Aby coś poprawić, uczynić lepszym trzeba wprowadzać zmiany. Wiele osób nie lubi zmian, zmiana oznacza wyjście z bezpiecznej znanej nam strefy komfortu w nieznane. Zmiana to zaburzenie istniejącego stanu równowagi i przejście do czegoś nowego. Jeśli chcesz osiągać więcej i uczynić swoje życie lepszym, musisz się oswoić ze zmianą. Decydując się na zmianę, szukając szczęścia i spełniania w życiu, powinniśmy brać pod uwagę cztery główne metody wprowadzania zmian. Są one proste w stosowaniu, a przy tym bardzo skuteczne i efektywne. Mogą doprowadzić nas to stanu wewnętrznej równowagi, harmonii i uczynić nasze życie zawodowe czy prywatne lepszym. Jak wprowadzać zmiany w życiu? Poznaj 4 proste sposoby jak to robić.

“Gdziekolwiek się teraz znajdujesz, to dobre miejsce, aby zacząć. Wysiłek, który zainwestujesz dzisiaj, będzie się liczył jutro”. – Andrew Matthews

Oto 4 proste sposoby jak wprowadzać zmiany w życiu:

#1 Pewne rzeczy możesz robić częściej

Co powinieneś robić częściej? Jeśli chcesz uzyskiwać lepsze rezultaty, mieć bardziej spełnione życie, musisz robić więcej określonych rzeczy. Co powinieneś robić, aby być szczęśliwszy? Bardziej efektywny? Dobrą odpowiedzią może być robienie tego w czym jesteś dobry. Każdy ma jakieś talenty, a budowanie na mocnych stronach to najbardziej efektywna strategia osiągania sukcesu. Jeśli robisz to w czym jesteś dobry i to co Cię uszczęśliwia będziesz bardziej spełniony i szczęśliwy.

Sprawdź: Jak odkryć swój talent i mocne strony? StrengthsFinder.

#2 Pewne rzeczy możesz robić rzadziej

Czego powinieneś robić mniej? Co powinieneś robić z mniejszą częstotliwością? Jakich rzeczy musisz unikać, które nie przybliżają Cię do Twojego celu? Nie dają Ci dobry rezultatów. Powodują problemy, frustracje i nieszczęście.

Sprawdź: 5 podstawowych źródeł frustracji i jak sobie z nimi poradzić

#3 Z pewnych rzeczy powinieneś w ogóle zrezygnować

Może masz jakieś złe nawyki, które powinieneś wyeliminować. Czego powinieneś odmówić sobie na dobre. Na co nie powinieneś tracić czasu, aby go odzyskać na rzeczy bardziej korzystne i ważne dla Ciebie.

Sprawdź: 6 niszczących nawyków, które powstrzymują Cię przed sukcesem

#4 Pewne rzeczy powinieneś zacząć robić

Możesz zająć się czymś zupełnie nowym. Zajęcie się czymś całkowicie nowy, czego jeszcze nie robiliśmy to jedna z trudniejszych rzeczy. Wymaga sporej dozy samodyscypliny i siły woli. Czego obecnie nie robisz, a powinieneś, aby rozpocząć proces tworzenia lepszej przyszłości, lepszego życia? Jakie nowe umiejętności powinieneś opanować? Jakie cele sobie wyznaczyć i codziennie nad nimi pracować? W co powinieneś się zaangażować?

“Jeśli wierzysz, że możesz się zmienić – jeśli uczynisz z tego nawyk – zmiana staje się realna. I na tym właśnie polega prawdziwa siła nawyków: wiedza, że twoje nawyki są takie, jakie sobie wybierasz”. – Charles Duhigg

Jeśli chcesz poprawić swoją sytuację, wprowadzić pozytywną zmianę, uczynić swoje życie lepszym to zadaj sobie zasadnicze pytanie: “Co powinienem robić częściej, a co rzadziej, czym powinienem się zająć, a czego definitywnie zaprzestać?“. Odpowiedzi szukaj w sobie. Nikt lepiej niż Ty sam na to odpowie. Jeśli dobrze przemyślisz swoją odpowiedź i zaczniesz działać zgodnie z nią, zaczniesz też osiągać swoje cele i uzyskasz to czego pragniesz.

Aby skuteczniej wprowadzać zmiany w swoim życiu istotne jest rozwijanie w sobie dobrych nawyków. Jak powiedział Arystoteles “Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem“. Sprawdź, więc Jak tworzyć dobre nawyki i je utrzymać?. Sięgnij też po jedną z najlepszych obecnie książek na rynku jeśli chodzi o temat nawyków, napisaną przez Charlesa Duhigg Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy. Opisany w niej mechanizm tworzenia nawyków i liczne przykłady pomogą Ci w wyrobieniu sobie dobrych nawyków i zmianie życia na lepsze.

A według Ciebie jakie są skuteczne sposoby wprowadzania zmian w życiu? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.