Czas nie stoi w miejscu, a świat wciąż się zmienia. Ta dynamika wymusza powstawanie nowych branż i zawodów, wymagających zupełnie innych kwalifikacji. Trudno się dziwić, że nasze dzieci nie chcą już być strażakami, pielęgniarkami czy lekarzami, a swoja przyszłość zaczynają kojarzyć z wirtualną rzeczywistością, analizą danych, czy szeroko pojętym Internetem. Także i my powinniśmy o tym pomyśleć, bo to doskonałe narzędzie na dorobienie pieniędzy i uzupełnienie budżetu. Ile dzieli cię od zostania influencerem?

7 kroków do zostania influencerem i zarabiania „na sobie”

#01 Wybierz branżę

Czas, gdy pokazanie się w telewizji przesądzało o sukcesie, dawno przeminął. Dziś popularność zdobywa się w Internecie i to tu trzeba zaistnieć, by stać się osobą rozpoznawalną. Tylko zanim zaczniesz, pomyśl dobrze, w jakiej dziedzinie chcesz zaistnieć. Szeroko pojęty life styl teoretycznie jest dla wszystkich, ale łatwiej się w nim odnaleźć ludziom już popularnym niż tym początkującym. Za to każdy z nas pasjonuje się czymś i ma jakieś hobby lub zawód, na którym naprawdę się zna. Może to być coś, co wydaje ci się bardzo niszowe: wędkarstwo, szydełkowanie czy układanie kwiatów.

#02 Pomyśl, co cię wyróżnia

Internet kocha kolorowe ptaki i ciekawych ludzi, dlatego musisz wiedzieć, co wyróżnia cię na tle innych. Zacznij od swoich kompetencji, bo aby faktycznie być zauważonym, trzeba zapracować na pozycję eksperta w swojej dziedzinie. Musisz być profesjonalny i fachowy, bo to pozwoli ci na zbudowanie pozycji. Obserwatorzy są bezlitośni i wytkną ci każdy błąd, dlatego musisz być pewien, że jesteś świetny, bo to da ci sporo pewności siebie.

#03 Znajdź sposób na promocję

Początki są zawsze trudne i człowieka kusi, by nawet zapłacić kilka groszy, za to, by ktoś cię „polubił”. Tylko nie tedy droga, za to na początek warto zaufać swoim znajomym i przyjaciołom i to im zaproponować swoje treści czy produkt.

#04 Zainwestuj w sprzęt

Teoretycznie to nic trudnego, bo każdy z nas nosi dziś w kieszeni telefon, który doskonale nadaje się do robienia zdjęć i kręcenia filmików. Tylko jeśli chcesz zadbać o właściwy pozom, musisz zainwestować przynajmniej w kamerkę ze stabilizacją obrazu i dobry mikrofon, zwłaszcza jeśli chcesz nagrywać w terenie. Oczywiście sam sprzęt nie wystarczy, potrzebna jest jeszcze określona wiedza o fotografii oraz umiejętność tworzenia treści. Podstawa to doskonała znajomość języka polskiego i dbanie o wysławianie się, a w przypadku pisania tekstów wiedza… ortograficzna.

#05 Wybierz swój portal

Facebook, Instagram, Twitter czy TikTok, a pewnie na tym się nie skończy. Można być wszędzie, ale każdy z portali ma swoje wymagania i adresowany jest do innego odbiorcy. Musisz zdecydować, gdzie chcesz zaistnieć, bo zanim zostaniesz influencerem na pełny etat, musisz z czegoś żyć, a trudno pogodzić działalność pełną parą z pracą zawodową. Skup się na określonym adresacie i koncentruj siły w jednym miejscu.

#06 Bądź systematyczny

Na początku nie jest łatwo. Jeden, drugi post i nikt nie reaguje, nie zwraca uwagi… To potrafi zniechęcić. Tylko Internet jest bezlitosny i szybko zapomina, nawet wakacyjna przerwa potrafi zabrać odbiorców. Konieczna jest wytrwałość i systematyczność, bo tylko czas pozwoli ci na zbudowanie społeczności.

#07 Zacznij zarabiać nie tracąc rozsądku

Sławy sporo zarabiają i to żaden sekret, ale porzuć nadzieję na miliony, gdy jesteś na początku drogi. Nie jest łatwo znaleźć sponsorów i niełatwo tych, którzy poproszą cię o pomoc w sprzedaży produktu. Z drugiej strony, naprawdę nie warto łakomić się na wszystko, bo reklamowanie słabych produktów to niszczenie sobie autorytetu. Pierwszym krokiem do budowania zarobków powinno być czerpanie korzyści z twojej wiedzy specjalistycznej. Pomyśl o napisaniu ebooka, czy opracowaniu webinaru, a produkty reklamuj tylko wtedy, jeśli naprawdę je sprawdziłeś i uznajesz za przydatne.

Sprawdź też: Pospolita droga do niepospolitego sukcesu. 17 kroków do sukcesu i wolności finansowej