Co warto robić przed snem? Wieczorna pora i czas przed zaśnięciem, dla niektórych z nas bywa trudny. Po całym wyczerpującym dniu w naszej głowie kłębi się wiele myśli. Zdarza się, że zaczynamy rozmyślać o problemach, które pojawiły się w naszym życiu. Koncertujemy się na trudnych sytuacjach, które wystąpiły w danym dniu oraz na tym co się nam nie udało. Zamiast się odprężyć, myślimy o negatywnych sprawach i życiowych problemach. Pojawia się stres i lęk przed przyszłością. Utrudnia nam to czasem zaśnięcie, a kiedy już zasypiamy nasze napięcie i obawy powodują, że spada jakość naszego snu. Czasem też na skutek tego mogą nawiedzać nas koszmary senne, które są wynikiem silnych emocji w ciągu dnia, rozdrażnienia, niepokoju, stresów i nierozwiązanych trudności.

Krótko mówić to co robimy i na czym się skupiamy przed zaśnięciem może mieć wpływ na nasz sen. Oczywiście analiza negatywnych sytuacji i szukanie rozwiązań problemów, z którymi musimy się zmierzyć są istotne. Jednak lepiej robić to w ciągu dnia, kiedy mamy więcej energii i szans na pozytywne wzmocnienie, niż koncertowanie się na nich przed pójściem spać.

Dobry sen jest ważny w regeneracji i odzyskaniu sił przed wyzwaniami kolejnego dnia. Warto więc zadbać o odpowiednią rutynę wieczorną, która pozwoli nam uspokoić myśli i możliwie dobrze wykorzystać porę snu. Jednym z elementów tej wieczornej rutyny, który otworzy przed snem nasz umysł na rozwiązania i lepsze jutro, może być zadanie i odpowiedzenie sobie szczerze na 5 istotnych pytań.

Oto 5 pytań które codziennie warto sobie zadać przed snem

#1 Czego się dzisiaj nauczyłem?

Każdy dzień daje możliwość zdobycia nowej wiedzy i szanse, aby się czegoś nauczyć. Chodzi zarówno o wiedzę praktyczną jak przyswajanie informacji i nauka nowych umiejętności, jak również o doświadczenia życiowe. Warto zadać sobie pytanie, czego dziś nauczyłem się o sobie i swoim życiu?

To co nas spotyka i czego doświadczamy, może być dla nas ważną lekcją. Dostarcza nam informacji zwrotnej, której możemy użyć do doskonalenia. Nie chodzi o to, aby przed snem nadmiernie analizować to czego się nauczyliśmy, chodzi o to aby przez chwilę pomyśleć czego nauczył mnie dzisiejszy dzień. Jakie wnioski na przyszłość mogę z niego wyciągnąć.

Zadając sobie to pytanie regularnie, czasem można dostrzec pewne powtarzające się wzorce np. w naszym zachowaniu czy sposobie myślenia, które być może warto zmienić lub wręcz przeciwnie trzeba je utrzymać i wzmacniać. Taka refleksja może skłonić nas do pozytywnych zmian w naszym życiu. Jeśli stwierdzimy, że niewiele się w życiu uczymy to również powinno nam dać do myślenia. Co jest powodem, że tak się dzieje? Co można z tym zrobić, aby poprawić sytuację?

“Ludzie sukcesu ciągle się uczą i rozwijają, ludzie przeciętni uważają, że już wszystko wiedzą”. – Harv Eker

#2 Co pozytywnego wydarzyło się dziś w moim życiu?

Często mamy tendencję do koncertowania się na problemach i na tym co się nam nie udało. Widzimy przeważnie wady i słabe strony, a ignorujemy zalety i atuty. Warto jednak pamiętać o pozytywnych aspektach naszego życia i o tym za co możemy być wdzięczni.

Pomyśl przed snem o co najmniej trzech pozytywnych zdarzeniach z bieżącego dnia. Co dobrego Ci się dziś przydarzyło? To nie muszą być wielkie sprawy. Może zjadłeś dobry posiłek w miłym towarzystwie, spotkałeś starego znajomego, z którym dawno się nie widziałeś albo zostałeś doceniony za swoją pracę.

Często nie doceniamy wielu pozytywnych codziennych zdarzeń i rzeczy, które są w naszym życiu. Przełącz myślenie z trybu negatywnego na pozytywny. Wdzięczność za to co jest w naszym życiu i docenianie pozytywnych aspektów, sprawia że z większą nadzieją i optymizmem patrzymy na świat. Różne badania pokazują, że optymiści i ludzie pozytywnie nastawienie do życia są bardziej szczęśliwi, zdrowsi i żyją dłużej. Warto więc wyzbyć się pesymizmu i negatywności ze swojego życia. Skupić się na tym co jest w nim dobrego i przyjemnego. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, że warto sprawdź: 35 powodów i korzyści z budowania pozytywnego nastawienia. Poznaj też 50 rzeczy, za które warto być wdzięcznym

“Jedna mała pozytywna myśl, może zmienić Twój cały dzień”.

#3 Komu i jak dzisiaj pomogłem?

To pytanie odsuwa naszą uwagę od nas i kieruje w stronę innych ludzi, z którymi mamy kontakt w naszym życiu. Zamiast pytać „Co dziś dostałem?” myślimy o tym „Co dziś ofiarowałem innym?”, „Jaką wartość wniosłem?”. Pomaganie innym daje nie tylko korzyści tym, którym pomagamy, sami również na tym korzystamy.

Na co dzień bywa, że jesteśmy skupieni na sobie, swoich potrzebach, swoich sprawach. Często nie zauważamy innych, ich problemów. Pomaganie innym bez oczekiwania na wymierne korzyści nadaje życiu głębszy sens. Kontakt z ludźmi potrzebującymi pomocy pomaga w nabraniu dystansu do wielu spraw. Dlatego też osoby, które angażują się w pomoc innym, wolontariat, potrafią bardziej docenić to, co mają. Prowadzą zwykle też prostsze i mniej stresujące życie.

Badania pokazują, że altruizm potrafi obniżać poziom hormonu stresu kortyzolu. Zwiększa oksytocynę, która wyzwala potrzebę bliskości i przywiązania. Oksytocyna związana jest również z pozytywnymi emocjami. Z badań wynika, że ma ona właściwości relaksujące, może wpływać na rozwój więzi z innymi ludźmi, a także zwiększać empatię. Może redukować poziom stresu i lęku. Zabrzmi to jak banał, ale dobro które okazujesz innym wraca do Ciebie, czasem ze zdwojoną siłą.

Przypominając sobie na koniec dnia, komu i jak pomogłeś, jaką wartość wniosłeś, co zrobiłeś aby świat był choć odrobinę lepszym miejscem, wzmacniasz również siebie. Czujesz się bardziej wartościowy i spełniony. Dostrzegasz większy sens swojego życia.

“Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”. – Flora Edwards

#4 Co dziś zrobiłem co przybliżyło mnie w stronę mojego celu?

Zamiast działać reaktywne, ważne jest określanie i stawianie przed sobą celów. Każdego dnia powinniśmy starać się zrobić nawet mały krok, który przybliży nas do ich osiągnięcia. Warto w życiu określić swoje “Dlaczego” i budować wokół niego swoje cele i działania.

Gdy posuwamy się na przód odczuwany satysfakcję i motywację do dalszego działania. W świecie, w którym zewsząd atakują nas różne rozpraszacze, łatwo jest zboczyć z obranej drogi. Zadawanie sobie regularnie pytania co dziś zrobiłem, aby osiągnąć mój cel, pomaga się lepiej skoncentrować. Ta refleksja, to okazja aby przemyśleć, czy to co robię i na co poświęcam czas zaprowadzi mnie tam gdzie chcę być.

Jeśli czujesz, że utknąłeś w swojej podróży do celu pamiętaj, że masz kontrolę nad swoim życiem. Prawie zawsze można coś zrobić, zmienić, podjąć jakieś działanie, które odmieni sytuację i pozwoli uzyskać to czego chcemy. To nie muszą od razu być wielkie kroki i duże zmiany. Każdy nawet mały krok naprzód w dobrym kierunku, w dłuższym czasie przybliży Cię do Twojego celu i pozwoli go osiągnąć. Może Ci w tym pomóc Reguła Pięciu – jak szybciej osiągnąć swoje cele i spełnić marzenia

Sprawdź też: Jak odkryć swoje DLACZEGO? 40 pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć

“Podejmuj kroki, które przybliżą cię do realizacji celów. Wykształć w sobie zmysł pilnej potrzeby działania”. – H. Jackson Brown Jr

#5 Na czym będę koncentrować się jutro?

Czas przed snem to również dobry moment, aby pomyśleć o planach na nadchodzący dzień. Określić swoje cele i priorytety na jutro. Przygotować się mentalnie na wyzwania jakie nas czekają. Przebudzenie z myślą o konkretnym planie do wykonania pomaga w lepszym rozpoczęciu i wykorzystaniu dnia.

Gdy wiesz co chcesz zrobić w następnych dniu, Twoja podświadomość w nocy może Ci pomóc w znalezieniu najlepszych sposobów, jak zrealizować to co sobie wieczorem założyłeś. Jeśli się obudzisz i podejmiesz zaplanowane kroki w kierunku swojego celu, uzyskasz większą kontrolę nad swoim życiem. Lepiej też będziesz wykorzystywał czas. Nie będziesz go tracił na zastanawianie się co chcesz dziś zrobić i uzyskać. Twój umysł będzie od rana ukierunkowany na konstruktywne działanie.

“Większość ludzi nie osiąga swoich celów, bo ich nie definiuje albo nie wierzy w ich osiągnięcie. Zwycięzcy powiedzą Ci dokąd idą, co planują zrobić po drodze i z kim chcą iść”. – Denis Watiley

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 5 pytań, które warto sobie codziennie zadać przed snem. Ważną ideą jaka stoi za tymi pytaniami jest przejęcie kontroli nad swoim życiem przez konsekwentne skupianie się na konstruktywnych myślach przed zaśnięciem. Zadawaj sobie te pytania regularnie dzień, po dniu, a zauważysz, jak wiele możesz dzięki temu zyskać. Weź odpowiedzialność za swoje życie i korzystaj z niego najlepiej jak potrafisz. Doskonal się i rozwijaj w różnych aspektach. Staraj się być najlepszą wersją siebie. Rośnij w siłę!

“Dobry dzień przynosi spokojny sen”. – Leonardo da Vinci

Jakie jeszcze według Ciebie warto zadać sobie pytania przed snem? Napisz swoje pomysły w komentarzu.