Dobrze płatna praca bez studiów – czy to możliwe? Jeszcze do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że jedynie dobre wykształcenie udokumentowane dyplomem zagwarantuje nam dostatnie życie i pozwoli cieszyć się przyjemną i dobrze płatną pracą. Wraz z rozwojem małych firm i technologii coraz większe znaczenie zaczęły mieć przedsiębiorstwa, które wymagają zdecydowanie dużo bardziej doświadczenia, niż formalnego wykształcenia. Wynika to z różnych powodów- do niektórych wystarczy przyuczyć się konkretnego schematu działania, do innych natomiast wystarczą odpowiednie warunki fizyczne. Zobaczmy, jakie są dobrze płatne zawody, które możemy wykonywać, nie martwiąc się o ukończone wyższe studia i dyplom.

“(…) oprócz egzaminu maturalnego z wyróżnieniem nie posiadałem innego formalnego wykształcenia. Byłem samoukiem i nie wstydziłem się wcale braku uniwersyteckich tytułów naukowych, po prostu przeskoczyłem to stadium. Istnieją ludzie, którzy są w stanie nauczyć się więcej od samych siebie niż od innych”. – Jostein Gaarder

7 dobrze płatnych zawodów, do których nie potrzebujesz studiów

#01 Kontroler lotów.

Nie od dziś wiadomo, że praca na stanowisku kontrolera lotów jest jedną z lepiej płatnych funkcji, natomiast warto mieć również na uwadze, dlaczego tak jest. Oprócz tego, że w grę wchodzi naprawdę duże wynagrodzenie oraz to, że nie trzeba do tego zawodu ukończyć żadnych specjalistycznych studiów, praca ta wiąże się również z wieloma wymaganiami. Liczy się tutaj przede wszystkim sprawność i szybkość w podejmowaniu decyzji. Kontroler lotów jest odpowiedzialny za naprawdę ważne i poważne w skutkach zagadnienia, w związku z czym stres, jaki tej pracy towarzyszy również nie należy do najmniejszych. Poza tym kontroler lotów musi charakteryzować się bardzo dobrym stanem zdrowia, który umożliwi mu władanie świetnym refleksem, radzenie sobie w sytuacjach podbramkowych i przejście wielu testów.

#02 Szef kuchni

Bez wyższego wykształcenie można zostać również świetnym szefem kuchni. Branża gastronomiczna charakteryzuje się tym, że do większości stanowisk nie jest potrzebne najlepsze wykształcenie, a talent, umiejętności i chęci do działania. Szef kuchni jest najlepiej opłacalnym w tej dziedzinie stanowiskiem. Musi wykazywać niezwykłą wrażliwość na smak, zapach, formę, mieć talent do łączenia składników i przede wszystkim- zarządzania pracą ludzi. Jego pracownicy to jego wizytówka, także musi cechować się również niezwykłymi umiejętnościami przywódczymi, aby cały zespół funkcjonował bez zarzutów. Tutaj najważniejsze jest doświadczenie i chęć oddania się zawodowi.

#03 Specjalista IT

Branża IT również oferuje szereg kursów, których ukończenie może gwarantować wysokie zarobki i ciekawe funkcje w firmie. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się nawet na zatrudnienie programisty, który nie ukończył studiów, a jest całkowitym samoukiem. Jeśli więc lubimy pracę z komputerem i programowanie, to najważniejsze jest samodoskonalenie się. Pokazując nasze umiejętności, jesteśmy w stanie sprzedać siebie jako pracownika i zasiąść na naprawdę dobrze płatnych stanowiskach. Dziś nawet ukończenie kursów testera oprogramowania może przynieść dobre pieniądze bez względu na ukończone studia.

#04 Stewardesa, steward

Powszechnie znanym zawodem, do którego nie potrzeba studiów jest również zawód stewardessy i stewarda. Do pracy na tym stanowisku wystarczy bowiem wykształcenie średnie, natomiast tak jak w przypadku innych tego typu czynności- wymaga się również szeregu innych umiejętności. Kandydat czy kandydatka na stewardessę musi bardzo dobrze znać przynajmniej język angielski i inny dodatkowy język. Oprócz tego wymagana jest umiejętność pływania, komunikatywność, pasujący do wymagań konkretnej linii lotniczej wygląd oraz odpowiedni stan zdrowia. W niektórych miejscach wymagany jest również odpowiedni wzrost, natomiast żadne z nich nie kładzie wykształcenia wyższego ponad pozostałe wymagania. Jeśli tylko spełniamy powyższe oraz dobrze odnajdujemy się w tej specyficznej przestrzeni, ta praca może być dla nas odpowiednia.

#05 Fryzjer i stylista fryzur.

To kolejny zawód, do którego absolutnie nie potrzeba studiów. Liczy się tutaj jedynie zaangażowanie, pasja, a także ogromnie rozwinięte zdolności manualne i kreatywność. Fryzjer musi doskonale pracować z klientem, wykazywać się umiejętnościami interpersonalnymi oraz wysoką kulturą osobistą. Praca bezpośrednio z klientem wiążę się z różnymi problemami, dlatego musi wykazywać również odporność na stres. Właściciele swoich salonów osiągają naprawdę wysokie przychody, a do tego wystarczy zbudowanie grupy stałych klientów, o którą należy zatroszczyć się na samym początku kariery. Dodatkowe kursy i szkolenia wzmocnią pozycję i wyróżnią spośród konkurencji, przynosząc więcej klientów i większe pieniądze.

#06 Stylista.

Coraz więcej osób korzysta z pomocy stylisty nawet w wyborach dnia codziennego, nie tylko na specjalne okazje. Dostępność osób, które zajmują się pomocą w wyborze odpowiednich ubrań, stała się tak duża, że pozwolić sobie na tę usługę może już praktycznie każdy z nas. Dawniej ten przywilej kojarzył się wyłącznie z gwiazdami i osobami popularnymi. Dobry stylista z przyjemnym gustem i świetnym podejściem do klienta może zarobić naprawdę duże sumy, bo z czasem kwoty za swoje usługi ustala sobie sam. W miarę rozwoju firmy ceny automatycznie stają się wyższe.

#07 Agent nieruchomości.

Chociaż wydawałoby się, że wykształcenie ekonomiczne odgrywałoby tutaj dużą rolę, to nie jest ono tak ważne. Wystarczy przejść odpowiednie kursy, być na bieżąco z sytuacją na rynku oraz wykazywać się nienaganną prezencją, czy świetnym kontaktem z drugim człowiekiem, aby rozpocząć działalność agenta nieruchomości. Oprócz stałej pensji bardzo często otrzymują oni prowizję od sprzedaży, która w przypadku nieruchomości potrafi być zaskakująco duża. Nawet niewielki procent od tak wysokich kwot stwarza naprawdę dużą sumę. Kandydat musi jednak charakteryzować się niezwykłą energią i chęcią do działania, bowiem nierzadko trzeba o klienta naprawdę mocno powalczyć.

Uwagi końcowe

Przekonanie, że dobrze zarabiać można jedynie po studiach, zdaje się już odchodzić w zapomnienie. W dobie rozwijających się korporacji i wzmożonej pracy przy komputerze, na piedestale stawia się teraz zawody, w których liczą się umiejętności manualne, kreatywność oraz konkretne cechy charakteru. Jeśli nie czujemy, że studia to nasza droga, na pewno znajdziemy możliwość rozwoju w kierunku, który może przynieść nam naprawdę dobre pieniądze. Zawsze też możemy wybrać drogę przedsiębiorcy i rozkręcić własny biznes.

“Człowiek winien studiować tylko to, do czego pcha go jego wewnętrzne pragnienie”. – Johann Peter Eckermann

Sprawdź też: Jak awansować w pracy? 5 umiejętności, które gwarantują awans zawodowy

A Ty wybierasz się na studia?