Wpływ pozytywnego myślenia na to, jak wygląda nasza codzienność, został już poruszony w praktycznie każdy możliwy sposób. Nadmiar stresu, jaki towarzyszy nam w dzisiejszym świecie, ogrom pracy do wykonania, coraz więcej obowiązków i wyzwania, jakie nakładamy na siebie każdego dnia, powodują, że w momencie, kiedy zaczyna się robić trudniej, tracimy pozytywne nastawienie. Sytuacja ta należy do najbardziej prawidłowych, bowiem prawdopodobnie nie ma człowieka, który ma całe życie opanowane do perfekcji w każdej jego sekundzie. Każdemu zdarzają się chwile załamania, wątpliwości. Mówi się, że aby nasze życie było przepełnione pozytywną energią, należy naprawdę ciężko na to pracować. W rzeczywistości nie jest to aż tak skomplikowane. Istnieje przynajmniej kilka nawyków, które możemy praktykować, aby nasze myślenie zmieniało się z negatywnego na pozytywne. Niewiele wysiłku potrzeba na to, aby wcielić je w życie. Oto jak nastawić się na pozytywność i eliminować złe myśli.

“Jeśli chcesz zmienić swoje życie, w pierwszej kolejności musisz zadbać o to, co dzieje się w Twojej głowie. Bo to Twoje myśli tworzą rzeczywistość. Dlatego lepiej mieć je pod kontrolą!”

Wypierz swój mózg. Jak nastawić się na pozytywność i pozbyć się złych myśli?

#01 Uśmiechaj się

Pierwsze to próba uśmiechania się nawet w sytuacji, która najmniej nas do tego zachęca. Już naprawdę dawno temu naukowcy odkryli i udowodnili, że nawet wymuszony uśmiech powoduje, że do naszego mózgu dociera sygnał mówiący o tym, że jest dobrze.

Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy śmiać się, kiedy przydarza nam się coś przykrego, czy skrajnie złego. Nawyk ten powinniśmy utrwalać sobie raczej w codziennym życiu. Doświadczamy ogromu sytuacji, w których przechodzą przez nas różne emocje i niekoniecznie są one pozytywne. Jeśli nachodzi nas wątpliwość, czujemy, że ogarnia nas zakłopotanie, czy niemoc, spróbujmy się po prostu uśmiechnąć.

Praktykując tę czynność przy każdej możliwej okazji, sprawimy, że gorsze momenty nie będą zajmowały większej części naszego dnia, a nasz mózg nauczy się w ten sposób reagować na nieprzychylne nam wydarzenia.

Sprawdź: Mózg na detoksie. 8 sposobów by oczyścić swój umysł i znaleźć szczęście

#02 Zatrzymaj się

Drugi sposób – zatrzymaj się na chwilę i pomyśl. Wiele niechcianych rzeczy dzieje się, kiedy działamy pod wpływem impulsu, w amoku, czy też z ogromną dawką stresu. Nasze zachowania nie do końca są wtedy racjonalne, wszystko od razu „spada nam na głowę” i natłok negatywnych myśli po prostu nas zalewa. Jedna gromadzi się na drugiej i naprawdę ciężko jest wyjść z takiej sytuacji.

Powinniśmy nauczyć się odpowiednio reagować. Najprostszym i w większości przypadków najbardziej efektywnym sposobem jest zatrzymanie się na chwilę i przeanalizowanie sytuacji. Oddech będzie tu również kluczowy. Myśli, które nachodzą naszą głowę, muszą mieć czas i miejsce, aby ułożyć się tam, gdzie być powinny. My zyskamy chwilę, aby spojrzeć na wszystko z dystansem i zaplanować dokładnie tak, żeby żadna z tych rzeczy nas nie przytłoczyła.

“Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń: w tej przestrzeni leży wolność i moc wyboru naszej odpowiedzi”. – Viktor E. Frankl

#03 Żyj zdrowiej

Po trzecie ruch i zdrowszy styl życia. Zdrowy tryb życia nie jest znowu aż taką bujdą i tłuczeniem wiecznie tych samych frazesów. Nie da się ukryć, że w zdrowym ciele zdrowy duch, a jeśli nasz duch jest zadowolony, to i my nie mamy się czym przejmować. Od praktycznej strony wygląda to tak, że ciało, które regularnie zmuszane jest do aktywności fizycznej, dużo lepiej kontroluje nie tylko to, jak się prezentujemy na zewnątrz, ale również to, jak wygląda nasze życie od strony psychicznej. Mamy dużo więcej samozaparcia, samokontroli, a dyscyplina i dążenie do jakiegoś celu sprawia, że potrafimy spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy i nie skupiać się na nic nieznaczących szczegółach.

Ludzie, którzy mają do czynienia ze sportem na co dzień wiedzą, że nie wszystko przychodzi na pstryknięcie palcem, a na większość rzeczy potrzeba czasu. Tak samo jest z emocjami, codziennością. Decyzje podejmowane w pośpiechu są nieprzemyślane i często nietrafione, słowa wypowiedziane w stresie mają dużo gorszy wydźwięk niż te, które wypowiadamy na spokojnie. Aktywność fizyczna wzmacnia naszą kontrolę nad ciałem i duchem, przez co jesteśmy w stanie kontrolować negatywne emocje dużo lepiej i w większym stopniu przekształcać je w coś dobrego.

#04 Wykorzystaj poranki

Czwarty sposób to zaplanowana poranna rutyna. To, jak zaczynamy poranek, ma znaczący wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz dzień. Wstawanie z uśmiechem na twarzy, trening od rana, czy przygotowanie wybitnych śniadań to jednak wyzwania dla najsilniejszych, które są naprawdę trudne do zrealizowania, szczególnie jeśli nie jesteśmy rannymi ptaszkami. Jest na to jednak sposób.

Aby nasze poranki nie były tak przytłaczające i przepełnione negatywną energią, spróbujmy wykonać chociaż jedną miłą rzecz dla siebie, dzięki której przynajmniej przez chwilę będzie nam lepiej. Może znajdźmy dodatkowe 10 minut na to, aby przygotować spokojnie kawę, na którą nigdy nie wystarcza nam czasu? Może przeznaczmy ten czas na przeczytanie kilku stron książki? A może przedłużmy błyskawiczne wyjście z psem w krótki, ale rozbudzający spacer? Każda z tych rzeczy może nas pozytywnie nastawić na resztę dnia i sprawić, że nie będziemy automatycznie przekształcali każdej informacji w coś negatywnego.

Sprawdź: Zmień swój poranek zmień swoje życie! Poranna rutyna Life S.A.V.E.R.S.

#05 Pozytywna krytyka

Na koniec “pozytywna krytyka”. Cenną umiejętnością jest przekształcanie krytyki w coś pozytywnego. Pamiętajmy, że nie każda krytyka jest konstruktywna i nie każdą należy się przejmować. Trudno jest jednak ocenić tę sytuację w momencie, kiedy po raz pierwszy słyszymy negatywne słowa, dotyczące właśnie naszej osoby. To my sami musimy przeanalizować, czy to, co usłyszeliśmy, jest godne naszej uwagi, czy też nie.

Krytyka to w większości przypadków jedynie opinia, której nie należy brać do siebie. Działajmy na zasadzie pewnego filtra, przez który przechodzą informacje. Te cenne możemy dla siebie zachować i jeśli wyniesiemy z nich jakąś naukę, to super. Te, które nas dołują, czy obniżają naszą pewność siebie i wpływają negatywnie na nasze myślenie- wyrzucajmy. Jest to prawo, które nam przysługuje. Im częściej będziemy odsiewać niepotrzebną krytykę z pola naszej uwagi, tym szczęśliwsi będziemy na co dzień.

Słowo końcowe

Zważaj na swoje myśli i swoje słowa. Pozytywne myślenie oznacza widzenie rzeczywistości taką, jaka jest, akceptowanie jej i dążenie do jak najlepszego wykorzystania pojawiających się możliwości. Nie pozwól, żeby Twoje negatywne myśli Cię zdominowały. Powinieneś przejąć nad nimi kontrolę i dbać o ich jakość. Skup się na myślach pozytywnych, kreatywnych i inspirujących. Podejmij świadomy wysiłek, by stale utrzymywać pozytywne nastawienie.

“Umysł — to główna siła, która formę nadaje i stwarza. Człowiek też jest Umysłem. Wciąż narzędziem Myśli w kształt pragnienia obleka. Tysięcy radości, ale i tyle samo problemów przysparza. Faktem staje się potem to, co pomyśli skrycie, Zaś wszystko, co wokół widzi, jest tylko jego odbiciem”. — James Allen

Sprawdź też: Jak mieć dobre nastawienie? Silne techniki, które budują pozytywny mindset