepszej obsługi, największego wyboru i najniższej ceny. Tak powstał Amazon – „sklep, w którym kupisz wszystko”.

Biografia Jeffa Bezosa zdobyła tytuł biznesowej książki roku 2013, przyznawany przez „Financial Times” i Goldman Sachs, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Dziennik „Washington Post” i tygodnik „Forbes” wybrały ją książką roku. Uznano ją też za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2013 roku w kategorii dziennikarstwo śledcze.

Snapchat Story. Sukces twórcy Snapchata i rewolucja w social mediach

Snapchat Story. Sukces twórcy Snapchata i rewolucja w social mediach - Billy Gallagher

Autor: Billy Gallagher
Tłumaczenie: Mariusz Gądek

Pierwsza książka o sukcesie SNAPCHATA i jego twórcy, Evanie Spieglu.

Od pomysłu rzuconego na studenckiej imprezie po wielomiliardowy biznes, który na zawsze zmienił oblicze komunikacji.

Wszyscy znamy historie Jobsa, Muska i Bezosa oraz ich legendarnych firm założonych w garażu. A jak wyglądają narodziny start-upu teraz – w świecie, gdzie wszystko podzielili między sobą Facebook i Google? Poznaj historię Evana Speigla– bezczelnego chłopaka, autora jednej z najpopularniejszych aplikacji w historii, który odrzucił ofertę miliarda dolarów od Marka Zuckerberga. Zyskał tym samym śmiertelnego wroga i jeszcze większą fortunę, bo w chwili wejścia Snapchata na giełdę jego udziały osiągnęły wartość ponad sześciu miliardów. Sukces zawdzięczał nie tylko kreatywności, ale i bezwzględności, którą okazał w konflikcie z przyjacielem i współtwórcą apki.

To też opowieść o samym Snapchacie, który sprawił, że social media znów zyskały prywatny wymiar. Nawet jeśli nie masz go w swoim smartfonie, to i tak korzystasz z jego rozwiązań na Instagramie, Facebooku i w innych aplikacjach. Samozwańczy wizjoner Evan Spiegel zrozumiał, że liczą się nie tylko lajki, ale przede wszystkim kontakt – bezpośredni i osobisty.

Starbucks. Sztuka wyciągania wniosków z porażek, czyli rewolucyjny przepis Schultza na wielki sukces

Starbucks. Sztuka wyciągania wniosków z porażek, czyli rewolucyjny przepis Schultza na wielki sukces Howard Schultz

Autor: Howard Schultz
Tłumacz: Mariusz Gądek

Howard Schultz CEO w Starbucks to jeden z najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Jego droga do sukcesu nie była jednak łatwa. Pochodził z biednej rodziny, ale dzięki swojej pracy, wytrwałości i umiejętności przezwyciężania trudności osiągną w życiu sukces.

W 2008 r. istnienie Starbucksa stało pod znakiem zapytania i firma przynosiła gigantyczne straty. Wtedy Howard Schultz postanowił powrócić jako dyrektor generalny Starbucks, aby pomóc poprawić jej kondycję finansową i przywrócić firmie jej podstawowe wartości. Schultz dokonał rewolucji, wprowadził śmiałe i kontrowersyjne zmiany, dzięki czemu postawi swą firmę na nogi. Dziś Starbucks to przynosząca gigantyczne zyski globalna korporacja. Prawdopodobnie najważniejsza i największa sieć kawiarni na świecie. W książce Howard Schultz dzieli się tą niezwykłą historią.

Amerykański sen. Sam Walton. Moja historia

Amerykański Sen Moja Historia - Sam Walton

Autor: Huey John Walton Sam
Tłumaczenie: Maciej Domagała

Historia życia twórcy Wal-Martu, największej amerykańskiej sieci sklepów detalicznych w USA.

Sam Walton w „Amerykańskim śnie” opowiada swoją historię dzieląc się z czytelnikiem przemyśleniami dotyczącymi różnych elementów składających się na sukces. Opowiada o inspiracjach, uczuciach i optymizmie, które pozwoliły mu urzeczywistnić jego marzenia o sukcesie.

 

Prawdziwa historia McDonald`s. Wspomnienia założyciela

Prawdziwa historia McDonald`s. Wspomnienia założyciela - Ray Kroc

Autor: Ray Kroc
Tłumaczenie: Anna Zdziemborska

Opowieść o niezwykłym sukcesie McDonald`s pióra jego założyciela Raya Kroca!

Niewielu przedsiębiorców może poszczycić się tym, że radykalnie zmieniło styl życia ludzi, a Ray Kroc właśnie do nich należy. Jego rewolucja w funkcjonowaniu restauracji szybkiej obsługi, systemie franczyz, pomysły na ujednolicone szkolenia dla personelu i reklamę stawiają go w czołówce nawet wśród twórców biznesowych imperiów. Kroc nie był jednak typowym rekinem biznesu, swoją pierwszą franczyzę McDonald`s otworzył dopiero w wieku 52 lat. W Prawdziwej historii zaś spotykamy nie tylko Raya Kroca sprawnego biznesmena, lecz przede wszystkim Kroca człowieka kryjącego się za światowym gigantem w branży fast foodów.

Nieodparcie entuzjastyczny, wizjonerski, urodzony gawędziarz – Kroc fascynuje i inspiruje na każdej stronie swej Prawdziwej historii. Na podstawie tej jego autobiograficznej opowieści powstał film McImperium w reżyserii Johna Lee Hancocka z Michaelem Keatonem w głównej roli.

„Myszkuje w śmietnikach konkurencji, zachwyca lub zniechęca do siebie każdą nowo napotkaną osobę. Lecz nawet jego wrogowie zgadzają się, że w trzech kwestiach Ray Kroc nie ma sobie równych: w sprzedawaniu hamburgerów, zarabianiu pieniędzy i opowiadaniu historii. z Prawdziwej historii McDonald`s”.

IACOCCA Autobiografia

IACOCCA Autobiografia - Lee Iacocca William Novak

Autor: Lee Iacocca William Novak
Tłumaczenie: Paweł Cichawa, Hanna Hartwig, Leon Karewicz

Kiedy Lee Iacocca z Williamem Novakiem zasiedli do pisania Autobiografii nie mogli się spodziewać, że owoc ich pracy okrzyknięty zostanie bestsellerem, „który tworzy historię” (nie tylko Ameryki). Że książka napisana na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia będzie wiele lat później równie aktualna i czytelniczo atrakcyjna jak w ich czasach.

W gruncie rzeczy jest to tylko opowieść o dziecku włoskich imigrantów, który pilnie się uczył i ciężko pracował, który odniósł kilka olbrzymich sukcesów i przeżył kilka olbrzymich rozczarowań, lecz w efekcie świetnie sobie poradził, bo przejął od rodziców i nauczycieli proste, uniwersalne wartości i miał to wielkie szczęście, że urodził się w Ameryce. Takie książki zazwyczaj nie ustanawiają rekordów popularności. A tej się udało.

A rzecz dość typowa, opisująca kolejny przypadek człowieka sukcesu, który zaczynając od zera osiągnął szczyt kariery i finansowego powodzenia tak jak kiedyś Carnegie, Rockefeller, Morgan czy Sloan a dziś Gates, Jobs czy Welch. Choć chyba jednak Iacocca był postacią barwniejszą, człowiekiem stojącym bardzo blisko zwykłych ludzi, a przy tym obdarzonym charyzmą, uporem i niezwykłymi talentami przywódczymi. No i działającym w branży samochodowej, bezgranicznie w niej zakochanym, dla przytłaczającej większości ludzi, szczególnie mężczyzn, zdecydowanie najatrakcyjniejszej z branż.

Stan Lee. Człowiek-Marvel

Stan Lee. Człowiek-Marvel - Bob Batchelor

Autor: Bob Batchelor
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski

Szczera, prawdziwa i niezwykle absorbująca opowieść o człowieku, który chciał napisać Wielką Amerykańską Powieść, a zrobił coś o wiele większego: zmienił amerykańską kulturę przez stworzenie nowych światów i bohaterów.

Bob Batchelor opisuje jedną z najciekawszych postaci świata komiksu, ojca najbardziej popularnych rysunkowych bohaterów – Stana Lee, którego życie było równie niezwykłe, jak historie przez niego wymyślone. Stan Lee, dzięki ogromnym staraniom i niezwykłemu talentowi, już jako nastolatek został redaktorem Marvel Comics. To tam powstała Fantastyczna Czwórka, Spider-Man, Hulk, Iron Man, X-Men czy Avengersi – najsłynniejsze postaci komiksowego świata, którymi fascynują się kolejne pokolenia czytelników. Na podstawie ich przygód wciąż powstają adaptacje filmowe, a ich wizerunki przejawiają się w popkulturze na całym świecie.

Stan Lee: Człowiek-Marvel to nie tylko historia życia kultowego wizjonera, ale także analiza jego najważniejszych dzieł oraz wartości komiksów i istnienia superbohaterów dla kultury XX i XXI wieku.

Einstein. Jego życie, jego wszechświat

Einstein. Jego życie, jego wszechświat - Isaacson Walter

Autor: Walter Isaacson
Tłumaczenie: Jarosław Skowroński

Wiemy, kim był Albert Einstein. Znamy – przynajmniej pobieżnie – listę jego najważniejszych dokonań, łącznie z najsłynniejszym wzorem świata, pamiętamy o nagrodzie Nobla, a także bez trudu przywołujemy z pamięci wizerunek uśmiechniętego mężczyzny z bujną, niesforną czupryną.
Niezwykłość biografii Isaacsona polega nie tylko na tym, że dzięki niej uświadamiamy sobie, jak mało w gruncie rzeczy wiemy. I nie tylko na tym, że weryfikuje obiegowe opinie, jak choćby tę o Einsteinie niemiłosiernie ponoć rzępolącym na skrzypcach.

Książka Waltera Isaacsona jest wyjątkowa, ponieważ jasno pokazuje, w jaki sposób Albert Einstein został wielkim Einsteinem. Bynajmniej nie było mu to przeznaczone. W trudnych i zniechęcających początkach kariery mógł równie dobrze obrać inną drogę; zostać dyrektorem urzędu patentowego w Bernie lub znakomitym konstruktorem nowatorskich urządzeń elektrycznych.

Pomysłowość, upór, pracowitość, wielka wiedza i niespożyta energia – te cechy sprawiły, że wbrew wszelkim przeciwnościom (również takim jak żydowskie pochodzenie) Einstein dostał się do panteonu naukowych sław wszech czasów. Isaacson opisuje nie tylko życie swojego bohatera; wiele miejsca poświęca też jego naukowej działalności, przystępnie tłumacząc zawiłości jego teorii, a także na każdym kroku podkreśla, czego przede wszystkim powinniśmy uczyć się od Einsteina.

Tesla. Władca piorunów

Tesla. Władca piorunów - Przemysław Słowiński Krzysztof K Słowiński

Autor: Przemysław Słowiński Krzysztof K Słowiński

Fascynująca opowieść o jednym z najwybitniejszych wynalazców wszech czasów. Kim tak naprawdę był Nikola Tesla i ile w jego legendzie jest prawdy, a ile mitu?

Genialny i zazdrosny, skonfliktowany z Marconim – o wynalazek radia, z Edisonem – o zasady, pieniądze i podpatrzone wynalazki. Nominowany do nagrody Nobla, nigdy jej nie otrzymał. Podobno komitet noblowski zdecydował tak, by nie drażnić innych wynalazców.

Wierzył w teorię płaskiej Ziemi i eter – tajemniczą substancję otaczającą naszą planetę rewelacyjnie przewodzącą promieniowanie elektromagnetyczne. Twierdził, że skonstruował odbiorniki potrafiące czerpać z energii wszechświata. O tajemniczych urządzeniach, które demonstrował starannie wybranym osobom, krążyły legendy.

Jego twarz gościła na okładce Time`a, a wielkonakładowe gazety informowały, że wynalazł tajemniczy promień potrafiący strącić tysiące samolotów z odległości ponad 500 kilometrów.

Pracownia naukowa genialnego wynalazcy spłonęła w tajemniczych okolicznościach – wraz z cenną dokumentacją badań. Nigdy nie odnaleziono sprawców. Wszystko podporządkował swoim wynalazkom, żył w celibacie, nie wiążąc się z nikim.

Jego śmierć wpisała się w ciąg wydarzeń nazywanych nieraz spiskową teorią dziejów. Ciała nie poddano autopsji, a z jego pokoju zniknęły zapiski naukowe i czarny notatnik podpisany „Sprawy rządowe”. Wszystkie posiadłości należące do Tesli zostały skonfiskowane przez urząd o nazwie Powiernictwo Majątków Obcokrajowców, pomimo że był on pełnoprawnym obywatelem Stanów Zjednoczonych. Zapomniany geniusz. Wizjoner. Tesla.

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci - Isaacson Walter

Autor: Walter Isaacson
Tłumaczenie: Michał Strąkow

Książka autora bestsellerów Steve Jobs i Innowatorzy – pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci. Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, Walter Isaacson snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi.

Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia Wieczerza i Mona Lisa. On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera. Z pasją graniczącą niekiedy z obsesją prowadził nowatorskie badania nad anatomią człowieka, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni. Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych – której symbolem stał się Człowiek witruwiański – uczyniła Leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości.

Łączenie różnorodnych pasji, tak jak z upodobaniem robił to Leonardo, wciąż pozostaje najlepszym sposobem na rozbudzenie w sobie twórczej inwencji. Życiorys Leonarda – nieślubnego dziecka, homoseksualisty, mańkuta i wegetarianina, mającego problemy z koncentracją i ocierającego się czasem o herezję – to także najlepszy dowód na to, że outsider nie musi stać na straconej pozycji. Jego historia uświadamia nam, jak ważne jest, by nieustannie podsycać głód wiedzy, być gotowym do podawania jej w wątpliwość i mieć odwagę myśleć inaczej.

Benjamin Franklin – Autobiografia – Żywot własny

Benjamin Franklin - Autobiografia - Żywot własny

Autor: Benjamin Franklin
Tłumaczenie: Zofia Kierszys, Julian Stawiński

Tę książkę powinien przeczytać każdy!

Jak odnieść sukces – na przykładzie osoby, która tego dokonała. To dzięki udziałowi Franklina powstały Stany Zjednoczone Ameryki. Był współtwórcą Deklaracji Niepodległości, walczył z niewolnictwem. Do dziś powtarzane są myśli i cytaty Benjamina Franklina.

Żywot własny – autobiografia Benjamina Franklina. Powstawała w latach 1771-1784.  Książka Żywot własny przez prawie dwieście lat figurowała na papieskiej liście ksiąg zakazanych, skreślona dopiero w 1966r. Uznawana przez krytyków za jedną z najlepszych autobiografii w historii literatury. Do dziś poszukiwana i czytana historia człowieka który pomimo przeciwności losu zbudował swoim życiem legendę żywą do dnia dzisiejszego. Legendę, która rozpala i inspiruje do poszukiwania własnej drogi.

Gandhi. Autobiografia. Dzieje moich poszukiwań prawdy

Gandhi. Autobiografia. Dzieje moich poszukiwań prawdy - Mahatma Gandhi

Autor: Mahatma Gandhi

M.K.Gandhi to jedna z najbardziej inspirujących postaci dwudziestego wieku, propagator pacyfizmu jako środka walki politycznej i jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej.

Jest to klasyczna autobiografia, która opowiada jego własnymi słowami historię życia Gandhiego oraz tego, jak rozwijał swoją koncepcję niestosowania przemocy oraz biernego oporu, która utorowała Indiom drogę do niepodległości i stała się podstawą wielu ruchów niepodległościowych.

Biografia XIV Dalajlamy

Biografia XIV Dalajlamy - Grasdorff Gilles

Autor: Grasdorff Gilles

Charyzmatyczna osobowość Dalajlamy i jego działania na rzecz światowego pokoju doprowadziły do przyznania mu w 1989 roku pokojowej Nagrody Nobla. Jego moralny autorytet w świecie czyni z niego pierwszoplanową postać współczesności. Paradoksalnie jednak politycznego przywódcę Tybetańczyków otacza wiele tajemnic.

Kim jest? Jaką rolę w dojściu do władzy Dalajlamy odegrała jego rodzina? Jego matka jest nadal szanowaną przez Tybetańczyków postacią. Ale czy jego ojciec również? Czy umarł śmiercią naturalną, czy może został zamordowany? Czy seksualne fantazje regenta oraz przesiąknięte chciwością otoczenie Dalajlamy doprowadziły do upadku „Dachu Świata”? Jaką rolę odegrały chińskie służby specjalne i amerykańska CIA w „Krainie Wiecznych Śniegów”? Jakie były ich działania, intrygi, na czym polegała ich niejednoznaczna postawa? Dlaczego rząd tybetański na uchodźstwie nigdy nie został uznany przez rządy innych krajów?

Książka ta, pełna informacji i rozmów z wieloma ważnymi osobistościami, w tym z samym Dalajlamą.

Pan raczy żartować Panie Feynman – Richard Feynman

Pan raczy żartować Panie Feynman - Richard Feynman - Richard Feynman

Autor: Richard Feynman
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń

Książka poświęcona wybitnemu człowiekowi, który przyczynił się do rozwoju współczesnej nauki: Richardowi P. Feynmanowi. Przyjrzyj się koniecznie jego nietypowo przedstawionej sylwetce.

Książka przedstawia różne historie z życia Feynmana, które potrafią wciągnąć, zaintrygować, a niekiedy także rozbawić. Z pewnością poszerzą horyzonty każdego, kto tylko sięgnie po tę pozycję. “Pan raczy żartować, panie Feynman!” to rodzaj autobiografii, która zaskakuje i jednocześnie zdradza kilka niezwykłych sekretów.

Bohater i autor zarazem, przyszedł na świat w 1918 roku. Od samego początku było widać, że ma ogromny talent do nauk ścisłych i chciałby tworzyć coś nowego, niepowtarzalnego. Jego pasją stało się konstruowanie nowych obwodów elektrycznych oraz tworzenie coraz bardziej skomplikowanych systemów, dlatego też w końcu całkowicie poświęcił się fizyce.

Dzięki Pan raczy żartować Panie Feynman masz okazję poznać głównego bohatera, nie tylko jako zapracowanego naukowca, ale i perkusistę, włamywacza oraz nie najgorszego uwodziciela. Opowiadając o swoim życiu, Feynman starał się niczego nie przemilczeć i nie pozbawiać czytelnika poznania najzabawniejszych, a zarazem najbardziej brawurowych przygód, jakie mu się przytrafiły.

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika - Stephen King

Autor: Stephen King
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków. Nie lekceważyć gramatyki. Oszczędzać słowa – radzi początkującym pisarzom słynny autor horrorów.

Ale Pamiętnik rzemieślnika to nie tylko porady dla twórców opowiadań o kosmicznych mutantach w radioaktywnym jeziorze. Wielbiciele Stephena Kinga znajdą tutaj wiele szczegółów biograficznych – pisarz opowiada o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, ciężkich latach biedy, przygodach z alkoholem i narkotykami, wreszcie o groźnym wypadku, któremu uległ w 1999 roku. Zdradza także historie poszczególnych pomysłów (do czego też może zainspirować pisarza automat sprzedający środki higieniczne w damskiej przebieralni!) i konkretnych tekstów czy postaci.

King nie próbuje kreować się mentora początkujących literatów, nie mitologizuje też samego tworzenia, choć głęboko wierzy w magiczną siłę słowa pisanego. Humor i bezpretensjonalność, z jaką podchodzi i do pisania, i do samego siebie, a także naprawdę użyteczne wskazówki i przykłady z życia sprawiają, że Pamiętnik jest równie wciągający (choć nie tak przerażający) jak najlepsze z jego powieści.

#GIRLBOSS

#Girlboss - Sophia Amoruso

Autorka: Sophia Amoruso

W tym bestsellerze New York Timesa, założycielka i do niedawna prezes wykonawczy Nasty Gal Sophia Amoruso dzieli się swoją historią i inspiruje kobiety na całym świecie do przyłączenia się do ruchu #GIRLBOSS.

Historia Sophii Amoruso to spełnienie „amerykańskiego snu”. Dziewczyna, która kradła i pracowała w najniżej kwalifikowanych zawodach, założyła własną firmę i zarobiła miliony. Zaczynała od kilku dolarów w kieszeni, a stworzyła modowego giganta, który w szybkim tempie zawojował rynek. Świat zainspirował się jej życiorysem, a książka #GIRLSBOSS stała się hitem czytanym i cytowanym na całym świecie.

#GIRLBOSS udowadnia, że sukces nie zawsze zależy od tego z jakiego poziomu zaczynasz, gdzie się uczyłeś i jak bardzo byłeś popularny w szkole. Sukces polega na zaufaniu swoim przeczuciom, podążaniu za instynktem, determinacji i walce o swoje marzenia. Wymaga też wiedzy o tym, jakich zasad należy przestrzegać, a jakie łamać.

Co prawda po okresie rozkwitu i serii spektakularnych sukcesów w grudniu 2016 spółka Nasty Gal założona przez Amoruso ogłosiła bankructwo. W lutym 2017 brytyjska grupa BooHoo, kupiła Nasty Gal i włączyła ja do swojej grupy kapitałowej. Mimo, że jak pokazało życie historia nie do końca ma szczęśliwe zakończenie, warto sięgnąć po książkę #GIRLBOSS, aby poznać drogę Amoroso od biednego „kopciuszka” do „księżniczki” wartej miliony dolarów.

Lekcje. Moja droga do dobrego życia

Lekcje. Moja droga do dobrego życia - Bündchen Gisele

Autorka: Bündchen Gisele
Tłumaczenie: Natalia Wiśniewska

W książce Lekcje. Moja droga do dobrego życia, supermodelka i filantropka Gisele Bündchen dzieli się swoją osobistą historią, przemyśleniami i prywatnymi fotografiami, opisując ludzi, wartości i wydarzenia, które ukształtowały jej życie.

Podróż Gisele Bündchen rozpoczęła się w południowej Brazylii, gdzie dorastała z pięcioma siostrami, grając w siatkówkę i ratując psy i koty w rodzinnym mieście. Chciała zostać zawodową siatkarką albo weterynarzem. Los zadecydował jednak inaczej. Miała 13 lat, gdy w centrum handlowym w São Paulo wypatrzył ją scout szukający kandydatek na gwiazdy modelingu. Na przestrzeni lat stała się ikoną w branży modowej.

Jaka naprawdę jest Gisele Bündchen i czemu zawdzięcza swój życiowy sukces? Do tej pory niewiele osób miało szansę poznać prawdziwą Gisele, kobietę, której życie prywatne mocno kontrastuje z wizerunkiem publicznym w blasku flashy i świata mody. W  Lekcjach po raz pierwszy ujawnia, kim naprawdę jest i czego nauczyła się, żeby żyć pełnią życia. Opisuje jak kręta, a zarazem ciekawa okazała się jej droga do miejsca, w którym obecnie się znajduje.

Inspirująca historia, którą zdecydowanie warto poznać.

Agatha Christie – Autobiografia

Autobiografia - Agatha Christie

Autor: Agatha Christie
Tłumaczenie: Teresa Lechowska, Magdalena Konikowska

Agata Christie to autorka niezwykła. Pisała nieustannie przez ponad pół wieku. Jej powieści kryminalne, przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, pozostają najlepiej sprzedającymi się tytułami wszech czasów, a sztuka Pułapka na myszy to najdłużej grane przedstawienie w historii teatru. Choć od śmierci królowej kryminału minęło ponad trzydzieści lat, liczba czytelników jej książek stale rośnie.

Autobiografia – opublikowana po raz pierwszy rok po śmierci autorki – ukazuje fascynujące życie Agaty Christie: dzieciństwo, młodość, dwa małżeństwa, dwie wojny światowe, rewolucję obyczajową, podróż dookoła świata, odkrycia archeologiczne na Bliskim Wschodzie… Przede wszystkim jednak to skrupulatny i zaskakująco świeży opis dojrzewania do miłości, do pisarstwa, do życia.

Możemy przyjrzeć się geniuszowi autorki z bliska – porywa inteligencją, zaskakuje wyobraźnią, niezwykłym poczuciem humoru, a nade wszystko dystansem do siebie, taktem i przenikliwością spojrzenia. Na okładce anglojęzycznego wydania Autobiografii można przeczytać: „to najlepsza rzecz, jaką Christie kiedykolwiek napisała”.

Becoming. Moja historia

Becoming. Moja historia - Michelle Obama

Autorka: Michelle Obama
Tłumaczenie: Dariusz Żukowski

Becoming. Moja historia to autobiograficzna książka Pierwszej Damy USA, prywatnie żony byłego prezydenta Baraka Obamy. Michelle Obama opowiada tu o własnych przeżyciach, nadziejach i lękach, jakie towarzyszyły jej życiowej drodze i zawodowej oraz politycznej karierze. 

W swoim życiu pełnym znaczących dokonań Michelle Obama stała się jedną z najbardziej ikonicznych i ujmujących kobiet naszych czasów. Jest pierwszą afroamerykanką, której przypadł w udziale zaszczyt pełnienia funkcji Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. Za jej sprawą Biały Dom stał się miejscem o wiele bardziej otwartym, liberalnym, w którym nie było miejsca na uprzedzenia czy animozje. Michelle Obama jest wielką orędowniczką kobiet i to zarówno w USA, jak i na całym świecie. To właśnie jej konsekwentnie udaje się zmieniać przyzwyczajenia ludzi w zakresie zdrowego żywienia i bardziej aktywnego trybu życia. 

Pełna inspiracji, pięknie napisana książka, która nie tylko opisuje historię życia Michelle Obamy, ale też pokazuje że kobiety powinny walczyć o swoje i się nie poddawać. Ciepła, mądra i odkrywcza – książka Becoming to zaskakująco intymny rozrachunek w wykonaniu kobiety wrażliwej i stanowczej, która konsekwentnie przerastała cudze oczekiwania. Jej opowieść potrafi natchnąć do tego samego.

Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu

Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu - Barack Obama

Autor: Barack Obama

Barack Obama pozostanie jednym z najważniejszych polityków początku XXI w. Jeśli chcecie wiedzieć, skąd wziął siłę woli, by stanąć na czele najpotężniejszego państwa na świecie, to odpowiedź znajdziecie w tej książce. Bez dwóch zdań jedna z najlepszych autobiografii politycznych w historii literatury.

Kiedy Odziedziczone marzenia ukazały się po raz pierwszy, Barack Obama miał 34 lata i dopiero zaczynał polityczną karierę. Był idealistą, wierzył w siłę oddolnego działania, chciał mobilizować ludzi do walki o lepszy los. Ale żeby wytyczyć ścieżkę, którą mają podążyć inni, trzeba najpierw zrozumieć drogę, jaką się samemu przebyło.

Dla młodego Baracka, syna białej Amerykanki i czarnego Kenijczyka, wychowanego w latach sześćdziesiątych XX wieku w białej rodzinie i kulturowym tyglu Hawajów, oznaczało to podróż śladami ojca, którego nie zdążył poznać, aż do sedna jego afrykańskiej tożsamości.

Zapis tej podróży to nie tylko wzruszająca rodzinna saga i opowieść o decydujących latach przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale także niezwykła przygodowo-etnograficzna opowieść o Kenii oraz inspirująca historia poszukującego tożsamości „pół-białego” w świecie, który nie toleruje połowicznych rozwiązań.

Późny bohater. Biografia Winstona Churchilla

Późny bohater. Biografia Winstona Churchilla - Thomas Kielinger

Autor: Thomas Kielinger

Po ponad pół wieku od śmierci Winstona Churchilla jego nowa biografia, autorstwa Thomasa Kielingera, wzmaga nieustającą fascynację tym niezwykłym człowiekiem, wzbudzając żywe zainteresowanie Czytelników.

Winston Churchill to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci historycznych. Gdy skończył dwadzieścia pięć lat, miał już za sobą przeżycia wojenne na trzech kontynentach, zdążył napisać pięć książek i zasiadał w brytyjskiej Izbie Gmin. Po sześćdziesiątce wydawał się jednak przegranym człowiekiem. Uważano, że jest zbyt staroświeckim politykiem, który nalega na zbrojenia i przygotowania do wojny. Ale potem, gdy wybuchła II wojna światowa, Churchill okazał się mężem opatrznościowym, potrafił stawić skuteczny opór nazistowskim Niemcom. W oczach społeczeństwa stał się wtedy bohaterem, „późnym bohaterem”. Jakby tego było mało, stał się cenionym malarzem, zapalonym mówcą i utalentowanym pisarzem ? jako jedyny mąż stanu w historii otrzymał Nagrodę Nobla. Ku jego zmartwieniu … „tylko” w dziedzinie literatury.

Ja. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna

Ja. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna - Elton John

Autor: Elton John
Tłumaczenie: Grzegorzewski Piotr

W pierwszej i jedynej autobiografii Elton John, właściwie Reginald Dwight, ujawnia prawdę o swoim niezwykłym życiu. To szczera, zabawna, ale i wzruszająca historia charyzmatycznego artysty.

Elton wraca myślami do trudnego dzieciństwa, które spędził na przedmieściach Londynu, i pierwszych porażek w branży muzycznej. Wspomina szalone trasy koncertowe, na których występował już jako supergwiazda w najbardziej odlotowych strojach. Nie unika też trudnego tematu walki ze swoimi uzależnieniami. Opowiada o przyjaźniach: z Johnem Lennonem, Georgem Michaelem i Freddiem Mercurym, a także o założeniu fundacji walczącej z AIDS i zaangażowaniu się w jej działalność. Otwarcie pisze o poszukiwaniu swojej seksualności, o ślubie z długoletnim partnerem Davidem Furnishem oraz o tym, jak został ojcem.

Barwna i pełna pokory opowieść o muzyce, związkach, pasjach i błędach.

Freddie Mercury. Biografia legendy

Freddie Mercury. Biografia legendy - Lesley-Ann Jones

Autor: Jones Lesley-Ann

Freddie Mercury był legendarnym piosenkarzem rockowym, wokalistą brytyjskiej grupy Queen. Kto nie zna tej elektryzującej postaci? Jednak jak wiele wiemy o nim tak naprawdę?

Freddie Mercury. Biografia legendy to książka przedstawiająca portret jednej z najbardziej złożonych postaci w historii muzyki, artysty będącego muzycznym geniuszem i obdarzonego niezwykłą kreatywnością, wspaniałego wokalisty, niezrównanego showmana i charyzmatycznej osobowości. Freddie Mercury (a tak naprawdę Farrokh Bulsara) przez całe swoje życie powtarzał, że nie chce być gwiazdą i zamierza stać się legendą. Jego słowa stały się prorocze, a muzyka uczyniła go nieśmiertelnym.

Lesley-Ann Jones, jako dziennikarka muzyczna, która towarzyszyła grupie Queen w trasach koncertowych, jej książka Freddie Mercury – Biografia Legendy umożliwia poznanie nieznanych dotąd oblicz Freddiego Mercury’ego. Posiłkuje się przy tym opowieściami rodziny, przyjaciół, współpracowników i kochanków. Mówi nie tylko o tym, jak świat widział gwiazdora, ale też i jak muzyk postrzegał samego siebie. Z tej wielogłosowej i wieloperspektywicznej opowieści wyłania się obraz człowieka pełnego sprzeczności: nieśmiałego i zarazem pewnego siebie, hojnego i bezwzględnego, miłego i złośliwego.

Michael Jordan. Życie

Michael Jordan. Życie - Roland Lazenby

Autor: Lazenby Roland
Tłumaczenie: Michał Rutkowski

Kultowa biografia króla koszykówki, powszechnie uznawana za najlepszą książkę o Michaelu Jordanie, jaka kiedykolwiek się ukazała. Roland Lazenby przez blisko 30 lat śledził karierę MJ-a i był świadkiem tego, jak z nieopierzonego chudzielca przemienił się w rozpoznawalnego na całym świecie ambasadora koszykówki.

Dzieło amerykańskiego dziennikarza sportowego powstało na podstawie niezliczonych rozmów z przyjaciółmi, kolegami z parkietu oraz członkami rodziny koszykarza, a także nim samym. Dzięki temu Michael Jordan. Życie to książka ujawniająca najpełniejszą i niezwykle fascynującą historię nie tylko sportowca, ale też człowieka i ikony współczesnego sportu.

Jordan w dzieciństwie regularnie przegrywał z bratem pojedynki jeden na jednego. Rozpoczynając szkołę średnią, miał zaledwie 170 centymetrów wzrostu, nie załapał się do szkolnej reprezentacji. Na koszykarski obóz Five Star dostał się, deklarując, że będzie pomagał w kuchni. Rod Thorn, wybierając go w drafcie dla Chicago Bulls, narzekał: „Żaden center nie był już dostępny. Co mieliśmy zrobić? Jordan pewnie nie odwróci losów naszej drużyny. Nikt tego nie oczekuje. Jest bardzo dobry w ataku, ale nie jest dominatorem”.

A potem… Z milionów ludzi grających w koszykówkę Jordan został tym jedynym, który POTRAFIŁ LATAĆ…

Kobe Bryant. Mentalność Mamby. Jak zwyciężać

Kobe Bryant. Mentalność Mamby. Jak zwyciężać - Kobe Bryant

Autor: Kobe Bryant
Tłumaczenie: Michał Rutkowski

Kiedy grałem w koszykówkę, nie bałem się niczego„.

Po zakończeniu kariery zawodowego koszykarza Kobe Bryant zdecydował się podzielić z czytelnikami całą swoją wiedzą i rozumieniem gry, aby przedstawić źródła legendarnej „mentalności Mamby”. Przeżyj podróż w głąb jednego z najbardziej bystrych, analitycznych i kreatywnych umysłów świata sportu.

Po raz pierwszy Kobe w najdrobniejszych szczegółach zdradza kulisy swojego treningu, zarówno mentalnego, jak i fizycznego, który nie tylko pozwolił mu odnieść sukces, ale zagwarantował absolutną dominację na parkiecie. Z tej książki dowiesz się, jak Bryant przygotowywał się do spotkań z konkretnym przeciwnikiem, jak rozwijał swoją pasję do koszykówki i jak radził sobie z kontuzjami.

Połączenie narracji Bryanta ze zdjęciami Andrew D. Bernsteina sprawia, że Mentalność Mamby to wspaniała, wizualna podróż śladami jednego z najlepszych koszykarzy w historii NBA, ale i jednego z najwybitniejszych sportowców świata.

26 stycznia 2020 Bryant zginął w wieku 41 lat w katastrofie helikoptera w kalifornijskim Calabasas. Podczas lotu śmigłowiec niespodziewanie runął na ziemię, a nikt z osób będących na pokładzie nie przeżył. Wśród ofiar była również 13-letnia córka koszykarza, Gianna.

Usain Bolt, szybszy niż błyskawica. Autobiografia

Usain Bolt, szybszy niż błyskawica. Autobiografia - Usain Bolt

Autor: Usain Bolt
Tłumaczenie: Tomasz Szlagor

Autobiografia najszybszego człowieka, jaki biega po Ziemi. Nieważne, czy znasz się na lekkiej atletyce. Nieważne nawet, czy znasz się na sporcie – najprawdopodobniej i tak znasz Usaina Bolta.

Ten bezdyskusyjnie najszybszy człowiek w historii podbił serca ludzi na całym świecie nie tylko swym niezwykłym talentem i zapierającymi dech w piersiach wynikami, ale i żywiołową osobowością. Od samego początku kariery przyciąga uwagę mediów, a jego styl bycia prowokuje krzykliwe nagłówki prasowe równie często, co jego sukcesy na bieżni, czyniąc go największą sportową gwiazdą naszych czasów.

W pierwszej pełnej autobiografii Usain opowiada o swym życiu, począwszy od skromnych początków na Jamajce, przez międzynarodowy rozgłos, jaki zdobył w Pekinie, aż po wyżyny sławy, które osiągnął, zachwycając wszystkich na igrzyskach w Londynie. Ujawnia, jak naprawdę wygląda droga, która wiedzie do olimpijskich laurów, i mówi o przeszkodach, które musiał na niej pokonać. Szybszy niż błyskawica to książka pełna energii, swady i uroku Usaina. Nikt nie potrafiłby opowiedzieć tej historii lepiej niż on sam.

Wieczny Ayrton Senna

Wieczny Ayrton Senna - Richard Williams

Autor: Richard Williams
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut

Kierowca wszech czasów. Tragiczny wypadek. Śmierć, która wstrząsnęła światem Formuły 1.

Ayrton Senna nie umiał jeszcze dobrze chodzić, a już kartem napędzanym silnikiem z kosiarki pokonywał pierwsze zakręty wokół domu. „To przyszły mistrz świata”, powiedział o nim kilkanaście lat później Emerson Fittipaldi, przedstawiając 22-latka najważniejszym ludziom w Formule 1. A później… Nie tylko został trzykrotnym mistrzem świata, ale przez wielu jest do dziś uznany za najlepszego kierowcę, jaki kiedykolwiek zasiadł za kierownicą bolidu F1. Jego tragiczny wypadek i śmierć na torze Imola w 1994 roku wstrząsnęła całym światem. I zbudowała legendę Ayrtona Senny – wielkiego na zawsze.

Ta książka jest wartka, wciągająca, pełna kontrastów. Zupełnie jak życie Brazylijczyka, który wjeżdżał w rywali, spychał ich z toru, potrafił uderzyć sędziego czy przegrać rzut monetą warty półtora miliona dolarów. Ale przed każdym wyścigiem zaczytywał się w Biblii, a gdy sięgnął po swój pierwszy mistrzowski tytuł, powiedział: „Na niebie zobaczyłem Boga”.

Jeździł tak, jak żył – zawsze na pełnej prędkości. Przeczytaj o tym, jaki był Ayrton Senna. Poznaj historię wielkiego mistrza Formuły 1, który zapadł w wieczny sen…

Floyd Mayweather. Najdroższe pięści świata

Floyd Mayweather. Najdroższe pięści świata - Dixon Tris

Autor: Dixon Tris
Tłumaczenie: Jakub Małecki, Bartosz Sałbut

Podziwiany przez miliony. Przez miliony hejtowany.

Nie jest typem sportowca, którego łatwo pokochać. Nigdy nie krył się ze swoim bogactwem: kabiną prysznicową wyłożoną skórą aligatora, kolekcją zegarków wartą więcej niż jego luksusowa posiadłość położona na polu golfowym czy prywatnym odrzutowcem za 30 milionów dolarów. Ale czy od człowieka, który w ciągu jednego wieczoru zarobił ponad 200 milionów, można wymagać skromności?

Na swoje bogactwo Floyd Mayweather Jr. ciężko zapracował. Na zawodowych ringach nie przegrał żadnego pojedynku, tytuły zdobywał częściej, niż kupował ekskluzywne samochody, a mistrzostwa świata wszystkich federacji zdobywane w aż sześciu kategoriach wagowych zapewniły mu stałe miejsce wśród największych legend boksu.

Ta książka nie tylko odsłania kulisy wielkiej kariery „Pretty Boya„. Jest także próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, który Mayweather jest prawdziwy: ten uznający 12 milionów dolarów za „niewolnicze wynagrodzenie” czy ten z własnej woli finansujący pogrzeb zmarłego na raka pięściarza, którego pokonał w swojej pierwszej walce o mistrzostwo…

Mike Tyson. Moja prawda

Mike Tyson. Moja prawda - Larry Sloman, Michael Tyson

Autor: Larry Sloman, Michael Tyson
Tłumaczenie: Jakub Małecki

Mike Tyson – niewinny, oskarżony o gwałt i skazany na 3 lata więzienia. Tam czytał Hrabiego Monte Christo i przygotowywał się do zemsty. Był tak wściekły, że nie pamięta, w jaki sposób odgryzł Holyfieldowi kawałek ucha. Zarobił na ringu kilkaset milionów dolarów, a mimo to zbankrutował. Zdobył tysiące kobiet, wlewał w siebie alkohol w ilościach przemysłowych, a do walk stawał naćpany i otępiony lekami. Ale był. Ostatnim prawdziwym królem boksu. Nieźle jak na „czarnucha z przyczepy”.

Ta książka rzuca na kolana. Jest bezprzykładnie szczera, okrutna, skandaliczna, komiczna i inspirująca zarazem. Obłędna podróż z dna na sam szczyt. Z powrotem na dno. I w końcu ku względnemu spokojowi i rodzinnemu szczęściu – mimo tragicznej śmierci córeczki.

Nieprawdopodobna, a jednak prawdziwa. Doskonale opisana życiowa droga Bestii, która biła tak mocno, jak nienawidziła.

Mike Tyson. Moja prawda – prawdopodobnie najlepsza, najbardziej męska autobiografia w historii sportu!

„Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu”. – Paulo Coelho

A Ty jakie biografie i książki polecasz? Napisz w komentarzu i zainspiruj innych.