Dlaczego niektórzy brylują w towarzystwie, pną się po drabinie sukcesu, doskonale dogadują się z innymi, a ty wchodzisz do pokoju pełnego ludzi i nagle wszyscy milkną? To zasługa NUNCHI! Czym jest Nunchi ?

Nunchi to koreańska supermoc. Niektórzy nazywają ją wręcz sztuką odczytywania myśli – choć nie ma w niej nic nadprzyrodzonego. Nunchi –  „miara oka” – to subtelna sztuka oceny myśli i uczuć innych ludzi mająca na celu zbudowanie harmonii, zaufania i więzi. To zdolność błyskawicznego orientowania się w myślach i uczuciach innych, po to by poprawić relacje z otoczeniem.

Euny Hong jest koreańsko-amerykańską dziennikarką i autorką mieszkającą we Francji. W swojej książce Nunchi odkrywa przed nami koreański działający od tysięcy lat sekret dobrych relacji z ludźmi. Nunchi od ponad pięciu tysięcy lat pomaga Koreańczykom unikać błędów i ciosów losu oraz odnosić zwycięstwa.

Nunchi może zapewnić  ci sukces, szczęśliwe życie i dobry kontakt z otoczeniem. Jeśli masz jak mówią Koreańczycy “bystre nunchi”, potrafisz stworzyć atmosferę harmonii zachęcającą innych do przebywania w twoim towarzystwie. Nunchi pozwala też skutecznie wpływać na ludzi. Jak rozwinąć i mieć bystre nunci? Euny Hong  wskazuje nam 8 zasad bystrego nunci, o których powinniśmy pamiętać i je stosować w kontaktach z innymi.

“Koreańczycy nazywają nunchi „atutem słabych”. To twoja tajna broń, nawet kiedy nie możesz liczyć na nic więcej”. –  Euny Hong

NUNCHI. Koreańska supermoc i sekret dobrych relacji z ludźmi. 8 zasad bystrego nunci

#01 Po pierwsze, opróżnij umysł.

Po pierwsze, opróżnij umysł. Wyzbądź się uprzedzeń, by spojrzeć wnikliwie. Pamiętaj maksymę Bruce’a Lee: „Opróżnij swoją czarkę, by mogła zostać napełniona”. Zrób krok wstecz, weź oddech i przypomnij sobie, że uprzedzenia nie pozwalają poznać innych.

#02 Bądź świadom efektu obserwatora.

Bądź świadom efektu obserwatora. Kiedy wchodzisz do pomieszczenia, wprowadzasz zmianę. Zrozum, jaki wpływ wywierasz. Twoja obecność oddziałuje na otoczenie, zanim wypowiesz choć słowo. Nie potrzebujesz efektownego wejścia.

#03 Jeśli właśnie wszedłeś do pokoju, pamiętaj, że wszyscy inni przebywają w nim dłużej od ciebie. Obserwuj ich, by zdobyć informacje

Jeśli właśnie wszedłeś do pokoju, pamiętaj, że wszyscy inni przebywają w nim dłużej od ciebie. Obserwuj ich, by zdobyć informacje. Jeśli wyglądają na zasmuconych, nie próbuj ich rozweselić, póki nie zdobędziesz więcej danych. Jeśli wszyscy siedzą w kręgu na podłodze zajęci jakąś aktywnością, nie przerywaj im, póki nie zyskasz pewności, że przyzywają szatana.

#04 Nigdy nie przepuszczaj okazji, żeby zamknąć usta.

Nigdy nie przepuszczaj okazji, żeby zamknąć usta. Jeśli zaczekasz dostatecznie długo, usłyszysz odpowiedź na większość swoich pytań, nie wypowiadając ani słowa. Ta rada przyda ci się podczas negocjacji, kiedy chcesz uzyskać jak najwięcej informacji, nie odkrywając własnych kart.

#05 Maniery wymyślono nie bez powodu.

Maniery wymyślono nie bez powodu. Nie lekceważ ich jako nieistotnych, dzięki nim ludzie czują się swobodnie.

#06 Czytaj między wierszami.

Czytaj między wierszami. Ludzie nie zawsze mówią to, co myślą – i to ich święte prawo. Jeśli ktoś krępuje się mówić wprost, nie naciskaj; zwróć uwagę na kontekst i na to, czego nie powiedział.

#07 Czasem skrzywdzenie kogoś przypadkiem jest gorsze, niż gdybyś zrobił to celowo.

Czasem skrzywdzenie kogoś przypadkiem jest gorsze, niż gdybyś zrobił to celowo. Jak głosi przysłowie, dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane. Intencje opierają się jedynie na tym, co masz w głowie; aby inni czuli się z tobą swobodnie, musisz wyjść poza własne przekonania. Staraj się tworzyć krągłość, a nie ostre krawędzie.

#08 Bądź zwinny, bądź szybki

Bądź zwinny, bądź szybki. Szybko zbieraj informacje, przetwarzaj je szybko i szybko się adaptuj. Pokój, do którego wszedłeś przed dziesięcioma minutami, nie jest tym samym, w którym znajdujesz się teraz. Wszystko płynie. Pamiętaj: przetrwanie najlepiej przystosowanych nie oznacza przetrwania najsilniejszych. Oznacza przetrwanie tych, którzy najlepiej potrafią się przystosować

Potrzebujesz nunchi, aby odnieść sukces i osiągnąć szczęście! 

Może myślisz: „Nie planuję wyjazdu do Korei, po co mi nunchi?”. Skąd pewność, że pomysły inspirowane nunchi nie przydają się na Zachodzie?

Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi. - Hong Euny
Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi. – Hong Euny

Bystre nunchi pozwoli ci rozważnie przejść przez życie. Nunchi jest najważniejsze dla sukcesu i szczęścia. Sprawi, że staniesz się lepszym rodzicem, partnerem, dzieckiem, kolegą, szefem i przyjacielem. Wyćwiczenie bystrego nunchi pomoże ci zdobyć pracę. Zyskać więcej przyjaciół. Doskonałe nunchi usunie przeszkody na twojej drodze do sukcesu.

Nunchi to jedna z postaci inteligencji emocjonalnej. Choć obecnie uznaje się ogromną rolę EQ w każdej dziedzinie, od wychowania dzieci po zarządzanie wielką korporacją, w praktyce wielu ludzi nadal ukradkiem ją lekceważy.

Naukę, jak rozwijać nunchi, możesz zacząć natychmiast, w punkcie, w jakim się właśnie znajdujesz, bez względu na twoje wykształcenie, zawód i na to, jak oceniasz swoje perspektywy. By zostać mistrzem nunchi, nie musisz kupować wymyślnego sprzętu ani zapisywać się na treningi. Wystarczą twoje oczy i uszy – oraz garść wskazówek, jakie znajdziesz w książce Euny Hong Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi. Z jej pomocą zobaczysz, że nunchi to nie jakiś cudaczny koreański obyczaj w rodzaju zostawiania butów na progu domu.

Nunchi to waluta życia. Nunchi to zapewne najważniejsza umiejętność, możesz opanować w życiu – umiejętność leżąca u źródeł bycia człowiekiem.

“Traktuj nunchi jak potężną wewnętrzną siłę, która w sytuacjach kryzysowych jeszcze się wzmaga. Potencjał nunchi masz już w genach; przetrwało i ewoluowało miliony lat dla twojego dobra. Szczęście i sukces drzemią w tobie… i wokół ciebie. Pierwszy krok w ich kierunku to zainteresowanie się otaczającym światem. A to przecież masz”. –  Euny Hong

Źródło: Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi. – Hong Euny, Wydawnictwo Literackie 2020, tłumaczenie Hanna Pasierska 

Sprawdź też: Na czym opierają się silne relacje? 5A fundament silnych relacji