Motywacja jest niezwykle ważna w każdej dziedzinie naszego życia, jednak w odchudzaniu odgrywa szczególną rolę. To dzięki niej podejmujemy decyzję o stosowaniu diety, przestrzegamy jej zasad oraz jesteśmy w stanie utrzymać efekty odchudzania. Jak zyskać motywację niezbędną do pozbycia się nadmiaru kilogramów? W jaki sposób utrzymać efekty diety i nie poddać się nieuniknionym kryzysom?

W życiu musimy stale dokonywać ważnych wyborów. W przypadku osób z nadwagą decyzja o odchudzaniu może zaważyć na reszcie życia i stać się jedynym sposobem na poprawę stanu zdrowia oraz uniknięcie wiążącego się z otyłością kalectwa. Niestety statystyki nie pozostawiają złudzeń – tyjemy w zastraszającym tempie, a większość stosowanych kuracji odchudzających kończy się ponownym przybieraniem na wadze i szybkim efektem jo-jo.

Odchudzanie w teorii i w praktyce

Odchudzanie w teorii wydaje się niezwykle proste – wystarczy jeść mniej, zdrowiej i częściej oraz dużo się ruszać, aby schudnąć, jednak w praktyce często wygląda to nieco inaczej. Problem tkwi najczęściej w wyborze złej diety i wyznaczaniu niemożliwych do osiągnięcia celów. Warto wiedzieć, że brak efektów odchudzania może wiązać się bezpośrednio ze stanem zdrowia i występowaniem schorzeń, które nie tylko powodują niekontrolowane przybieranie na wadze, ale także blokują efekty stosowanych diet. Z tego względu osoby, które nie mogą schudnąć, powinny udać się do lekarza i wykonać badania w celu zdiagnozowania ewentualnych schorzeń metabolicznych oraz zaburzeń hormonalnych, które są najczęstszą przyczyną problemów z redukcją nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Obecnie sytuacja osób z dużą nadwagą oraz otyłością jest wyjątkowo zła. Brak jest skutecznych terapii farmakologicznych, które pozwoliłyby szybko pozbyć się zagrażającej zdrowiu i życiu nadwagi, a zabiegi bariatryczne nie są refundowane w przypadku wszystkich pacjentów. Niegdyś pomocą dla osób, które tyły np. z powodów emocjonalnych były leki na odchudzanie, które obecnie nie są już dostępne na naszym rynku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Co jeszcze powoduje, że dieta okazuje się nieskuteczna? Oprócz niezależnych od nas samych problemów zdrowotnych jedynym z największych wrogów odchudzania jest pochopne i nieprzemyślane działanie. Wybierając dietę, która ma zapewnić maksimum korzyści i wymagać minimum wysiłku nie da się skutecznie schudnąć; można jedynie wpaść w błędne koło odchudzania i doprowadzić swój organizm do granic wyczerpania.

Motywacja do odchudzania – jak ją znaleźć, wytyczyć realne cele i dążyć do ich realizacji?

Po pierwsze: odpowiedni moment podjęcia decyzji o odchudzaniu

Najtrudniejszy w odchudzaniu jest pierwszy krok, czyli decyzja o przejściu na dietę. Ważne, aby nie rozpoczynać diety w momencie, gdy przytłaczają nas problemy w pracy i problemy rodzinne, nie mamy czasu na przygotowywanie posiłków oraz jesteśmy pod wpływem złych emocji np. zazdrości, żalu, złości lub zawiści.

Odchudzanie trzeba rozpocząć, gdy mamy ku temu siły fizyczne i psychiczne, bo inaczej szybko się poddamy i wpędzimy się w poczucie winy.

Po drugie: realny cel

Tkanka tłuszczowa nie bierze się znikąd. Pracujemy na jej pojawienie się długimi latami, więc nie ma mowy o tym, aby zniknęła w weekend. Ile można schudnąć na zdrowej diecie? To zależy od wielu czynników m.in. naszej przemiany materii. Dietetycy zalecają, aby nie chudnąć więcej niż 4 kg miesięcznie, co ma zabezpieczyć nie tylko przed niedoborami żywieniowymi i złym samopoczuciem, ale także ułatwić skórze obkurczanie się i zapobiegać utracie jej jędrności.

Dla niektórych osób cennym wsparciem w odchudzaniu mogą być „wspomagacze” w postaci suplementów diety, które np. hamują głód i dodają energii. Przed ich zakupem warto sprawdzić rankingi skuteczności tabletek na odchudzanie, które okazują się pomocne w czasie wyboru idealnie dopasowanego do naszych potrzeb preparatu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najlepszych tabletek na odchudzanie, kliknij tutaj: http://medicot.pl/ranking-tabletek-odchudzajacych/. Na stornie Medicot znajdziesz także skuteczne porady na temat zdrowego odchudzania.

Warto pomyśleć przede wszystkim o swoim zdrowiu oraz o tym, że jesteśmy potrzebni naszym bliskim i na pewno nie chcemy stać się dla nich ciężarem, kiedy 10 nadprogramowych kilogramów zamieni się w chorobliwą otyłość. Trzeba kierować się przede wszystkim zasadą małych kroków oraz nagradzać się za osiągnięcie każdego kolejnego etapu w odchudzaniu. Realny cel zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć i pozwala on na szybkie zauważenie efektów naszego działania, co ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób będziemy wywiązywać się ze swoich postanowień.

Po trzecie: wsparcie i pomoc w dążeniu do wyznaczonego celu

„Samotne” odchudzanie bywa bardzo trudne. Nie chodzi tutaj o sam fakt stosowania diety, kiedy wszyscy wokoło cieszą się smakiem ulubionych posiłków, ale o brak duchowego wsparcia osób bliskich, które jest niezwykle ważne w czasie stosowania diety. Każdy dzień bez podjadania jest sukcesem! Każdy utracony kilogram jest krokiem do lepszego zdrowia i pięknej sylwetki, dlatego w czasie stosowania diety warto otaczać się ludźmi, którzy będą w stanie docenić nasze starania. Dobre słowo, wsparcie w kryzysie oraz porady, jak schudnąć i utrzymać efekty diety można znaleźć też w Internecie. Dzięki możliwości poznawania nowych ludzi, którzy borykają się z takimi samymi problemami, łatwiej jest poradzić sobie w chwilach zwątpienia.

W momencie, gdy osiągniemy wagę docelową, trzeba za wszelką cenę starać się uniknąć ponownego popełniania dietetycznych błędów. Warto w tym celu, w widocznym miejscu, umieścić swoje zdjęcie sprzed diety i po jej zakończeniu, bo widząc, co możemy stracić, łatwiej będzie nam powstrzymać się przed zejściem na złą drogę dietetycznych grzeszków i siedzącego trybu życia.