Strata jest wpisana w nasze życie. Rozpad związku czy śmierć bliskiej osoby jest źródłem cierpienia i bardzo bolesnym doświadczeniem. Zmianie ulega całe dotychczasowe życie. Jakie etapy żałoby wyróżniamy i jak możemy sobie z nią poradzić?

Żałoba po rozstaniu- jak przeżyć rozstanie z bliską osobą?

Większość z nas ma za sobą doświadczenie rozstania z bliską osobą. Każdy związek, nawet ten zawarty we wczesnej młodości, wydaje nam się początkowo być związkiem “na zawsze”. Czas jednak weryfikuje te plany i nierzadko dochodzi do rozstania. Może to być po prostu zakończenie związku np. z powodu niedopasowania charakterów. Związek jednak może zakończyć także śmierć. W obu przypadkach występuje proces żałoby, która w gruncie rzeczy, wygląda bardzo podobnie.

Proces żałoby po śmierci bliskiej osoby

Proces żałoby po śmierci bliskiej osoby jest bardzo trudnym doświadczeniem. Wiąże się z głębokim smutkiem, żalem i cierpieniem, a im bliższa była nam zmarła osoba, tym większy brak odczuwamy. Proces żałoby jest odczuwany inaczej przez każdego człowieka. Jej główną rolą jest umożliwienie sobie powrotu do codzienności bez utraconej osoby. To bardzo trudny i długotrwały proces, który jest jednak bardzo ważny. Nie należy go w żaden sposób przyspieszać ani umniejszać jego znaczenia. Najogólniej, wyróżnia się dwa typy żałoby- żałobę normalną i skomplikowaną. Żałoba normalna to taka, która przebiega w określonej kolejności, a jej efektem jest pogodzenie się z sytuacją i chęć ponownego wejścia w związek. Żałoba skomplikowana natomiast pojawia się wówczas, gdy trudne emocje nie mijają z czasem, a poszczególne etapy żałoby nie są płynne. Taka żałoba po rozstaniu uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do depresji.

Ważne jest, by starać się złagodzić przygnębienie i smutek, odwracając swoją uwagę, zajmując się czynnościami, które sprawiają nam przyjemność. Nie warto jednak pomijać etapu żałoby czy starać się ją przyspieszyć. To, jak długo trwa żałoba, zależne jest od indywidualnej osoby.

Etapy żałoby

Etapy żałoby po rozpadzie związku jak i po śmierci bliskiej osoby są podobne do siebie. Oczywiście, każdy człowiek przeżywa je inaczej, a nawet w innej kolejności. Początkowo zwykle pojawia się etap konsternacji, zwłaszcza, gdy zupełnie nie spodziewaliśmy się rozstania. Pojawia się szok, zdziwienie, a zajęcie się czymkolwiek jest wręcz niemożliwe. Kolejnym etapem jest faza wyparcia i zaprzeczania. To mechanizm obronny organizmu. Nie warto z nim walczyć, jednak warto starać się zaakceptować stan rzeczy, zrozumieć, że to, co się wydarzyło jest nieodwracalne. Po etapie zaprzeczania pojawia się okres emocjonalny. To wtedy pojawia się faza gniewu na siebie, a także na partnera. To czas niesamowitej huśtawki emocji, przygnębienia i smutku. Po tym okresie przychodzi adaptacja czyli powolne dostosowywanie się do nowej rzeczywistości. W tym momencie rozstanie się łatwiejsze do zniesienia, a opuszczona osoba potrafi już poradzić sobie z nowa codziennością.