Wielkość Twojego celu i marzeń w znacznym stopniu decyduje o tym, co osiągniesz w życiu. Małe marzenia sprawią, że osiągasz małe rzeczy, a wielkie marzenia i wielkie cele sprawią, że osiągasz wielkie rzeczy. Wszystkie osoby, które osiągnęły w życiu znaczące rezultaty i sukces, miały wielkie marzenia.
Wiele osób ma marzenia, jednak niektórzy z nas mają małe, skromne marzenia, podczas gdy inni stawiają przed sobą duże marzenia i cele. Jednym wystarcza przeciętność, skromne mieszkanie, praca, rodzina i zwyczajny tryb życia. Inni natomiast marzą o zmienianiu świata na lepsze. Chcą być wielkimi odkrywcami, przedsiębiorcami, chcą po sobie zostawić spuściznę, dziedzictwo i wielkie osiągnięcia. Istnieje kilka czynników, które determinują rozmiar naszych marzeń i celów. Czytaj dalej, aby je poznać.

Mistrzowie osiągania zaczynają od dobrze zdefiniowanego „niemożliwego” celu, na którym im szalenie zależy, a potem starannie tworzą ścieżkę, która łączy ich „tutaj”, z ich „tam”. – Robert K Cooper

Oto 7 czynników, które determinują rozmiar Twoich celów i marzeń:

#1 Świadomość i wiedza

Świadomość, informacje i wiedza na temat praw sukcesu w znacznym stopniu określają rozmiar Twoich marzeń i celów. Niektórzy ludzie w ogóle żyją bez marzeń i większego celu. Egzystują z dnia na dzień, dryfują przez życie, w poczuciu braku wpływu i mocy sprawczej. Nie mają świadomości, że mogą odmienić swój los, że to od ich chęci i zaangażowania zależy jak będzie wyglądać ich życie. Co może pomóc Ci taką świadomość zbudować? Nauka rozwój i poszerzanie swoich horyzontów.
Ludzie o ograniczonej wiedzy na temat sukcesu mają małe marzenia, ponieważ nie zdają sobie często sprawy, że za wielkimi osiągnięciami bardzo często stoją zwykli ludzie, który wywodzili się z normalnych, a często nawet ubogich środowisk i rodzin. Wierzą błędnie, że sukces jest domeną nielicznych “szczęściarzy”. Unikają wielkich marzeń, ponieważ uznają, że wielkie osiągnięcia są dziełem tylko niezwykłych ludzi. Uważają, że ludzie sukcesu są albo geniuszami, albo bardzo utalentowanymi ludźmi, którzy urodzili się z pewnym darem, lub też, że sukces pojawił się w ich życiu bez wysiłku. Takie myślenie powoduje, że nie stawiają sobie wielkich celów, ponieważ są tylko zwykłymi ludźmi.
Będziesz mieć większe marzenia zdobywając wiedzę, rozwijając się, edukując i czytając o odnoszących sukcesy ludziach oraz o tym, w jaki sposób spełnili oni swoje marzenia. Dzięki temu uświadomisz sobie, że prawie każdy może osiągnąć wielkie cele i marzenia, jeśli tego na prawdę pragnie, jest zdeterminowany do działania, gotowy na poświęcenie i ciężką pracę.
Rozwój osobisty, czytanie, w szczególności biografii, które uczą o sukcesie, sprawi, że sam zaczniesz dla siebie wyznaczać wielkie cele i marzenia. Zdobyte informacje oświecą Cię, jak określać swoje własne cele i osiągać wielkie rezultaty. Podejmując działanie nabierzesz większej pewności siebie i będziesz stawiał przed sobą coraz bardziej ambitne cele.

“Puste kieszenie nigdy nie powstrzymały nikogo przed podjęciem działania. Mogą to zrobić tylko puste głowy i puste serca”. – Norman Vincent Peale

#2 Samoocena

Poczucie własnej wartości odnosi się do Twojej oceny samego siebie, Twoich możliwości i pewności siebie.
Będziesz  ustawiał dla siebie małe cele, jeśli masz niskie poczucie własnej wartości, ponieważ podświadomie zaczniesz wierzyć, że jesteś niegodny wielkich osiągnięć. Przy niskiej samoocenie będziesz uważał, że się nie nadajesz, że nie podołasz wyzwaniu, że nie ma co porywać się z przysłowiową “motyką na Słonce”. Będziesz narzucał na siebie ograniczenia, zamiast przełamywać swoje opory i wykraczać poza strefę komfortu.
Jeśli zbudujesz w sobie pewność siebie i będziesz mieć wysokie poczucie swojej wartości, zaczniesz określać wielkie cele i marzenia, ponieważ uwierzysz, że możesz je osiągnąć. Nie będziesz obawiał się porażki i niepowodzenia, bo będziesz je uznawał za kolejne kroki w rozwoju, które trzeba postawić, aby dojść do celu. Poza tym Twoje marzenia będą duże, ponieważ uwierzysz, że zasługujesz na wielkie rzeczy.

“Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest.” – Malcolm S.Forbes

#3 Ciężka praca i działanie

Wielkie cele i marzenia wymagają dużego wysiłku i ciężkiej pracy. Człowiek jest z natury leniwy. Ludzie często nie stawiają przed sobą wielkich wyzwań, bo zdają sobie sprawę, że będzie to od nich wymagać wielu wyrzeczeń i wysiłku. Małe marzenia, małe cele, mało pracy. Większość myśli co zrobić, aby się nie narobić. Oczekuje efektów i wielkich sukcesów bez wysiłku.
Ludzie sukcesu, którzy stawiają przed sobą wielkie cele, wierzą, że mogą osiągnąć bardzo dużo, ponieważ są gotowi ciężko na to pracować. Ilość pracy i trudu, jaki zainwestujesz w swój rozwój, karierę, lepsze życie znacznie determinuje wielkość Twoich marzeń, które zrealizujesz.
Ludzie, którzy ciężko pracują, wierzą, że mogą osiągnąć wielkie cele, ponieważ wiedzą, że są zdolni, aby podjąć działanie i pracują wytrwale w pocie czoła na swój sukces.

“Nie osiągasz tego co chcesz, osiągasz to co wypracowałeś”.

#4 Jak i dlaczego

Innym powodem, dla którego nie stawiamy przed sobą wielkich marzeń, jest to, że na etapie ich definiowania nie widzimy i nie wiemy, jak zrealizować nasze marzenia. Uważamy często, że nie da się zasypać luki między obecnymi okolicznościami, a naszym pożądanym stanem i docelowym efektem. Widzimy piętrzące się problemy, mówimy sobie: nie mam wiedzy, umiejętności, nie podołam, to się nie uda.

Nie martw się jednak o “Jak”. Zamiast tego stwórz wpierw silne “Dlaczego”, ponieważ jeśli Twoje “Dlaczego” jest potężne, “Jak” będzie łatwe. Znajdziesz sposób, aby osiągnąć to czego pragniesz.

Poza tym zignoruj ​​lukę między swoimi marzeniami, a Twoją obecną sytuacją. Wykonaj skok wiary, zatrać się w swoim marzeniu, działaj z pasją. Gdy już podejmiesz działanie i będziesz w ruchu mogą zacząć dziać się rzeczy, o których nigdy nie myślałeś, że są możliwe.

“Ten, kto ma silne DLACZEGO, zniesie każde JAK”. – Anthony Robbins

#5 Niepowodzenia i porażki

Niektórzy z nas być może nawet stawiali kiedyś przed sobie wielkie cele i marzenia, jednak nie udało im się osiągnąć większości z nich. Na przykład marzyli, że będą kimś sławnym, będą żyć w dostatku i bogactwie, gdy osiągną pewien wiek, jednak to marzenie się nie spełniło.

Dotychczasowy brak znaczących sukcesów, doznane porażki i niepowodzenia sprawiły, że przestali stawiać przed sobą wielkie cele i marzenia, ponieważ uznali, że nie ma to sensu, bo i tak nie da się ich realizować.

Jeśli nie udało Ci się osiągnąć celów, które wyznaczyłeś sobie w przeszłości, być może zabrakło Ci wytrwałości, determinacji, wiary w swoje możliwości czy też nie włożyłeś w to dostatecznie dużo pracy i wysiłku. Być może Twój cel wcale nie był wielkim celem, który niósł za sobą wartość dla innych, tylko był celem płytkim i bardzo samolubnym.

Na drodze do wielkiego sukcesu musisz być gotowy na wiele porażek. Każda z nich będzie dla Ciebie stanowić lekcję i wzmocni Cię na przyszłość. Porażka to tylko kolejny stopień.

“Jeśli ustawisz sobie cele absurdalnie wysoko i ich nie osiągniesz, to twoja „porażka” i tak będzie powyżej „sukcesu” innych ludzi”. – James Cameron

#6 Wiek

Kiedy byliśmy dziećmi często mieliśmy bardzo wielkie marzenia. Marzyliśmy o locie w kosmos, byciu kierowcą rajdowym, słynną aktorką czy wielkim podróżnikiem. Wierzyliśmy, że to wszystko co sobie wymarzyliśmy jest możliwe. Nie dopuszczaliśmy do głowy myśli, że to co sobie wyobrażamy jest niemożliwe. Głęboko wierzyliśmy, że nasze marzenia się ziszczą.
Jednak z wiekiem, nasze marzenia często maleją. Stajemy twarzą w twarz z “rzeczywistością”. Przyjmujemy negatywne systemy wierzeń i ograniczające ideologie, które powodują, że brakuje nam wiary w wielkie marzenia.
Co więcej, kiedy się starzejemy, stawiamy przed sobą mniejsze cele, ponieważ uznajemy, że jest za późno, by osiągnąć wielkie marzenia. Nie wierzymy, że możemy osiągnąć coś znaczącego w starszym wieku.
Prawda jest jednak taka, że póki żyjesz nigdy nie jest za późno na wielkie marzenia. Jimmy Wales założył Wikipedie w wieku 35 lat. Robert Noyce założył firmę Intel w wieki 41 lat. Ray Krock założył McDonald’s w wieku 52 lat. John Pemberton założył Coca-Cola w wieki 55 lat. Harland Sanders założył KFC w wieku 65 lat. Takie przykłady można mnożyć.
Nigdy nie jest za późno na wielkie marzenia!

“To nie wiek mówi ile masz lat, ale Twoje podejście”.

#7 Wielkie marzenia wydają się nierealne

Ludzie wolą określać małe, realistyczne cele i unikać wielkich celów, ponieważ uważają, że ustalanie oraz osiąganie wielkich celów i marzeń jest nierealne.

Jeśli postawisz przed sobą wielki cel i powiesz o tym ludziom, wielu z nich będzie się z Ciebie śmiać, bo pomyślą, że jesteś szalony, naiwny i żyjesz fikcją. Będą Ci mówić, abyś “zszedł na ziemię” i ustawił sobie bardziej realistyczne cele. Nie słuchaj ich i wytrwaj przy swoich marzeniach.

Pamiętaj, realistyczni ludzie, to Ci, którzy obawiają się wielkich marzeń, ponieważ często za wszelką cenę chcą uniknąć porażki. Narzucają na Ciebie swoje ograniczenia. To, że według nich coś jest niemożliwe, nie musi być prawdą.

Bycie realistą i ograniczające przekonania jest najkrótszą drogą do przeciętności. Antidotum na przeciętne życie są nierealne marzenia. Poza tym pamiętaj, że elektryczność, latanie samolotem czy telefon było “nierealne”, jednak Benjamin Franklin, Bracia Wright czy Antonio Meucci to zrobili.

“Osoba, która twierdzi, że coś jest niemożliwe nie powinna przeszkadzać osobie, która właśnie to robi”.

Jeśli już dziś stawiasz przed sobą wielkie cele i marzenia to dobrze dla Ciebie. Tak trzymaj i nie przestawaj w drodze do ich spełnienia. Jeśli jednak jeszcze nie określiłeś swoich celów lub masz małe marzenia, znajdź w sobie odwagę do stawiania przed sobą większych wyzwań. Ucz się od ludzi sukcesu, pracuj nad sobą i rozwijaj. Jeśli będziesz ciężko pracować i poprawisz swoją samoocenę oraz zwiększysz poczucie własnej wartości,  uświadomisz sobie, że zasługujesz na najlepsze. Zaczniesz wierzyć w możliwość spełnienia  wielkich marzeń bez względu na to ile masz lat.

“Miej wielkie marzenia. Zacznij od małego kroku. Działaj już teraz”.

Powinniśmy mieć wielkie marzenia, jeśli chcemy osiągnąć wielkie rezultaty. Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć. Dlatego, jeśli marzymy o małych rzeczach, osiągniemy małe rzeczy, ale jeśli mamy wielkie marzenia, osiągniemy wielkie rzeczy.

Życie jest jak ocean z nieskończonymi możliwościami, więc po co mieć małe marzenia w miejscu, w którym nie ma ograniczeń co do tego, co możemy osiągnąć. Możesz osiągnąć wszystko, co chcesz. Powodzenia!

A Twoim zdaniem co powoduje, że nie stawiamy przed sobą wielkich celów? Według Ciebie lepiej mieć małe marzenia czy duże? Podziel się swoją opinią w komentarzu.