Marzysz o awansie? Chcesz rozwinąć swoją karierę zawodową? Dowiedź się jak awansować w pracy! Wiele organizacji – w tym prawdo­podobnie również twoja – docenia i awansuje pracowników o dużym potencjale. Zanim szef da ci awans, poszuka odpowiedzi na następujące pytanie: „Czy masz wszystko, czego trzeba, aby w krótkim czasie opanować nowe obowiązki i zostać liderem na nowym stanowisku, znacznie bardziej skomplikowanym i wymagającym niż to, które zajmujesz obecnie?”.

Aby znaleźć się na liście osób do awansu potrzebujesz rozwinąć swój potencjał przywódczy i wykazać się nieprzeciętnymi wynikami. Jak zostać pracownikiem o dużym potencjale i pozostać nim przez całą karierę? Jay Conger i Allan Church to eksperci w dziedzinie rozwoju kompetencji przywódczych oraz autorzy książki Awans gwarantowany. Na podstawie wnikliwych badań, które przeprowadzili wyznaczali pięć kluczowych umiejętności, które odróżniają ludzi o dużym potencjale od wszystkich innych. Określili je jako tzw. czynniki X dużego potencjału. Mogą one znacząco przyspieszyć twoją karierę i zagwarantować, że podczas dyskusji o rozwoju talentów i awansie twoje nazwisko nie zostanie pominięte.

Oto 5 kluczowych kompetencji, jakie musi posiąść każdy kto chce awansować i wspiąć się na szczyt organizacyjnej drabiny. Zaczynamy!

„Wykaż się mistrzowskim opanowaniem wszystkich czynników X, ponieważ stanowią one główne wyznaczniki potencjału”. – Jay Conger i Allan Church

Jak awansować w pracy? 5 umiejętności, które gwarantują awans

Posiadanie pięciu poniższych cech umożliwi ci nabycie statusu pracownika o dużym potencjale i skuteczną walkę o niego w najróżniejszych warunkach organizacyjnych.

#01 Wyczucie sytuacji

Pierwszy czynnik dotyczy umiejętności wyczuwania oczekiwań i priorytetów przełożonego oraz jego charakterystycznego stylu pracy. Dzięki tej kompetencji będziesz mógł świadomie dostosować się do tego, co dla twoich szefów jest najważniejsze. Oceną twojego potencjału najprawdopodobniej zajmie się właśnie twój przełożony. Dlatego też,  jeśli tej relacji nie uda ci się poprawnie ukształtować, to w zasadzie pozbawisz się szans na zdobycie statusu pracownika o dużym potencjale.

„Naucz się rozgryzać szefa i dostosować się do niego”. – Jay Conger i Allan Church

#02 Uskrzydlanie ludzi

Chodzi tu o zbiór umiejętności związanych z oceną, motywowaniem i kierowaniem licznymi zespołami, którym będziesz przewodził w trakcie kariery zawodowej. Najpierw będziesz zajmował indywidualne stanowiska, ale z czasem awansując staniesz się liderem zespołów, a potem liderem zespołów kierujących innymi zespołami. Dlatego musisz się nauczyć szybko rozeznawać w ludziach i wspierać rozwój ich kompetencji. Twoje kompetencje opierają się na kompetencjach twojego zespołu. Ludzie o dużym potencjale odnoszą sukcesy, dlatego że potrafią czerpać z atutów osób, którym przewodzą.

„Traktuj swój zespół jako ważne uzupełnienie twoich własnych braków”. – Jay Conger i Allan Church

#03 Pilotowanie kariery

Awansując w strukturze organizacji i przemieszczając się w niej w poziomie, będziesz dostawał coraz trudniejsze zadania. Dzięki nim będziesz mógł rozwijać i sprawdzać swój potencjał. Każde z tych zadań będzie wymagać elastyczności. Chodzi o umiejętność dostosowania zachowania oraz nastawienia. Będziesz musiał przyswoić wiedzę z nowych, często skomplikowanych dziedzin. Równocześnie testowane będą i wzmacniane twoje kompetencje przywódcze. Przekonasz się, że musisz się wykazywać dużą spostrzegawczością, a jednocześnie skutecznie sobie radzić z niejasnoś­cią. Będziesz musiał też umieć zachować spokój, zwracać uwagę na szczegóły i budować relacje.

„Naucz się działać w warunkach niejasności. Nie powinieneś odczuwać dyskomfortu związanego z szansami i okazjami, nad którymi nie masz kontroli i które nierzadko wykraczają dalece poza twoje doświadczenie i wiedzę”. – Jay Conger i Allan Church

#04 Porządkowanie złożoności

Na początku kariery zawodowej będziesz nagradzany za umiejętność zbierania dużych ilości danych i dogłębnego rozumienia problemu. Im wyżej będziesz awansował, tym większego znaczenia będzie nabierać umiejętność integrowania i upraszczania tych samych, rozbieżnych źródeł informacji. Kolejnym  wyzwaniem będzie budowanie atrakcyjnej i przekonującej narracji. Chodzi o upraszczanie wszystkiego tego, co skomplikowane, biorąc pod uwagę różne grupy odbiorców. To kompetencja, którą powinieneś koniecznie opanować.

„Musisz zostać mistrzem porządkowania złożonego świata i ukazywania go interesariuszom w prostszej postaci”. – Jay Conger i Allan Church

#05 Katalityczne uczenie się

Katalityczne uczenie się to nic innego jak uczenie się w okreś­lonym celu. Chodzi o to, co robisz z nabywaną wiedzą i umiejętnościami, w jaki sposób przekuwasz wnioski i przemyślenia w konkretne działania i wyniki. To czynnik o kluczowym znaczeniu, bo stanowi wyznacznik wszystkich pozostałych. Chcesz nie tylko zdobyć status lidera o dużym potencjale, ale także go utrzymać. Status lidera o dużym potencjale stracisz, gdy tylko przestaniesz się uczyć.

Ludzie o dużym potencjale, utrzymujący ten status w długim okresie. potrafią się uczyć nowych rzeczy nawet pomimo znakomitych dokonań na koncie. Są po prostu ciekawi świata i chcą się wciąż rozwijać. Ta cecha powoduje, że są mistrzami orientowania się w sytuacji, napędzania ludzi, pilotowania kariery oraz porządkowania złożoności. Co najważniejsze, nigdy nie są bierni. Zdobywaną wiedzę zawsze przekuwają we wnioski, inicjatywy i działania, zawsze z myślą o zmianie status quo na lepsze.

„Liderzy o dużym potencjale poszerzają wiedzę na podstawie najróżniejszych zdarzeń i doświadczeń, a potem wykorzystują w praktyce sformułowane na tej podstawie wnioski”. – Jay Conger i Allan Church

Uwagi końcowe

Oto poznałeś 5 umiejętności, które praktycznie gwarantują awans. Z  badań Jay Conger i Allan Church wynika, że aby trafić na firmową listę ludzi o dużym potencjale, trzeba znakomicie radzić sobie ze wszystkimi pięcioma umiejętnościami. Należy je również nieustannie wzmacniać, bo tylko to gwarantuje, że na tej liście się pozostanie. Dobra wiadomość jest taka, że możesz tych umiejętności się nauczyć i je w pełni opanować. Czynniki X można świadomymi działaniami kształtować i doskonalić.

W książce Awans gwarantowany znajdziesz szczegółową analizę każdego z pięciu czynników X. Dowiesz się, na czym każdy z nich polega, jak działa i jak możesz tę konkretną umiejętność nabyć i rozwijać.  Zobaczysz też, w jaki sposób szefowie i całe organizacje stwierdzają, czy zasługujesz na status pracownika o dużym potencjale. Odkryjesz jak ten proces przebiega „za kulisami” i co jest brane pod uwagę przy awansie. Dzięki wydawnictwu MT Biznes i tłumaczeniu Magdy Witkowskiej ten przewodnik po rozwoju kariery dostępny jest po polsku.

Daj się zauważyć i rozwijaj swoją karierę!

Awans Gwarantowany - Jay Conger i Allan Church
Awans Gwarantowany – Jay Conger i Allan Church

Awans gwarantowany pomoże ci zyskać silną pozycję w organizacji oraz zapewnić świetną karierę. To  poparta faktami naukowymi książka o tym, w jaki sposób możesz przejąć kontrolę nad rozwojem swojej kariery zawodowej. Podpowie ci co robić, aby jak najlepiej wykorzystać swój potencjał i utrzymać się na szczycie. Cenne rady w niej zawarte przydadzą ci się bez względu na to, czym się zajmujesz i w jakiej działasz branży.

Nieważne, czy dopiero wchodzisz na rynek pracy, zostałeś świeżo upieczonym członkiem swojej organizacji, jesteś już na kolejnym etapie kariery zawodowej, czy wszedłeś na pierwsze szczeble kierownicze i zastanawiasz się, jak osiągnąć cel ostateczny, czyli stanowisko prezesa firmy, w książce Awans gwarantowany, znajdziesz wskazówki i rozwiązania, które przyspieszą tempo twojej kariery. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zostać liderem o dużym potencjale.

„Praca wypełni ci dużą część życia. Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich dla ciebie jest miłość do tego, co się robi.” – Steve Jobs

Sprawdź: Jak znaleźć wymarzoną pracę? 5 ważnych kroków do rozwoju kariery

Przejmij kontrolę nad rozwojem swojej kariery zawodowej. Drzemie w tobie olbrzymi potencjał – wykorzystaj go!