Pełnisz rolę menedżera, lidera zespołu? Chcesz, aby Twoi pracownicy byli bardziej zaangażowani w pracę?  Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc zwiększyć zaangażowanie pracowników.

Zaangażowanie w pracę jest jedną z naczelnych postaw wymaganych u współczesnych pracowników.

Czym jest zaangażowanie pracowników i jakie czynniki mają na nie wpływ?

Zacznijmy od tego czym jest zaangażowanie pracowników i jakie czynniki mają na nie wpływ. Zaangażowany pracownik to taki, który m.in.:

  • Wkłada dodatkowy, niewymuszony wysiłek w swoją pracę
  • Jest oddany i pełen pasji
  • Jest entuzjastycznie nastawiony
  • Identyfikuje się z celami i wartościami firmy
  • Chce wykorzystać swoje talenty mając na celu sukces pracodawcy i swój osobisty
  • Wypowiada się pozytywnie na temat organizacji, w której jest zatrudniony
  • Wiąże swoją przyszłość z organizacją

Na zaangażowanie składa się wiele aspektów takich jak ludzie (zarząd, kierownictwo, współpracownicy), praca (zadania, autonomia, zasoby, procesy), możliwości (ścieżki kariery, szkolenia, rozwój),  jakość życia (warunki pracy, równowaga między pracą, a życiem osobistym), kultura organizacji (polityki i praktyki, marka pracodawcy, reputacja firmy), a także wynagrodzenie (płaca, świadczenia, uznanie).

Badania pokazują, że istnieje silna zależność między wynikami biznesowymi organizacji, a zaangażowaniem pracowników. Bardziej zaangażowani pracownicy to większy sukces biznesowy organizacji.

Jakie działania możesz podjąć, aby zwiększyć zaangażowanie pracowników?

#1 Doceniaj

Chwal pracowników jak najczęściej, ale rób to szczerze i uzasadniaj swoje pochwały.

#2 Okazuj szacunek

Niby oczywista sprawa, jednak nie zawsze stosowana przez szefów. Postępuj w stosunku do swoich pracowników fair, traktuj ich poważnie i licz się z ich opiniami i sugestiami.

#3 Wierz w możliwości pracowników

Zaufaj swoim pracowników i daj im odczuć, że wierzysz w to, iż potrafią samodzielnie wykonać powierzone im zadania.

#4 Wspieraj indywidualny rozwój

Umożliwiaj pracownikom zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji, nabywanie i poszerzanie wiedzy.

Jeśli zależy Ci na własnym rozwoju oraz wspieraniu rozwoju swoich pracowników zapoznaj się również z Modelem 70 20 10

#5 Buduj dobrą atmosferę w zespole

Zachęcaj do życzliwości. Świętuj wspólnie ważne wydarzenia i sukcesy.

#6 Wspieraj równowagę praca-życie osobiste (ang. „work life balance”)

Pamiętaj, że poza pracą pracownicy mają również inne zajęcia i pasje, które chcą realizować.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej jak osiągnąć dobrą relację miedzy swoją pracą i życiem osobistym przeczytaj też 7 kroków do osiągnięcia równowagi między pracą a życiem prywatnym

#7 Zachęcaj do samodzielności i podejmowania decyzji

Zachęcaj pracowników do podejmowania decyzji oraz działań, które mają wpływ na wykonywaną przez nich pracę. Jeśli pracownicy biorą udział w podejmowaniu decyzji odnosisz korzyści, bo właściwe decyzje przynoszą oczekiwane rezultaty, a jednocześnie następuje wzrost zaufania i zaangażowania pracowników.

#8 Bądź „dobrym szefem”

Bądź liderem, któremu pracownicy ufają, bo wiedzą, że Twoje decyzje mają na celu ich dobro nawet wtedy, gdy wydają się na pierwszy rzut oka kontrowersyjne lub niełatwe do wykonania.

Jak widzisz połączenie wartości, celów i aspiracji pracowników z tymi, które ma organizacja, jest najlepszym sposobem na uzyskiwanie trwałego zaangażowania pracowników.

„Menedżerowie, którzy nie posiądą odpowiednich kompetencji interpersonalnych, stanowić będą hamulec postępu, a drogę transformacji uczynią długą i wyboistą, zaś zarządzane przez nich firmy nie spełnią oczekiwań organizacji XXI wieku.” – J. Penc

Jeśli chcesz być jeszcze lepszym liderem przeczytaj koniecznie Co mówią charyzmatyczni i wielcy liderzy? Jak inspirują do działania?

A jakie są Twoje doświadczenia z budowaniem zaangażowania pracowników? Jakie sposoby stosujesz jako menedżer, lider, aby zwiększyć zaangażowanie? Jeśli jesteś pracownikiem napisz proszę jakie zachowania Twojego szefa sprawiają, że czujesz się bardziej zaangażowany w pracę? Podziel się proszę swoimi doświadczeniami w komentarzu.