Gary Vaynerchuk  w Internecie znany jest pod pseudonimem GaryVee  jest amerykańskim przedsiębiorcą, autorem bestsellerów New York Times, mówcą i osobowością internetową. Najpierw znany jako krytyk wina, który rozkręcił rodzinny biznes handlu winem od 3 mln USD do 60 mln USD, Vaynerchuk jest obecnie znany przede wszystkim jako pionier marketingu cyfrowego i mediów społecznościowych, stojący na czele nowojorskich firm VaynerMedia i VaynerX.

Vaynerchuk inwestuje w innowacje oraz doradza między innymi przedsiębiorstwom takim jak Uber, Birchbox, Snapchat, Facebook, Twitter i Tumblr. Regularnie występuje jako główny mówca na globalnych konferencjach nt. przedsiębiorczości i technologii. Często używa w swoich przemowach wulgaryzmu dla podkreślenia istoty swojego przekazu.

Poznaj 10 reguł sukcesu według Gary Vaynerchuk

 

#1 Stawiaj na swoje mocne strony

“Don’t give a f*** about what you suck at”. – Gary Vaynerchuk

GaryVee radzi, aby określić swoje mocne strony samodzielnie lub po prostu spytać rodzinę i znajomych w czym według nich jesteśmy dobrzy. Kiedy już poznamy w czym jesteśmy dobrzy powinniśmy skupiać się na byciu w tych obszarach jeszcze lepszym. Powinniśmy zapomnieć o tym w czym nie jesteśmy dobrzy i wzmacniać nasze atuty. Samoświadomość jest bardzo ważna. Od czasów starożytnych fraza „poznaj siebie” ma niezwykle ważną rolę w życiu osób, które chcą być lepszą wersją siebie i się doskonalić. Nie można być dobrym we wszystkim w dzisiejszych czas, gdy świat tonie od nadmiaru informacji skupienie się na jednej rzeczy i bycie w niej najlepszym daje ogromne korzyści.

 

#2 Pracuj

Stawiaj się w pozycji do odniesienia sukcesu. Jeśli chcesz odnieść sukces, chcesz mieć pieniądze, masz ochotę kupić ten duży dom i drogi samochód cokolwiek chcesz mieć musisz na to ciężko pracować. Jeśli to co teraz robisz nie daje Ci tego co chcesz mieć zmień zajęcie. Jeśli pracujesz na etacie i boisz się go rzucić, bo musisz płacić bieżące rachunki pracuj po godzinach, buduj swoją markę. Nie oglądaj po pracy „Gry o tron” czy serialu „Zaginieny”, nie graj kręgle z kumplami popijając piwko tylko zasuwaj i pracuj ciężko.

 

#3 Realizuj swoje pomysły

Wiele osób ma pomysł, jednak same pomysły są bezużyteczne jeżeli nie umiesz ich wdrożyć w życie. Każdego dnia pojawia się wiele pomysłów na startupy, „super biznesy”. Dla przykładu, Uber nie był nowym pomysłem. Koncepcja biznesu w stylu Ubera była znana, jednak nikt nie potrafił jej prawidłowo wdrożyć. Nie jest więc problemem mieć pomysł, chodzi o jakość wykonania tego pomysłu i przekształcenia go w coś materialnego. Na końcu liczy się co robisz i jakie masz efekty.

 

#4 Nie pomijaj opowieści

Ludzie kupują emocjami. Opowiadanie historii (storytelling) jest istotnym czynnikiem jaki może mieć wpływ na Twój biznes. Sposób w jaki się komunikujesz i jak opowiadasz historie jest kluczowy. Jeśli kiedykolwiek miałeś okazje obejrzeć jak wygłaszał prezentacje o nowym produkcie nieżyjący już Steve Jobs i w jaki sposób opowiadał historie to masz pojęcie o co chodzi. Staraj się zrozumieć co klient chce osiągnąć i na tej podstawie opowiedz mu historię, której nie zapomni. W ten sposób działa marketing. Tak się sprzedaje.

 

#5 Dbaj o swoich klientów

Według Garego nie ma wystarczająco dużo biznesów, które są prowadzone z „sercem”. Dane i różne techniki są przydatne, jednak w prowadzeniu biznesu istotne jest coś więcej. Interesy robisz z ludźmi, pamiętaj o tym, to nie są roboty, więc powinieneś prowadzić swoją firmę nie tylko kierując się swoim mózgiem, ale również uczuciami – sercem. Jeśli jesteś po prostu miły dla ludzi, długoterminowo osiągniesz większy sukces biznesowy.

 

#6 Trzymaj się swojego DNA

To co działa i jest dobre dla niektórych osób, może nie być najlepsze dla Ciebie. Dobrze jest podziwiać innych ludzi, jednak ważniejsze jest, aby wiedzieć kim się jest i w czym jesteśmy dobrzy. Jeśli obawiasz się, że musisz zrobić coś co jest sprzeczne z Twoją naturą, otocz się ludźmi, którzy są inni niż Ty i każ im to zrobić za Ciebie. Zawsze pamiętaj kim jesteś, jakie wartości Tobą kierują i działaj w zgodzie z nimi.

 

#7 Dziedzictwo jest istotne

Jak zarabiasz swoje pieniądze jest o wiele ważniejsze niż to ile zarabiasz. W Internecie jest pełno „naciągaczy”, którzy zarabiają sporo pieniędzy. Jednak, gdybyś ich spotkał lub ich bliskich i zapytał jak zarabiają pieniądze byliby zawstydzeni, aby Ci powiedzieć. Ponieważ powinni się wstydzić. Jeśli ogólnie dbasz o to co historia powie na temat Twojej osoby będziesz poświęcał więcej uwagi działaniom i decyzjom, które podejmujesz w biznesie i życiu. Kto będzie na twoim pogrzebie? Ile osób przyjdzie i co będą o Tobie mówili? Oby były to dobre słowa. Dbaj o swoja spuściznę.

 

#8 Rób rzeczy, które mają znaczenie

Większość rzeczy nie ma znaczenia. Gary skupia się tylko na tym co ma faktyczne znaczenie. Nie wkładaj dużego wysiłku w sprawy, które nie mają dużego wpływu, jak np. dokładne sprawdzanie interpunkcji w Twoich postach, które publikujesz w sieci. Istotne jest sedno i Twój przekaz. Deleguj innym wszystko co nie jest Twoim zdaniem istotne i skup się tylko na tym co ma znaczenie i jest ważne.

 

#9 Nie usprawiedliwiaj się

Brak optymizmu to jedna z największych przeszkód. To nie brak czasu albo kapitału to wymówki, które są Twoją największą przeszkodą w drodze do sukcesu. Rozpoczynanie biznesu jest trudne. 99% biznesów się nie udaje, bo to jest trudne i wymaga wysiłku. Nie poddawaj się. Jeśli nie masz wystarczająco mocnego żołądka, aby przetrwać tę burzę nie odniesiesz sukcesu. Tak, więc żadnych wymówek moi drodzy.

„Istnieje milion powodów, dla których NIE, ale jest jeden wielki powód dlaczego TAK”. – Gary Vaynerchuk

#10 Nie ma czegoś takiego jak sukces w jedną noc

Szczęście bierze się z ciężkiej pracy. Nie ma czegoś takiego jak sukces z dnia na dzień. Za każdym człowiekiem, który odniósł sukces kryje się historia. Praca, którą wykonywali przez lata, wiele wyrzeczeń, wzlotów i upadków w drodze na szczyt. Przestań szukać drogi na skróty i zacznij wkładać swój wysiłek. Na pewno Ci się wtedy „poszczęści”.

Oto 10 reguł sukcesu według GaryVee. Co o nich myślisz? Która szczególnie do Ciebie przemawia podziel się swoją opinią w komentarzu.