Co nas ogranicza i kontroluje nasze życie? Wiele osób spędza swoje życie na łasce i niełasce okoliczności. Biernie obserwują otaczających ich świat. Zdają się na los. Przejęcie kontroli nad własnym życiem i panowanie nad samym sobą to prawdziwa siła i moc.

Jak powiedział kiedyś Robin Sharma: “Rządząc myślami, rządzisz umysłem. Rządząc umysłem, rządzisz życiem. A kiedy osiągniesz poziom całkowitej kontroli nad własnym życiem, staniesz się mistrzem swego przeznaczenia“.

Jednak, aby osiągnąć taki stan trzeba panować nad tym co może nad nami przejmować kontrolę. Jest wiele takich rzeczy, przyjrzyjmy się pięciu z nich. Jeśli zapanujesz nad nimi zwiększasz swoje szanse na bycie panem swojego losu. Na lepsze i bardziej szczęśliwe życie.

“To co sobie uświadamiasz, to też kontrolujesz, to czego, sobie nie uświadomisz, kontroluje Ciebie”. – Anthony de Mello

Co nas ogranicza? 5 rzeczy, które nie powinny kontrolować Twojego życia:

#1 Twoja przeszłość

Nie pozwól, aby Twoja przeszłość kontrolowała Twoją teraźniejszość i przyszłość. Cokolwiek się stało, musisz się z tym pogodzić i iść dalej. Zostaw ból przeszłości za sobą, aby nie rujnował Twojej chwili obecnej i tego co dopiero przed Tobą. Pozostaw ciemność przeszłości za sobą.

Twoja przeszłość odeszła. Cokolwiek się wydarzało, czy było to niesprawiedliwe, okrutne, niemiłe, jakkolwiek bolesne by to nie było to wracanie do tego i przeżywanie ciągle na nowo zdarzeń z przeszłości w niczym Ci nie pomoże.

Jeśli ktoś wyrządził Ci jakąś krzywdę, musisz odpuścić i iść dalej. Oczywiście pewnych rzeczy nie da się ot tak zapomnieć i wybaczyć, jednak trzeba się z nimi uporać i myśleć o tym co dobrego przed nami. Żyjąc w ciągłej nienawiści lub w roli ofiary szkodzimy sami sobie. Trzeba skupić się na ułożeniu sobie życia, budowaniu swojej lepszej przyszłość.

Zrzuć z siebie ciężar przeszłości, aby móc być wolnym. Nie pozwól, aby wydarzenia z przeszłości, które już minęły, zrujnowały chwilę obecną. Pamiętaj Twoja przeszłość nie równa się Twojej przyszłości.

“Nie pozwól, by troski z przeszłości lub obawa o przyszłość, zabrały Ci radość dnia dzisiejszego”.

#2 Opinia i osądy innych ludzi

Nie pozwól, aby opinie i osądy innych ludzi kontrolowały kierunek Twojego życia. Chęć zadowolenia innych i dopasowania się na siłę do ich oczekiwań może spowodować, że będziesz dokonywać wyborów i robił rzeczy, które są sprzeczne z Tobą.

Próba zadowolenia wszystkich wokół to przekleństwo, którego należy unikać za wszelką cenę. Zanim zrobisz cokolwiek, zadaj sobie pytanie: Czy robię to, bo chcę to naprawdę zrobić? Czy też, z powodu mojego strachu przed osądem innych, jeśli tego nie zrobię?

Każdy z nas urodził się na swój sposób wyjątkowy. Pielęgnuj swoją indywidualność. Nie bój się wyróżniać, być docenianym i kochanym za to kim jesteś. Nie gaś swojego blasku tylko dlatego, aby dopasować się do często przeciętnego i nudnego życia innych ludzi. Lśnij jasno, pokaż swoją wartość i możliwości. Ci którym naprawdę na Tobie zależy, dostrzegą Twoje światło i będą Cię wspierać w Twojej drodze.

Sprawdź: Dlaczego nie przejmować się opinią innych i jakie są tego skutki?

“Nie interesują mnie opinie ludzi i ich myśli na mój temat. Jestem jaki jestem i robię to co robię. Niczego się nie spodziewam i nie oczekuję, a akceptuję wszystko. To bardzo ułatwia życie”. – Anthony Hopkins

#3 Ograniczające przekonania

Nie pozwól, aby Twoje życie było kontrolowane przez Twoje ograniczające przekonania. Przekonania, to nasz sposób myślenia i patrzenia na wszystko, co nas otacza i nas samych. Przekonania mogą być świadome lub nieświadome. Przyjmujemy je za prawdziwe, bo takie mieliśmy doświadczenia, tak nam wpojono, tak nas nauczono lub przyjęliśmy to wraz ze społeczeństwem, zbiorowością, w której żyjemy.

Twoje ograniczające przekonania często są zakorzenione w Twojej podświadomości. Mogą np. wynikać z tego, że przez całe swoje życie otaczałeś się ludźmi, którzy powtarzali, że życie jest ciężkie, którzy nigdy nie sięgnęli po swoje marzenia, bo uważali to za niemożliwe. Zauważ i bądź świadomy swoich ograniczających Cię przekonać i walcz z nimi.

To że coś jest niemożliwe to opinia, a nie fakt. Wokół jest pełno przykładów, rzeczy które do niedawna były „niemożliwe”. Nie ma niczego czego nie możesz osiągnąć. To tylko kwestia zaangażowania, pracy i wytrwałości w działaniu. Uwierz, że możesz a już będziesz o krok bliżej do swojego celu. Kiedy zmienisz swoje przekonania z ograniczających na nieograniczone, mogą zacząć dziać się cudowne rzeczy. Korzystaj ze swoich możliwości, talentów, rozwijaj mocne strony i swój potencjał. Wyobraź sobie, co możesz osiągnąć, gdybyś przeżył swoje życie tak, jak gdyby wszystko było możliwe.

Całe Twoje życie może się zmienić, gdy zdecydujesz się zmienić swój sposób myślenia. Kiedy nastawisz się na działanie i spełnianie swoich marzeń. Gdy zdecydujesz się na postrzeganie pojawiających się wyzwań jako błogosławieństwa, a nie jak przekleństwo, które Cię spotyka. Zrozumiesz, że przeciwności, które przezwyciężasz, wzmacniają Cię i budują Twoją siłę. Kiedy każdego dni będziesz dążył do bycia lepszą wersją siebie.

Przekonania to fundament naszych myśli, działań, wyborów i życia. Nie pozwól, aby Cię ograniczały.

“Prawdziwy wróg znajduje się, wewnątrz nas, nie na zewnątrz” – Dalajlama

#4 Związki

Budowanie więzi z drugim człowiek, potrzeba miłości i bliskości jest w nas głęboko zakorzeniona. Miłość to jedna większych sił, które kierują człowiekiem. Miłość jest dla nas jak tlen. Potrzebujemy jej do życia. Chcemy być kochani, poszukujemy i potrzebujemy miłości. Nie w tym nic złego, ale….

Jeśli zawsze potrzebujesz kogoś innego, aby być szczęśliwym i czuć się kompletnym, to istnieje ryzyko, że zawsze jesteś o jeden krok od załamania i nieszczęścia. Jeśli osoba, z którą tworzysz związek nagle odchodzi lub Wasza relacja zaczyna się psuć, może mieć to na Ciebie destrukcyjny wpływ.

Chodzi szczególnie o osoby, które nie potrafią normalnie  żyć, jeśli nie są w związku. Wolą być z kimkolwiek, tylko po to, aby za wszelką cenę uniknąć samotności. Brak poczucia bezpieczeństwa, strach przed utratą i nieprzepracowane lęki, trzymają nas często kurczowo w związkach opartych bardziej na próbie zaspakajania własnych potrzeb, niż miłości.

Nigdy nie uzależniaj swojego szczęścia od ludzi, bo ludzie czasem odchodzą, ze wszystkim co miałeś. Rozwijaj w sobie siłę psychiczną, aby dojść do punktu, w którym nie potrzebujesz innych, aby być szczęśliwy. Gdy potrafisz być szczęśliwy, będąc sam, jak również gdy jesteś w związku.

Życie dla innych, bliskość i relacja z drugą osobą są wspaniałe. Jednak warto nauczyć się jak żyć samemu, aby nigdy nie być samotnym. Szczęście i poczucie spełnienia mają swoje źródło nie w tym co na zewnątrz, ale w nas samych.

“Wolny” nie zawsze oznacza samotny.
“W związku” nie zawsze oznacza szczęśliwy.

#5 Pieniądze

Światem rządzą pieniądze. To one w dużym stopniu kontrolują i mają wpływ na życie ludzi. Wszystko, co istnieje na świecie, ma jakiś związek z pieniędzmi.

Pieniądze nie są złem. W obfitości, dążeniu do zarabiania pieniędzy, pomnażaniu majątku i chęci uzyskania wolności finansowej nie ma nic złego. Pieniądze to narzędzie, przy pomocy którego można uczynić wiele dobrego. Możemy nie tylko spełniać własne marzenia, ale też pomagać innym.

Jednak jeśli mamy niezdrowe podejście do pieniędzy, gdy dążymy do nich za wszelką cenę i wszystko w życiu przeliczamy na pieniądze, to jest to problem. Pieniądze zaczynają nas kontrolować i wpływać na nasze wybory.

Jeśli będziesz brał pod uwagę zawsze tylko jeden czynnik jakim są pieniądze, będziesz podejmował gorsze decyzje. Jeśli będzie kierować Tobą chęć dostarczania wartości innym, służenia i dawania od siebie jak najwięcej nie oczekując często od razu czegoś w zamian, zobaczysz, że postępując w ten sposób z czasem pojawią się też w Twoim życiu pieniądze. Jak powiedział Gary Veynerchuk dawaj, dawaj, dawaj, a dopiero później poproś i bierz. Im więcej dajesz, tym więcej do Ciebie wraca.

Wykorzystuj mądrze pieniądze w taki sposób, by pomagały Ci w czynieniu dobra, w spełnianiu marzeń i jeszcze lepszym wykorzystaniu Twojego potencjału.

“Pieniądz, który się posiada, jest instrumentem wolności: pieniądz, za którym się goni, jest instrumentem zniewolenia”. – Jean Jacques Rousseau

Uwagi końcowe

“Wolność jest powietrzem dla naszej duszy”. – Moshe Dayan.

Oto poznałeś 5 rzeczy, które mogą kontrolować Twoje życie:

#1 Twoja przeszłość
#2 Opinia i osądy innych ludzi
#3 Twoje ograniczające przekonania
#4 Związki
#5 Pieniądze

Nie pozwól im na to!

Rzuć sobie wyzwanie, aby przejąć kontrolę nad swoim życiem. Żyj na własnych warunkach, według własnych wartości i przekonań. Bądź wolny od ograniczeń, schematów i kontroli. Celebruj życie! Rośnij w siłę!

A według Ciebie co jeszcze może kontrolować nasze życie? Co nas ogranicza? Napisz w komentarzu.