Słowa znaczą niewiele. Słuchaj oczami, a nie uszami. Aby kogoś zrozumieć, nie wystarczy słuchać wypowiadanych przez niego słów. Trzeba też nauczyć się czytać język ciała. I nie chodzi tylko o oczywiste gesty, takie jak zmarszczenie brwi czy przewracanie oczami. Istnieje wiele różnych sygnałów komunikacji niewerbalnej. Jak czytać ludzi i mowę ciała? Dave Kerpen — jest przedsiębiorcą, mówcą oraz autorem bestsellerów oto jego krótki przewodnik po niewerbalnych sygnałach i podpowiedziach, jakie możesz uzyskać dzięki uważnej obserwacji zachowania rozmówcy. Ogólnie rzecz biorąc, im częściej będziesz ćwiczyć „czytanie” ludzi dla ich zrozumienia, tym łatwiej przyjdzie Ci dostrzeganie istotnych znaków niewerbalnych.

“Język ciała pozwala rozpoznać słowa, uwiarygodnić, ludzie nie potrafią kłamać językiem ciała”. – Piotr Tymochowicz

Jak czytać ludzi? Mowa ciałą – Słowa znaczą niewiele. Słuchaj oczami, a nie uszami

Mimika twarzy

Ludzka twarz jest bardzo ekspresywna. Widać na niej wiele różnych emocji, którym nie musi towarzyszyć żadne słowo. W odróżnieniu od niektórych form komunikacji niewerbalnej mimika twarzy ma charakter uniwersalny. Znaki świadczące o zadowoleniu, smutku, złości, zaskoczeniu, strachu i obrzydzeniu są takie same niezależnie od pochodzenia i kultury społeczności, w jakiej wyrastał Twój rozmówca. Przyjrzyj się uważnie twarzy osoby, z którą rozmawiasz.

Czy uniesione brwi sygnalizują gniew, czy niezadowolenie? Czy twarz rozjaśnia się w entuzjazmie, czy skóra jest szara i pomarszczona ze zmęczenia? Każda mała wskazówka pozwoli Ci lepiej zrozumieć człowieka, z którym rozmawiasz, i może przynieść Ci jakieś korzyści.

Ułożenie ciała i postawa

To, w jaki sposób ktoś siedzi, chodzi, stoi, jak trzyma głowę, jak się porusza oraz wszelkie elementy ułożenia różnych części ciała przekazują całe mnóstwo informacji. Ta grupa niewerbalnych sygnałów obejmuje postawę, zachowanie, pozycję i subtelne, podświadome ruchy. Czy osoba, z którą rozmawiasz, wydaje się czuć komfortowo, czy może znajduje się w jakiejś niewygodnej pozycji?

Odpowiedź na to pytanie naprawdę pomoże Ci w jej zrozumieniu i rozpoznaniu jej nastawienia. Luźna postawa może wskazywać otwartość i elastyczność, podczas gdy nienaturalna pozycja może wskazywać na to, że rozmawiasz z kimś zamkniętym w sobie i niepewnym.

Gesty

Gesty są wplecione w tkankę naszego codziennego życia. Machamy rękoma, wskazujemy, przywołujemy gestem i wykorzystujemy dłonie do podkreślenia przekazu, gdy się kłócimy lub mówimy coś z ożywieniem — wyrażamy siebie przez gesty, często nie zdając sobie z tego sprawy.

Jednak znaczenie tych samych gestów może różnić się zależnie od kultury i lokalizacji geograficznej, dlatego bardzo ważna jest właściwa interpretacja. Jednym z takich klasycznych, łatwo rozpoznawalnych gestów jest skrzyżowanie rąk na ramionach. W większości zachodnich społeczeństw oznacza on niezadowolenie lub negację. W tej samej kulturze Zachodu stałe dotykanie twarzy podczas mówienia może wskazywać na odczuwany dyskomfort lub kłamstwo.

Kontakt wzrokowy

Jako że zmysł wzroku ma dla większości ludzi największe znaczenie spośród wszystkich zmysłów, utrzymanie kontaktu wzrokowego jest szczególnie ważną formą komunikacji niewerbalnej. To, w jaki sposób ktoś na Ciebie patrzy, może zawierać wiele informacji: zainteresowanie, czułość, wrogość, przyciąganie fizyczne. Łatwiej jest nawiązać relacje z kimś, kto potrafi utrzymać stały kontakt wzrokowy. Kontakt wzrokowy ma również istotne znaczenie dla utrzymania płynności rozmowy i oceny reakcji drugiej osoby.

Dotyk

Dotyk może przekazywać wiele treści. Pomyśl o tym, co mówią: słaby uścisk dłoni, nieśmiałe poklepanie po ramieniu, gorący uścisk, uspokajające poklepanie po plecach, protekcjonalne poklepanie po głowie, unieruchomienie ramienia. Zwróć uwagę na rodzaj kontaktu fizycznego na początku rozmowy.

Przestrzeń

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że poczułeś się nieswojo podczas rozmowy, ponieważ Twój rozmówca stał zbyt blisko i w ten sposób zawłaszczał sobie Twoją przestrzeń? Wszyscy odczuwamy potrzebę zachowania dystansu w przestrzeni fizycznej, choć w tym przypadku wiele zależy od kultury, sytuacji i poziomu bliskości relacji między ludźmi. Można wykorzystać przestrzeń fizyczną do wysyłania różnych komunikatów niewerbalnych, w tym sygnału mówiącego o poczuciu bliskości z drugą osobą, miłości, agresji i dominacji. Na przykład osoba, która mocno zbliża się do Ciebie podczas rozmowy, może mieć agresywny charakter i problem ze świadomością własnej wartości, dlatego braki kompensuje zawłaszczaniem przestrzeni.

Głos

Znaczenie ma nie tylko to, co mówisz, ale i jak to mówisz. Wypowiedź może być odczytana na wiele sposobów, które mogą stanowić uzupełnienie przekazu języka ciała. Warto zwrócić uwagę na czas wypowiedzi i tempo, poziom głośności, ton i modulację głosu, a także dźwięki, które oznaczają nadążanie za rozmówcą, takie jak „aha”, „yhy”. Zwróć uwagę, że ton głosu może wskazywać na sarkazm, gniew, zainteresowanie lub pewność siebie.

Słowo na zakończenie

Koniec końców doskonalenie w sztuce odczytywania języka ciała sprowadza się do umiejętności skupienia uwagi na rozmówcy i do ćwiczeń. Jeśli podczas rozmowy będziesz zwracać uwagę na wyraz twarzy, postawę, gesty, kontakt wzrokowy, dotyk, sposób gospodarowania przestrzenią i głos, zaczniesz „odczytywać” ludzi i będziesz ich lepiej rozumieć. Z każdym dniem zaczniesz lepiej radzić sobie z dowiadywaniem się tego, co myślą, co czują i co starają się przekazać.

Dostrzeżesz, kiedy ludzie mają dobre intencje, a kiedy coś ukrywają, kiedy są niespokojni albo pewni siebie, gdy czują się komfortowo, a kiedy nie czują się najlepiej w danym otoczeniu. Ta wiedza pomoże Ci ich wysłuchać i przekonać do swoich racji.

“Ważniejsze niż to, co ludzie mówią, jest to, jak mówią”.

Dobre relacje – klucz do sukcesu. Jak współcześnie zjednywać sobie ludzi

W dzisiejszych czasach umiejętność budowania i utrzymania zdrowych, pozytywnych relacji z ludźmi okazuje się być bardziej istotna niż jakikolwiek inny talent czy zdolność. Dave Kerpen w swojej książce “Dobre relacje – klucz do sukcesu. Jak współcześnie zjednywać sobie ludzi” udowadnia, że klucz do osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym i osobistym tkwi w naszej zdolności do efektywnego komunikowania się i tworzenia głębokich więzi z innymi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak pewne osoby zdają się mieć naturalny dar do zjednywania sobie ludzi? Czy bywa, że niefortunne komentarze czy brak wrażliwości z Twojej strony psują Twoje relacje?

Dobre relacje - klucz do sukcesu. Jak współcześnie zjednywać sobie ludzi. - Dave Kerpen
Dobre relacje – klucz do sukcesu. Jak współcześnie zjednywać sobie ludzi. – Dave Kerpen

Kerpen oferuje rozwiązanie, przedstawiając praktyczne porady na rozwijanie autentycznych i wartościowych relacji. Od nauki uważnego obserwowania i interpretowania zachowań innych, przez poprawianie nastrojów, aż po skuteczne przekonywanie i budowanie strategicznych sojuszy. Ta książka jest pełna mądrości na temat przekraczania barier komunikacyjnych, radzenia sobie z konfliktami i inspirowania innych do wspierania Twoich projektów. Zanurz się w lekturze, aby odkryć jedenastkę kluczowych umiejętności interpersonalnych, które mogą nie być intuicyjne, ale są niezawodne w praktyce.

Zastosuj się do rad z tej książki, a ludzie będą chętnie przychodzić Ci z pomocą po to, abyś uzyskał wszystko to, czego pragniesz w życiu zawodowym
i osobistym.

“Zdobycie tego, czego pragniesz od życia, sprowadza się do pielęgnowania Twoich relacji z ludźmi”. – Dave Kerpen

Źródło: Dobre relacje – klucz do sukcesu. Jak współcześnie zjednywać sobie ludzi. – Dave Kerpen, wydawnictwo Onepress 2017, tłumaczenie Arkadiusz Romanek

Podoba Ci się? "Postaw

Sprawdź też: Sztuka budowania relacji. 20 zasad budowania zaufania, wiarygodności i szacunku