Wolisz wstać i realizować marzenia, czy spać i dalej marzyć? Czasem trudno jest się zmotywować, zwłaszcza rano. Jesteś śpiący, oszołomiony i wolałbyś pozostać w łóżku, niż wstać i zmierzyć się z wyzwaniami, jakie na Ciebie czekają w nowym dniu. Jednak nie spełnisz swoim marzeń i nie osiągniesz swoich celów w ten sposób. Prawdziwa tajemnica sukcesu tkwi w działaniu. Zamiast się wylegiwać w łóżku, trzeba wstać i zacząć działać. Oto kilka pomysłów, co może Ci pomóc budzić się z większym entuzjazmem i osiągnąć Twoje cele.

„Gdy się rano budzisz masz dwa wyjścia: spać i marzyć dalej, albo wstać i realizować marzenia”.

Jak budzić się z entuzjazmem, siłą i chęcią do działania?

#1 Stwórz tablicę marzeń i celów

Tablica marzeń to wizualne przedstawienie Twoich marzeń, celów i pragnień. To świetny sposób, aby w atrakcyjny i inspirujący sposób przedstawić co tak na prawdę chcesz osiągnąć.

Przemyśl swoje życie, swoje pragnienia, potrzeby i cele. Jak chcesz aby wyglądało Twoje życie? Kim chcesz być? Co chcesz robić? Co mieć? Możesz umieścić na tablicy marzeń zdjęcia, wycinki z gazet, ulubione cytaty i sensacje. Użyj wyobraźni i przedstaw wszystko to co chciałbyś osiągnąć i mieć w życiu. Zobrazuj swoje marzenia i cele w możliwie inspirujący i motywujący sposób, aby z przyjemnością i radością móc na nią spoglądać. Tablicę ze swoimi marzeniami i celami miej łatwo dostępną, możesz ją umieścić koło łóżka, aby widzieć ją zaraz po przebudzeniu.

Tablice marzeń i celów działają, ponieważ wizualizacja jest potężną techniką umysłu. Wizualizacja polega na wytworzeniu w umyśle szczegółowego obrazu wymarzonego celu. Umieszczasz na swojej tablicy to co chciałbyś uzyskać, a potem widzisz to każdego dnia. W ten sposób kierujesz swoją podświadomość ku temu czego pragniesz. Użyj wizualnej reprezentacji swoich celów, aby się zmotywować i pobudzić swoje myśli. Im lepiej widzisz cel w swoim umyśle, tym szybciej osiągniesz go w rzeczywistości.

Jeżeli nie jesteś przekonany do wizualizacji, „prawa przyciągania” i nie chcesz tworzyć tablicy marzeń w formie zdjęć, kolaży, wycinanek itp., możesz też po prostu użyć zwykłej tablicy i napisać na niej swoje cele. Cel niezapisany jest tylko życzeniem. Zapisanie swoich celów i umieszczenie ich w widocznym miejscu będzie Ci przypominać, do czego dążysz i sprawi, że z większym entuzjazmem powitasz nadchodzący dzień. Twoje cele będą wskazywać Ci kierunek działania, będziesz jasno wiedział dokąd zmierzasz.

Sprawdź: 7 powodów dla których powinieneś zawsze zapisywać swoje cele

#2 Bądź aktywny i wprawiaj ciało w ruch

Ćwiczenia pomagają nam nie tylko w utrzymaniu sprawności i kondycji fizycznej. Mogą pomóc zredukować stres, podnoszą poziom naszej energii, zwiększają koncentrację i sprawność umysłu, budują samodyscyplinę oraz pozwalają utrzymać układ odpornościowy w szczytowej formie. Mogą poprawić też nastrój i samopoczucie. Pomagają w radzeniu sobie z lękiem i depresją, unikaniu melancholijnych nastrojów, które odbierają nam siły i chęci do pracy. Bądź aktywny i wprawiaj swoje ciało w ruch najlepiej codziennie. Włącz ćwiczenia do swojej porannej rutyny. Kilka minut ćwiczeń fizycznych zaraz po przebudzeniu doda Ci sił i energii do działania.

Sprawdź: 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces

#3 Wykorzystaj aplikacje mobilne

Żyjemy w świecie wszechobecnej technologii, szkoda więc by było nie wykorzystać możliwości jakie są dostępne. Warto używać technologii z korzyścią dla siebie. Istnieje wiele różnych aplikacji na smartfony, z których możesz skorzystać.

Dostępne są np. dedykowane aplikacje do monitorowania naszego snu, aby lepiej się wysypiać i budzić się bardziej wypoczętym. Zamiast używać tradycyjnego monotonnego i drażniącego dźwięku budzika, możemy budzić się przy dziękach natury czy innych melodiach, które lubimy. Są również aplikacje, które pomagają lepiej się odżywiać, monitorować liczbę spożywanych przez nas kalorii, które dostarczą pomysły na zdrowe posiłki, plan treningowy itp. Rożnego rodzaju aplikacji ułatwiają też i pomagają śledzić postępy w realizacji celów.

Wypróbuj różne aplikacje mobilne. Sprawdź, które z nich są dla Ciebie najbardziej użyteczne i korzystaj z nich, aby ułatwić sobie życie i aby Twój dzień miał odpowiednie tempo. Pozbądź się ze swojego telefonu tych aplikacji, które nie wnoszą wartości, rozpraszają tylko Twoją uwagą i zabierają cenny czas.

#4 Pisz swój dziennik

Tradycyjne pisanie, bez użycia elektroniki potrafi być jak „zen”, oczyszcza nasz umysł i porządkuje myśli. Pisanie pozwala skupić się na tym co dotychczas zrobiłeś i co chciałbyś osiągnąć. Pisanie porządkuje myśli. Rozbudza kreatywność. Przenoszenie własnych emocji na papier pomaga też rozładować stres. Lepiej rozumiesz swoje zachowania, uczysz się na bazie swoich doświadczeń.

Pisz o czym tylko chcesz. O swoich marzeniach, planach. O tym co się wydarzyło w Twoim życiu i co ma się wydarzyć w przyszłości. Zapisuj swoje pomysły, przemyślenia, refleksje. Zapisuj swoje cele, osiągnięcia i postępy. Masz pełną dowolność, co znajdzie się w Twoim dzienniku.

#5 Zadbaj o przyjazne otoczenie

Odpowiednie udekorowanie lub pomalowanie pokoju na określony kolor może mieć wpływ na to jak się czujesz, kiedy się w nim znajdujesz. Lżejsze kolory farb w pomieszczeniu mogą przynieść korzyści psychologiczne. Jaśniejsze i lżejsze kolory mogą podnieść na duchu, a delikatniejsze kolory, w odcieniach zieleni czy błękitu, pomagają się zrelaksować.

Przemeblowanie i aranżacja swojego otoczenia według własnego uznania, daje korzyści w dłuższej perspektywie. Pozbycie się bałaganu i rozjaśnienie swojego środowiska może stworzyć Ci lepsze miejsce do pracy nad swoimi celami oraz do odpoczynku. Sprawi, że poczujesz się bardziej pozytywnie, gdy będziesz w nim przebywać.

Oprócz aranżacji miejsca do pracy, zadbaj też o wystrój swojej sypialni. Sypialnia powinna być miejscem, które pozwala Ci się zrelaksować i odzyskać siły, aby rano obudzić się wypoczętym i gotowym do działania.

#6 Posprzątaj

Porządek wokół Ciebie sprawi, że będziesz mieć porządek w swojej głowie. Zadbaj o czystość i porządek otoczenia, w którym przebywasz. Jeśli obudzisz się w otoczeniu, które wymaga posprzątania, odkurzania, wokół walają się śmieci, a zlewie jest pełno brudnych naczyń, to raczej nie będziesz czuł się zmotywowany. Staraj się utrzymywać czystość i porządek, sprzątać na bieżąco lub przynajmniej na koniec dnia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój nastrój nie zostanie zrujnowany od samego początku widokiem bałaganu. Poza tym będziesz tracić mniej czasu na szukanie potrzebnych rzeczy, które w nieuporządkowanym otoczeniu mogą się łatwo zapodziać.

Sprawdź: 5 kroków do czystości i dobrej organizacji miejsca pracy

#7 Stwórz swoją ulubioną playlistę

Muzyka jest jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie się w dobry nastrój. Zrób sobie poranną playlistę, którą możesz włączyć, gdy szykujesz się na podbój nowego dnia.

Wybierz piosenki, które wprawią Cię w dobre samopoczucie i sprawią, że będziesz podekscytowany, aby wszystko załatwić i zrealizować wszystkie swoje plany w ciągu dnia. Optymistyczne, motywujące utwory mogą Cię odpowiednio nastroić i dać pozytywnego kopa do działania.

Sprawdź: Co mówi o Tobie muzyka której słuchasz?

#8 Dziel pracę na etapy

Jak ujął to Henry Ford: „Nic nie jest szczególnie trudne do zrobienia, jeśli tylko rozłożyć to na etapy”. Nie próbuj brać na siebie za dużo i robić zbyt wielu rzeczy na raz. Twoje wielkie cele nie muszą być osiągnięte od razu w ciągu jednego dnia. Ważny jest regularny postęp, posuwanie się na przód i doskonalenie. Nie chcesz budzić się przytłoczony myślą, że masz do osiągnięcia wielki cel i pewnie mu nie podołasz.

Zamiast tego skup się na małych zadaniach. Podziel swoje większe cele na mniejsze cele cząstkowe. Określ konkretne mniejsze zadania, które chcesz wykonać w danym dniu, a które przybliżą Cię do realizacji Twojego dużego celu. Praca nad nimi codziennie sprawi, że z czasem Twoje większe cele zostaną osiągnięte. Możesz zastosować Regułę Pięciu – aby szybciej osiągnąć swoje cele i spełnić marzenia.

#9 Pamiętaj o odpoczynku i rób sobie przerwy

Nie będziesz miał siły i ochoty, aby wstać rano z łóżka, jeśli wypalisz się dzień wcześniej. Nawet jeśli masz bardzo wiele obowiązków i rzeczy do zrobienia, musisz robić sobie przerwy w ciągu dnia. Jeśli ciągle będziesz pracować, jest duża szansa, że z czasem Twoja koncentracja na zadaniu spadnie. Pracując bez przerwy możesz też się znudzić i znużyć tym co robisz. Pojawi się napięcie, irytacja, stres, a Twoja produktywność się zmniejszy. Działając bez przerwy obniży się Twoja skuteczność i efektywność.

Zaplanuj przerwy w swojej pracy. Oderwij się od tego, co robisz i daj sobie trochę czasu na odpoczynek. Idź na spacer, poćwicz, poczytaj książkę, zrób coś dla siebie. Przerwy pozwalają Ci pracować bardziej produktywnie, nie wyczerpując Cię do reszty.

Sprawdź: 40 sposobów jak być bardziej produktywnym

#10 Miej pozytywne nastawienie

Negatywne myśli ograniczają naszą wydajność i zabijają naszą motywację. Czasem mamy skłonność do bycia zbyt surowymi dla samych siebie. Pozytywne myślenie jest potężnym narzędziem i pomaga nam być bardziej spokojnym i mniej zestresowanym. Znajdź sposób i technikę, która pomoże Ci myśleć bardziej pozytywnie, szczególnie z samego rana, kiedy się obudzisz.

Jednym ze sposobów może być stworzenie listy swoich ulubionych inspirujących i motywujących cytatów. Możesz też mieć swoje ulubione zdjęcia, które poprawiają Ci nastrój i pozytywnie nastrajają. Sprawiają, że się uśmiechasz, przypominasz sobie o różnych miłych wydarzeniach i osiągniętych sukcesach. Możesz umieścić je na lustrze, na lodówce, na biurku lub w innym miejscu gdzie będą łatwo dostępne i będziesz je widział. W ten sposób masz do nich łatwy dostęp, kiedy zmagasz się z negatywnymi myślami. Pomocne mogą być też afirmacje – zdania i stwierdzenia, które powtarzane wielokrotnie mają w pozytywny sposób zmienić nasze myślenie i stan emocjonalny.

Sprawdź: Co daje optymizm? 7 sposobów jak uzyskać pozytywną osobowość

#11 Eliminuj rozproszenia

Pokusa korzystania z Internetu i urządzeń mobilnych staje się coraz bardziej powszechna. Coraz bardziej uzależniamy się od naszych telefonów i różnych urządzeń elektronicznych. Zwłaszcza kiedy pracujesz nad czymś ważnym odetnij się od telefonu. Włącz tryb samolotowy lub wyłącz telefon całkowicie. Schowaj go do szuflady lub gdzieś, gdzie go nie widać. Określ sobie z góry czas na smartfon i media społecznościowe, jeśli poświęcasz im zbyt dużo czasu.

Jeśli pracujesz na komputerze staraj się nie używać Internetu, chyba że jest to konieczne dla Twojego projektu. Jeśli możesz odłącz całkowicie swój komputer od sieci. W ten sposób nie będziesz mógł nawet ulec pokusie, aby zacząć przeglądać Internet, oglądać filmy na youtube, czytać „newsy” itp. Eliminuj rozpraszacze uwagi i pożeracze czasu.

Sprawdź: 8 pożeraczy czasu, których unikają produktywni ludzie

#12 Miej pasję i cele, które Cię ekscytują

Największa siła, która nie daje spać i wyciąga z łóżka o świcie to Twoja pasja i ekscytujące cele.

Nie będziesz mieć wewnętrznej motywacji do działania, jeśli Twoje cele nie dotyczą czegoś, co Cię pasjonuje i co na prawdę lubisz robić. Oczywiście dojście do upragnionego celu będzie wymagać wykonywania również wielu rzeczy, które nie zawsze możesz lubić, ale Twój cel powinien być na tyle pociągający, że warto je robić.  Dieta i ćwiczenia mogą być momentami trudne i zniechęcać, ale lepsza kondycja, zdrowie i dobre samopoczucie to rekompensuje. Ciężkie treningi i wyrzeczenia mogą wyczerpywać, ale wygrana w zawodach sportowych rekompensuje ten trud i daje satysfakcję. Wkuwanie słówek, robienie ćwiczeń i powtarzanie lekcji może być wymagające, ale nauczenie się nowego języka to cenna umiejętność, która daje wiele możliwości. Jak ujął to T. Harv Eker „jeśli jesteś gotów robić tylko to, co łatwe, życie będzie trudne. Ale jeśli jesteś gotów robić to, co trudne, życie będzie łatwe”.

Rób rzeczy, które Cię pasjonują. Nie marnuj czasu na działania, które nie dają Ci satysfakcji i spełnienia. Twój czas jest cenny, a życie szybko mija, realizuj więc cele, które Cię ekscytują i które rzeczywiście pragniesz osiągnąć. Nie będziesz miał wtedy problemu, aby rano wstać z łóżka i wziąć się do pracy. Wielki, pasjonujący cel to wspaniały budzić do działania.

Sprawdź: 17 pytań, które pozwolą Ci odkryć swoją pasję

Uwagi końcowe

Oto poznałeś kilka wskazówek jak budzić się z większym entuzjazm, być gotowym i bardziej zmotywowanym do osiągania swoich celów. Wypróbuj je i zobacz jak sprawdzają się w Twoim przypadku. Czas się obudzić, spełnić swoje marzenia i sięgnąć po swoje cele.

„Budź się z motywacją. Zasypiaj z satysfakcją!”

A Ty jakie masz sposoby, aby budzić się z większym entuzjazmem, pełnym energii i motywacją do działania? Napisz w komentarzu, aby zainspirować innych.