Czy wiesz jaką cenę płacisz za zwlekanie? Cenę za prokrastynację nie zawsze płacisz od razu. Ale koszt prokrastynacji – odkładania “na później” tego co powinno być zrobione “teraz” może być znacznie większy, niż początkowo się wydaje. 

“Prokrastynacja jest jak karta kredytowa. To świetna zabawa, dopóki nie dostaniesz rachunku”. – Christopher Parker

Co to jest prokrastynacja i ile kosztuje?

Prokrastynacja to odwlekanie jakieś aktywności w czasie mimo świadomości, że wczesne podjęcie działania byłoby dla nas korzystne. Prokrastynacja przybiera różne formy. Nie robimy nic, gdy akurat powinniśmy działać. Zajmujemy się czymś mniej ważnym niż to, co powinniśmy zrobić. 

Odkładamy rzeczy na później z nadzieją, że problemy znikną albo zadanie magicznie samo się wykona i nie będzie trzeba nic robić. W pewnym momencie trzeba jednak się tymi zaległymi sprawami zająć. Bo im dłużej je odkładamy tym pilniejsze się stają. A cena jaką przyjdzie nam zapłacić za nasze zwlekanie staje się coraz wyższa.

Jaką cenę płacisz za odwlekanie działania? Koszty prokrastynacji.

Odwlekanie spraw na później ma swoje konsekwencje i może negatywnie wpłynąć na twoje życie zawodowe i osobiste. Prokrastynacja drogo kosztuje. Oto obszary, w których za prokrastynację płacisz wysoką cenę.

#01 Prokrastynacja vs. Relacje

Prokrastynacja może osłabiać więzi międzyludzkie i zniszczyć twoje relacje. Odkładasz trudną rozmowę na później, choć wiesz że jest konieczna, aby wyjaśnić sytuację. Problem niestety narasta, pojawiają się dalsze nieporozumienia i rośnie emocjonalny dystans. Obiecujesz sobie, że będziesz więcej czasu spędzać, ze swoją rodziną, ale wciąż zaniedbujesz swoich bliskich, bo inne sprawy wydają się być ważniejsze.

#02 Prokrastynacja vs. Zdrowie

Prokrastynacja może zagrozić twojemu życiu i zdrowiu. Odkładasz wizytę u lekarza mimo, że nie czujesz się najlepiej. Obiecujesz sobie, że przestaniesz się objadać, zaczniesz regularnie ćwiczyć i zrzucisz zbędne kilogramy. Mijają jednak kolejne dni, tygodnie i nic z tym nie robisz. Z czasem twoje zwlekanie odciska negatywne piętno na twoim zdrowiu.

#03 Prokrastynacja vs. Kariera zawodowa 

Prokrastynacja na wiele sposobów może zaszkodzić twojej karierze zawodowej. Dowiadujesz się o wakacie na stanowisko, które pasuje do twojej specjalizacji. Jednak za długo czekasz z wysłaniem swojego CV i firma zatrudnia kogoś innego na to miejsce. W pracy odkładasz wykonanie swoich obowiązków. Zaległości w realizacji zadań rosną,  a wynikające z nich terminy zbierają się i nakładają na siebie. W końcu przestajesz się wyrabiać z pracą, stres rośnie, popełniasz błędy, nie dotrzymujesz terminów. Przez swoje zaniedbanie możesz zapomnieć o awansie, a nawet stracić pracę.

#04 Prokrastynacja vs. Finanse 

Prokrastynacja wpływa na twoje finanse i może pozbawić cię pieniędzy. Spóźniasz się z płaceniem rachunków czy spłatą zadłużenia? W ten sposób narażasz się na dodatkowe koszty, odsetki czy kary umowne. Pojawia się okazja inwestycyjna, ale nie kwapisz się z działaniem i w końcu tracisz możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Zwlekasz z oszczędzaniem i odkładaniem pieniędzy na emeryturę? Może się okazać, że nie będziesz miał dość środków, aby godnie żyć, zwłaszcza gdy już przestaniesz być aktywny zawodowo. 

#05 Prokrastynacja vs. Stracone okazje

Prokrastynacja odbiera wiele życiowych szans. Z powodu skłonności do prokrastynacji codziennie bezpowrotnie tracimy mnóstwo szans. Czasem pojawia się okazja, a na podjęcie decyzji jest ograniczony czas. Jeśli będziesz zbyt długo zwlekać i nie podejmiesz działania okazja przejdzie koło nosa.

Uwagi końcowe

Każda decyzja dotycząca spędzania czasu wiąże się z kosztami. Za każdym razem, gdy wybierasz jedno działanie, rezygnujesz z innego. Cena jaką przyjdzie ci zapłacić za odwlekanie działania i nie robienie tego co trzeba może być wysoka. Dlatego zrób coś dla siebie i nie zwlekaj. Nie mów sobie „jutro” ani „w przyszłym tygodniu”! Zabierz się za co powinieneś zrobić już teraz!

Jak pozbyć się nawyku odkładania na później? Recepta na prokrastynację

Chcesz skończyć z odwlekaniem i wziąć się do dzieła? Istnieje recepta na prokrastynację. Przygotował ją i opisał w swojej książce Damon ZahariadesRecepta na prokrastynację zawiera wszystko czego potrzebujesz, aby pozbyć się złego nawyku odkładania wszystkiego na później. Damon Zahariades opisuje w niej skuteczne i praktyczne metody, które pozwolą ci pokonać prokrastynację. 

Naucz się, jak nie zwlekać z aktywnością, szybko podejmować działanie i robić więcej w krótszym czasie!

Recepta na prokrastynację. 21 sprawdzonych taktyk budowania dobrych nawyków. - Damon Zahariades
Recepta na prokrastynację. 21 sprawdzonych taktyk budowania dobrych nawyków. – Damon Zahariades

Recepta na prokrastynację składa się z trzech części:

  • #01 – Rozwiązanie problemu wymaga zrozumienia dlaczego on się pojawia. Z części pierwszej dowiedz się z czego bierze się prokrastynacja. Poznasz jakie są najczęstsze przyczyny prokrastynacji i dlaczego tak często odkładamy sprawy na później.
  • #02 – Opis strategii i skutecznych metod walki z prokrastynacją. Znajdziesz tu 21 sposobów na poskromienie wewnętrznego hamulcowego – prokrastynacji. Dowiedz się dlaczego te metody działają i jak z nich korzystać na co dzień, aby uniknąć złego nawyku zwlekania.
  • #03 – Czy wiesz, że prokrastynacja nie zawsze jest zła? Okazuje się, że czasami prokrastynacja może być przydatna. Z tej części dowiesz się, kiedy prokrastynacja może pomóc ci w pracy, i w maksymalizacji produktywności.

Oczywiście żadna książka, bez względu na to jak świetnie i kompleksowo napisana, nie spowoduje zmiany w twoim życiu. Tylko podjęcie działania i praktyka doprowadzi do pozytywnej zmiany. Jednak mając w ręku Receptę na prokrastynację, masz też niezbędne narzędzia i wskazówki, aby powstrzymać swojego wewnętrznego prokrastynatora i zabrać się do dzieła.

Na co jeszcze czekasz? Zrób to teraz!

“Odłóż na jutro tylko to, czego nie będziesz żałować w chwili śmierci”. –  Pablo Picasso