Czy masz nastawienie na rozwój czy nastawienie na trwałość? Nastawienie na rozwój wiąże się z większą produktywnością, satysfakcją z pracy i lepszymi wynikami, podczas gdy nastawienie na trwałość może uniemożliwić wykorzystanie twojego potencjału.

Nastawienie ma ogromne znaczenie, ponieważ to w co wierzymy kształtuje naszą rzeczywistość. Na szczęście wszyscy mamy moc zmieniania naszego sposobu myślenia i naszych przekonań. Co zatem rozumiemy przez nastawienie na trwałość?

Osoby o nastawieniu na trwałość uważają, że cechy takie jak inteligencja, talent i ogólne zdolności są wrodzone. Próba pracy nad swoimi naturalnymi zdolnościami i słabymi stronami jest jak próba pływania pod prąd — jest to jak najbardziej możliwe, ale wymagające wysiłku i prowadzące donikąd. Albo masz to w sobie, albo tego nie masz.

Czym jest natomiast nastawienie na rozwój? Ludzie z nastawieniem na rozwój wierzą, że moce takie jak talent, inteligencja i wszystkie zdolności są kultywowane. Wierzą, że dzięki wystarczy poświęcić czas i wysiłek aby stać się mądrzejszym, bardziej zdolnym czy wykwalifikowanym. Umiejętności są jak glina, którą można ciągnąć w różne strony i uformować różne kształty. To, w czym jesteśmy dobrzy, odzwierciedla to co zrobiliśmy i ile włożyliśmy w to energii. Tacy ludzie uważają również iż mózg jest jak każdy inny mięsień, który można wyćwiczyć i wytrenować. Talenty rozwija się poprzez praktykę.

“Nasze własne wyobrażenia o sobie wywierają ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądać nasze życie. Mogą one zdecydować o tym, czy staniesz się tym, kim chcesz być, i czy zdobędziesz to, co ma dla ciebie prawdziwą wartość”. – Carol Dweck

Nastawienie na rozwój a nastawienie na trwałość

Różnice pomiędzy Nastawienie na rozwój a nastawienie na trwałość:

#01 Wyzwania

Osoby o nastawieniu na trwałość unikają wyzwań. Trzymają się tylko tego co jest im znane i nie lubią ryzykować. Natomiast osoby z nastawieniem na rozwój uwielbiają wyzwania i uważają je za ekscytujące. Postrzegają je jako okazję do rozwijania i doskonalenia swoich umiejętności. Wiedzą, że w ten sposób mogą stać się silniejsi.

#02 Przeszkody

Ludzie z nastawieniem na trwałość zazwyczaj poddają się kiedy trafiają na jakieś przeszkody, ponieważ w siebie nie wierzą. Z kolei osoby z nastawieniem na rozwój postrzegają niepowodzenia jako zwalone drzewo, które można ominąć, a przeszkody postrzegają jako zachętę do zmiany podejścia, nauki lub większego wysiłku.

#03 Wysiłek

Osoby o nastawieniu na trwałość nie lubią nadmiernego wysiłku. Coś co nie wydaje się przychodzić naturalnie, postrzegane jest jako bezcelowe. Natomiast ludzie z nastawieniem na rozwój wierzą, że wysiłek są kluczem do osiągnięcia sukcesu. Oznacza to, iż inwestowanie dodatkowej energii doprowadzi do jeszcze lepszych wyników.

“Ludzie z nastawieniem na rozwój wiedzą, że potrzeba czasu, aby rozwinąć potencjał” – Carol Dweck

#04 Krytyka

Osoby o nastawieniu na trwałość wręcz unikają krytyki, ignorują ją lub reagują w sposób negatywny. Postrzegają krytykę jako atak na nich samych i ich pracę. Z kolei osoby z nastawieniem na rozwój przyjmują krytykę jako naukę i okazję do rozwoju swoich umiejętności. Krytyka nie jest tu traktowana osobiście.

#05 Sukces innych

Osoby o nastawieniu na trwałość czują się zagrożone sukcesem innych, który postrzegany jest jako niesprawiedliwy. Natomiast ludzie z nastawieniem na rozwój lubią świętować sukces innych i czerpią z niego inspirację.

Słowo na zakończenie

Nastawienie może się jednak różnić w zależności od umiejętności. Można mieć nastawienie na rozwój w odniesieniu do niektórych umiejętności lub dziedzin wiedzy, a nastawienie na trwałość w odniesieniu do innych. Na przykład, osoba może być wykwalifikowana w zarządzaniu projektami i wierzyć, że może nadal się rozwijać i wyróżniać w tej pracy. Z drugiej strony, być może nie ma wielu okazji do wykorzystania swojej kreatywności w pracy. Może więc mieć stałe nastawienie do kreatywnych zadań lub nawet uważać, że nie jest „osobą kreatywną”.

Co może zdziałać nastawienie na rozwój? Rozwijanie nastawienia na rozwój może sprawić, że poczujemy się silniejsi i mieć większą kontrolę nad swoją karierą, możliwościami i wynikami. Nastawienie na rozwój sprzyja myślom i przekonaniom, które kultywują wytrwałość, odporność i poczucie własnej skuteczności — a wszystko to przyczynia się do sukcesu zawodowego. Zachęca do wytrwałości w dążeniu do celu, stawianiu czoła wyzwaniom lub doświadczaniu niepowodzeń.

Nastawienie na rozwój nie oznacza, że każdy może zostać sportowcem, gwiazdą rocka czy laureatem jakiejś nagrody. Kultywowanie nastawienia na rozwój nie jest lekarstwem na wszystko.

Tak więc rozwijanie nastawienia na rozwój oznacza przyjęcie przekonania, że nasze talenty i inteligencja są kultywowane, a nie ustalane od urodzenia. Dzięki czasowi i wysiłkowi mamy potencjał, by się zmieniać, ulepszać i rozwijać.

“Sukces to nie kwestia wrodzonego talentu, błyskotliwej inteligencji ani szczęścia. Sukcesy odnoszą ludzie przekonani o tym, że wciąż mogą się wiele nauczyć”. – Carol Dweck

Sprawdź też: Jak się rozwijać? 15 niezawodnych praw rozwoju

Podoba Ci się? Postaw mi kawę na buycoffee.toi rośnij z nami w siłę!