Jako rodowita Chorzowianka nie mogło być inaczej. Jednym z celów jest jak najczęstsze odwiedzanie swojego, rodzinnego miasta. Dopiero jak z niego wyjechałam i zaczęłam czasem wracać, to muszę przyznać, że doceniam coraz więcej jego walorów, dlatego zapraszam do zapoznania się z dzisiejszym artykułem.

100 celów🎯| #Cel 35 Chorzów

Co warto zobaczyć w Chorzowie?

#01 Ulica Wolności

To takie nasze, śląskie Krupówki. Robi na mnie wrażenie do dnia dzisiejszego. Ma prawie 2 km i w zależności od strony, z której na nią wejdziemy to rozpoczyna się rynkiem i kończy wyjściem na historyczną część miasta, lub odwrotnie. Od kiedy pamiętam mieści się tam po każdej stronie wiele butików, sklepów i restauracji. Gdybym miała polecić Wam, gdzie smacznie zjeść i się zatrzymać to wybrałabym Szufladę 15. Dobre jedzenie i drinki, a co najważniejsze to to, że lokal w tym roku obchodzi dwudziestolecie, a to nie jest łatwe do osiągnięcia w czasach kryzysu i inflacji.

#02 Planetarium

Nudziło mnie jak kazali nam chodzić tam na zajęcia w szkole, a teraz doceniam, że posiadamy najlepsze planetarium w Polsce i odbywają się tam bardzo ciekawe pokazy. To magiczne, móc siedzieć w fotelu i oglądać gwiazdy, które są oddalone od nas tak daleko. Jak dla mnie największą ciekawostką jest to, że na samym środku budynku mieści się ogromny projektor, który umożliwia obserwację nieba z dowolnego miejsca na naszej planecie. Polecam choć raz się przejść każdemu, żeby doświadczyć czym jest wszechświat.

Chorzów Planetarium photo: Adrian Tync creativecommons.org
Chorzów Planetarium photo: Adrian Tync creativecommons.org

#03 Kościół świętej Barbary

Nie trzeba być wierzącym, żeby docenić walory tego miejsca. Akurat był to mój kościół parafialny i lubiłam tam chodzić z powodu atmosfery, która tam panowała. Budynek wygląda jak zamek z XIX wieku i w zasadzie wiele się nie mylę, bo powstał w tym wieku i w stylu neogotyckim. Myślę, że ten klimat jest zbudowany przez witraże, które zaprojektował Matejko, w kościele nawet podczas nabożeństw panował półmrok, więc kiedy padało światło, wyglądało to niezwykle.

#04 Skansen

A dokładnie jest to największy w Polsce Park Etnograficzny. Od końca maja do końca września organizowanych jest tam mnóstwo imprez. Ciekawe jest to, że na 22 hektarach udało zgromadzić się bardzo wiele chat z całego Górnego Śląska i okolic oraz Zagłębia. Właściwie większość jest utrzymanych w fantastycznych warunkach, można zobaczyć jak dwieście lat temu żyli ludzie w tych regionach. Ogólnie nie tylko domy stwarzają tam dawną aurę, ale cały ośrodek jest utrzymany jakbyśmy się przenieśli w czasie, jest kilka zwierząt gospodarskich, widać sprzęt rolniczy i raczej przejdziecie łąką niż asfaltową ścieżką.

#05 Elka

I nie jest to dziewczyna. Jest to kultowa na cały region śląski, kolejka linowa, która z przerwami funkcjonuje tam od dziesiątek lat. Warto się wybrać, bo przebiega przez najpiękniejsze zakątki parku śląskiego. Park jest ogromny, nie da się go zwiedzić dokładnie pieszo w jeden dzień, a taka przejażdżka pozwala nacieszyć oko wszystkimi miejscami.

#06 Stadion śląski

Jeden z największych w Polsce. Długo był nieczynny, ale od kilku lat organizowane są tam ogromne koncerty, słynne mecze. Nawet ostatnie Sylwestry z Polsatem goszczą właśnie tam. Na najbardziej popularnych koncertach jak Rolling Stonsów, sprzedano ok 55 tysięcy biletów. Faktycznie choć nie byłam tam na żadnym wydarzeniu, a jedynie zajrzałam z ciekawości to robi wrażenie. Śpiewa o nim nawet Sanah w najnowszej piosence, o najpiękniejszym dniu, teledysk również był tam nagrany.

Stadion Śląski w Chorzowie photo: Koruzie creativecommons.org
Stadion Śląski w Chorzowie photo: Koruzie creativecommons.org

#07 Hala Kapelusz

Jest to już w tym momencie zabytkowa hala wystawowa. Jej nazwa ma ścisły związek z kształtem budowli, która faktycznie przypomina kształtem damski kapelusz. Chyba do najważniejszych imprez tam organizowanych i znanych w całej Polsce to Wiosenna Wystawa Kwiatów i Ogródów, a także Jesienna Wystawa Sztuki Ogrodniczej.

#08 Zoo

A właściwie Śląski Ogród Zoologiczny. Przecudowne miejsce dla miłośników zwierząt. Obecnie znajduje się tam prawie 3000 różnych okazów. Stale jest ulepszany i modernizowany. Kilka miesięcy temu otwarto afrykanarium. Uwielbiam te zoo ze względu na to, że jest ogromne i widać, że zwierzęta mają dla siebie wiele miejsca. Wyróżnia się też tym, że jest sporo klatek z prętami, wydaje się że można dotknąć zwierzę i nie są uwięzione jak za karę. Jest też słynna Dolina Dinozaurów, gdzie znajdziemy ogromne rzeźby różnych dinozaurów. I oczywiście jest też mini zoo.

#09 Park róż

Śpiewał o nim Riedel, jest to cudowne miejsce, na pewno w okresie od maja do września bardzo mocno wonne. To największy tego rodzaju obiekt w Polsce. Wiele alejek, które mieszczą się w Parku Śląskim i jest tam ponad tysiąc krzewów róż, każda inne gatunku. Coś pięknego.

Legandia Śląskie Wesołe MIasteczko, photo Tom a creativecommons.org
Legandia Śląskie Wesołe Miasteczko, photo Tom a creativecommons.org

#10 Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Najstarszy lunapark w Polsce. Kilka lat temu został przejęty przez czeską spółkę, ale dzięki temu bardzo mocno się rozwinął i zapewnia światowej klasy zabawę. Warto wybrać się całą rodziną. Mamy do dyspozycji nowoczesne kolejki górskie, atrakcje ekstremalne, wodne i całe mnóstwo atrakcji rodzinnych.

Wybierzmy się wspólnie, chętnie zostanę waszym przewodnikiem.

Autorka: Karolina Panthera Strzelczyk – jestem dziennikarzem, wydałam trzy tomiki poezji, od lat organizuję imprezę literacką Heraski w Krakowie. Od dziesięciu lat interesuję się w sposób zawodowy szeroko rozumianą psychologią, szczególnie skupiając się na zagadnieniach mowy ciała i relacjach. Jestem freelancerem, któremu wiecznie mało wrażeń, czasem możecie odnaleźć mnie na szklanym ekranie. Kocham życie i chcę swoimi przemyśleniami sprawić, żebyśmy wymieniali się doświadczeniami. Zajrzyj na IG: Mottled

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: 100 celów🎯