Praca w przedszkolu może się wydawać zajęciem łatwym, które każdy może wykonywać. W rzeczywistości jednak opieka nad kilkunastoma małymi dziećmi potrafi wycisnąć siódme poty i wcale nie siły fizyczne okazują się najważniejsze. Jak przygotować się do pracy w przedszkolu i kto może ją wykonywać? Sprawdziliśmy.

Kto może pracować w przedszkolu?

Pracownicy przedszkola pełnią bardzo różne funkcje, począwszy od nauczycieli, skończywszy na kucharkach. Zwykle w takim miejscu są też konserwatorzy, pomocnicy kuchenni i pomocnicy nauczycieli. Na pewno będzie potrzebna osoba do obsługi księgowości. Niektóre przedszkola zatrudniają logopedów i reedukatorów.

Zwykle jednak gdy mówi się pracy w przedszkolu, rozmówcy mają na myśli pracę z dziećmi.

Tu sprawa nie jest już taka prosta. Nie każdy bowiem może być nauczycielem w przedszkolu. Aby móc wykonywać ten zawód, trzeba skończyć wyższe studia kierunkowe i mieć odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.

W internecie jest dużo informacji na temat pracy w przedszkolu i innych zagadnień związanych z zarządzeniem czasem pracy. Można je znaleźć np. tutaj: https://www.gowork.pl/poradnik/.

Czy można pracować w przedszkolu, nie mając wyższego wykształcenia?

Można i to nawet z dziećmi. Wystarczy się zatrudnić jako pomoc nauczyciela przedszkolnego. Taka osoba nie pełni samodzielnej opieki nad dziećmi, nie uczy ich, ale pomaga nauczycielowi w wykonywaniu obowiązków. Może być np. pomocna przy karmieniu, szczególnie w najmłodszych grupach, w przygotowaniu rekwizytów niezbędnych do zajęć, w wykonywaniu czynności opiekuńczych przy dzieciach. Zwykle pomoc nauczyciela bierze też udział w spacerach jako drugi opiekun grupy.

Czy w przedszkolu mogą pracować mężczyźni?

Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, jednak w praktyce to kobiety częściej podejmują się tego zadania. Jeśli chodzi o zawód przedszkolanki (lub w tym wypadku przedszkolanka) to panowie są w nim widywani niezwykle rzadko. Jest to jednak raczej kwestia wyboru i chęci niż obowiązujących przepisów. Te nie wskazują na oczekiwaną płeć nauczyciela przedszkolnego.

Jakie cechy trzeba mieć, żeby pracować w przedszkolu?

Przygotowanie pedagogiczne i odpowiednie wykształcenie to nie wszystko. W pracy z dziećmi najbardziej liczą się kompetencje miękkie, a więc empatia, cierpliwość, wyrozumiałość, umiejętność nawiązania relacji z kilkulatkiem. Przyda się też dobra pamięć, bo zapamiętać dane wszystkich dzieci i ich szczegółowe potrzeby wcale nie jest łatwo.

Ponadto nauczyciel musi umieć rozwiązywać konflikty, które między dziećmi zdarzają się praktycznie codziennie, musi radzić sobie ze stresem, być osobą odpowiedzialną i życzliwą.

Pracodawcy cenią nauczycieli, którzy mają dodatkowe umiejętności, np. znają język obcy, potrafią grać na instrumencie itp.

Ile zarabia nauczyciel w przedszkolu?

Wiemy już, że praca w przedszkolu jest dość wymagająca zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. A jak jest opłacana?

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla kandydatów na przedszkolanki lub przedszkolanków. W tym zawodzie trudno o błyskotliwą i dobrze opłacaną karierę. Raczej trzeba liczyć się z wypłatą sporo niższą od średniej krajowej. Nie da się ukryć, że praca w przedszkolu to wybór dla pasjonatów, swego rodzaju misja, na której nie da się zarobić kokosów. W prywatnych placówkach można liczyć na wynagrodzenie nieco wyższe od oferowanego przez państwowe przedszkola, ale różnica nie jest bardzo duża.