Wszyscy mamy nasze nawyki. Pozytywne i negatywne. Nawyki mogą być naszym najlepszym przyjacielem lub naszym najgorszym wrogiem. Jak więc stworzyć pozytywne, dobre nawyki? Jak sprawić, by faktycznie się utrzymały i weszły nam w krew? Poznaj najskuteczniejszy sposób tworzenia i utrzymania nowych nawyków. Zmień swoje życie na lepsze budując pozytywne nawyki.

Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem. – Arystoteles

W jaki sposób tworzone są nawyki?

Jeśli masz wystarczająco dużo dobrych nawyków, nie będziesz miał czasu na złe nawyki. Złe nawyki wchodzą Ci w drogę, kradną Twój czas i utrudniają osiąganie Twoich celów. Wszystkie nawyki, dobre i złe, są tworzone w ten sam sposób. Zaczynają się od małych rzeczy i zachowań. Wiesz, że tak się dzieje ze złymi nawykami: alkoholik zaczął od jednego drinka, palacz zaczął od jednego papierosa, hazardzista zaczął od jednej gry przy ruletce. Możesz się z tego nauczyć i używać tej techniki do tworzenia pozytywnych nawyków. Jeden mały krok na raz może pozwolić Ci stworzyć dobry nawyk. Jednak jak to właściwie zrobić?

Jak tworzyć nowe nawyki?

W dużym skrócie, zacznij od małych zmian, rób małe postępy i nie przestawaj. Spraw, aby było to tak łatwe, że nie będziesz mógł odmówić. Właśnie taki powinien być nowy nawyk. Chcesz zacząć ćwiczyć? Zacznij od biegania lub chodzenia jedną minutę każdego dnia. Chcesz co dzień czytać książkę z zakresu rozwoju osobistego? Zacznij od przeczytania jednej strony dziennie. Zajmuje to minutę, ale budujesz w ten sposób nawyk. Chcesz się zdrowo odżywiać? Zacznij od jednego zdrowego posiłku w tygodniu. Zidentyfikuj się z tym nowym przyzwyczajeniem. Stajesz się “kimś, kto ćwiczy”, “kimś, kto czyta codziennie”, “kimś kto się zdrowo odżywia”. Musisz uwierzyć, że tak właśnie jest. Udowodnij to sobie. Niektórzy nazywają to nawykami opartymi na tożsamości. Kluczem jest, aby powtarzać swój nawyk, nawet jeśli możesz zrobić tylko jego część.

Codzinnie rób małe postępy. Dodaj minutę do biegu. Dodaj stronę do swojego czytania. Zrezygnuj z jednej łyżeczki cukru w swojej kawie itp.

Jeśli staje się to trudne tzn. że prawdopodobnie starasz się zrobić postęp zbyt szybko. Zwolnij trochę tempo, celem jest utrzymanie, aby było to dla Ciebie łatwe.

Ustalanie konkretnych działań, których możesz się trzymać i wprowadzanie ich w życie codzienne nie spowoduje żadnych nagłych lub drastycznych zmian w Twoim życiu. Z pewnością jednak przyniesie korzyści w miarę upływu czasu.

Podsumowując, oto jak stworzyć nowy nawyk w 5 krokach:

  1. Zacznij od małego kroku
  2. Zwiększaj postęp każdego dnia
  3. Zwiększaj postęp małymi odcinkami
  4. Kontynuuj budowanie swojego nawyku i rozwijaj go aż będziesz zadowolony
  5. Powtórz proces z innym nowym nawykiem

To prawie wydaje się zbyt łatwe, aby było skuteczne. Jednak jest to naprawdę, aż tak proste i działa. Przekonaj się sam. Pamiętaj jednak, że chociaż jest to łatwe do zrobienia, równie łatwo jest tego nie robić.

Jak pozostać na dobrej drodze ze swoimi nawykami?

Dodawaj stopniowo nowe nawyki. Jeden na raz. Jeśli masz kilka nawyków, które chcesz w sobie wyrobić, dodaj jeden nowy nawyk każdego tygodnia. Jest to powolny, ale skuteczny sposób na zbudowanie dyscypliny.

Aby łatwiej wyrabiać w sobie nawyki, możesz stosować też podejście “Jeśli-To”. Polega ono na tym, że wykonanie swojego nawyku wiążesz z inną czynnością, którą regularnie wykonujesz. Na przykład, zamiast ogólnego stwierdzenia:”utrzymam dom w czystości”, mógłbyś dążyć do tego: “Kiedy wracam do domu, zmieniam ubranie, a potem sprzątam pokój / biuro / kuchnię itp.”. Wiele badań potwierdza, że jest to udana metoda polegania na wskazaniach kontekstowych w stosunku do naszej siły woli.

Pamiętaj: jeśli się potkniesz w tworzeniu swojego dobrego nawyku, zacznij od miejsca, w którym skończyłeś, ale kontynuuj.

Co się stanie, jeśli przegapisz jeden dzień lub tydzień? Zaczynasz raz jeszcze i idziesz dalej.

Nie ponosisz porażki, jeśli raz zawiodłeś. Klęskę możesz ogłosić tylko wtedy, gdy zdecydujesz się całkowicie zrezygnować.

Jednym z mitów na temat nawyków jest przekonanie, że nawyk tworzy się po 21 dniach. Badania na ten temat pokazują, że to popularne przekonanie po prostu nie jest prawdą: jak “długo” zajmuje kształtowanie nawyku, zależy od danej osoby, rodzaju nawyku, czynników środowiskowych itp. Tak więc jeśli w Twoim przypadku wyrobienie w sobie dobrego nawyku zajmuje dłużej nie poddawaj się i każdego dnia pracuj nad swoim nowym dobrym nawykiem.

“Twój los zależy od twoich nawyków” – Brian Tracy

Co ważniejsze cele czy nawyki?

Czy masz jakieś cele? Prawdziwe cele, określone, spisane, możliwe do zrealizowania cele? Większość ludzi nie ma. Jednak Ty pewnie masz ponieważ chcesz jak najlepiej wykorzystać swoje życie. Każda książka na temat rozwoju i samodoskonalenia podkreśla wagę wyznaczania celów. A co jeśli przyjąć założenie, że w gruncie rzeczy cele nie są tak istotne, że podstawą prawdziwego sukcesu są właśnie nawyki.

Cele i nawyki faktycznie działają razem, jednak cele są niczym bez wykształcenia w sobie dobrych nawyków.

Cele

Wszyscy słyszeliśmy, że potrzebujemy określać cele. Jeśli chcemy osiągnąć coś w życiu, potrzebujemy celów. Słynny Zig Ziglar mówił: “jeśli celujesz w nic, trafisz za każdym razem”. Używał on tego zdania, by wyjaśnić, dlaczego musisz wyznaczyć cele.

Praktycznie każdy znany autor, który pisze o produktywności i rozwoju osobistym mówi o celach. Większość z nich mówi o celach SMART. Cel powinien być „S” specyficzny (dobrze opisany, co chcesz konkretnie osiągnąć), „M” mierzalny (skąd będę wiedział, że go osiągnąłem, jak to zmierzę), „A” ambitny (powinien mieć jakąś wartość i nie być zbyt prosty do uzyskania), „R” realny (nie porywamy się z przysłowiową „motyką na Słońce”, cel powinien być w zasięgu naszych możliwości), „T” określony w czasie (do kiedy, w jakim terminie ten cel będzie osiągnięty).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak osiągać swoje cele przeczytaj Jak zamienić określanie celów na osiąganie celów?

Cele są ważne, ale nie są najważniejsze. Cele są niczym bez nawyków, a nawyki są o wiele ważniejsze niż cele.

Nawyki

Cele są potrzebne po to, aby pomóc w kształtowaniu nawyków. Nawyki są tym, co doprowadza Cię do celu. Nawyki są działaniem. Inaczej mówiąc, ważne jest posiadanie celów i nawyków, ale jeśli musiałbyś wybrać jedną z tych rzeczy, to nawyki byłby najlepszym wyborem. Czemu? Bo nawet możliwe do zrealizowania cele nie zachęcają bezpośrednio do robienia czegokolwiek. Oczywiście, są dobrym punktem wyjściowym, ale cel sam w sobie nie określa działania, tylko wynik.

Jak to jest z tymi nawykami? Jak działają i jak odnoszą się do celów? Oto proces:

  1. Określ swój cel. Pamiętaj, aby był SMART i zapisz go.
  2. Znajdź swoje działania – nawyki. To co doprowadzi Cię do celu.
  3. Rozbij swój cel na mniejsze kawałki. Dowiedz się, co musisz zrobić każdego dnia, jaki nawyk w sobie wyrobić, aby osiągnąć swój cel.
  4. Zbuduj swój nawyk, czy też nawyki niezbędne do osiągnięcia celu. Podejmij małe kroki w kierunku celu i regularnie zwiększaj liczbę tych kroków.

Cele nie są konieczne,
jeśli Masz dobre nawyki

Nie możesz po prostu ustawić celu i nic więcej z nim nie zrobić. Za celem muszą iść nawyki – działania, których należy przestrzegać. W rzeczywistości w skrajnym przypadku nie potrzebujesz nawet mieć spisanych celów, jeśli trzymasz się swoich nawyków. Jednak część: “jeśli trzymasz się swoich nawyków” jest o wiele łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Dla przykładu nawet jeśli nie spiszemy sobie celu, dotyczącego np. zmniejszenia naszej wagi do jakieś określonej w przyszłości daty, a wyrobimy w sobie nawyk regularnych ćwiczeń i pilnowania liczby spożywanych kalorii w ciągu dnia, to samo wykonywanie tych działań w postaci aktywności fizycznej oraz diety, sprawi że ta waga docelowo spadnie.

Określanie celów jest ważne i każdy powinien to robić, bo cele pokazują dokąd zmierzamy. Jednak wbrew pozorom nie są niezbędne, jeśli mamy określone i wyrobione dobre nawyki.  Podsumowując, cele i nawyki działają najlepiej, gdy są uformowane razem, ale jeśli musiałbyś wybrać jedną z tych rzeczy, wybierz nawyki za każdym razem.

Najpierw tworzymy sami swoje nawyki, potem nawyki tworzą nas. – John Dryden

Wizja, cele i nawyki

Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse na sukces w budowaniu nowych nawyków i poprawie swojego życia, możesz zacząć od określenia wizji. Wizja to ogólne, długofalowe wyobrażenie przyszłego stanu, obraz przyszłości. Wizja jest punktem odniesienia – umożliwia weryfikację zgodności naszych bieżących działań z długofalowymi zamierzeniami i wartościami. Jak połączyć wizję, cele i nawyki? Oto uproszczony przykład:

1. Okreś wizję. “Będę rozwijał się i uczył przez całe moje życie”.
2. Określ cel. “Przeczytam 100 książek o rozwoju do moich 30 urodzin.”
3. Określ nawyki – działania. “Czytanie”
4. Rozbij na mniejsze kroki. “Przeczytam 10 książek rocznie”
5. Zbuduj nawyk. “Będę czytać przez 5 minut dziennie, zwiększając ten czas o 5 minut w tygodniu, dopóki nie będę czytał przez 1 godzinę dziennie.”

Dlaczego określać wizję? Czy cele i nawyki nie wystarczą? W zasadzie wystarczą, jednak dzięki wizji tworzysz w swoim umyśle jasny obraz tego dlaczego i po co tak na prawdę określasz swoje cele i budujesz pod te cele swoje nawyki. Określenie wizji pozwala wyznaczać lepsze cele, a także dzięki wizji wiesz czy cele i nawyki, które określiłeś są faktycznie w zgodzie z Twoim ogólnym wyobrażeniem przyszłości i tego gdzie chcesz dotrzeć.

Wizja wyjaśnia sens zmian i pozwala uniknąć ich dowolności, nadaje zmianom kierunek i sens, służy sprecyzowaniu zasięgu zmian, ich zakresu, głębokości i szybkości. – Marek Brzeziński

Zawsze możesz stworzyć nowy nawyk. Musisz zacząć od wystarczająco małego, niewinnego kroku. Znajdź swój nawyk, ustal jak często chcesz to robić i po prostu zacznij to robić. Stań się osobą z tym nawykiem. Na początku nie chodzi o to, ile i jak dużo chodzi o robienie tego. Z czasem stopniowo zwiększaj i rozwijaj swój nawyk.

Pozbądź się wymówki o braku czas. Żyjemy w świecie, w którym wszyscy są zajęci. Każdy z nas ma wiele obowiązków. Nie jesteś pod tym względem wyjątkowy. Jeśli chcesz stworzyć nowy nawyk, musisz być elastyczny i zrozumieć, że mimo że jesteś zajęty, możesz wciąż tworzyć nowy nawyk. Nigdy nie jesteś zbyt zajęty, aby biegać przez jedną minutę, przeczytać jedną stronę lub zjeść jeden zdrowy posiłek. Naprawdę nie ma już miejsca na wymówki. Po prostu pamiętaj: zacznij od małych rzeczy i rób je każdego dnia. Nawyki budowane są przez małe wybory. Małe wybory, praktykowane codziennie, zmieniają się z czasem w ogromne możliwości.

Nie zapominaj też o celebrowaniu swoich sukcesów i nagrodach za swoje nawet małe postępy w budowaniu swojego dobrego nawyku. Dzięki temu będziesz miał dodatkową motywację do działania. Pozytywne nawyki nie powstają z dnia na dzień, ale są stopniową zmianą. To zmiana, która pomoże Ci poprawić swoje życie w każdym obszarze, który jest dla Ciebie ważny. Powodzenia!

Jeśli zmagasz się ze złym nawykiem, którego chciałbyś się pozbyć przeczytaj też 6 najlepszych sposobów na przełamanie złego nawyku

Aby pogłębić swoją wiedzę na temat nawyków warto też przeczytać książkę Charlesa Duhigga “Siła Nawyku”. Pierwszorzędna książka – oparta na dogłębnej analizie, autor na sprawdzonych przykładach dowodzi, że świadomość, zrozumienie i zmiana nawyków pomagają osiągać wymarzone cele. Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka!

A Ty co sądzisz o nawykach? Jakie masz sposoby na wyrobienie w sobie dobrych nawyków oraz przyzwyczajenie i wybycie się złych nawyków? Podziel się swoją opinia w komentarzu.