Prokrastynacja czyli odwlekanie w czasie tego co mamy zrobić to problem, który prześladuje nawet najlepszych z nas. Prokrastynacja może wielu z nas wpędzić w spiralę wstydu, która jest tak samo prozaiczna, jak i boleśnie osobista. Wiemy, co powinniśmy zrobić, ale jakaś niewidzialna przeszkoda trzyma nas w miejscu. Niestety, gwarantowaną konsekwencją prokrastynacji jest wzrost skali zadania, które odkładałeś na później, a także niepokój, który się z tym wiąże. Przez cały czas odkładania czegoś “na jutro”, twój problem staje się coraz większy – zarówno w rzeczywistości, jak i w twojej głowie, gdzie twoja kolorowa wyobraźnia jest w stanie zmienić nawet najbardziej błahy element w nierozwiązywalnego kolosa, który grozi, że cię przytłoczy. A to oznacza dodatkowy stres, więcej prokrastynacji, i spirala się nakręca. Jak pokonać opór i zabrać się do pracy? Znany bloger i minimalista Leo Babauta ma na to kilka sposób, które mogą pomoc. Oto 21 skutecznych sposobów na prokrastynacje, dzięki którym pokonasz lenia i zrobisz to co masz zrobić już teraz!

“-Co to jest prokrastynacja?
-Potem ci to wytłumaczę?”

Jak zabrać się do pracy? 21 skutecznych sposobów na prokrastynację

#01 Wyrób w sobie nawyk “zrób to teraz”. 

Prokrastynacja, jak wiele rzeczy, jest po prostu złym nawykiem. Zastępując ją dobrym nawykiem – nawykiem “Zrób to teraz” – skopiesz tyłek prokrastynacji. Wyrobienie nowego nawyku zajmuje około miesiąca, więc Będzie to wymagało skoncentrowanego wysiłku przez ok. 30 dni. Ale po tym czasie powinno to działać już na autopilocie. Aby sobie ułatwić zadanie, możesz umieścić w widocznym miejscu motywujący napis: “Zrób to teraz!”. Kiedy będziesz miał ochotę odłożyć zadanie na później, spójrz na to hasło i zabierz się do dzieła!

#02 Zrób najpierw swój MIT. 

MIT to z ang. Most Important Task – Najważniejsze Zadanie, które musisz dziś wykonać! Wprowadź zasadę, że zanim sprawdzisz maila czy przejrzysz media społecznościowe, najpierw wykonaj swoje Najważniejsze Zadanie. Najlepiej zrób je z samego rana. W ten sposób niezależnie od tego, co się wydarzy później w ciągu dnia, ty już dziś zrobiłeś coś bardzo produktywnego. Jeśli od jakiegoś czasu zwlekasz z jakimś bardzo ważnym zadaniem, proponuję, żebyś zrobił je najpierw. Nie pozwól sobie na nic innego, dopóki nie zostanie ono wykonane!

#03 Zasada 10 minut. 

Jeśli jakieś zadanie wydaje ci się przytłaczające, powiedz sobie, że będziesz je wykonywał tylko przez 10 minut i weź się do pracy. Nie ma nic onieśmielającego w 10 minutach. Często po pokonaniu tej początkowej przeszkody, jaką jest rozpoczęcie pracy, okazuje się, że ostatecznie będziesz pracował dłużej niż te 10 minut i zrobisz więcej niż przypuszczałeś.

#04 Rozłóż to na czynniki pierwsze. 

Masz do wykonania przytłaczające zadanie? Rozbij je na dużo mniejsze zadania. To znaczy naprawdę drobne. Masz do napisania artykuł? Stwórz spis treści, konspekt. Napisz tylko nagłówek, jedno zdanie albo pierwszy akapit. To jest zadanie, które możesz wykonać, a kiedy skończysz, poczujesz się świetnie. Wykorzystaj to uczucie sukcesu, aby podjąć się następnego drobnego zadania. W przypadku artykułu napisz kolejne zdanie czy akapit i kontynuuj od tego miejsca. W podobny sposób może podchodzić do inny większych zadań i projektów, które masz do realizacji.

#05 Pokochaj swoją pracę. 

Dlaczego prokrastynujemy? Czasami dlatego, że nie lubimy tego, co robimy. Jeśli tak jest w twoim przypadku, możesz rozważyć inną pracę lub inną branżę. Choć oczywiście nie zawsze jest to od razu możliwe. Ale w każdym przypadku, tak bardzo jak to możliwe, staraj się robić rzeczy, które sprawiają ci przyjemność, nawet w ramach swojej obecnej pracy. Nie masz ochoty na to zadanie w tej chwili? Znajdź inne, które jest bardziej interesujące.

#06 Zasada 30-10.

Praca w blokach czasowych jest bardzo skuteczna. Ustaw timer na 30 minut, a potem pracuj jak szalony, dopóki nie zadzwoni alarm oznajmiający, że minęło pół godziny. Następnie ustaw minutnik na 10 minut przerwy i rob coś, co naprawdę chcesz zrobić (przejrzyj wiadomości, media społecznościowe, obejrzyj jakiś filmik, zjedz przekąskę, porozciągaj się itp.). Powtarzaj taki cykl tak długi jak będzie to konieczne i tyle razy ile dasz radę. Kluczem jest trzymanie się timera i ustalonego z góry czasu – nie zatrzymuj się, gdy 30 minut jeszcze trwa, i nie przekraczaj 10-minutowej przerwy.

#07 Wyznacz termin. 

Terminy dla wielu z nas, są jednym z najlepszych narzędzi, do tego aby wziąć się do pracy i do załatwiania spraw. Jeśli ustalisz termin wykonania zadania, jest bardziej prawdopodobne, że faktycznie je wykonasz. Dla niektórych presja terminu jest odczuwalna dopiero po jego upływie, ale mimo wszystko, nic tak nie motywuje jak “deadline” – który nad tobą wisi niczym miecz Damoklesa.

#08 Wywieraj na siebie publiczną presję. 

Siła terminu jest najlepsza w połączeniu z presją społeczną. Jeśli twój szef, zespół czy ktoś inny chce od ciebie, aby coś zostało zrobione do określonej daty lub godziny, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz się starał to zrobić. Nawet jeśli nie ma żadnej publicznej presji na wykonanie zadania, stwórz ją sam. Napisz np. do kogoś e-mail i obiecaj, że zrobisz to do określonej godziny i poproś tę osobę o sprawdzenie tego czy wywiązałeś się ze swojego zobowiązania w zakładanym czasie.

#09 Nagradzaj się. 

Praktycznie każdy z nas lubi za swoją pracę i zaangażować otrzymać jakąś nagrodę. Nagradzanie samego siebie za wykonanie zadania ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze sprawia, że z niecierpliwością czekasz na wykonanie zadania, dzięki czemu możesz otrzymać nagrodę. A po drugie sprawia, że proces staje się przyjemniejszy. Ważne jest, aby uczynić proces przyjemnym a nawet zabawnym, dzięki czemu będziesz bardziej skłonny do wykonania swojego zadania.

#10 Rozważ czy tego nie zrobić. 

Jeśli jest to coś, czego naprawdę się obawiasz, być może jest to coś, czego nie powinieneś robić. Nie zawsze jest to opcja z której można skorzystać, ale czasami ludzie proszę o zrobienie rzeczy, które w końcu okazują się im wcale niepotrzebne. Albo w między czasie sytuacja się zmienia i nie ma sensu już tego robić. Czasem odłożenie pracy na później nie przynosi szkody.

#11 Zmień mentalność na “mentalność obfitości”. 

Zamiast myśleć o problemach, trudnościach i przeszkodach, pomyśl o możliwościach i szansach, jakie niesie ze sobą to zadanie lub projekt. Myśląc o tym w ten sposób, jesteś bardziej skłonny do zrobienia czegoś, Bo wiesz o nagrodach i korzyściach, które płyną z faktycznego wykonania tego zadania.

#12 Wyeliminuj czynniki rozpraszające. 

Prokrastynacja jest o wiele łatwiejsza, gdy media społecznościowe, gry, komunikatory, poczta elektroniczna a przede wszystkim twój smarfton są tuż obok, gotowe do użycia. Wyłącz powiadomienia, pozamykaj wszystkie strony internetowe, wyłącz gry i inne elementy rozpraszające uwagę, wyczyść swoje biurko. Usuń z otoczenia wszystko co może rozpraszać uwagę i odrywać cię od pracy. Telefon najlepiej wyłącz a jeśli możesz to odłącz się od Internetu i pracuj offline.

#13 Metoda (10+2)*5. 

Formuła (10+2)*5 to słynny hack wymyślony przez blogera Merlina Manna. Zasadniczo podobny do zasady 30-10, ale krótszy. Jak to działa i skąd nazwa metody (10+2)*5″, oto dlaczego:

  • 10 – pracuj przez dziesięć minut, skupiając się wyłącznie na wykonaniu jednego zadania. Wszystko, co musisz zrobić, to dziesięć minut pracować, pracować, pracować. Nie oszukuj się, bo masz przerwę, kiedy skończysz…
  • 2 – Po dziesięciu minutach intensywnej pracy masz 2 minuty przerwy, aby zrobić cokolwiek chcesz. Ale kiedy dwie minuty się kończą, wracasz do pracy nad swoim zadaniem
  • *5 – powtórzysz to jeszcze cztery razy, co w sumie da ci godzinę pracy nad zadaniem.

Nie musisz skończyć swojego zadania lub projektu w dziesięć minut, wystarczy, że posuniesz je do przodu. Jeśli skończysz satysfakcjonującą ilość pracy w czasie krótszym niż dziesięć minut, zatrzymaj się i idź prosto do swojej  2-minutowej przerwy. Następnie rozpocznij kolejną 10-minutową rundę. Nie pomijaj przerw! To bardzo ważne!

#14 Szybki zryw

O co w tym chodzi? O iskrę, ma roznieć ogień. To tylko krótki zryw skoncentrowanej pracy – tak krótki jak minuta. Ma na celu wyrwanie cię z trybu prokrastynacji. Kiedy już zrobisz jakikolwiek postęp w czymś, co odkładałeś na później – nawet śmiesznie mały krok – może się okazać, że nie będziesz mógł się oprzeć, by pójść dalej i kontynuować pracę na zadaniem.

#15  Śledź swój czas. 

Chcesz zobaczyć, ile czasu marnujesz? Śledź go. Po prostu zrób dziennik czasu, nawet za jeden dzień. Będzie to pouczające i sprawi, że będziesz bardziej świadomy tego, co tak naprawdę robisz i jakie są twoje pożeracze czasu. Jest to pewny sposób, aby mieć prokrastynację pod kontrolą i zacząć lepiej zarządzać sobą w czasie.

#16 Przygotuj się.

Często zadania są o wiele łatwiejsze, a my jesteśmy o wiele bardziej skłonni do rozpoczęcia pracy, jeśli najpierw się do niej przygotujemy. Planowanie oszczędza czas i sprawia że działasz bardziej efektywnie. Zrób rozeznanie, przygotuj narzędzia, usuń przeszkody, zrób sobie ulubiony napój i zacznij działać.

#17 Pokonaj swoje lęki.

Jakie obawy blokują cię przed wykonaniem tego zadania? Strach przed porażką? Strach przed tym, że nie jesteś wystarczająco dobry? Najpierw wyobraź sobie najgorszą rzecz, która może się wydarzyć. Jak bardzo jest to złe? Często, jeśli zastanowisz się, co tak naprawdę może się wydarzyć, możesz opanować swoje lęki i znaleźć sposoby na ich pokonanie.

#18 Miej swojego mistrza, coach czy trenera…

Nie możesz się zmobilizować do działania? Poproś kogoś innego, aby cię motywował, dyscyplinował i popychał do działania. Kogoś kto sprawi, że przestaniesz się ociągać. Skorzystaj z pomocy współpracownika, członka rodziny, trenera…kogokolwiek kto nie będzie dla ciebie pobłażliwy i upewni się że robisz to co masz zrobić.

#19 Zorganizowana prokrastynacja. 

Zorganizowana prokrastynacja to intrygująca koncepcja. Na czym polega? Umieść swoje najważniejsze zadanie na szczycie listy rzeczy do zrobienia. Ale niech to będzie coś, gdzie faktycznie można przesunąć termin, a inne ważne zadania umieść tuż pod tym zadaniem. Otóż, aby prokrastynować nad zadaniem na samej górze listy, będziesz robił te znajdujące się pod nim. W ten sposób dużo zrobisz, jednocześnie prokrastynując. Dobrą rzeczą jest też to, że jeśli pojawią się inne, ważniejsze zadania, to będą one dodane na samą górę. A więc zadanie, które wcześniej było na szczycie spadnie w niżej i w końcu zostanie wykonane.

#20 Zaplanuj to na ostatnią chwilę.

Masz nieprzekraczalny termin wykonania zadania, które zajmie ci godzinę? Zaplanuj je tak, abyś nie zaczynał go wykonywać aż do godziny przed upływem terminu (dobrze jest dać sobie 30-minutową rezerwę). Czy twój projekt zajmie 2 dni? Zaplanuj go na 2 dni przed terminem. Jeśli nie masz absolutnie żadnego zapasowego czasu w swoim harmonogramie, nie będziesz miał innego wyboru, jak tylko ruszyć do przodu.

#21 Prokrastodyscyplina

Wyrób w sobie “prokrastodyscyplinę” stosując trzy kluczowe zasady prokrastynacji. Pierwsza zasada prokrastynacji mówi, że nie możesz zignorować zadania. Drugą zasadą jest to, że musisz umieścić je na liście, na którą faktycznie patrzysz w ciągu dnia. Trzecią zasadą jest to, że musisz informować innych o swoich postępach – niezależnie od tego, czy rzeczywiście je poczyniłeś, czy nie (a jeśli nie, to dlaczego). Te trzy podstawowe zasady faktycznie działają. Nie zwlekaj jednak z wykonaniem trzeciego kroku. Zrób to co masz zrobić już teraz!

Uwagi końcowe

Oto poznałeś metody walki z oporem i prokrastynacją. Nie musisz korzystać z tych wszystkich sposobów na odwlekanie działania jednocześnie. Bo to mogłoby być przytłaczające. Zamiast tego, wybierz jedną metodę na pokonanie prokrastynacji i sprawdź jak zadziała u ciebie. Prawdopodobnie będzie działać przez jakiś czas. Następnie, gdy przestanie działać albo nie sprawdza się w twoim przypadku, wybierz inny i spróbuj go wykonać.

Z taki arsenałem wspaniałych i praktycznych metod radzenia sobie z prokrastynacją, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Czasem połączeniu kilku metod ze sobą może sprawie, że skończysz z odwlekaniem i zaczniesz osiągać fantastyczne efekty.

“Robiąc nawet najskromniejsze postępy w realizacji znienawidzonego zadania, dokonałeś tego, co kiedyś wydawało się niemożliwe: zacząłeś!”

Sprawdź też: Prokrastynacja. Jaką cenę płacisz za odwlekanie działania?