Szukanie pracy nie jest sprawą prostą, ale też i nasze kłopoty wynikają często z naszej winy. Wysyłamy dziesiątki CV, nawet jesteśmy zapraszani na jakieś rozmowy, a nic z tego nie wynika. Martwimy się i narzekamy, że pracy nie ma, pracodawcy są wymagający, płace niskie i ogólnie na rynku pracy dzieje się źle. Co ciekawe, rzadko zastanawiamy się nad tym, że być może to my popełniamy błąd. Co robisz źle, szukając pracy? Oto wskazówki jaki błędów nie popełniać gdy szukasz zatrudnienia.

“Znajdź pracę, którą lubisz, a będziesz mieć pięć dni w każdym tygodniu”. – H. Jackson Brown Jr

Szukanie pracy. Jakich błędów nie popełniać szukając zatrudnienia?

#01 Zbyt późno zaczynasz

Tak, zwykle zabieramy się za szukanie pracy wtedy, gdy już ją stracimy albo kiedy widzimy, że obecny pracodawca już nie rokuje lub za moment zwyczajnie pękniesz, bo po prostu nie dasz rady kolejnego dnia przyjść do firmy.

To nasz największy błąd, ta wiara, że praca należy nam się na zawsze i nic się nie zmieni. Kiedy nagle okazuje się, że pora na szukanie nowej posady, nie tylko nie jesteśmy do tego w ogóle przygotowani, ale też jesteśmy w podbramkowej sytuacji i po prostu musimy coś nowego znaleźć. W takiej desperacji łapiemy cokolwiek i zaczynamy wykonywać nudne i słabo płatne zajecie, a frustracja w nas narasta.

#02 Nie mamy oszczędności

Gubi nas zwykle jeszcze jedno: to brak poduszki bezpieczeństwa finansowego. Jeśli przewidujemy przyszłość i zgromadzimy pieniądze, które pokryją koszty naszego życia przez przynajmniej pół roku, dokładnie tyle czasu na szukanie pracy zyskamy, a to sprawi, że nie będziemy musieli szukać byle czego.

To, dlatego, dopóki jesteśmy aktywni zawodów i zarabiamy pieniądze, określmy, jaka kwota potrzebna nam na koncie oszczędnościowym i jak najszybciej postarajmy się zgromadzić te pieniądze.

#03 Nie wiesz, czego chcesz

To kolejny, ogromny problem. Tracimy pracę i tak naprawdę, nie wiemy, co chcielibyśmy robić. Niby paręnaście lat temu kończyliśmy jakąś szkołę, niby coś robiliśmy i na czymś się znamy, ale często zwyczajnie nie wiemy, co chcemy robić. Jeśli nie wiemy, czego chcemy, zwykle dostajemy dokładnie nie to, o co by nam chodziło.

Zanim w ogóle zaczniemy poszukiwania, rozpoznajmy nasze dobre strony, ustalmy szczerze sami ze sobą, na czym się znamy i w czym jesteśmy dobrzy, bo w innym przypadku nawet nie będziemy umieli napisać w CV, dlaczego pracodawca powinien nas zatrudnić.

#05 Nie szukasz pracy aktywnie

To trochę banalne, ale naprawdę to nie tak, że nie ma pracy. Wszystko jest kwestią tego, w jaki sposób tej pracy szukamy i na co jesteśmy gotowi, aby ją mieć. Najłatwiej jest powiedzieć, że pracy nie ma albo jest tylko taka na śmieciowej umowie.

Tak naprawdę, pracy trzeba szukać, a więc przygotować dobre CV, dokładnie przemyśleć, co nas interesuje i dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której aplikujemy. Nie dość na tym: trzeba też bywać w tych miejscach, w których pracodawcy szukają pracowników. To określone strony i portale, ale też targi pracy, targi branżowe czy konferencje.

#06 Nie umiesz rozmawiać

Nie sposób wyliczyć wszystkich błędów, które można popełnić w trakcie rozmowy o pracę, ale jest kilka takich, które faktycznie często się zdarzają. Słabo wypadasz, gdy brakuje ci pewności siebie i nie umiesz się sprzedać. Niestety, rozmowa kwalifikacyjna, to nie czas na skromność i tu akurat wiedza, jak mówić językiem korzyści bardzo się przydaje.

Z drugiej strony nie można też być nadmiernym desperatem i pokazywać, że pracę musisz mieć, bo to znacznie obniża twoje możliwości negocjacyjne. Nadmiar luzu, może z kolei sprawić, ze potencjalny pracodawca uzna, że ci nie zależy. Tak naprawdę rozmowa kwalifikacyjna to najtrudniejszy moment i warto się do niej dobrze przygotować.

“Kluczem do sukcesu jest poczucie, że twoja „praca” jest „grą”. Nie pracujesz, by „zarabiać na życie”, czy wypełniać swojego czasu, albo dlatego, że społeczeństwo, rodzina lub rodzice oczekują tego od ciebie. Pracujesz, ponieważ jest to najlepsza dostępna gra, jedyna, w której możesz zarabiać za to, co jest fajne”. – Michael Korda

Sprawdź też: 8 rad, które przyniosą Ci sukces na rozmowie kwalifikacyjnej