Lepiej zapobiegać niż leczyć, powie ci każdy lekarz. To, dlatego dostajesz skierowanie na badania, jeździsz do dentysty, czy choćby korzystasz z przeglądu auta. Tylko w stwierdzeniu, jaki jest stan twojego zdrowia, pomaga ci lekarz, przegląd zębów zrobi stomatolog, a samochód obejrzy mechanik. Za to nie ma lepszego fachowca niż ty sam, który zrobi za ciebie przegląd twoich finansów, a to nie mniej istotne niż inne oględziny. Końcówka roku to dobry czas na podsumowanie i przegląd finansowy. Oto 10 pytań, które lepiej zadaj sobie na koniec roku jeśli chcesz mieć finanse pod kontrolą w nadchodzącym roku. Zaczynamy!

“Nawyk zarządzania pieniędzmi jest ważniejszy niż ilość posiadanych pieniędzy”. – T. Harv Eker

Przegląd finansowy. 10 pytań, które zadaj sobie na koniec roku aby mieć pieniądze i finanse pod kontrolą w nadchodzącym roku

#01 Twoja wartość

To nieco brzydko brzmi, ale chodzi o wartość tego, czego się dorobiłeś. Warto policzyć, ile warte są twoje nieruchomości i pozostałe składowe majątku, przy czym najważniejsze jest nie to, ile za nie zapłaciłeś, ale ile są warte na dzień dzisiejszy.

#02 Poduszka bezpieczeństwa

Obowiązkowy cel finansowy i kwota niezbędnych oszczędności, czyli przynajmniej tyle, ile potrzebujesz na to, aby spokojnie przeżyć sześć miesięcy. Tylko nie jest to kwota stała, bo koszty życia są zmienne w czasie, szczególnie teraz, gdy inflacja pędzi jak pociąg. Może trzeba uzupełnić poduszkę?

#03 Koszty stałe

Przynajmniej raz w roku trzeba przejrzeć wszystkie umowy. Na szczególną czujność zasługują te, które wiążą się z dostawami mediów i subskrypcjami. Zacznijmy od ustalenia, z których usług faktycznie korzystamy, a w następnej kolejności sprawdzajmy, czy możemy zmienić taryfy na bardziej korzystne. Pamiętaj, że dla dostawcy nie ma nic lepszego niż nieco opieszały klient, a z drugiej strony najbardziej walczą oni o tych nowych. Czasem opłaca się zrezygnować z jakiejś usługi i od nowa negocjować warunki.

#04 Planowane wydatki

Trzeba dobrze zaplanować rok, także od strony finansowej, a więc przede wszystkim przewidzieć wydatki. Tylko w ten sposób, będziemy wiedzieć, ile potrzebujemy odłożyć na koncie wydatków nieregularnych.

#05 Długi i zobowiązania

Nie ma nic gorszego niż długi konsumpcyjne, bo to pieniądze, które po prostu wyrzucamy za okno, kompletnie bez żadnej refleksji. Jedyny tolerowany dług to kredyt hipoteczny i taki, który został zaciągnięty na rozwój firmy. Cała reszta, to zadłużenie, którego jak najszybciej musimy się pozbyć.

#06 Bank

Jedno, co jest pewne to to, że lojalność wobec banków nie popłaca. Tymczasem, to przecież banki powinny płacić nam, a nie my im. To, dlatego przeglądajmy co jakiś czas nasze rachunki, lokaty czy umowy kart płatniczych. Systematycznie pozbywajmy się tych niepotrzebnych i szukajmy ofert, które są atrakcyjne.

#07 Inwestycje i oszczędności

Nasze pieniądze powinny przynosić jak najwyższe zyski, a to wymaga stałych poszukiwań trafionych i tych mniej trafionych lokat. Musimy wiedzieć, które nasze inwestycje przynoszą zyski, a z których pora się wycofać. Pieniądze mają zarabiać, a nie leżeć bezczynnie na koncie.

#08 Podatki

Nie da się uniknąć śmierci i podatków, to wielka prawda. Ale istnieją metody, aby je zoptymalizować i płacić, chociaż nieco mniej. Zanim skończy się rok, pora rozpoznać wszelkie możliwości.

#09 Emerytura

Mija kolejny rok, jesteśmy coraz starsi i coraz bliżej do emerytury. Jest sprawą oczywistą, że w tej kwestii musimy liczyć głównie na siebie. Warto przejrzeć, jakie są nasze oszczędność emerytalne i czy dobrze je ulokowaliśmy.

#10 Dochody

Na koniec, poświęć chwilę na dłuższą refleksje. Zarabiasz wystarczająco? Satysfakcjonują cię twoje dochody, czy możesz zarabiać więcej? Nie zapominaj, że pracujemy po to, aby osiągać, jak najwyższe dochody i stale powinniśmy monitorować rynek pracy i szukać atrakcyjnych ofert.

“To tylko od Ciebie zależy czy Nowy Rok będzie lepszy, również finansowo!”

Sprawdź: Jak myśleć lepiej o pieniądzach? Psychologia pieniędzy ponadczasowe lekcje o bogactwie